Sobota, 22 luty 2020, Imieniny: Małgorzaty, Marty, Piotra
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 69
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 69
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 69
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 80
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 69
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 69
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
12.08.2019, 22:15 | czytano: 1955

Z wizytą u ponad 100-letniego żołnierza 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej

Fot. KOSG

Nadal trwa wspólna akcja zbierania pamiątek po 1 Pułku Strzelców Podhalańskich przez Karpacki Oddział Straży Granicznej oraz Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu.

Jedną z podjętych w tym kontekście inicjatyw, było odnalezienie i upamiętnienie osoby, której losy splotły się z formacją 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK, w ramach której odtworzony został 1 Pułk Strzelców Podhalańskich. Poszukując śladów historycznych patrona Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, grupa funkcjonariuszy i pracownik oddziału udała się w do Jaworzna, aby porozmawiać z żołnierzem 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, Anną Gut - Wielkiewicz.

Urodzona w Nowym Targu w 1919 r. Pani Anna, włączyła się w czasie wojny w działalność konspiracyjną, zostając łączniczką o pseudonimie „Klara”. Dostarczała rozkazy, informacje, żywność, odzież i lekarstwa do jednego z oddziałów 1 PSP AK. Po latach otrzymała kilka odznaczeń wojskowych i honorowy tytuł weterana walk o wolność i niepodległość, a w roku 2001 awans na podporucznika Wojska Polskiego.

Niedawno, ta pełna ciepła i góralskiego wigoru kobieta, obchodziła 100. rocznicę swoich urodzin. W trakcie hucznych obchodów z udziałem władz różnego szczebla, przy asyście honorowej żołnierzy Wojska Polskiego i pocztów sztandarowych, została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło: KOSG, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
I cisza06:52, 14 sierpnia 2019
Syn milicjanta nic nie wie na ten temat?
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij