Poniedziałek, 21 wrzesień 2020, Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
Jabłonka i okolice
Clouds
20°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 56
Clouds
22°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 56
Clouds
21°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 56
Clear
21°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 38
Clouds
21°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 56
Clouds
20°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 56
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
24.10.2019, 17:00 | czytano: 4382

Abp Marek Jędraszewski w Czarnym Dunajcu: "Szkoła to miejsce, w którym wzrasta się do miłości"

Fot. Kuria Metropolitarna w Krakowie

Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski wziął udział w uroczystości nadania imienia św. Jana Bosko publicznemu Liceum Ogólnokształcącemu w Czarnym Dunajcu.

Metropolita sprawował Eucharystię w parafialnym kościele Przenajświętszej Trójcy w Czarnym Dunajcu. W homilii podkreślił, że Pan Jezus powierzył św. Piotrowi pieczę nad Kościołem. Książę Apostołów niestrudzenie głosił Ewangelię, a umierając za Chrystusa, stał się skałą, na której jest zbudowany Kościół. - Był świadkiem Chrystusa. Domagał się od innych biskupów, by również byli pasterzami i świadczyli swoim życiem o ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Mistrzu (…) Przez swoją męczeńską śmierć w Rzymie stał się prawdziwą opoką dla wszystkich kolejnych biskupów Rzymu – zaznaczył arcybiskup i przypomniał, że 41 lat temu, 22 października, rozpoczął się pontyfikat Jana Pawła II.

Ojciec Święty niestrudzenie głosił prawdę o Chrystusie i prosił o otwarcie przed Nim wszystkich drzwi. Mówił, że jedynie Chrystus daje człowiekowi odpowiedź na najbardziej dręczące go pytania: skąd pochodzimy? Na czym polega sens cierpienia, miłości, umierania, zbawienia? Papież szczególną troską otaczał młodzież, bo wiedział, że ewangeliczne wskazania są przepisem na piękne życie. Pod koniec Mszy św., inaugurującej pontyfikat, Jan Paweł II, zwracając się do młodych, zaznaczył, że są oni nadzieją Kościoła. – Trudno nie mówić o papieżu, kiedy zbliżamy się do setnej rocznicy jego urodzin. W świetle jego posługi, chcemy również zrozumieć posługę innego pasterza, patrona waszej szkoły – św. Jana Bosko – mówił arcybiskup.Św. Jan Bosko żył w czasach wielkiego przełomu społeczno-ekonomicznego, związanego z rozwojem przemysłu. Jego negatywnymi konsekwencjami był długi dzień pracy, bieda i niejednokrotne wykorzystywanie prostych robotników. – XIX wiek dla Italii był również czasem, kiedy kończyła się pewna epoka w Kościele. (…) Rozwiązano Państwo Kościelne, a władzę objęli ludzie, którzy walczyli z Ewangelią i chrześcijaństwem. Co robił młody ksiądz, znajdując się wtedy w Turynie, jednym z centrów tych gwałtownych przemian? Widzi opuszczone dzieci, które siłą rzeczy były skazane na duchową deprawację i zaczyna gromadzić ich wokół siebie z prawdziwie pasterską miłością, naśladując Najwyższego Pasterza, Jezusa Chrystusa. (…) Tworzy dla nich szkoły i zgromadzenie, które poświęca się całkowicie na rzecz pomocy młodym – zauważył arcybiskup i dodał, że św. Jan Bosko kierował się przede wszystkim miłością.

- Zatroskany o dobro młodych, oddający im całe serce, umysł i siły, aby miały poczucie domu, tego, że nie są samotne, mogą się rozwijać i uczyć się piękna bycia uczniem Chrystusa. (…) Przywołujemy dziś jego postać, bo staje się on patronem waszej szkoły, która jest głęboko osadzona w wartościach katolickich. Prośmy Najlepszego Ojca, za przyczyną św. Jana Bosko i św. Jana Pawła II, o szkołę przenikniętą Bożym Sercem, pełną miłości troską wychowawców i nauczycieli, o szkołę, w której wzrastają serca młodych, by kochać Boga i drugiego człowieka – zakończył.Po uroczystości w kościele, w budynku szkoły, odbył się uroczysty apel. Gości i całą społeczność szkoły przywitała dyrektor Teresa Dziwisz. Uczniowie wystawili przedstawienie poświęcone patronowi szkoły - św . Janowi Bosko.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
qwerty18:56, 25 października 2019
Do patriota proszę jaśniej . Jaki wstyd ?
Rodzic15:59, 25 października 2019
Mam dziecko w LO w Nowym Targu , i drugie w LO w Czarnym Dunajcu. Te dwie szkoły dzieli bardzo duża różnica w podejściu nauczyciela do ucznia. Codziennie słyszę rozmowy dzieci o swoich nauczycielach. Jakoś bardzo rzadko słyszę dobre słowa o Nowym Targu. I tu widać misję szkoły w Czarnym Dunajcu o której mówił Abp.Jędraszewski.
Anka09:12, 25 października 2019
@patriota, czego wstyd?
Matka08:59, 25 października 2019
co za wstyd...
Stary góral08:40, 25 października 2019
Papiez nie jest zadowolony z pana Jedraszewskiego , chyba że Jedraszewski jest madrzejszy od papieża.
patriota20:56, 24 października 2019
Wstyd...
nadzieja19:37, 24 października 2019
Szkoła z miłością . Liceum gdzie pracują Nauczyciele z prawdziwego zdarzenia , a takiej Pani Dyrektor to ze świecą szukać .Polecam .
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij