Niedziela, 05 lipiec 2020, Imieniny: Karoliny, Antoniego, Filomeny
Jabłonka i okolice
Clouds
27°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 57
Clouds
27°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 57
Clouds
27°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 57
Rain
28°
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 42
Clouds
26°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 57
Clouds
25°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 57
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
27.10.2019, 20:53 | czytano: 4110

Ocalić od zapomnienia. Zobacz efekty pracy konserwatorskiej przy zniszczonych nagrobkach (zdjęcia)

zdj. Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

NOWY TARG. W tym roku Kwesta Nowotarska przy cmentarzu komunalnym zorganizowana będzie po raz dwudziesty. Zebrane do skrzynek datki przeznaczane są na renowację zabytkowych, zaniedbanych nagrobków. W ten sposób odrestaurowanych już zostało 71 obiektów za blisko 400 tysięcy zł.

- Przez blisko dwie dekady zebrano dokładnie 397 tys 652 zł. W kwestowanie zaangażowało się około 2 tysięcy osób, rozdano około 51 tysięcy pudełek zapałek - podsumowuje w imieniu organizatorów Jakub Swalarz.

Ze środków zebranych w ubiegłym roku konserwacji i odbudowie poddano cztery grobowce i nagrobki. To miejsca pochówku Teodora Wasylkowskiego, Karoliny z Neuserów Dudzińskiej, Marii Chlebowskiej i nieznanej osoby. Z pozostałych środków rozpoczęto prace przy jeszcze jednym grobie. Zostaną one ukończone dzięki efektom tegorocznej zbiórki.

Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk i władze Miasta jako organizatorzy XX Kwesty Nowotarskiej liczą, że osoby odwiedzające 1 listopada nowotarski cmentarz (stary) będą jak zawsze hojne.

Dodatkowo, tym roku 1 listopada na terenie cmentarzy w całej Polsce - także na terenie cmentarza komunalnego w Zakopanem - odbędzie się kwesta na ekshumację i identyfikację Żołnierzy Wyklętych, organizowana przez Fundację Niezłomni. Kwestować na tym cmentarzu będą dzieci i wnuki Żołnierzy Wyklętych.


s/ zdj. Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Burok16:06, 30 października 2019
Jak to bezimiennej osoby . Skoro zarząd cmentarza nie likwiduje grbu to znaczy że jest opłacony i w księgach stoi czyj . A może się mylę
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij