Środa, 21 kwiecień 2021, Imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada
Rabka Zdrój i okolice
-273°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność:
Clouds
11°
Wiatr: 29.628 km/h Wilgotność: 50
Clouds
13°
Wiatr: 29.628 km/h Wilgotność: 50
Clouds
14°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 61
Clouds
13°
Wiatr: 7.488 km/h Wilgotność: 64
Rain
13°
Wiatr: 29.628 km/h Wilgotność: 50
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
05.11.2019, 11:23 | czytano: 8794

Albo na Podhalu powstanie spalarnia odpadów, albo będziemy płacić krocie za odbiór śmieci

Fot. Urząd Gminy Szaflary

To dylemat, na który już dziś muszą sobie odpowiedzieć mieszkańcy Podhala. Władze samorządowe skłaniają się ku budowie spalarni, bo wydaje się to być najkorzystniejsze rozwiązanie. W ostatnim czasie podhalańskie gminy podpisały list intencyjny, dotyczący współpracy w tej sprawie.

Prawie każda gmina podniosła lub za już podnosi opłaty za odbiór śmieci od mieszkańców. Problem polega na tym, że nieuniknione są kolejne podwyżki, a samorządowcy z Podhala obawiają się, że dojdą one do poziomu, w którym nie będą akceptowane przez mieszkańców.

Pod listem intencyjnym, który upoważnia zespół roboczy składający się z przedstawicieli Łapsz Niżnych, Zakopanego i Szaflar, do występowania w temacie gospodarki odpadami w ich imieniu, podpisały się wszystkie gminy powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego, za wyjątkiem gmin Krościenko i Czorsztyn.

- Polityka w zakresie gospodarki odpadami przez lata była traktowana na tyle niepoważnie, że dzisiaj na tym rynku występuje znikoma konkurencja - tłumaczy Rafał Szkaradziński, wójt Szaflar (na zdjęciu) i lider całego przedsięwzięcia. - Stoimy dzisiaj przed dylematem, czy podejmujemy wyzwanie czasu i budujemy nową instalację termicznej utylizacji odpadów komunalnych i osadów z oczyszczalni ścieków, czy pozostawiamy obsługę tego zadania gminnego podmiotom zewnętrznym. Pierwszy wariant wiąże się z dużym zaangażowaniem wszystkich gmin oraz ogromną pracą do wykonania, ale dającą akceptowalną i stabilną cenę za odpady komunalne oraz osady z naszych oczyszczalni ścieków, w okresie kolejnych kilkudziesięciu lat, a co za tym idzie dobre ceny dla mieszkańców za odbiór śmieci i ścieków. Drugi wariant to sytuacja, gdzie nie podejmujemy tego typu działań, pozostawiamy to podmiotom zewnętrznym i liczymy , że rynek sam się wyreguluje. Niestety biorąc pod uwagę sytuację, w której konkurencja jest znikoma, możemy się spodziewać dyktatu cen firm z tego rynku i braku stabilności cenowej dla naszych mieszkańców. Z taką sytuacją mamy do czynienia obecnie, już w zeszłym roku wszyscy mieszkańcy regionu odczuli podwyżkę opłat za odpady, a w dalszym ciągu ceny zagospodarowania drastycznie rosną. Biorąc pod uwagę wszystkie argumenty, stoimy na stanowisku, że warto podjąć wyzwanie, bo efekt będzie rozwiązywał ten problem na co najmniej kolejne kilkadziesiąt lat.

Szkaradziński podkreśla przy tym, że niezwykle ważne jest uświadomienie mieszkańcom, że współczesne, nowoczesne spalarnie śmieci nie trują, nikomu nie przeszkadzają i nie są zagrożeniem ani dla ludzi, ani dla środowiska. W krajach rozwiniętych - Szwecji, Danii czy Wielkiej Brytanii - są ich dziesiątki.

r/
najnowsze informacje
komentarze
Baca10:14, 11 lutego 2020
Na zebranie wiejskie do Saflar przyjechoł wójt i gada- ludzie przynosym wom radosnom nowine.
Namyślołek ze postawiem wom we wsi spalarnie śmieci, takuśkom samom jak u cysorza we Wiedniu !
Ciescie sie ludzie tak jak jo sie ciesym.
Jo juz to syćko wyłoblicoł i wysło mi ze zarobicie telo dutków ze nie bedziecie wiedzieć co z nimi robić.
Z całyj Polski a moze i ze świata bedom przyjezdzoły pany coby sie to w Saflarach inhalować.
W zimie bedzie tak ciepło ze nie bedziecie musieli śniega odkidować.
łodpadem po spalaniu sie nie przejmujcie bo jo wam piekne drogi z tego leśiu zrobie.
Bedziecie mieli tońse śmieci i jeszcze wom sie na gorzołke zwysy, bedziecie mieli na papierosy.
Wase dzieci nie bedą musiały sie ucyć ino se bedom w śmieciach grzebać....
...a jakby dopadło was, niedaj boze jakieś racysko to bedziecie mieli na doktora abo i na pogrzyb.
Nie słuchojcie zadnych głuptoków ino mnie bo jo syćko wiem i jo sie tym syćkim najlepiej zajmem,
Hej
Oburzona18:42, 1 lutego 2020
Pewnie się nie pojawi
zdeterminowana18:38, 1 lutego 2020
PANIE WÓJCIE - KREMATORIUM W SZAFLARACH NIE WYBUDUJESZ!!!
Mieszkaniec Szaflar23:36, 20 stycznia 2020
Drodzy Szaflarzanie i wszyscy zainteresowani mieszkańcy Podhala zanim zachwycicie się spalarnią lub jak to wójt tłumaczy na stronach gminnych by mniej wykształceni nie zrozumieli "zakładem termicznej utylizacji odpadów" przeczytajcie artykuł o spalarniach odpadów i skutkach ich działalności http:/.../
a później odpowiedzcie jeszcze sobie na kilka pytań:
1. Jak ten zakład wpłynie na turystykę w Szaflarach i okolicy?
2. Jaką będą miały wartość działki w Tewiklu leżące w towarzystwie tego monstrum?
3. Na jakich gruntach ma być zrobiona ta inwestycja (a jeśli na prywatnych to czyich i kto zbije na tym interes?)
4. Jak ta inwestycja ma się do geotermii (czy po to nie chcemy palić w piecach by wdychać inne nieznane i trujące opary)?
5. Jaką fuchę będzie miał wójt w tej firmie jak się mu skończy Kadencja w gminie - może zostanie prezesem?
6. czy zapytał się o zdanie mieszkańców gminy? gdzie jest miejsce na konsultacje społeczne?
7. Czy w związku z powyższym punktem to najpierw ma miejsce głosowanie rady gminy (planowane już na 27 stycznia) a ludzi poinformuje się jak już będzie po wszystkim?
8. czy mieszkańcy Szaflar, Nowego Targu i okolic nie mogą się w tak ważnej sprawie wypowiedzieć się np. w lokalnym referendum? - mamy przecież takie obywatelskie prawo!
9. czy wreszcie nie będzie lokalnego ocieplenia klimatu a co wtedy z zimą, trasami narciarskimi, kuligami itd. ?
10 . No i po tym wszystkim zadajmy sobie jeszcze raz pytanie o nasze zdrowi, nasza przyszłość nasz kulturalny Krajobraz Podhala?
wiesniak18:19, 7 listopada 2019
wcieli przecies oczyszczalnie zrobic w tewiklu tam sa dzialki gminne ale radni i wojt sl niefciol a bylo by toniyj i ocyscalnie zrobiom chyba nima takiej szansy musimy bulic AMENT
jak najbardziej ZA16:37, 6 listopada 2019
bardzo dobry pomysł, nareszcie jest ktoś kto myśli jak trzeba. na całym świecie można tylko u nas nie. już czas aby Polacy się obudzili zanim zginiemy we własnych śmieciach. dla opornych to jest internet można poczytać a nie wypisywać głupoty.to jest super rozwiązanie dla całego PODHALA a gmina w której powstanie ta inwestycja będzie jeszcze dobrze na tym zarabiać. i wszyscy na tym skorzystają bo będą mniejsze opłaty a nie jak można wyczytać w internecie że gminy znów podnoszą opłaty, niektórzy nawet na 24zł. i 36zł. bo firmy dyktują ceny jakie chcą. podejrzewam że będzie ciężko ale popieram. nie dajcie się zastraszyć wichrzycielom!!!!!
PK11:26, 6 listopada 2019
Spalarnia tak,ale trzeba szukać odpowiedniego miejsca,żeby nie była komuś pod nosem.I to jest prawdziwy problem.
JG10:23, 6 listopada 2019
Nareszcie rozsądny głos ! - taaaak dla spalarni!. Odzyskuje się ciepło (np. na ogrzewanie wody komunalnej), surowce wtórne np. podsypka pod budowę dróg) , i tp. .
Oczywiście - wspólna inwestycja gmin Podhala to jedyne rozwiązanie dla racjinalizacji samej gospodarki śmieciami ale i koszty inwestycji zwrócą się . Polskie firmy realizowały takie inwestycje w Niemczech już wiele lat temu .
Janek Gołąb
energetyk22:31, 5 listopada 2019
Jestem przekonany, że mieszkańcy Nowego Targu wiedzą, że konieczne jest odejście od opalania indywidualnych kotłowni węglem nie tylko w mieście ale na obszarze całego Podhala. Zajmujemy pierwsze miejsce w kraju w konkurencji smogowej, zdrowie naszych dzieci, wnuków jest chyba warte odejścia od obstrukcji budowy nowoczesnej elektrociepłowni zasilanej paliwami z odpadów, osadów ściekowych i węglem oraz wodami geotermalnymi. Nowy Targ jest najlepszą lokalizacją takiej inwestycji z uwagi na największego odbiorcę ciepła, na rynku jest nadmiar odpadów palnych, z których można wytworzyć wysokich parametrów paliwo alternatywne, które bezpiecznie możemy spalać eliminując smog w mieście i ograniczyć koszt zagospodarowania odpadów a tym samym opłatę śmieciową płaconą przez mieszkańców.
Obecnie aby system się spinał opłata powinna być na poziome 25 zł. od mieszkańca a w przypadku braku możliwości odzysku energetycznego odpadów poszybuje wielokrotnie wyżej kiedy dojdzie do wywozu paliw z odpadów np. do Szwecji. Trochę optymizmu, nowe regulacje prawne zdejmą część kosztów z mieszkańców na producentów ale perspektywa opłaty na poziomie 100 zł od mieszkańca powinna nas skłonić do nacisków na lokalne Władze do budowy nowoczesnej elektrociepłowni.
Alek22:27, 5 listopada 2019
Szkaradziński to kolega Watychy obaj popierani przez posła Siarkę. Spalarnia w Szaflarach równa się dym i syf w Nowym Targu. A może spalarnię uruchomią chłopcy w kotłowni w NT jak podłączą geotermię? Warto juz dzis pytać Watychę co knują ???
Mieszkaniec Boru22:23, 5 listopada 2019
do Nie wdzięczny obywatel
Chyba ta kontrola to straszna sztuka,bo w samym środku wsi przy nowo wyremontowanej drodze ścieki z "szamba" płyną do fosy - wszyscy widzą i czują i nic.Kontrole powinny być i mandaty za nieprawidłowości też!!!
A faktycznie dopłaty powinny być do wywozu szamb,bo jak są do kanalizacji są - to czemu do wywozu mają nie być.
i ostatnia kwestia faktycznie jak wywóz śmieci będzie 100 zł to jak zwykle obudzimy się- ale wtedy będzie już po ptokach....
małpa22:18, 5 listopada 2019
Oczywiście, że jest to bardzo dobry pomysł! Nie podoba się tym, co mają spalarnię w swoich domach i trują innych.
Niektórzy komentujący - dajcie sobie spokój, bo już rok po wyborach samorządowych, jak poparcie było tak jest nadal. A, że nie możecie tego znieść to już trudno.
???22:15, 5 listopada 2019
Przecież G. Watycha to kolega R. Szkaradzińskiego. Ale on raczej za spalarnią nie jest bo MOK buduje i na spalarnię go nie stać. Więc jaki to list?
Nowo Tar żanka21:04, 5 listopada 2019
Poco spalac w spalarni --- zalegalizowac spalanie w piecach CO jak to było do tej pory od X lat i po problemie ...teraz co ze WSZYSTKICH Wioch przywiozo smiecie do Nowego Targa i bedą zatruwać nas po kolei Targa mną zlosc na taklie pomysły , jakby kazdy na Wioche Palił swoje to do nowego targa by ani z wiatrem nie przyszło ehh Targa mną nerw. eh
Brawo Wójt!20:03, 5 listopada 2019
Jestem dwoma rękami Za spalarnią. Najlepszą lokalizacją będą działki wójta w Szaflarach. Dla takiej idei warto się poświęcić.
Jedyną uciążliwością będzie mniej gości w pensjonacie, ale to sprawa drugorzędna. Budujemy!
Wiejski ekolog19:50, 5 listopada 2019
Tylko, że na Podhalu nie ma wystarczającej ilości śmieci które można w ten sposób przekształcać. Do niedawna nawet Kraków miał z tym problem, lecz teraz każdy może tam zwozić śmieci do spalenia. Po zmianie przepisów tym bardziej spalarnia na Podhalu go mrzonki Szkaradzińskiego. Niech się na ten temat wypowiedzą fachowcy, bo widzimisię wójta a rzeczywistość to dwie różne sprawy.

Poza tym niech wójt przejedzie się po okolicznych wsiach gdzie nie ma kanalizacji i zobaczy, co się dzieje ze ściekami. Taka ekologia w wiejskim wydaniu. To samo z kopciuchami wiejskimi. Jakoś w mieście potrafią piece wymieniać i robić kontrole
nt19:40, 5 listopada 2019
Zróbcie u mojego sąsiada..i tak jest niezły w te klocki bo codziennie jedzie na dwa kominy..
Tadzio z Dymbna19:15, 5 listopada 2019
Ja też jestem ze wsi. Z wami wieśniakami nie poradzi. Czekam kiedy w miejscowości Białka Tatrzańska pojawią się pierwsze "chorobotwórcze narosty w okolicy jamy ustnej"na masową skalę. To też ich nie dotyczy? Nawet im się nie chce wywieżc ścieków do oczyszczalni do innej miejscowości. Tak jak to twierdzicie w komentarzach! Jeśli już, to do Pana Szkaradzińskiego niech wywiozą. He he! Dobre to! Panie Szkaradziński, jestem w stanie podstawić cysterny i beczkowozy na Pana posesji i wywieżć te ścieki do Piaseczna pod warunkiem , że pompowanie szamb nastąpi pod nadzorem z karabinem w ręku. Zyskami zaś podzielimy się po połowie. Ps. Najsampierw pompujemy szambo w Białce Tatrzańskiej przy kościele pod wezwaniem Św Tadeusza Judy, apostoła.
tlen19:08, 5 listopada 2019
Matko jedyna,ile malkontentów.***
ekran16:50, 5 listopada 2019
mieszkaniec ! masz 100% racji ale do wyborców to nie dotrze może tak krótki filmik w NTvK ze spalarni w Hucie lub Koninie to uświadomili by sobie żę spalanie w 1000 stopni i odpowiednich filtrach daje efekt
asterix16:39, 5 listopada 2019
Ekolog - Chyba nie chcesz nam wmówić, że Nowy Targ jest metropolią na skalę Nowego Yorku XD
To zwykłe małe miasteczko, w którym nie ma problemu umieścić spalarnię śmieci, skoro jak to twierdzi Szkaradziński - nikomu nie przeszkadza xD
asterix16:37, 5 listopada 2019
xD Uwielbiam to powoływanie się na zachodnie kraje w których system funkcjonuje prawie jak na papierze w przeciwieństwie do Polski, gdzie przepisy praktycznie wszędzie się omija, począwszy od BHP, kodeks pracy skończywszy na wywózkach śmieci XD
I do tego mówienie że spalarnia śmieci nie szkodzi w żadnym stopniu, zatem nie ma problemu aby umieścić taką spalarnię w centrum Nowego Targu? xD
Palacz16:32, 5 listopada 2019
Spalarnie oczywiście są bezawaryjne, jak ta w Czajce.
wieśniak15:58, 5 listopada 2019
N.Targ produkuje najwięcej śmieci.Pytam więc ,dlaczego spalarnia ma być na wsi,jak niektórzy tego chcą? Ma być w mieście,niech sobie miastowi wąchają to, co sobie naprodukowali.My wsiowi ludzie mamy mieć czyste powietrze a nie smrody nowotarskie.
energetyk15:46, 5 listopada 2019
Do ekologa a może raczej pseudoekologa polecam wycieczkę do naszych sąsiadów, przykład spalarni w centrum Wiednia i tu problemu nie ma, kończy się budowa Zakopianki, budujemy obwodnicę wschodnia Waksmund - Nowego Targu, zamiast pisać bzdury, to może warto zaproponować jakieś konstruktywne rozwiązania np. drogę za szpitalem jako obwodnicę od północy w kierunku Krakowa
mieszkaniec15:21, 5 listopada 2019
Nowy Trag jest liderem w rankingu smogowym, ma pierwsze zaszczytne miejsce w tej niechlubnej rywalizacji na cała Polskę. Jeśli rzeczywiście leży nam na sercu troska o środowisko a tym samym troska o swoje i swoich bliskich zdrowie to wzorem Krakowa wprowadźmy całkowity zakaz spalania paliw stałych w indywidualnych piecach. Przejdźmy na zasilanie z lokalnej elektrociepłowni skojarzonej z geotermią podhalańską zasilanej paliwami z odpadów, osadów ściekowych, biomasy oraz węgla. Nowoczesna elektrociepłownia pozwoli na zagospodarowanie paliwa z odpadów nie jest źródłem szkodliwych pyłów dzięki systemowi kontrolującemu proces spalania oraz linii neutralizacji spalin nie generuje smogu a jednocześnie pozwoli na bezpieczne dla środowiska zagospodarowanie odpadów. Władze miasta powinny stopniowo doprowadzić do przejścia na transport publiczny, komunalny zasilany LPG, CNG oraz elektryczny a przynajmniej hybrydowy. Przeciwnicy modernizacji systemu grzewczego w Nowym Targu polegającego na przejście z indywidualnych kotłowni na centralną elektrociepłownię zasilaną paliwami z odpadów to prawdopodobnie najwięksi truciciele a w najlepszym razie pieniacze z kompleksami z których powinni się leczyć. Tylko ten kierunek modernizacji systemu grzewczego pozwoli na przywrócenie czystego powietrza w Nowy Targu bez konieczności ograniczenia komfortu życia.

Nasi przodkowie nie generowali takiej ilości odpadów, wojny ograniczały populacje, mamy wybór między przejściem na odzienie z worków jutowych - biodegradowalnych, wywołaniem kolejnej wojny unicestwiającej następne parę milionów mieszkańców przy braku naturalnego drapieżnika regulującego populację. Pseudoekolodzy wyskakują z coraz to nowymi pomysłami jak: zakaz hodowli zwierząt, rezygnacja z plastyków, obrzydzanie rodzenia dzieci, promowanie aborcji, eutanazji. Zamiast zalesiania i dbania o zasoby leśne będące naturalnym absorberem CO2 oraz emiterem tlenu do atmosfery dbamy o kornika dewastującego całe połacie lasów. Panu Szkardzińskiemu i pozostałym Włodarzom życzę wytrwałości i powodzenia, w realizacji planów budowy zakładu termicznego przetwarzania odpadów. Obyśmy doczekali się czystego rześkiego powietrza pachnącego żywica bujnych okalających nas lasów, czystych potoków, schludnych parków i w sposób przemyślany zabudowanych terenów wkomponowanych w tak piękny unikatowy wręcz krajobraz, w otoczenie, w którym mamy szczęście żyć.
takie tam15:16, 5 listopada 2019
Szwecja, Dania czy Wielka Brytania to nie Polska, gdzie jedynie wszystko gra w papierach, a rzeczywistość skrzeczy.
spostrzegawczy14:55, 5 listopada 2019
Wójt Szkaradziński to jeden z nielicznych włodarzy Podhala myślący. Nie można tego powiedzieć o niektórych (NT)
tymo14:50, 5 listopada 2019
z tego co wiem to w krakowie jest taka instalacja i w centrum wiednia tez, jakos nikt sie nie skarzy, bo to nowoczesne jest ekologiczne nie ma nic wspolnego z paleniem smieci w domach...faktycznie po co nam nowoczesnosc, bedziemy stali w miejscu a zaraz przyjdzie 100 zl za osobe za smieci do placenia co miesiac
baciok@14:48, 5 listopada 2019
Pan Wójt Szkaradziński jakoś tak natarczywie promuje tą spalarnię. Ciekawe który z Wójtów bedzie kamikadze i zaproponuje zkokalizowanie spalarni na swoim terenie.
Do nick ekolog.
Szaflary odpadają bo ja mam tam dzialki.
Do kalkulator14:27, 5 listopada 2019
Tak tak. Bierzcie go do Nowego Targu. Zasługujecie na niego, a on na was. Jeszcze wam szaflaraznie dopłacą.
Pozorowanie działań14:25, 5 listopada 2019
Cóż to? Nie udało się Szkoradzińskiemu przez 5 lat pobudzic konkurencji na rynku śmieciowym? Wychodzi, że za Ślimaka była jednak taniocha, a za Szkaradzińskiego tylko jego lament. I to w mediach, żeby było jaki to on pokrzywdzony przez los.
rentgen*14:23, 5 listopada 2019
"W ostatnim czasie podhalańskie gminy podpisały list intencyjny, dotyczący współpracy w tej sprawie"
gmina=samorząd= Radni + Wójt
Chciałem zadać pytanie?
W czyjej gminie, u kogo na sesji w porządku obrad był punkt dotyczący upoważnienia Wójta-jako władzy wykonawczej do podpisania listu intencyjnego??
Ot i taka mamy demokrację - jednoosobową (wójt/burmistrz). Zlikwidować Rady gmin bo wystarczy Wójt/burmistrz
Szkoda słów na lekceważenie Radnych przez włodarzy
Ekolog14:14, 5 listopada 2019
W Szafkarach niech zrobi, a nie w NT gdzie w tej chwili są korki a co dopiero będzie jak z okolic będą zwozić śmieci? Ekologia tak, ale nie w centrum Podhala. Samochody typu śmieciarki jak przejdą po ulicy to jaki smród teraz wyobraźcie sobie dziesiątki takich aut na naszych ulicach. Białka Tatrzańska Bukowina sezon wszystko stoi a teraz jeszcze będą stać w tym upale i korkach śmieciarki. Ja podziękuję
PK13:43, 5 listopada 2019
Zróbcie w centrum NT tak jak ktoś dopuścił do budowy sortowni blisko miasta,teraz odór ciągnący się na miasto jest wspaniały.Dziadostwo jak zwykle w NT.
kalkulator13:05, 5 listopada 2019
Właściwy człowiek, na właściwym stanowisku - miałby duże szanse w wyborach na Burmistrza Nowego Targu.
dziecioł12:59, 5 listopada 2019
Główny ekolog podhala powiedział :)
gość12:53, 5 listopada 2019
Przecież ludzie już mają w domach przydomowe spalarnie śmieci. Dzięki temu spalają mniej węgla i jeszcze z tego ciepło w domu mają.
Nie wdzięczny obywatel12:35, 5 listopada 2019
Tak tak, z tego co dobrze pamiętam to jak zrobili w gminie Szaflary podwyżkę to jaśnie panujący wójt chwalił się w artykule na tej lub innej stronie ze śmieci podrożały bo gmina dużo dopłaca do kanalizacji. Ok spoko rozumiem, fajnie. Ale jest jedno ale... tyle gmina dopłaca Ale w miejscowości Bór nie dopłaca bo tam nie ma kanalizacji. Każdy musi sobie ma własną rękę wywieźć ścieki A za śmieci też Bór płaci więcej bo w Saflarach pomagają. No i jak to jest? Panie wójcie? Panie radny z Bory? Reprezentuje Pan mieszkańców Boru? No właśnie A kontrolę na wywóz ścieków Bór ma pierwszy.
adam12:29, 5 listopada 2019
najłatwiej i najprościej spalarnie wybudować. I oczywiście nie truje nas i środowiska brednie. Niech koło domu wójta wybudują ciekawe co będzie mówił
ekran12:10, 5 listopada 2019
miejsce jest komin stoi
Pełen podziwu12:09, 5 listopada 2019
Brawo dla włodarzy, niech się skończy szybko ten monopol cenowy
mieszkaniec12:06, 5 listopada 2019
To może spalarnię umiejscowić obok m-ca zamieszkania Pana Szkaradzińskiego.
z Niedzicy11:54, 5 listopada 2019
Życzę powodzenia w realizacji tego planu, znalezienia lokalizacji i przekonania mieszkańców - sąsiadów- do tej lokalizacji.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij