Sobota, 15 maj 2021, Imieniny: Zofii, Nadziei, Berty
Szczawnica i okolice
Clouds
10°
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 87
Clouds
10°
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 87
Clouds
10°
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 87
Clear
12°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 87
Clouds
10°
Wiatr: 1.908 km/h Wilgotność: 91
Clouds
10°
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
07.11.2019, 16:00 | czytano: 6691

Mieszkańcy bronili swoich interesów, ale "petycja została olana"

Arch. Podhale24.pl

Zaszła konieczność wyboru innego wariantu trasy rowerowej VeloDunajec na odcinku Szczawnica-Zabrzeż. Część mieszkańców gminy Ochotnica Dolna nie zgadza się z tym, dlatego powstała petycja w tej sprawie. Urząd Marszałkowski w Krakowie odpowiedział na postulaty, ale zdaniem radnych „petycja została olana”.

Część mieszkańców Tylmanowej podpisało się w czerwcu pod petycją do urzędu marszałkowskiego odnośnie przebiegu trasy VeloDunajec. Zwrócili się z prośbą, aby trasa „przebiegła z korzyścią zarówno dla rowerzystów, jak i dla mieszkańców, a przy tym wykorzystywała infrastrukturę już istniejącą i pozostała atrakcyjna turystycznie, bo taki jest jej główny cel”.

Mieszkańcy postulowali budowę kładki rowerowej z os. Kłodnego do os. Królowo w Tylmanowej. „Planowany odcinek VeloDunajec biegnący wzdłuż drogi gminnej prawym brzegiem Dunajca pomiędzy osiedlami Brzegi i Paluchy, musi zostać zmodernizowany. Obecny jest zbyt wąski, aby obsługiwać i ruch lokalny i wzmożony ruch rowerowy, jaki wygeneruje VELO Dunajec”. Zakwestionowano również budowę dwóch nowych kładek – zamiast budowy, można byłoby zmodernizować mosty w Tylmanowej. Szczególnie zamiast budowy kładki nr 8, należałoby wyremontować istniejący most na os. Brzegi.

Odpowiedź urzędu marszałkowskiego wpłynęła, ale nie zadowoliła radnych. – Nasza petycja została tak naprawdę olana, brzydko powiedziawszy. Żaden nasz postulat nie został uwzględniony. Pan marszałek pracował nad swoją koncepcją przebiegu ścieżki bez uwzględnienia jakiegokolwiek głosu Tylmanowej. (…) Przykra jest to sprawa, że podejmuje się takie decyzje zupełnie bez udziału mieszkańców. Nie jestem podbudowany taką odpowiedzią marszałka – ocenił na ostatniej sesji Rady Gminy Ochotnica Dolna przewodniczący rady Maciej Mikołajczyk.

Urząd marszałkowski stwierdził, że umowa zawarta w 2017 roku, z przyczyn niezależnych od zamawiającego, jak i wykonawcy, nie może być w pełni zrealizowana. Głównym powodem były okoliczności związane między innymi z długotrwałymi procedurami pozyskiwania przez samorządy dróg należących do osób prywatnych.

Zatem, co postanowił urząd marszałkowski? Kładka nr 8 nie zostanie wybudowana. Most na os. Brzegi, liczący kilkadziesiąt lat, zostanie gruntownie wyremontowany. Kładka nr 7 z os. Kłodnego do os. Królowo zaprojektowana została początkowo w formie estakady. Jednak, powołując się na przyczyny ekonomiczne, zarząd województwa małopolskiego zdecydował o przeniesieniu tej kładki do Krościenka n.D. – Koszt budowy tej kładki był wysoki, ale też trzeba pamiętać o tym, że ta kładka była projektowana w formie estakady, czyli zapewniając bezkolizyjny ruch na drodze wojewódzkiej. Ta kładka w Krościenku będzie tańsza, ale wymusza powstanie przejścia pieszo-rowerowego przez drogę wojewódzką, które naszym zdaniem jest gorszym rozwiązaniem – stwierdził wójt Tadeusz Królczyk.
Do tej pory nie ma decyzji odnośnie mostu na os. Paluchy, który miał być łącznikiem do os. Rzeka. – Uważamy, że zasadnym byłoby zaprojektowanie przy tym moście ciągu pieszo-rowerowego i poprowadzenie tej ścieżki z gminy Łącko wzdłuż drogi wojewódzkiej – kontynuował wójt.

Dodał również, że nie ma drugiego takiego projektu pod względem odbytych spotkań i konsultacji. Zaznaczył, że wszystkie warunki, jakie postawiono gminie, spełniono w terminie.

– Petycję wysłaliśmy na początku czerwca i przez trzy miesiące pan marszałek nie znalazł czasu, żeby cokolwiek z nami skonsultować. (…) VeloDunajec jest jedną z piękniejszych tras, jakie biegną przez Polskę. Niestety odcinek z Krościenka do Zabrzeży nie będzie taki wspaniały, bo większa część będzie biegła przy drodze wojewódzkiej – zakończył przewodniczący rady.

ao/
najnowsze informacje
komentarze
zochotnicy22:35, 10 listopada 2019
Ja jestem spokojny o ścieżki, bo nowy wójt w ciągu roku chyba zrobił więcej dróg w niż w całej poprzedniej kadencji :P A drogi są tak ładnie robione, że ludzie jada na wycieczki popatrzeć ;)
raportzpoprzedniejkadencji22:08, 10 listopada 2019
Myślę, że Królczyk powinien opublikować raport jak poprzedni wójt "zadbał" o Velo ;) Ja bym się nie patyczkował tylko wywalił kawę na ławę. Niech ktoś z ZDW powie jak było od 2016 r. i co gmina obiecywała że dostarczy.
Tomasz16:32, 9 listopada 2019
Do Tadka i Maćka wszędzie robią ścieżki do okoła nas.
:-(10:43, 9 listopada 2019
Wiele nasuwa mi się na język, ale biorąc pod uwagę zmowę milczenia ze strony Królczyka i radnych z Tylmanowej w sprawie dotyczącej Velo Dunajec w Tylmanowej powiem tylko jedno, nie stanęli na wysokości zadania. Poprzednicy wszystko załatwili, wystarczyło tylko dopilnować pewnych spraw.
Szkoda trochę Królowa które miało szansę na drogę asfaltową i kładkę a za czym idzie normalne życie.
MOŻE DOCZEKAMY SIĘ NA JAKIEŚ OFICJALNE STANOWISKO GMINY W TEJ SPRAWIE, bo jak pamiętacie zebranie wiejskie w Tylmanowej nie było już żadnych przeszkód w realizacji projektu poprzedniej władzy władzy rządzącej, który przewidywał przebieg ścieżki rowerowej przez Królowo.
jak20:58, 8 listopada 2019
Królczyk dalej pouczaj Marszałka i dyrektora WZD to będziesz miał jeszcze lepiej - sprowadzisz tą gminę na manowce i zadłużysz niewqyobrażalnie bo rok mija a już 5 kredytów liczonych w milionach i zadłużyłeś gminę
Masz Velo wstyd przed całą gminą - i pamiętaj to jest tylko twoja zasługa a nie poniewieraj marszałka
kompan20:55, 8 listopada 2019
No bardzo biedna ta nowa rada w Ochotnicy . Nikt ich nie chce tak doceniać jak by chcieli,Za to maja pretensje do wszystkich tylko nie do siebie , a szkoda , może kupić im lusterko ?
Stan17:25, 8 listopada 2019
Poczekajcie. Będzie ścieżka na Zawodziu to się opamiętania cię.
Sela, co Wi11:02, 8 listopada 2019
już po wyborach. mieszkańcy Tylmanowej mogą już tylko "cmoknąć" posłów, których wybrali :)
Jasiek22:48, 7 listopada 2019
Posłanka Paluch jest bardzo kompetentna, czego wyrazem jest duża liczba głosów na nią oddanych, chętnie pomoże.
tu i tam inaczej20:27, 7 listopada 2019
Cytuję: 'Koszt budowy tej kładki był wysoki, ale też trzeba pamiętać o tym, że ta kładka była projektowana w formie estakady, czyli zapewniając bezkolizyjny ruch na drodze wojewódzkiej."
Czegoś tu nie rozumiem, mówi się o bezkolizyjnym ruchu a kolizyjnie może być przed Zabrzeżom obok bazy Empol.
kierowiec19:17, 7 listopada 2019
Scieżka rowerowo-piesza jak najbardziej-ale jak najdalej i bezkolizyjna z drogą wojewódzką
Za mostem18:14, 7 listopada 2019
Proponuję zwrócić się do posłów aby "porozmawiali" z marszałkiem. Wszak ochoczo odwiedzali naszą gminę przed ostatnimi wyborami. Może pomogą Tadeuszowi
Stan18:12, 7 listopada 2019
Biedny przewodniczący, nie może się wykazać. Niech zrobi sobie pętle w Kłodnym i wystarczy. A może się weźmie do pracy.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij