Piątek, 25 czerwiec 2021, Imieniny: Łucji, Wilhelma, Albrechta
Zakopane i okolice
Clouds
19°
Wiatr: 7.632 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
16°
Wiatr: 6.984 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
20°
Wiatr: 8.316 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
17°
Wiatr: 6.12 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
21°
Wiatr: 13.14 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
21°
Wiatr: 9.072 km/h Wilgotność: 91 %
08.11.2019, 13:53 | czytano: 7868

Ceny za śmieci rosną nawet o 100%

Arch. Podhale24.pl

Problem martwi nie tylko mieszkańców, których bezpośrednio dotknie podwyżka, ale również włodarze gmin zastanawiają się, jak temu zaradzić. Temat ten został również poruszony na ostatniej sesji Rady Gminy Ochotnica Dolna. Wójt Tadeusz Królczyk wprost stwierdził, że sytuacja jest tragiczna.

Pod koniec października odbyło się Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Małopolski. Głównie dyskutowano na temat gospodarki odpadami komunalnymi. Lipcowe zmiany ustawowe, wzrost cen za gospodarowanie odpadami, problem zbiórki i przetwarzania śmieci – to obecny kryzys, z jakim przyszło mierzyć się włodarzom.

– W ubiegłym roku, w większości gmin, cena odbioru śmieci wzrosła o 100%. Cudem uniknęliśmy takiej podwyżki – rozpoczął dyskusję wójt. – Na Forum przyszło bardzo dużo wójtów, którzy informowali o tym, że cena w tym roku, po ich przetargach, wzrosła o kolejne 100%.

Wspomniał, że samorządy nie mają na to żadnego wpływu. – Ponadto okazało się, że segregacja śmieci, która jest wymuszona nową ustawą, nie przyniosła żadnej istotnej obniżki cen. Byli wójtowie, którzy twierdzą nawet, że cena za segregowane śmieci i zmieszane jest taka sama, a bywa, że jest tańsza za zmieszane niż za segregowane na przetargach – kontynuował.

Według zasady przyjętej w ustawie, całość kosztów odbioru i utylizacji śmieci powinna być pokrywana przez mieszkańców. Wzrost cen za energię elektryczną, podniesione koszty pracy, koszty transportu, jak i również podwyżka opłaty marszałkowskiej za składowanie odpadów, przyczyniają się do kryzysu śmieciowego. Kolejnym czynnikiem jest cena za frakcję palną. Za mało jest spalarni, a wszystko przez odgórny limit narzucony przez ustawę o odpadach.
– Nasza frakcja palna z Ochotnicy musi jechać za Lublin, żeby została spalona, a firma, która nas obsługuje w zakresie utylizacji śmieci, musi słono zapłacić za ten proces – podsumował wójt.

Przypomnijmy, iż gminy z powiaty nowotarskiego i tatrzańskiego podpisały list intencyjny w sprawie rozpoczęcia przygotowań do budowy spalarni śmieci. Szerzej na ten temat pisaliśmy w artykule pt. „Albo na Podhalu powstanie spalarnia odpadów, albo będziemy płacić krocie za odbiór śmieci”.

Kolejne Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Małopolski ma odbyć się pod koniec listopada. Obecni na nim mają być przedstawiciele Ministerstwa Środowiska. Uczestnicy będą szukać rozwiązania problemu cen śmieci.

ao/
najnowsze informacje
komentarze
mieszkaniec22:14, 9 listopada 2019
Jak ktoś ukrywa się pod hasłem "czas na zmiany" i chwali PRL to muszę stwierdzić, że to jakaś paranoja. W czasach słusznie minionych czekolada to dla wielu dzieci była abstrakcją chyba, że rodzice wysługiwali się naszym prześladowcom, fakt jest, ze były konsumy dla wybrańców. Jestem dzieckiem czasów komuny i faktycznie wiem co to jest zapach pomarańczy o których mogliśmy marzyć, bo jakoś statki nie mogły dopłynąć do PRL, no ale wystarczy, bo o paranojach komuny długo by jeszcze można by pisać. Musimy wyjść z wielu lat zaniedbań ale niestety mamy ciągle pod górkę, mamy zarobki wielokrotnie niższe od mieszkańców państw zachodniej Europy nie mówiąc o Ameryce a musimy spełnić wysokie standardy UE w obszarze ochrony środowiska.
Patrząc na niektóre komentarze i jeśli nim ulegniemy to nawet za 100 lat nie dojdziemy do " ziemi obiecanej" czystych potoków i rzek, bujnych pachnących lasów, powietrza czystego jak bryza morska, bez smogu, brudu i smrodu. Nowoczesna elektrociepłownia zasilana paliwami z odpadów zdecydowanie nas do tych pragnień przybliża. Zapomnijmy o spalaniu śmieci w piecach, wyrzucaniu śmieci do lasów i potoków, poddajmy odzyskowi wszystkie wytwarzane odpady i nie ulegajmy pseudoekologicznej propagandzie, drastycznego zmniejszenia ilości wytwarzanych odpadów. Człowiek od początku swojego istnienia wytwarzał i będzie w przyszłości wytwarzać odpady, ważne by nie zaśmiecał i nie dewastował środowiska a dbało o taki rozwój który może być bezpieczny dla wszystkich istniejących ekosystemów na naszej planecie. Cały nasz region jest jednym z naj piękniejszych w naszej Ojczyźnie i zasługuje na specjalną ochronę, hańbą jest by Nowy Targ był liderem w rankingu smogowym a potok Białki Tatrzańskiej odstraszał turystów.
Tomasz16:29, 9 listopada 2019
Jest 500+ płacić i nie narzekać
fan politycznej propagandy10:46, 9 listopada 2019
zamknąć się i płacić! taka nasza rola w tym społeczeństwie! płacić, płacić i jeszcze raz płacić, na każdym kroku tylko płacić!!!

otępiali ludzie!

tylko czekać aż wprowadzą nam podatek za to że możemy oddychać!
Qwerty00:29, 9 listopada 2019
@czas na zmiany
Bardzo dobrze piszesz jesli taka spalarnia powstanie to na pewno smieci beda tam utylizowane nie tylko z Podhala a i pewnie sacza krakowa i kto wie skad
Dokladnie czysty pieniadz
czas na zmiany23:09, 8 listopada 2019
Do mieszkaniec. Bzdury opowiadasz jakby wymarli Ci co żyli w PRL. Wszystko było w torbach papierowych i na kilogramy, teraz jest wszechobecna chemia. W sklepie nawet nie pachnie cukierkami czy czekoladą. Wszystko szczelnie pakowane a towaru wewnątrz coraz mniej. Po kiego pakować do takich dużych toreb. W lasach jest gospodarka rabunkowa, której nawet za okupacji nie było. 3/4 lasów idzie na papier a rachunki przychodzą elektronicznie. Papier idzie na bzdurne gazety a te kolorowe nawet na makulaturę nie nadają sie. Za granicą są automaty do odbioru puszek i butelek PET, dlaczego u nas się nie przyjęły. Teraz biznes w Polsce oparty jest na śmieciach. Więc zastanów się, co piszesz.
Goblin23:00, 8 listopada 2019
Albo wymyślicie sprawiedliwy system opłat za śmieci (są osoby co na zakupy spożywcze wydaja 2 tyś zł miesięcznie i są tacy co żyją za 700 zł miesięcznie - a za śmieci płacą TYLE SAMO!!) albo pocałujcie mnie w ***.
mieszkaniec20:53, 8 listopada 2019
Warto przypomnieć, że rewolucja śmieciowa rozpoczęła się w 2012 roku i warto sobie przypomnieć, kto wtedy rządził. groziły nam olbrzymie kary ze strony UE i trochę w panice wprowadzaliśmy nowe regulacje, które z zasady były słuszne. Niestety przespaliśmy przynajmniej 20 lat, kiedy głównie negocjowaliśmy okresy przejściowe w wychodzeniu z gospodarki rabunkowej z czasów słusznie minionych. Degradowaliśmy środowisko naturalne bez opamiętania i bez refleksji gdzie zmierzamy. Ochrona środowiska kosztuje nie wrócą czasy dzikich wysypisk przy potokach, dziurawych szamb, śmierdzących cieków wodnych z każdej posesji, siedzieliśmy na tykającej bombie a teraz narzekamy na wzrost kosztów za odpady, paczmy na ręce włodarzom czy ich działania zmierzają do ochrony lasów przed dzikimi wysypiskami, eliminowania zrzutów kontrolowanych ścieków do rzek i potoków, spalania odpadów przez mieszkańców. Stoi przed nami konieczność wybudowania nowoczesnej elektrociepłowni zasilanej paliwami z odpadów, najlepiej w Nowym Targu ze względu na możliwość zagospodarowania wytwarzanego ciepła. Oplata śmieciowa na poziomie 20-25zł. nie odbiega a wręcz jest często niższa od stawek w innych regionach kraju. Jeśli nie zbudujemy kompleksowego systemu gospodarki odpadami w naszym regionie to będziemy płacić w niedalekiej przyszłości 100zł. za odpady.
turysta20:42, 8 listopada 2019
He ,he,he to Ochotnica pójdzie do przodu tak jak z wyciągiem , ha ,ha,ha .Śmieci ich znowu przygniotą , potoki znów będą śmietnikami . Brawo Wójcie Tadeuszu
jasiek20:39, 8 listopada 2019
No brawo wójcie Ochotnicy .Coś nam obiecywał ,że nie podniesiesz opłat za smieci a tu łups 100%. Za Jurkowskiego ,opłaty za smieci wzrosły o 40 groszy to góry waliłeś ,że to tak nie może być .Przez pół roku wmawiałeś ,jaki to Jurkowski nie dobry. A za niego to i autobus był do Krakowa a i śmieci i ścieki były najtańsze w całym powiecie.A ty co wyprawiasz. Nie chowaj się za plecy kogoś bo naprawde nic nie potrafisz oprócz ubliżania , poniżania i szczucia jednych na drugich.
obywatel20:19, 8 listopada 2019
Kłaniają się szklane butelki zwrotne i torby na zakupy wielokrotnego uzytku , kompostownik. Czy papier i kartony zbierają osobno ,raczej nie. Myśl co.kupujesz i w czym.
yama19:30, 8 listopada 2019
Zamiast ciepłowni w Nowym Targu i spalania węgla wybudować spalarnie a energie wykorzystać do ogrzewania i problem śmieci i smogu znika
mieszkaniec wsi nt19:11, 8 listopada 2019
jak jeszcze podrożeją to potraktuje je jako lokata kapitału..mam hektar lasu to je bede tam składował..lokata w banku jest na 1,5% a śmieci co roku o 100%- czysty zysk..
rabczanin17:41, 8 listopada 2019
Smieci dla operatorów to świetny interes.Powołują spółki miejskie i łupią z nas pieniądze ile się da.Potem prezesów 5000 no a ty mieszkańcu płacz i płać!!!Ja jak się skurczę to miesięcznie oddam po jednym pojemniku a płacę jakbym wywiózł 3 razy tyle,ale gdybym wywiózł zamiest 2 worków z zielonymi odpadami co jesienią jest oczywiste a w innych porach wcale to za każdy dodatkowy worek płać 25 zł.Poza tym jakośc tych worków to połowa pojemności bo więcej worek nie wytrzyma-pęka.
AA15:38, 8 listopada 2019
Będą się ekologicznie spalać w piecach.
ala15:36, 8 listopada 2019
jest chyba różnica gdy jedno gospodarstwo oddaje 2 worki a inne 20
lb15:06, 8 listopada 2019
eh, zeby dalo sie ekologicznie spalac w spalarni te smieci, a spalarnia zeby z tego precederu jeszcze prad produkowala zeby byl tanszy :) takie rzeczy to tylko w Japoni, u nas predziej kazdy dostanie od Wałęsy 100 milionów ;)
Lol15:01, 8 listopada 2019
Bo kasy nie ma na budowe spalarni. Czysty biznes smieci zakopac a podwyzki jeszcze wieksze
jaga214:47, 8 listopada 2019
Tyle śmieci co ludzie produkują szlag by mnie trafil przy zbieraniu tego . Po godzinie od posprzątania juz naznoszą . Tak jest w NT
brawo ty14:02, 8 listopada 2019
i będzie jeszcze drożej !! jak wzrosną ceny prądu i płace minimalne to śmieci mogą podrożeć nawet 500% , Dobra Zmiana , Dziekujemy .
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij