Środa, 01 grudnia 2021, Imieniny: Natalii, Blanki, Eligiusza
Zakopane i okolice
Snow
-0°
Wiatr: 24.912 km/h Wilgotność: 92 %
Snow
-0°
Wiatr: 25.308 km/h Wilgotność: 82 %
Snow
Wiatr: 27.648 km/h Wilgotność: 92 %
Snow
Wiatr: 28.224 km/h Wilgotność: 94 %
Rain
Wiatr: 22.104 km/h Wilgotność: 74 %
Snow
-1°
Wiatr: 16.092 km/h Wilgotność: 92 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
05.12.2019, 15:18 | czytano: 3650

"W ocenie mieszkańców powiat nie odgrywa znaczącej roli w zakresie ochrony powietrza"

Fot. Starostwo Powiatowe w Nowym Targu

NOWY TARG. Zdaniem radnego powiatowego Krzysztofa Kurandy, powiat powinien mocniej zaangażować się w rozwiązanie problemów związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Na początek należałoby zwiększyć sieć stacji badających jakość powietrza. - Chodzi o to, by zdiagnozować skalę, by nie tylko Nowy Targ dawał świadectwo na temat zanieczyszczenia powietrza w całym powiecie - przekonywał.

Radny mówił na ostatniej sesji Rady Powiatu Nowotarskiego, że powiat nowotarski - wzorem powiatu suskiego - powinien koordynować programy dla samorządów, z których mogłyby korzystać np. pozyskując pieniądze na wymianę pieców na ekologiczne czy na programy edukacyjne. - Z przykrością należy stwierdzić, że w ocenie mieszkańców powiat nie odgrywa znaczącej roli w zakresie ochrony powietrza. A przecież powiat może inicjować czy koordynować programy dla pozyskania środków dla wszystkich gmin - mówił.

Jednak zdaniem starosty Krzysztofa Fabera, powiat ma ograniczone możliwości. - Ochrona powietrza nie jest zadaniem powiatu, ale gmin i to do nich jest skierowanych większość programów np. dotacji na wymianę pieców. Gminy to robią i skutecznie pozyskują środki - mówi. Starosta dodaje, że powiat angażuje się w działalność proekologiczną m.in. poprzez wymianę kotłowni węglowych na ekologiczne w swoich budynkach, szkołach i jednostkach oraz poprzez termomodernizację budynków.

r/
najnowsze informacje
komentarze
tarżanin nowy15:44, 6 grudnia 2019
Po obserwacji ostatnich pomiarów zanieczyszczenia powietrza mam ochotę iść do starostwa i urzędu miasta (celowo z małej litery) i rękoczynami przypomnieć niektórym po co zostali wybrani. Jesteście mordercami!. Przez wasze nieudolne rządy codziennie tysiące mieszkańców skraca swoje życie. Imprezujcie lile możecie, zorganizujcie sobie wigilię i bal sylwestrowy, tyle wam pozostało, ale pamiętajcie, że wszyscy jedziemy na tym samym wózku!.
Jeśli za lat 5, 10, 20, wy lub wasze dzieci zachorujecie na nowotwory to wiedzcie, że wyhodowane one będa na wszej nieudolności i skupianiu się na totalnych bzdurach!
Jeśli nie macie pieniędzy aby ludziom pomóc w wymianie kotłów to jazda do Waszawy i nie wracać dopókie nie dostaniecie na to pieniędzy!
Gdybym to ja był burmistrzem to wziął bym delegacje i gdyby trzeba było nocowałbym u Morawieckiego w kancelarii, aż nie dałby pieniędzy na wymianę kopciuchów!. Czy wy wiecie co to znaczy skuteczność??? Czy wy wiecie co to znaczy służba? Czy wy wiecie po co zostaliście wybrani???!!!
k13:04, 6 grudnia 2019
Debata trwa przez lata a smog zabija mieszkańców. Dlaczego jeszcze delegacja nie pojechała na Wiejską i nie zadbali o to by objąć region programem rządowym. Jakoś da się pomagać powodzianom,rolnikom poszkodowanym przez suszę i wszystkim innym TYLKO NIE mam. Gdzie są i co dla nas zamierzają zrobić posłowie i senator z okręgu? Jak zwykle nic? To znaczy -debatować będą. Jak widać za nic nie robienie ,tez można brać pieniądze. DEBATA to dla nich strefa bezpieczeństwa w razie jakichkolwiek zarzutów . Przecież debatują. A gdzie poczucie odpowiedzialności i zwykły wstyd przed wyborcą?
żyjemy w ciemności11:45, 6 grudnia 2019
Do "komentarz" - Szanowny Panie/Pani - ZDROWIE JEST (!) najważniejszym z tematów i prosze przyjąć to do wiadomości - ile może Pan / Pani bez powietrza dobrej jakości (!) przeżyć ? - 2-3 minuty ? !

Do "natura a ekologia" - i tu widać jak wiele brakuje niektórym osobom w temacie edukacji ... Czytać ze zrozumieniem , "nie filozofować". SMOGU MA NIE BYĆ ! - i tyle albo będziemy chorować coraz częściej na raka płuc, narządów trawiennych, skóry i umierać z powodu zawału, udaru, zatorów. To są fakty naukowe i "filozofia ludowa" nijak do tego nie pasuje ...
nauczyciel11:21, 6 grudnia 2019
Powiat nie zajmuje się również obniżeniem poziomu edukacji w SP nr 5 i odejściami nauczycieli. Bo to nie jego brocha panie Kurańda.
avivat09:51, 6 grudnia 2019
RADNI!!!!!! Zlikwidować POWIATY!!!!!!
komentarz08:40, 6 grudnia 2019
Z braku ważnych tematów, troska o zdrowe powietrze będzie teraz wiodącym tematem,tak jak niegdyś ochrona zabytków.
Janek00:31, 6 grudnia 2019
Powinno się robić akcje po ulicach uświadamiania swoich somsiadów . zwracania uwagi trucicielą. i nie wstydzić się donosów w akcie wyższego dobra. precz z trucicielami !!!
natura a ekologia23:58, 5 grudnia 2019
W kotlinie nowotarskiej był i będzie smog.Dwie najważniejsze przyczyny to : - inwersja temperatury,
- ciężar właściwy zanieczyszczeń większy od czystego powietrza,z tej to bowiem przyczyny" smród" bardzo chętnie unosi się nad ziemią.
By przewietrzyć mieszkanie należy otworzyć drzwi i okno.Nowy Targ nie ma naturalnych możliwości wywiania tego " co nie zdrowe ".
podwładny23:17, 5 grudnia 2019
W szkole tyle pracy na głowie a tu jeszcze kazali w politykę wejść bo mnie ludzie znają i głosują. No to teraz dalej, wyżej !
ja-pier21:51, 5 grudnia 2019
"Powiat robi prawie nic, bo nie może nic... Gminy nie robią nic, bo taaak ! " Skąd ci wszyscy ludzie się wzięli ... Czy my żyjemy w jakimś ciemnogrodzie ?? Edukujmy dzieci, bo mam wrażenie, że na dorosłych już za późno ... Jedna babka mówiła mi, że "strasne były niedobory jodu na Podhalu po wojnie" - efekty/ defekty do dziś widoczne ...
ciemnotazasterami21:21, 5 grudnia 2019
Proszę o przerowadzenie krótkiej ankiety wśród pracowników powiatu i okolicznych gmin z pytaniem: co to jest PM 10 i 2,5 oraz co to jest benzoalfapiren i dioksyny ? Czyżby wyniki były przewidywalne ?...
Przybywajcie21:16, 5 grudnia 2019
Szanowni Turyści ! - czekamy na Was z "nienajświeższym powietrzem" i pysznymi scypkami przy zakokowanej siódemce. A weźcie dużo dutków. Wasz gazda.
Orni21:04, 5 grudnia 2019
Dziwne że w innych powiatach to przez powiat była robiona akcja w gminach by składać razem wnioski unijne. Więc to że Starostą tak mówi pokazuje że nie widzi jak inne powiaty działają. Najprościej zrzucić tylko na gminę a właśnie to powiat ma inicjować takie projekty.
Obserwator20:54, 5 grudnia 2019
Kim jest ten gość z wąsami?
J2320:25, 5 grudnia 2019
Ociepla się ponoć klimat jałowe dyskusje, szkoda czasu.
ludzi edukować20:03, 5 grudnia 2019
I słusznie - brawo ! Bo powiat i okoliczne gminy udają nadal albo nie rozumieją skali problrmu. A "ciemny lud" pali w kopciuchach plastc-fantastic, skóry z kożuchów i inny szmelc. Dramat ! Dla turystów powinny być ostrzeżenia - przejazd np. przez taki W...d albo O...ko GROZI RAKIEM ! Zamykać nawiewy i okna, nie wysiadać z pojazdów, uciekać ! Może wtedy ludzie uruchomią myślenie, o działaniu urzędników nie wpominając....
tau19:46, 5 grudnia 2019
Pan Krzysztof chce zaistnieć ale z tym problemem niech idzie na sesję rady miejskiej
Klimek18:50, 5 grudnia 2019
No załamka, znowu radny, co daje świadectwo.
Kompromitacja, panie radny, kompromitacja.
prof.hist18:14, 5 grudnia 2019
panie Krzysztofie, Panie Krzyśku błagam miałem pana za człowieka z inteligencji
Obiektywny17:31, 5 grudnia 2019
Może na każdej ulicy postawimy stacje monitoringu.
my sami16:58, 5 grudnia 2019
żeby ruski węgiel się palił dobrze to dostajesz na składzie certyfikat ile tych stacji jeszcze mysle że w każdym pokoju a nawet w każdej klasie powinien być termometr a nawet katatermometr
J z Gór16:56, 5 grudnia 2019
do turysta z W
tragedia to jest w W
Pigi16:55, 5 grudnia 2019
Skoro urzędy powiatowe nic nie mogą, to po co utrzymywać takie instytucje. Zamknąć a pieniądze zaoszczędzone przeznaczyć na ochronę środowiska
skala ważności15:51, 5 grudnia 2019
Każdy ma nos i czuje smród,tu nie ma co badać panie radny.Racjonalne
działanie to zakopać właściwe rury ,pozyskać na ten cel pieniądze z budżetu
państwa ( zadanie posłów PiS z regionu podhalańskiego).Z tego co donoszą
media prace wstępne w tej materii samorządy już podjęły.Radni natomiast
mogą pomóc bezdomnym-o ile zechcą,jest to problem na czasie i w skali
ważności nie mniejszy niż kopcące kominy.
turysta z W15:42, 5 grudnia 2019
KTO takich radnych wybiera ,tragedia.
trelemorele15:38, 5 grudnia 2019
Rozwiązanie : wprowadzić zakaz palenia węglem ( w tym różnego rodzaju ekogroszki) i po sprawie. Ogrzewanie tylko gazowe, pelletem lub podłączenie do sieci ciepłowniczej ( o ile istnieje) . I po sprawie.
Mieszczuch15:30, 5 grudnia 2019
To fakt że na wsiach potrzebne są stacje monitoringu powietrza. Dwa lata temu zamieszkałe w Gminie Czorsztyn w Maniowach i mówię Wam, że wieczorem i w nocy lepiej nie wychodzić na dwór bo Siwy dym. Jak by była stacja to przynajmniej bym wiedział kiedy można bezpiecznie wyjść na dwór.
STAŚ15:30, 5 grudnia 2019
Rozmawiać należy, debata doprowadzi do wyników, pewnie pozytywnych
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas