Piątek, 28 luty 2020, Imieniny: Romana, Oswalda, Cyryla
Jabłonka i okolice
Clouds
-0°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 74
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 74
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 74
Clouds
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 74
Clouds
-0°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 74
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
05.01.2020, 16:05 | czytano: 9144

Górale mają swój hymn, Zakopower - odznaczenie, a prezesi i kapelani - upamiętnienie (zdjęcia)

zdj. Szymon Pyzowski

LUDŹMIERZ. Opłatkowe spotkanie Zarządu Głównego Związku Podhalan było okazją zarówno do złożenia życzeń, wręczenia odznaczeń, jak i odsłonięcia portretów prezesów i kapelanów Związku Podhalan w Polsce, a także wykonania po raz pierwszy góralskiego hymnu.

Nowy hymn - dzieło braci Golców - wykonali górale z Podhala i Żywiecczyzny, czyli podopieczni Fundacji Braci Golec oraz członkowie zespołu Podhalanie z Ludźmierza.


Opłatek Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce był okazją do podpisania listu intencyjnego pomiędzy Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, a Związkiem Podhalan w Polsce odnośnie utworzeniem w Ludźmierzu ośrodka archiwizowania kultury niematerialnej.

Niedzielne spotkanie miało charakter uroczysty i świąteczny, bowiem już wcześniej 29 grudnia ub. r. w Ochotnicy Dolnej oficjalnie zostały zakończone obchody roku jubileuszowego 100-lecia powstania Związku Podhalan i wtedy też odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego Związku, na którym oprócz spraw bieżących nastąpiło podsumowanie obchodów 100- lecia, zatwierdzono porozumienia o współpracy z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, podjęto również uchwałę dotyczącą powstania Oddziału Związku Podhalan w Gdańsku, najdalej w Polsce położonego Oddziału Związku Podhalan w Polsce. Wręczono także medal Zasłużony Dla Kultury Gloria Artis dla zespołu Trebunie Tutki.

Dziś Medal od Ministerstwa Kultury za Zasługi na Rzecz Kultury Polskiej nadany z okazji 100-lecia Związku Podhalan odebrali członkowie zespołu Zakopower. W imieniu polskich władz medal wręczył marszałek Witold Kozłowski.

W Domu Podhalan w Ludźmierzu odsłonięte zostały portrety prezesów i kapelanów Związku Podhalan w Polsce. Spotkanie zakończyło wspólne śpiewanie kolęd.

s/ zdj. Szymon Puzowski
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
umuzor karb10:25, 10 stycznia 2020
Do "odrobiny wyjaśnień" - aby cokolwiek wyjaśniać trzeba posiadać przynajmniej podstawową wiedzę. Jako członek Związku Podhalan powinieneś wiedzieć, że Roman Dzioboń i Wanda Szado-Kudasikowa są Honorowymi Członkami tejże organizacji. Przedstaw dokument stwierdzający, że nie są członkami Związku Podhalan. Twoje "wyjaśnienia" dziwne jakieś ...brakuje odrobiny ....wiesz czego.
odrobina wyjaśnień11:35, 9 stycznia 2020
1.Gdzie Roman Dzioboń,Wanda Szado-Kudasik.
Zarówno Pan Roman jak i Pani Wanda nie są członkami ZP,nie dostają więc zaproszeń.
2.Dlaczego Pani Wanda Czubernat nie napisała hymnu? Proszę ją o to zapytać. Być może starowała w konkursie ale jej utwór nie został wybrany.Utwory podpisywane były godłem.Komisja nie znała nazwiska autora utworu.
3.Razi brak zasłużonych dla Związku.Wszyscy Honorowi członkowie ZP otrzymali zaproszenia.Niestety nie wszyscy są w stanie dotrzeć z uwagi stan zdrowia lub sprawy losowe.
4.Bartek Koszarek."Wielki" Góral, tradycjonalista, patriota.Z uwagi na liczne zajęcia w ZP nie jest na pierwszej linii, ale zawsze nas wspiera i szanuje podobnie jak my jego.
5.'Myślałak ze mom góralskom duse"-ileż w tej rymowance pogardy i braku tolerancji dla górali z innych grup etnograficznych.Przypominam, że ZP powstał 100 lat temu aby skupić wszystkie grupy Górali Polskich od Cieszyna po Stary Sącz.Górale Podhalańscy w niczym nie sa lepsi mani gorsi od Górali Śląskich,Żywieckich czy Orawskich.Związek Podhalan nie jest stowarzyszeniem Górali mieszkających na Podhalu ale skupia wszystkich Górali Polskich ( etnografowie mówią, że jest 12 grup) mieszkających na łuku Karpat od Olzy po Poprad.Nasi założyciele definiowali Podhalan jako ludzi ,którzy chodzą w portkach suknianych i mieszkają poniżej hal, czy to Krupowej na Babiej Górze czy Miętusiej w Tatrach
Gorol22:36, 7 stycznia 2020
Najważniejsza jest jedność i pamięć o wspólnych przodkach. A hymn chociaż jest nie najładniejszy, to przypomina, że wszyscy Karpaccy górale moją coś w sobie wspólnego.
prezes15:59, 7 stycznia 2020
1. Nie ma góralskiej nuty w hymnie bo hymn ma być ogólnogóralski, a nie tylko podhalański.
2. Swój tekst hymnu mógł napisać i zgłosić każdy, widocznie ten napisany przez Pawła Golca najbardziej się spodobał. Przypadek? TAK! Ponieważ zgłaszane teksty były kodowane i komisja oceniająca nadesłane propozycje nie znała ich autorów.
3. Jeżeli ktoś nazywa Hucułów nie góralami i uważa, że jedynym regionem góralski (górskim) jest Podhale to odsyłam do literatury przedmiotu. Skoda tyz ze sie tu głuptoki odzywają na tematy o ftoryk ni majom fundamyntalnyj wiedzy.
4. Opłatek ZGZP był jeden - w Ludźmierzu, w Ochotnicy Dolnej było podsumowanie obchodów 100-lecia Związku Podhalan i Spotkanie Opłatkowe oddziału z Ochotnicy Dolnej.
P.S. Hymnu osobiście nie popieram, a wręcz jestem przeciwny jego powstaniu, istnieniu i funkcjonowaniu ale jak się o czymś dyskutuje to trzeba wiedzieć o czym.
oko11:17, 7 stycznia 2020
Podobno niejaki Zenek zapragnął do swego repertuaru wprowadzić pieśń zwaną hymnem góralskim. Będzie prze ...bój.
Zachwycona09:49, 7 stycznia 2020
Piękny hymn, piękna melodia. Refren wpada w ucho po pierwszym wysłuchaniu. To będzie góralski przebój... zobaczycie
A Krypczyk13:36, 6 stycznia 2020
Myślałak ze mom góralskom duse
i co mi bliskie sercu znom.
Ale jak słysem tyn hymn, pedzieć muse,
ze ftosi przedoł tyn mój DOM.

DOM, ka gęślicki rzywnie grały,
ka wlos siy jyżył na nas śpiyw.
Ka nogi siy do tońca rwały.
Bo taki mocny krwie nas zyw!

Dziś straciył siy tyn DOM-PODHOLE,
Choć Tatry stojom, hyrne wse.
Cos, kie markotni som górole,
bo nom ślebode ceper dre.

Juz nima tego serca bicio
na głos góralskik niby nut.
Łodefce siy takiygo zycio,
kie góralscyzny w nuku głód.

A Krypczyk
Polski góral12:55, 6 stycznia 2020
Nie wiem w ogóle po co hymn górali. Hymn jest tylko jeden i to hymn Polski.
Zako10:37, 6 stycznia 2020
Albo tracę słuch, albo nie słyszę nuty Tatrzańskiej.
Robione pod publikę, górale folk.
Ale to tylko moje zdanie.
my sami10:36, 6 stycznia 2020
a jo myślołek ze to kolenda abo pastorałka ale zaceli śpiwoć o honorze to miałek dość
Stan09:11, 6 stycznia 2020
Jak można było powierzyć napisanie hymnu Hucułom, to już nie ma górali, równie dobrze mógł to zrobić Gąsienica. Dlaczego były dwa opłatki Zarządu Głównego w Ochotnicy i Ludźmierzu? Na stronie Zarządu Głównego jest zaproszenie do Ochotnicy. Co się w Związku dzieje? Czy to już walka wyborcza o fotel Prezesa, słyszałem, że kandydatem jest Gąsienica., no gorzej już nie może być.
JBK22:45, 5 stycznia 2020
@ ofka
Nie wiesz co mówisz, albo Bartka nie znasz... Malo że regionalista, że Patriota... to jeszcze Cłek zgodny cogodny, a przy tym utalentowany...
Kaśka21:43, 5 stycznia 2020
Do ofka : Jestem rodowita góralka z Białego Dunajca ,Bartłomiej Koszarek - człowiek,dusza kultury góralskiej ,przy tym klasa i kultura jakiej mało,chyba nie wiesz co piszesz .Nie pisz głupot
górol hej21:10, 5 stycznia 2020
płone to jyndrek mo racje golcowie już mineli tyn hymn to ściernisko a nie sanfracisko ale kozdy mo swoje zdaniy
szary20:54, 5 stycznia 2020
Do "Polski Góral" i tu mos Chłopie racje.
ofka20:54, 5 stycznia 2020
Nieee, Bartek Koszarek to jest wizytówka obciachu góralszczyzny, wicierozumicie, w Tv jest aż za czesto
STAŚ20:35, 5 stycznia 2020
Jak to, będą rozdawane teksty dla będących w Związku, a Ci, którzy czują się Polakami, i GÓROLAMI to, co ?!! Wtarowo sorta ?!?!!
tw galicja20:13, 5 stycznia 2020
Razi brak zasłużonych dla Związku i obecność pseudo posłów. I na to wszystko musi spoglądać, co prawda tylko z portretów dwójka wspaniałych Kapelanów Związku, z powołania nie samonadania.
weteran związku19:51, 5 stycznia 2020
/.../ Prawdziwego Związku Podhalan już dawno nie ma.
Polski Góral19:40, 5 stycznia 2020
A jest w tym hymnie słowo Polska? Czy Związek uważa że patriotyzm ma wyrażać się tylko w gwarze góralskiej, zwyczajach góralskich i strojach.
Darek18:48, 5 stycznia 2020
W oddziałach będą rozdawane teksty. Kto jest w związku to dostanie szanse co by się nauczyć.
Jasiek18:43, 5 stycznia 2020
A gdzie sa słowa tego hymnu? Z nagrania mało można zrozumieć
bb18:37, 5 stycznia 2020
A mi się podoba. Jak się osłuchamy to będzie wszystko dobrze.
Czytelnik Podhale2418:32, 5 stycznia 2020
Witam
Jędrek z miasta masz rację. To jest obciach a nie hymn.
Pozdrawiam
busia18:11, 5 stycznia 2020
Słowa hymnu może i fajne ale wykonanie nie. Brak zaśpiewu góralskiego. Nie nasz. Natomiast Sebuś przepiękny chłop, mogą go pokazywać jako wzór urody góralskiej.
p17:47, 5 stycznia 2020
o , i wśrod gości wypatrzyłem ministra turystyki ...
piotrek17:45, 5 stycznia 2020
pan prezes z koła rabczańskiego to barana pieczonego po imprezach sprzedaje ubrany w strój góralski , a tu taka uroczystość a on ubrany jak zwykły ceper ...
Czytelnik17:03, 5 stycznia 2020
Dlaczego p.Wanda Czubernat nie napisała hymnu ?
Jędrek z Miasta16:56, 5 stycznia 2020
Mnie nie przypodł do gustu,taki jakisik nie nas ,cemu nie wizieni Kośle zeby napisoł ?taki naprawde góralski, a to taki dla tych góroli nizinnych,tamci to ludzie zpagórków a podciagnięci pod góroli,niedługo beda górole z Pomorza
Jyndrek16:53, 5 stycznia 2020
Szukanie okazji .., znaleźć się na świeczniku .Jest tam wielu ludzi ,którzy tylko udają ze maja w sercu nasza kulturę ,większość robi to żeby się pokazać .Gdzie są ludzie prawdziwi ?????? Gdzie jest Roman Dziobon ??? Wanda Szado Kudasik ????napewno dostali zaproszenie ,ale nie przyszli ,już dawno nie są w związku Podhalan a tacy ludzie jak oni budowali ten związek .W związku Podhalan zaczęła się polityka i każdy wie o co chodzi . Możecie się pokazywać ,wygłaszać piękne słowa ,prawda jest taka .Dlaczego hymnu nie mógł napisać ktoś od nas ? Nie wybrali by....Bo co nie mamy sławy ? Co to nie ma unas ludzi utalentowanych .Sam prezes nasz Andrzej Skupien jest dobrym ,mądrym człowiekiem ,to trzeba przyznać .Coz sam nie może działać .Czemu na zdjęciach nie ma Bartka Koszarka ,to jest góral wizytówka gór ,albo Staska Majerczyka
Czarna owca16:37, 5 stycznia 2020
Jaki był?
Przed wyborami latał w kapeluszu I ciupagą po NT i tak samo udawał góral
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij