Niedziela, 09 sierpień 2020, Imieniny: Romualda, Romana, Ireny
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
26°
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 47
Clouds
28°
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 47
Clouds
27°
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 47
Clouds
29°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 42
Clouds
27°
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 47
Clouds
26°
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 47
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
10.02.2020, 16:00 | czytano: 15737

Prokuratorskie śledztwo po wypadku w Bukowinie Tatrzańskiej. "Konstrukcja nie wyglądała na solidną"

Fot. Michał Adamowski

Prokuratura Rejonowa w Zakopanem wszczęła śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na wyciągu narciarskim w Bukowinie Tatrzańskiej, w którym zginęły dwie osoby przygniecione przed dach zerwany przez wiatr.

Na miejscu był prokurator Jacek Dyka z zakopiańskiej prokuratury. Po oględzinach budynku wypożyczalni, z którego wiatr zerwał blaszany dach, powiedział, że krokwie miały prowizoryczna charakter, a konstrukcja nie wyglądała na solidną.

Zawiadomiony został Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Buda, z której wiatr zerwał dach, miała tymczasowy charakter i nie była na stałe związana z podłożem. Była to naczepa samochodu ciężarowego przerobiona na budynek usługowy, stojąca na kołach. Nadzór sprawdzi czy budynek był wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną.

Przedstawiciel stacji narciarskiej „Rusiń-ski” powiedział przed kamerami, że budynek-naczepa nie należy do stacji, a znajduje się na prywatnej działce, która graniczy z wyciągiem. - Walczymy z tymi budowami. Zawsze dokładaliśmy wszelkich starań, żeby takich budynków nie było, ale nie mamy na to wpływu, to prywatny właściciel decyduje co stawia i w jaki sposób – dodał.

r/
najnowsze informacje
komentarze
Rak16:43, 13 lutego 2020
A ja mam pytanie do Powiatowego Inspektoratu Budowlanego w Zakopanem, dlaczego nie wyciągnął wniosków, z poprzedniej tragedii, która się wydarzyła w zeszłym roku w Białce Tatrz, gdzie zgniła reklama zabiła dwoje ludzi. Starosta tatrzański wymienił cała kadrę Inspektoratu Budowlanego, i co i nic. W Zakopanem pełno się buduje samowoli budowlanych, a nadzór nie reaguje, podobna sytuacja jest w Inspektoracie w Nowym Targu.
Może PiS powinno się wziąć za nadzór budowlany, w całej Polsce, a nie sądy, bo tam mamy prawdziwą niewydolność i patologię, o czym informuje raport NIK-u.
nowotarzanka18:01, 12 lutego 2020
pani Przystal z nowotarskiego nadzoru powinna odejsc ze stanowiska trzeba miec troche honoru
Szukanie dziury w całym17:57, 12 lutego 2020
Już przestańcie wydziwiać z tymi przepisami. Wiatr to wiatr. Zdejmuje dachy z budynków wykonanych z wszelką sztuką budowlaną. Oczywiście cokolwiek zbudowane ze wszelkimi zezwoleniami można wykonać solidnie lub po partacku. I tyle w temacie. Jednak wiatr potrafi wiele. Przewraca samochody i giną ludzie. Wiec co jest złe, samochody, czy drogi? Może lepiej nie jechać gdy jest zbyt silny wiatr. Na morzu są sztormy więc kutry są w porcie, kto chce ten ryzykuje. Nie tak dawno o mało nie zdecydowano rozplantować Giewontu bo celują w niego pioruny. A to ludzie tam idą i ryzykują. Zmierzam do tego, że stok narciarski powinien być zamknięty, bo o nadchodzącym bardzo silnym wietrze wszyscy byli ostrzegani. A teraz jest tragedia.
Koko13:57, 12 lutego 2020
do avivat pani Przystal z nowotarskiego nadzoru wie o bardzo wielu przypadkach samowoli budowlanej i nie robi nic a moze nie zna prawa budowlanego
nowotarzanka10:10, 12 lutego 2020
Do miescon nowotarski nadzor budowlany rowniez do prokuratury
arnika07:16, 12 lutego 2020
Przepisy są takie, że na obiekt do 35 m2 związany nietrwale z gruntem nie trzeba mieć zezwolenia, które ciężko uzyskać. Może trzeba zmienić przepisy, żeby właśnie takie obiekty na cegłąch były zabronione i wtedy ludzie budowaliby na solidnych fundamentach, bo wiatr mógł porwać calą naczepę. Poza tym, huragan ( który był zapowiadany) łamie słupy i dachy z budynków wybudowanych za zezwoleniem i wz. Stała się tragedia i może wszystkie budy na jarmarach, na Gubałówce, w Bokownie, Białce należy rozebrać.
takitam.22:54, 11 lutego 2020
witac, latajacy dach, co nastepne zabije ludzi ktorzy przyjechali do nas, na podhale by odpoczac, zrelaksowc sie? kiedy pazdrawosc prostakow przegra z logika???
miescon21:11, 11 lutego 2020
Zakopiański nadzór budowlany do prokuratury!!!
avivat20:43, 11 lutego 2020
Nadzór budowlany na Podhalu to jedna wielka fikcja i mistyfikacja, a właściwie zjawiska paranormalne! Inspektorzy są, a jakby ich nie było! Pani Przystał w NT, pan Kęsek w Z-nem! Ruszyć te swoje cztery litery, a nie przymykać oczy na samowole budowlane, banery na całym domu i inne! A jak nie, to dać szansę wykazać się komuś kto będzie chciał należycie pracować!
Waldi20:17, 11 lutego 2020
W Nowym Targu wybudowali drogę bez pozwolenia na budowę i git. Jak urzędowi i burmistrzowi wolno to każdemu wolno.
bck15:48, 11 lutego 2020
a cy pon prokurator zno prawo budowlane ze tak warto osadzo som gwozdzia wbic nie umie taka tragedia siyła natury wiekso od syckiego skoda syckik tyk co umarli i tyk co łostali....
Koko14:01, 11 lutego 2020
do oli nadzor budowlany w nowym targu do natychmiastowej likwidacji przeciez inspektorzy wogole nie znaja prawa budowlanego i wlasnie w takich przypadkach powinien nadzor budowlany ponosic pelna odpowiedzialnosc
PIOTR13:44, 11 lutego 2020
Chciwosc i zadza pieniadza jest tak wielka ze nie ma zachamowan dla niektorych osob.Nie wazne jak wazne zeby zarobic .Przykro stracic cala rodzine SCZEGOLNE KONDOLENCJE DLA RODZINY
oli11:02, 11 lutego 2020
Nadzór Budowlany,to nadzwyczajna kasta numer dwa w Polsce ,po sędziach.Oni nie są od tego aby swoje 4 litery podnieść ze stołka i iść w teren.Każde zgłoszenie do tej instytucji,to kpiące uśmieszki i deklaracja,że są zajęci i czekać,czasami nawet rok!Należało by te urzędy ''przewietrzyć'',zwłaszcza w N.Targu.
realista10:36, 11 lutego 2020
To nasze chciwe i przemądrzałe społeczeństwo nauczą pokory i egzekwowania przepisów tylko i wyłącznie wysokie odszkodowania i kary.
@ ski09:42, 11 lutego 2020
Słuchaj ja nie pochwalam tego jak to wygląda, ale niestety taka jest rzeczywistość... Więc bez takiej ironii do mnie. Trochę musiałam uchodzić się po urzędach żeby cokolwiek załatwić. A że ktoś idzie sobie na łatwiznę to Później są takie tragedie... Ja ino mowie bo odrazu nagonka na nadzory oni nie mają na to wpływu. Takie mamy prawo w Polsce niestety
Obserwator08:00, 11 lutego 2020
do @smutny, to katastrofa, tragedia dla rodziny i każdego kto ma choć trochę empatii
ski07:13, 11 lutego 2020
"Bo nie trzeba się użerać z urzędami". Pomyśl mądralo że właśnie to użeranie mogłoby uratować im życie i oszczędziłoby tragedii która czeka teraz właściciela budki na kółkach i działki.
Niedouczony06:18, 11 lutego 2020
Oczywiście, że jest potrzebne zgłoszenie takiej budowli do nadzoru budowlanego, jako obiekt tymczasowy może stać 180 dni. Tym bardziej jeśli pełni funkcję komercyjną.
m00:35, 11 lutego 2020
W Sarzynie to też jakaś prowizorka ... tam zerwała dach w szkole i to większe połacie ..co by było gdyby ktoś tam ucierpiał
Colombo00:07, 11 lutego 2020
Szary ma racje ....
Monia z Jablonki00:03, 11 lutego 2020
Ojeju ale tragedia
Do koko i xyz22:24, 10 lutego 2020
Nadzór budowlany tu nie jest potrzebny, ponieważ w prawie budowlanym budynek na kolkach (tutaj przyczepa od tira) nie podlegają obiektom budowlanym... Winny jest tylko i wyłącznie właściciel tej byle jak skręconej budy. Poczytajcie trochę na ten temat a później się wypowiadajcie... Dlaczego z przyczep kempingowych robią domki w różnych miejscach pod wynajem? Bo nie trzeba się użerać z urzędami. Na to wpływu nadzor niestety nie ma. A ludzie dla kasy znają prawo od podstaw byle uniknąć płacenia niestety tutaj kara będzie sroga... Wyrazy współczucia dla najbliższych tych ofiar. Oby ojciec mógł żyć w miarę normalnie... Bo to jest niewyobrażalna tragedia :(
szary22:14, 10 lutego 2020
@Kiminonawa
"Powiedźcie ludziom którym zrywa dachy że to też ich winna bo źle dom postawili. --" No własnie dlatego zrywa że źle postawili. Tak, trzeba im mówić że to ich wina, bo tak jest. Zawinili chciwością i głupotą. Więźba wykonana zgodnie normami bez problemu wytrzymuje znacznie silniejszy wiatr. Ale to kosztuje. Więc ludzie budują nie przejmując się normami, byle taniej, i może sie uda. No i czasem się okazuje ze dziadowanie powoduje tragedie. Gdyby był jakiś nadzór, to takich sytuacji mozna by uniknąć. Ale jeżeli w samym tylko powiecie nowotarskim nadzór wie o kilkuset samowolach - czyli w większości takich byle jakich dziadowskich budowlach stawianych bez oglądania sie na przepisy, to cóż trzeba się cieszyć że tylko tyle sie rozleciało.
xyz21:00, 10 lutego 2020
Kolejny wypadek,w którym giną ludzie . Gdzie był nadzór budowlany ? Samowole budowlane budowane są jak grzyby po deszczu . Czy nie da się bez donosu ? Załatwiać takich spraw . Teraz trzeba szukać winnych . Szkoda ludzi . którzy przyjadą na wypoczynek w góry - Podhale - nie wiedzą co ich spotka .
Pola20:25, 10 lutego 2020
Tragedia i po jednej i po drugiej stronie wyrazy współczucia
do mańka20:24, 10 lutego 2020
@maniek i co z tego, że wyciąg działał? Siła ludzi na niego zaganiali? Ludzie własnego rozumu nie mają? Były ostrzeżenia żeby siedzieć w pod dachem i przeczekać wichurę. Nie posłuchali i poszli na narty a chcieli też iść w góry. To dopiero wspaniała koncepcja!

Jak nie ma barierki i strażnika nad przepaścią to leziesz tam bo ci do głowy nie przyjdzie, że możesz spaść? I jak zlecisz to będziesz szukał winnych dookoła?

Chcieli to poszli. Wydarzyła się tragedia i to jest smutne.
xxxxx20:22, 10 lutego 2020
właśnie info, że nie żyje trzecia ofiara tego zdarzenia
Koko20:18, 10 lutego 2020
do wiatr dlaczego nadzor budowlany nic nie robi z samowolami po co jest dlatego powinien odpowiadac
tomasz20:02, 10 lutego 2020
kara zarówno dla właściciela tej budy jaki stacji
Koko19:39, 10 lutego 2020
a nadzor budowlany gdzie ponosi pelna odpowiedzialnosc o kazdej samowoli nadzor budowlany powinien wiedziec po to jest i co dalej
maniek18:53, 10 lutego 2020
Przypadek wypadek zacznimy od tego dlaczego wogóle ośrodek narciarski działa w tak niesprzyjających warunkach atmosferycznych czy tylko pieniądz się liczy?
Kiminonawa18:36, 10 lutego 2020
Nie przesadzajcie. Nikt nie jest winny że dach zerwało bo nad wiatrem nie zapanujesz. Powiedźcie ludziom którym zrywa dachy że to też ich winna bo źle dom postawili.
Żegnacz18:20, 10 lutego 2020
Czy co roku na Podhalu ludzie będą ginąć od prowizorycznych budowli?
wiatr18:12, 10 lutego 2020
Jeśli zawinił, to musi ponieść karę, są przepisy i trzeba je respektować.
mądry17:31, 10 lutego 2020
oczywiście znów nie będzie właściciela tego czegoś to pewnie samo tak z kosmosu przyleciało powinni to skonfiskować wraz z zawartością podobnie było w Białce też nie było właściciela bramy ale kasa to się w niej kręci nie tak
smutny16:34, 10 lutego 2020
Bardzo przykry wypadek
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij