Wtorek, 29 wrzesień 2020, Imieniny: Michała, Michaliny, Gabriela
Jabłonka i okolice
Clouds
13°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 81
Clouds
13°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 81
Clouds
13°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 81
Clouds
14°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 76
Clouds
13°
Wiatr: 8.352 km/h Wilgotność: 85
Clouds
13°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 81
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
18.02.2020, 09:52 | czytano: 10113

Rewolucyjne zmiany w Szczawnicy. Mieszkańcy nie będą płacić za śmieci "od osoby", ale od ilości zużytej wody

Arch. Podhale24.pl

SZCZAWNICA. Na wspólnym posiedzeniu szczawniccy radni debatowali o problemach związanych z systemem gospodarowania odpadami. Szykują się zmiany w naliczaniu opłat za śmieci.

Ceny wywozu śmieci rosną w całej Polsce. Przed problemem podwyżek stanęli także radni z pienińskiego uzdrowiska. Dotychczasowy system opłat niestety się nie bilansował i miasto musiało do wywozu śmieci dopłacać. Wprowadzony system kodów paskowych pozwolił jednak na dokonanie dokładnych analiz i wykrycie nieuczciwych działań niektórych mieszkańców.

Przez ostatnie lata mieszkańcy składali deklaracje ile osób zamieszkuje daną nieruchomość, a opłaty liczone były od zadeklarowanej ilości osób. Ten system nie przewidywał dopłat za przyjmowanych gości czy odwiedzającą raz na jakiś czas rodzinę.

Na komisji przedstawiono pomysł, który zdaje się rozwiązywać ten problem - radni chcą, aby opłaty za śmieci uzależnić od ilości zużytej wody. Jeśli ktoś mieszka, to zużywa wodę i produkuje śmieci. Jeśli na jakiś czas wyjeżdża - nie używa wody i nie ma śmieci. Podobnie jest z przyjmowanymi gośćmi. Ten sposób uszczelni i pozwoli zbilansować system rozliczania.

Stawki będą uzależnione także od tego, czy mieszkaniec zadeklarował posiadanie kompostownika, czy nie. Jednak w tym przypadku "pokrzywdzeni" mogą być mieszkańcy bloków, przy których raczej nie da się zorganizować kompostownika. Konieczność zmobilizowania mieszkańców do posiadania kompostownika wynika z bardzo wysokich cen odbioru bioodpadów.

Oto proponowane stawki:

I. Bez kompostownika:
1. Z wodomierzem - 7,60 zł/m3
2. Bez wodomierza - 23 zł/osobę (bez działalności gospodarczej)
3. Bez wodomierza - 1,35 zł za m2 powierzchni gdy w nieruchomości prowadzona jest także działalność gospodarcza.
II. Z kompostownikiem:
1. Z wodomierzem - 6,20 zł/m3
2. Bez wodomierza - 18 zł/osobę (bez działalności gosp.)
3. Bez wodomierza - 1,10 zł/m2 powierzchni, gdy w nieruchomości prowadzona jest także działalność gospodarcza.

Komisje przegłosowały powyższe stawki, jednak ostateczna decyzja zapadnie podczas najbliższej sesji.

jd/
najnowsze informacje
komentarze
jadzia121118:39, 28 lutego 2020
do 888
Właściciele pensjonatów nie będą sapać. Mają podłączoną wodę ze swojej studni -bez wodomierza. Goście się myją a wodomierz z sieci się nie kręci.
Eh20:41, 23 lutego 2020
Bezsens to teraz wodę trzeba oszczędzać żeby za śmieci nie płacić, kuźwa co oni w tej Szczawnicy wyprawiają . Kody są na śmieciach to widzą kto ile oddaję a Ci na lewo wynajmujący napewno wiecej śmieci oddają niż mają podaną ilośc osób, trzeba ich odwiedzać ze strażą miejską częściej a nie karać wszystkich !
W Szczawnicy co drugi dom wynajmuje na lewo i cisza niestety ...????
Do radnych10:06, 22 lutego 2020
Dobrze sie wam rządzi bo w Szczawnicy są sami emeryci. W innych miejscowościach to młodzi na zebraniach do bitki skaczą.
Jano19:16, 21 lutego 2020
Do Jg. Coś podejrzanie ci zależy. Wątpię czy wszystkich przekonałeś jak przyjdzie im płacić 270 % więcej.
Jg13:14, 21 lutego 2020
Do Artur
Poza weekendami, są jeszcze inne wolne dni, święta, ferie i wakacje. Tak na prawdę wciągu roku jest więcej wolnego niż dni szkolnych. A jeśli chodzi o emerytów to póki co jest to najbardziej pokrzywdzona grupa bo płacą za śmieci biznesmenów i wynajmujących, którzy na dotychczasowych dziurawych zasadach korzystali. A oszuści znajdą się w każdym systemie, choć powinno być ich teraz mniej
Autor08:40, 21 lutego 2020
Do Jg. Nie jestem w pełni przekonany do tego, co masz w głowie. Według ciebie ta czwórka dzieci przywozi śmieci ze szkół. Jeżeli chodzi o wodę to płacą u rodziców według wskazań wodomierza. Podejrzewam, że ci którzy wynajmują na czarno to mają obejście wodomierza do podlewania trawy. Ja próbowałem wynajmować i powiem szczerze, zże po tych cenach to na czymś trzeba "zaoszczędzić". Do podobnego wniosku doszedł mój kolega, więc też zrezygnował. Poza tym urząd ma swoich donosicieli bo do mnie przyjechały ciotki w weekend i już miałem anonimowy telefon, czy wynajmuję? Ten system najwięcej bije po kieszeni emerytów bo oni korzytają z wody tylko w domu. Pracujący zawsze uszczkną tto w pracy.
Jg22:03, 20 lutego 2020
Do Władka
Może i się myje raz na miesiąc, ale przynajmniej w głowie mam mózg a nie trociny. Proszę przykład, jest dom, w którym mieszka Władka z mężem, co weekend zjeżdża 4 dzieci ze szkół no i akurat udało się wynająć pokoiki dla paru osób, na czarno, rzecz jasna. Śmieci ogrom, deklaracja na dwie osoby, bo przecież Władka nie będzie co tydzień deklaracji zmieniać. A wodomierz jednak wskazałby dodatkowe osoby...
wesoły Darek16:09, 20 lutego 2020
Pan radny Warzecha martwił się o wirusa z Chin. Radni w Szczawnicy wyhodują swojego w tym brudzie, smrodzie i ubóstwie.
Władka14:14, 20 lutego 2020
do Jg
Może ty się myjesz, pierzesz, sprzątasz RAZ w miesiącu , to dla ciebie mniejsze zło.
Jg12:32, 20 lutego 2020
Do M...
Przede wszystkim sposób rozliczania za odpady musi być zgodny z odgórna ustawą. To o czym piszesz niestety nie jest. Ustawa dopuszcza chyba 3 sposoby i teraz trzeba wybrać ten najbardziej sprawiedliwy. Jakbyś zapoznał się z tymy sposobami i lokalną specyfika problemów w Szczawnicy to sam zauważyłbyś że rozliczanie z wodomierza to najmniejsze zło
omniasol12:30, 20 lutego 2020
@góral z Pienin
Ale chyba mylisz kompost z gnojówką.
Kompost nie śmierdzi.
rys21:07, 19 lutego 2020
Do Szczawniczanin. Zmniejszy się wtedy zanieczyszczenia światłem. Już teraz w Szczawnicy nie widać w nocy Drogi Mlecznej na niebie.
jaaa16:19, 19 lutego 2020
nie rozumiem jak można śmieci porównywać z użyciem wody oby ten pomysł nie przeszedł do rzeczywistości dramat!!!
Góral z Pienin15:46, 19 lutego 2020
Pusty smiech mnie ogarnia jak czytam te stawki. Mieszkam sam .
Kapię sie w wannie bo jestem staroświecki czyścioch, myję czesto 2 samochody bo kto mi zabroni .Kompostownika nie zrobie , bo nie chce smrodu wachać koło swojego domu. Dlatego też zapłace srednio około 70 zł miesiecznie gdyż mam licznik.
Natomiast ktoś "bez licznika " bo ma studnie i płaci PPK ryczałt / jest przecież taka opcja/ zapłaci TYLKO 23 zł .
Gratuluję Naszym wybitnym matematykom z RM Szczawnica sukcesów w drenażu naszych kieszeni . Matematyki uczył ich zapewne genialny Bankster , ktory zadłużyl Szczawnice na dwa pokolenia do przodu.
Szczawniczanin15:03, 19 lutego 2020
Na drugi rok za m2 kompostownika zapłacimy podatek jak za garaż , by budzet się zapiął na ostatni guziczek.
Gdyby radni dostali po 2 tys diety to mysleliby lepiej . Trzeba im dołożyć .
W ramach oszczednosci Pan Burmistrz powinien wyłaczyć lampy uliczne np od 21 00 , bo i tak w Szczawnicy pustki . Nikt tu nie przyjedzie juz w niedalekiej przyszłości bo i po co ?????
M.......12:56, 19 lutego 2020
No to fajnie.Rozumiem ,ze można podniesc cene za smieci ,ale czy nie mozna ustalic za 1 szt worka lub pojemnika.Przeciez sa kody to wiadomo kto wystawia i ile sztuk ,pomnozyc przez ilosc workow lub pojemnikow i wystawic rachunek,a nie od zuzycia wody.To calkowity absurd,
Jedni tworza wiecej smieci inni mniej, czy na odwrot z woda.Co ma piernik do wiatraka.To po co te cale kody wprowadzaliscie przeciez ten system tez trochu kosztowal i co to dalo, znow bedzie schowany gdzies w magazynie,bo przeciez umowy z mieszkancami macie to po co kody????gdy macie zamiar wg zuzycia wody?
Nastepna sprawa te kompostowniki.Podobno Szczawnica walczy o czyste powietrze!!!!!!!!!Wystarczy ze GDY SIE SKOSILO TRAWE I WloZYLO DO WORKA KTORY JEST ODBIERANY 1 raz w miesiacu to trudno bylo wytrzymac bo taki byl smrod,trawa gnila.A gdy beda kompostowniki zalozmy przy wiekszosci domach to co smrodu nie bedzie..Ustalic jedna cene a nie wymyslac kompostowniki zeby jeszcze bardziej zatruwac powietrze.
Celem Radnych i Urzedu jest dbac oczyste powietrze w naszym miescie i gminie a nie wracac do czasow gdzie przy kazdym domostwie byly tzw gnojowniki.Wrocmy jeszcze do latryn na zewnatrz.
psycho20:46, 18 lutego 2020
Do miejscowy. Czyli 270 % dobrze liczę. Tyle nie podniosą pokażą "gołębie serce". Podobnie zachowuje się PiS.
gorol17:38, 18 lutego 2020
Najlepsze jest to, że nakładają kolejne haracze na ludzi w postaci opłat, dopłat!! A ci, zamiast się buntować, cieszą się jak głupi do sera !! To normalny naród?!?! Urzędasów namnożyło się jak grzybów po deszczu a barany muszą ich wszystkich utrzymać i te barany jeszcze się z tego cieszą!
NIE ROZUMIEM
Ja17:34, 18 lutego 2020
Do ogrodnik. Jeszcze nie wiadomo jak to będzie wyglądać, ale podejrzewam, że Twój problem może być rozwiązany analogicznie jak robi to ppk, czyli na wodę do ogrodu zakładasz podlicznik i ta woda jest później odliczana
miejscowy16:49, 18 lutego 2020
Teraz płaciłem 12zł/m. Przy użyciu wody 4,5 m.sz/m zapłacę 32,8 zł/m. Jednym słowem, palić byle czym, nie myć sie, szczać za płotem. Rewolucyjny to będzie powrót wychodków.
rurka16:17, 18 lutego 2020
Pensjonaty wyjdą na prostą. Nie od dziś wiadomo, że na taką ilość gości, którzy siedzą 3 razy dziennie pod prysznicem (niektórzy nie mogą nadążyć z grzaniem wody) właściciele stosunkowo mało zużywają wody a co za tym idzie również mniej płacą za kanał. Stracą uczciwi.
ogrodnik16:13, 18 lutego 2020
Z jednej strony dobrze, z drugiej nie - jeśli ktoś podlewa ogródek lub często myje samochód, to odczyty licznika będą bardzo nieadekwatne do ilości mieszkańców.
Ja14:55, 18 lutego 2020
Super. Już dawno tak powinno być. Gratuluję pomysłodawcy bo wątpię że to pomysł naszych radnych
Fajnie14:46, 18 lutego 2020
I będzie w końcu sprawiedliwie. Do tej pory Szczawniccy biznesmeni deklarowali sobie 2 osoby, a po 10 worów co tydzień wystawione. Dzieci wracały na wakacje ze studiów, rodzina i znajomi się zjeżdżali i co? Nikt nie zmieniał deklaracji w urzędzie, że jest jest więcej osób w domu. A teraz wyjdzie wszystko. Nie będą biedni ludzie pokrywać kosztów wywozu ogromnej ilości śmieci bo wynajmujący mają gości i kombinują.
anty system14:13, 18 lutego 2020
ANTY LEWAK kiedy ostatnio byles u lekarza?
klio13:54, 18 lutego 2020
Najwięcej śmieci produkują ci ,co mają dzieci.Kilka worków pieluch stoi ,za każdym razem do wywiezienia.Nie trzeba mądrych aby wiedzieć prawdę.
baciok@13:32, 18 lutego 2020
Bardzo logiczne
Ludzie skladali deklarację z nieprawdziwą ilością osób, wynajmowali lokale.
A tak licznik powie prawdę
Druga strona to też wymusi oszczędność wody.
prawnik12:09, 18 lutego 2020
Ahahhahahahahahahahah -- nie wypowiem nic hahahahahaha
ANTY_LEWAK11:31, 18 lutego 2020
To teraz będzie opłacalna inwestycja w 'lewy hydrofor' :)
staszek11:30, 18 lutego 2020
To jest szczyt głupoty gdyż jedna osoba może brać prysznic codziennie a druga raz na tydzień, to nie ma żadnego związku z produkcją śmieci!
HAHAHHA10:50, 18 lutego 2020
Takie stawki to tylko KOPACZ Niezgoda mógł wymyślić WYKOMBINOWAĆ, NIKT INNY
Normalny10:36, 18 lutego 2020
Ej radni, radni. To może wyliczcie wysokość opłaty od opadów śniegu, albo deszczu, a może od ilości słonecznych dni.
Przy prawidłowej segregacji np. szkło trzeba jeszcze opłukać, czyli zużyć wodę, nie dość że oddaję gotowy produkt, bo tak posegregowanych odpadów nie można nazwać już śmieciami, to jeszcze każecie za to płacić.
Paranoja
Skoczek10:29, 18 lutego 2020
A ja się kąpię 3 razy dziennie, nie kupuję plastikowych opakowań, na zakupy chodzę z koszyczkiem i kupuję na bazarku. Śmieci mam ilości symboliczne, za to zużywam sporo wody bo jestem czyściochem. To ilę zapłacę za nieprodukowanie śmieci?
KTT10:18, 18 lutego 2020
Da się? Da się. Tylko w Smogowej Stolicy Polski nic się nie da poza podwyżkami dla mieszkańców. To się da!
88810:06, 18 lutego 2020
Na pierwszy rzut oka wydaje mi się iż to uczciwy układ.Najwiecej będą sapać właściciele pensjonatów.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij