Wtorek, 04 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka, Edwina
Zakopane
Clouds
Wiatr: 12.06 km/h Wilgotność: 99 %
Rain
Wiatr: 9.432 km/h Wilgotność: 35 %
Rain
Wiatr: 15.948 km/h Wilgotność: 99 %
Rain
Wiatr: 16.452 km/h Wilgotność: 92 %
Rain
Wiatr: 14.292 km/h Wilgotność: 92 %
Rain
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 99 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
Zgonów
0
Na kwarantannie
0
Wykonanych testów
1
09.03.2020, 14:05 | czytano: 12404

Koronawirus: pierwszy przypadek w Małopolsce. Chory wrócił z Włoch

- Mamy pierwszy przypadek potwierdzonego zakażenia. To pacjent w sile wieku, który wrócił z Włoch. Kilka dni po powrocie źle się poczuł. Został przewieziony karetką z domu do Oddziału Chorób Zakaźnych Szpitala Specjalistycznego im. Żeromskiego w Krakowie, gdzie aktualnie przebywa pod opieką lekarzy, a jego stan jest stabilny – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik na dzisiejszym briefingu prasowym.

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
- Istotne jest to, że pacjent zastosował się do wskazanej ścieżki postępowania, nie narażając niepotrzebnie innych osób. Cały czas przypominamy, że gdy ktoś podejrzewa u siebie zakażenie koronawirusem, absolutnie nie powinien udawać się do przychodni czy do szpitalnych oddziałów ratunkowych – podkreślił wojewoda.

O procedurach sanitarno-epidemiologicznych, które zostały zastosowane w przypadku tego pacjenta, mówił małopolski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Jarosław Foremny.

- Pacjent przyleciał samolotem do Warszawy. Wypełniona karta lokalizacyjna pozwoli warszawskim służbom ustalić krąg osób, które odbywały tę podróż razem z nim i poddać te osoby kwarantannie. Jesteśmy w bieżącym kontakcie z naszymi odpowiednikami w Warszawie. Mamy też przeanalizowaną tę sytuację na poziomie Krakowa. Pacjent po powrocie do Polski skontaktował się z sanepidem i zastosował do przekazanych wskazówek, ograniczając wszelkie kontakty i prowadząc samoobserwację. Gdy wystąpiły u niego objawy (kaszel, wysoka gorączka), również skontaktował się z sanepidem i wezwał karetkę. Chciałbym przy tym podziękować pracodawcy, który tego pracownika – po jego powrocie z Włoch – od razu prewencyjnie oddelegował do pracy zdalnej. Dziękuję również pacjentowi za tak odpowiedzialne, wręcz modelowe podejście oraz stosowanie się do naszych zaleceń – wyjaśniał dyrektor Jarosław Foremny.

W Małopolsce obecnie ze względu na podejrzenie zachorowania na COVID-19 hospitalizowanych jest 18 osób, zaś nadzorem epidemiologicznym objętych jest 249 osób. Są to dane z godzin popołudniowych, z 8.03.2020 r.

Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Oburzona bez granic17:48, 11 marca 2020
Przykład idzie z góry (patrz 3 najważniejszy człowiek w kraju - jak sam się nazywa) pojechał na narty do Włoch, (bo co mu tam). to jeszcze narażając, pociągnął za sobą ochroniarzy. Po powrocie, nie zgodzil się na obowiązkowe poddanie się badaniom. Uzasadniał, że nie złapał wirusa, bo był daleko od ogniska koronawirusa - aż 30 km. Tak wygląda odpowiedzialność człowieka zajmującego najwyższe stanowisko w Senacie. Nieodpowiedzialny człowiek i taki nami rządzi?
Naraził siebie, ochroniarzy i obywateli. Ale on jest trzeci w kraju i taka jego fantazja. Zał serce ściska.
Szakal11:25, 11 marca 2020
Przez takich nawiedzonych podróżników wirus do Polski dotarł. Każdy kto z byle powodu jedzie za granicę, czy to wycieczka czy zabawa jakaś, powinien mieć absolutny zakaz powrotu do kraju.
marcos12:07, 10 marca 2020
zaraza sie rozprzestrzenia bo ludzie sami kusza los. Jak widze kogos teraz np na wakacjach w Tajlandii to mi go szkoda. Wiem ze pojechal tam tylko po to zeby nie stracic pieniedzy a w pokoju poza zdjeciami na fb trzesie gaciami. Ludzie chwala sie zdjeciami i mysla ze sa super, a kazdy mysli ze idiota! i idota juz zostanie w oczach na zawwsze.
Mapa23:20, 9 marca 2020
@aha
jak się spojrzy na mapę oddziałów zakaźnych to na Podhalu jest dziura i oddział zakaźny na Podhalu BYŁ konkretnie w Zakopanem, w jeszcze mniejszym jak Nowy Targ szpitalu, ale go zlikwidowano.
@koronawirus
najbliższy oddział zakaźny jest w Myślenicach. Na stronie Ministerstwa jest lista.
aha19:40, 9 marca 2020
koronawirus...ty *** jesteś? Może oddział zakaźny w każdym szpitalu? J.....chlopie jak nie masz pojęcia o tym jak wygląda praca jakiegokolwiek oddziału szpitalnego to nie zabieraj głosu...
Zenek disco polo18:14, 9 marca 2020
Małopolska nie dała sie wyprzedzić.
To nasz małopolski koronowirus nie jakieś badziewie chińskie.
117 KM16:59, 9 marca 2020
Po co puscaja z tych krajów do Polski na święta będzie 9 na 10 zarazonych kto ten bimber wypije i gorzole a jesce piwo tys
. . .16:45, 9 marca 2020
Obiektywny Twoja głupota nie zna granic
koronowirus16:28, 9 marca 2020
w Nowym Targu nie ma zakaźnego , co mam zrobić "będę umierał "najbliższy w Krakowie dyrektorze
górol15:17, 9 marca 2020
Bardzo dobrze :")
Obiektywny14:53, 9 marca 2020
Strasznie chcieli wolności braku granic swobodnego przemieszczania się. Straż Graniczną punkty kontroli najlepiej zlikwidować lub wysłać w kosmos a teraz? Ręka w przysłowiowym nocniku
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas