Czwartek, 09 kwiecień 2020, Imieniny: Mai, Dymitra, Dobrosławy
Szczawnica i okolice
Clear
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 48
Clear
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 48
Clear
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 48
Clear
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 52
Clear
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 48
Clear
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 48
Jakość powietrza
Nowy Targ
Umiarkowana
Zakopane
Umiarkowana
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
09.03.2020, 19:40 | czytano: 5176

Daniel Urbaniak apeluje: "Stańmy się pierwszym miastem w kraju, które chce pomagać ptakom. Byśmy byli kojarzeni z czymś fajnym"

zdj. Michał Adamowski

NOWY TARG. - Impulsem do mojego wystąpienia były niedawne wycinki drzew. Tych przy Kopcu Wolności, w parku i wszystkich osiedlach mieszkaniowych naszego miasta. Nie jest moją rolę oceniać, bo nie jestem dendrologiem, ale jestem przekonany, że wszystko zostało wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami - mówił do radnych podczas sesji Daniel Urbaniak.

- Moją pasją, a teraz i pracą jest przyroda, szczególnie sowy. Nowy Targ ma dużą szansę, by był kojarzony z tymi ptakami. Reklamuję Miasto w ogólnopolskiej telewizji, ale i bywam za granicą na przykład na Ukrainie. Przyjeżdżają do mnie przyrodnicy z zagranicy, bo mamy w Nowym Targu 16 par uszatek, które wyprowadzają na terenie miasta lęgi. Mam taki plan: chciałbym, żeby Rada Miasta wspólnie z Zakładem Zieleni zakupiła sto budek lęgowych i żebyśmy je wraz ze szkołami z miasta, czy powiatu - pomalowali. Zróbmy coś, z czym Nowym Targ będzie kojarzony w całej Polsce. Podzielny szkoły na obwody i niech każda dostanie temat - niech pomalują dzieci te budki w owce, samoloty, wzory regionalne... Możemy je potem powiesić na drzewach, zrobimy wspólną imprezę przyrodniczą, rodzinną dla mieszkańców. Mam takie marzenie, żebyśmy to zrobili wspólnie - zaproponował nowotarżanin.

Przyrodnik odniósł się do konkursu plastycznego zorganizowanego w Szkole Podstawowej nr 1. Dzieci wykonały budki lęgowe i karmniki dla ptaków. Podczas sesji wręczono nagrody za pierwsze trzy miejsca w trzech kategoriach. Szkoła uznała, że pracami warto się pochwalić, więc zgromadzono je w holu Urzędu Miasta (wyniki konkursu podajemy na końcu tekstu - przyp. red.)

- Niestety, ale żadna z tych budek nie spełnia zasad i reguł, tak by ptak mógł tam bezpiecznie wprowadzić lęgi. Fajnie, że dzieciaczki to zrobiły, ale zabrakło opinii kogoś, kto się na tym zna. Zróbmy to razem. Ale czas nam ucieka. Mamy dwa tygodnie na to, żeby zanim wszystkie ptaki, które przylecą do Nowego Targu - zdążyć kupić budki - zastrzegł.

Daniel Urbaniak od lat niemal sam zajmuje się opieką nad dzikimi ptakami w całej okolicy. Ponieważ ambitnie postanowił dzielić się swoją pasją z innymi - organizując lekcje przyrodnicze w szkołach, czy w terenie, wycieczki rowerowe, czy nawet "sowi szlak" - stał się osobą, do której ludzie znajdujący pisklęta, czy ranne ptaki - zgłaszają się po pomoc. To piękne, ale i uciążliwe dla jednej osoby. Jak sam policzył, w ubiegłym roku ratował, czy organizował pomoc dla ok. 120 ptaków i małych ssaków.

- Mam wielką prośbę do wydziału ochrony środowiska: stańmy się pierwszym miastem w Polsce, które będzie miało system pomocy ptakom. Możemy stworzyć taką sieć pomocy ptaszorom. Po godzinie 15-tej już nie pracujecie państwo i ciężko jest uzyskać jakąś pomoc dla pisklaków. Zróbmy szkolenie - pomogę wam, wytłumaczę co trzeba zrobić, żebyście mogli pomóc. Stańmy się pierwszym miastem w kraju, które chce pomagać ptakom. Byśmy byli kojarzeni z czymś fajnym - zaapelował.

Jego wystąpienie przyjęto mocnymi oklaskami.

Wracając do wystawy plastycznej. Domki są śliczne i napłynęło ich na konkurs tyle, że jak mówi dyrektor "przerosło to oczekiwania organizatorów".

Prace podzielono na trzy kategorie. W grupie "funkcjonalność" pierwsze miejsce przyznano Uli Bigos, drugie Marysi Malinowskiej i Igorowi Pietrasowi, a trzecie - Szymonowi Sięce. W kategorii "artystycznej" zwyciężyła praca Kingi Piekarczyk. Kolejne miejsca przyznano Igorowi Bryniarskiemu i Sylwestrowi Cyrwusowi. Z kolei w kategorii "karmniki dla ptaków" wygrał Noredin Gazda. Drugie miejsce przyznano rodzeństwu Amelii i Kamilowi Firek, a trzecie - Natalii Garb.

- Domki będziemy wieszać na naszym terenie, ale i może na terenie miasta jak dzieci się zgodzą - zapowiedziała dyrektor Elżbieta Jankowska. A burmistrz Grzegorz Watycha gratulując dzieciom nagród dodał, że ma nadzieję iż ich prace będą '"inspiracją do majsterkowania dla dzieci i rodziców na robienie budek lęgowych i karmników dla ptaszków."

W galerii poniżej kilka z nagrodzonych domków.

s/ zdj. Michał Adamowski
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Spokojnie i planowo13:57, 11 marca 2020
Warto o pewnych sprawach pomyśleć w porę, by nie było zupełnie za późno.
Mak08:57, 11 marca 2020
Nie czas żałować róż, gdy płoną lasy...
Nowotarżanin 7718:47, 10 marca 2020
Ciekaw jestem czy gnieździ się u nas jeszcze bocian czarny ? Może ktoś go widział ostatnio w rejonie torfowiska ?
Sąsiadka15:48, 10 marca 2020
Daniel to osoba o pięknym sercu, wrażliwym na to, dzięki czemu JESZCZE żyjemy - na przyrodę. I co ważne, widzi coś więcej niż czubek własnego nosa /../ Podziwiam jego pasję, wiedzę i zaangażowanie. Wiem, że swoje oszczędności przeznacza na bezinteresowną pomoc zwierzętom, zwłaszcza ptakom. Nadszedł czas, żeby włodarze pokazali, że możemy być znani w kraju z czegoś więcej niż śmierdzące powietrze. Trzymam kciuki.
klio11:20, 10 marca 2020
Mało teraz takich pasjonatów.Szacun dla tego młodego człowieka.Zainteresowanie ciekawe i może nasze dzieci odciągnąć od siedzenia przed komputerem.Takie osoby należy wspierać!
25 TA LIFE10:42, 10 marca 2020
Dobrze ze w tych czasach jest choćby jedna osoba,ktora myśli nie tylko o sobie.Ale tu jadu od internetowych trolli...wole jednego kumpla takiego jak Pan Daniel niż dwustu pustych Januszow czy Zosiek.Odchodzac od tematu,czesto widze duza sowe jak poluje poznym wieczorem na ul Podhalanskiej miedzy blokiem 2 a 4.Piekny duzy ptak...
;)09:49, 10 marca 2020
jak bedzie ptasia grypa to po nas ;) a tak na serio to fajny pomysl :)
Swój09:13, 10 marca 2020
Może narazie pomyśl o koronawirus ie, bo ptaszki bez nas przeżyją. Myśl jak pomagać ludziom, bo to chyba dziś ważniejsze ????
Sowa08:43, 10 marca 2020
Kup se Panie Danielu gwoździe i sam sobie te budki zbije
Ola08:43, 10 marca 2020
Danielu a kto pomoże nam , ludziom? Też było by fajnie
J.k05:28, 10 marca 2020
Budki nie powinny być malowane
Człowiek z liściem na głowie23:29, 9 marca 2020
Brawo! Jestem jednak przekonany że doszło do małej lecz istotnej pomyłki w wystąpieniu p. Daniela i cytowane zdanie z początku wypowiedzi dotyczące wycinek drzew powinno brzmieć:
'Nie jest moją rolą oceniać, bo nie jestem dendrologiem, ale jestem przekonany, że NIE wszystko zostało wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami'

Pochwała należy się za koncentrowanie się na pozytywnym, konstruktywnym i wspólnym działaniu a nie szukaniu winnych złych decyzji i ich wykonania. Więcej z tego pożytku. Trzymam kciuki za powodzenie Pana pomysłów!
Dożywianie sianem zwierzat za swoje22:44, 9 marca 2020
Nie mogę pojać dlaczego Rada Miasta na zakupić te 100 budek lęgowych ? Zakup je sam, albo kup materilał i wykonaj, a ty chcesz być na świeczniku pierwszy, ale za czyjeś
IKS22:35, 9 marca 2020
Panie Danielu ma Pan rację, ale w pierwszej kolejności miasto powinno zająć się "budkami" dla ludzi bezdomnych. Watycha zlikwidował noclegownie. Całe szczęście zima była łagodna.
Bartek22:29, 9 marca 2020
Do Rodzica. Proszę przeczytać uważnie, albo obejrzeć relację z sesji.
Daniel nie dezawuował dziecięcego wysiłku, tylko wskazał, że nie ukierunkowano ich energii i zapału w sposób właściwy. A to wina dorosłych.
Pomysł na konkurs wyśmienity, domki - wspaniale, ale niestety nieprzydatne, bo dorośli nie zadbali by pokazać dzieciom jak mają takie budki wyglądać, żeby były bezpieczne dla ptaków.
Rodzic21:41, 9 marca 2020
Nie wszystkie budki dla ptaków były źle zrobione. Pan Daniel widocznie ich nie dostrzegł. Były tam też karmniki. Szkoda ,że w swojej wypowiedzi zdewaluował prace i zaangażowanie dzieci i rodziców. Były nagrody w trzech kategoriach m.innymi kategoria artystyczna. Mniemam więc , że tam znalazły sie budki które nie spełniały kryteriów poprawności ale została doceniona praca dzieci.
Ewa21:40, 9 marca 2020
Panie Danielu - super.
fragles21:33, 9 marca 2020
Panie Danielu - zejdź Pan na ziemię!
Ptaszek20:42, 9 marca 2020
Pierwsze to trzeba pomóc ludziom.
Kasia20:42, 9 marca 2020
Piękne są te budki i karmniki. Gratulacje dla Dzieci!
Ptasi fan20:19, 9 marca 2020
Daniel jesteś świetny i masz super pomysły! Ale w Nowym Targu gdzie wnet będzie królował sam beton, także ten urzędniczy nie wskurasz nic. Ale próbuj trzymam kciuki!
ja20:16, 9 marca 2020
Brawo tak trzymać !!
stały czytelnik20:09, 9 marca 2020
Czyli p. Daniel, specjalista, mówi, że budki nie są bezpieczne dla ptaków, a p. dyrektor, pedagog, który powinien wierzyć w moc autorytetów naukowych i doświadczenie ludzi którzy się danym tematem zajmują, mówi, że budki będą wieszać... Mam nadzieję, że dyrekcja szkoły zabrała głos przed p. Danielem, a po prostu kolejność wypowiedzi w artykule zmieniła sens i logikę działania w słusznym celu.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij