Piątek, 07 sierpień 2020, Imieniny: Doroty, Kajetana, Donata
Czarny Dunajec i okolice
Clear
17°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 82
Clear
19°
Wiatr: 24.156 km/h Wilgotność: 90
Clear
16°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 82
Clear
19°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 68
Clear
17°
Wiatr: 1.224 km/h Wilgotność: 84
Clear
17°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 82
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
11.03.2020, 08:10 | czytano: 5441

Nowotarżanin namawia do budowy spalarni śmieci

zdj. Michał Adamowski

NOWY TARG. W trakcie sesji Rady Miasta w obronie koncepcji budowania zakładu termicznej utylizacji odpadów stanął Stanisław Kowalczyk. Nowotarżanin szukanie rozwiązań na pozbycie się odpadów nazwał "wyważaniem szeroko otwartych drzwi".

- Już w 1987 roku w Danii postawiono na spalarnię śmieci. Ulokowana w środku miasta, w Kopenhadze spalarnia została tak mocno zmodyfikowana, że z ogromnego terenu zwożone są tam śmieci i śmieci i potężna ilość ciepła do ogrzewania w Kopenhadze pochodzi ze spalarni. Takie urządzenie dostępne są na świecie. One pozwalają na wyłapywanie 99,5 % szkodliwych gazów. W Wiedniu, jedna spalarnia jest w samym środku miasta, inna jest koło szpitala i nikomu to nie przeszkadza, bo to wszystko jest zabezpieczone. Na bryłach spalarni jest możliwość uprawiania sportu - przekonywał, dając za przykład właśnie kopenhaskie rozwiązanie.

Nowotarżanin zauważył aktywność naszych Czytelników, jednak nie ocenia jej zbyt wysoko.

- Ludzie w komentarzach na Podhale24 piszą brednie niezgodne z rzeczywistością - uznał. I kontynuował: - Każda tona śmieci zawieziona do Wrocławia, czy Krakowa kosztuje 50 zł, a tych ton są tysiące. Do tego tego należy doliczyć transport. Ludzie piszą, że tu do spalarni będzie przyjeżdżać tyle samochodów, że będzie zablokowana droga. To jest bzdura. W latach 90-tych Podhalański Związek Gmin zabezpieczył 18 hektarów w rejonie dzisiejszej sortowni odpadów. Tam powstać miało międzygminne wysypisko śmieci. Potem nastąpiły dziwne zmiany w głowach wielu ludzi. Podobno gminy zabrały swoje tereny. A Amerykanie tutaj chcieli zaproponować nam spalarnię, ale to wszystko wzięło w łeb - skonstatował.

Przekonywał radnych że "można takie urządzenie (czyli spalarnię - przyp. red.) zbudować i nie będzie oni nikomu szkodzić". - Niemcy mają trzy razy więcej produkowanych śmieci na jednego obywatela, niż Polska. Ja, jako obywatel, mieszkaniec Nowego Targu uważam, że trzeba iść już wybranym torem i nie dać się wyhamować - mówił.

Nawiązał także do niedokończonej ciepłowni znajdującej się na granicy Szaflar i Nowego Targu: "jest jeszcze miejsce związane z tym kominem... uważam, że ta sprawa może być z powodzeniem załatwiona". Co dokładnie miał na myśli - lokalizację tam instalacji, czy inne wykorzystanie tych obiektów - nie wiadomo.

Podsumowując swoje wystąpienie Stanisław Kowalczyk powiedział: - Zamiast oddalać sprawę, trzeba jak najszybciej doprowadzić do tego, by była zbudowana spalarnia.

s/
najnowsze informacje
komentarze
energetyk13:33, 12 marca 2020
Do sszaflarzanka, zwrot Dziadku, mówi wszystko o autorze tego komentarza, dość, że wykazuje brak elementarnej wiedzy ale co gorsza i kultury. Zapanowała wśród pseudo elit na Grety, młodzi w was nadzieja, nie ulegajcie populizmowi, wielu z Was Zapewne szanuje swoich dziadków i im ufa, ich doświadczenie jest bezcenne, może nas uronić przed powielaniem błędów z przeszłości. Kultura, historia, tradycja nauka nie wykluczają się wzajemnie, lecz jeśli idą w parze to nie ulegają idiotycznym ideologizmom.
sszaflarzanka do Stanisława Kowalczyka22:35, 11 marca 2020
Dziadku, (mam nadzieję, że masz wnuki), ale bezwzględnie na fakt występujesz z całą pewnością przeciwko górom i pokoleniom górali, które w tym miejscu żyją i mają zamiar żyć. I weź pod uwagę fakt, że ani Nowy Targ, ani Szaflary nigdy Kopenhagą albo Wiedniem nie były i nie będą, ale pewnie najlepiej na składowisko śmieci się nadają!!! Gratuluję super głupoty. Mam nadzieję, że w następnych wyborach już tacy zasiadać nie będą.
Ile kasy dla bezinteresownego chórzysty19:46, 11 marca 2020
Najlepsza lokalizacja takie spalarni, to wolny plac od zakopianki do parku,naprawd? imponujacy t3ren,bliskość drogi przedkłada się na łatwy dowóz śmieci I szlamów z oczyszczalni nie tylko Małopolski,ale Niemiec czy Belgi,Szwajcari , bo oni nie chca u siebie a zapłaca solenie i NT weźmie ,a co tam 5% dymów szkodliwych, i tak jest smog
Wyborca19:39, 11 marca 2020
Panie Grzegorzu Watycha po to pana wybraliśmy żeby nas pan bronił przed takimi irracjonalnymi pomysłami. Pani Korwin odbierano głos a ten pan ględził kilkanaście minut na temat spalarni, którą chce Pan nam zafundować!!! Nasze zdrowie jest zagrożone i dlatego to nie będzie dla Pana pełna kadencja.
Kilka faktów na temat spalarni:
Spalanie odpadów jest najdroższą metodą ich niszczenia.
Zarówno koszty inwestycyjne, jak i koszty operacyjne funkcjonowania spalarni są w porównaniu z innymi metodami utylizacji odpadów niezwykle wysokie. Co więcej przewiduje się, że koszty te będą w przyszłości rosnąć. Jest to powodowane coraz bardziej zaostrzanymi przepisami i normami dotyczącymi kontroli i redukcji emisji substancji szkodliwych oraz wzrostu opłat za bezpieczne składowanie toksycznych pozostałości z procesu spalania odpadów.
Nie da się uniknąć zanieczyszczeń.

W nowoczesnych spalarniach, na 3 tony spalonych odpadów przypada 1 tona pozostałości w postaci pyłów i żużli. Zarówno w żużlu, jak i pyłach znajdują się substancje niebezpieczne w wysokich stężeniach.Pyły zatrzymywane przez filtry stanowią ok. 3% pierwotnej masy spalonych śmieci.
Część toksyn pozostałych ze spalania to metale ciężkie, które zostają uwolnione z odpadów, w których były związane. Odsetek metali w pozostałościach po spaleniu może być znaczny i, nawet po oddzieleniu żelaza (za pomocą elektromagnesu), sięgać kilku procent. Znaczna część tych metali zawarta była w dodatkach do tworzyw sztucznych, co oznacza, że wyrzucone na zwykłe wysypisko (nieizolowane) przechodziłyby do środowiska w tempie rozkładu plastyków, czyli przez kilkaset lat. Jednak po spaleniu odpadów zawarte w nich metale przechodzą w formy znacznie bardziej mobilne, np. chlorków i siarczanów, a wystawione na działanie czynników atmosferycznych (kwaśne deszcze) szybko zostają rozpuszczone i wypłukane. Badania wykazały, że po pewnym czasie 62% zawartego w pyłach kadmu, 30% miedzi i 32% cynku może ulec wypłukaniu.
vivat18:49, 11 marca 2020
energetyk ...spaliny z ZTPO będą miały lepsze parametry niż z MPCu
totalne dziadostwo16:16, 11 marca 2020
niech se wybuduje pan na swoim tego syfa
avivat15:47, 11 marca 2020
W 100% zgadzam się z panem Kowalczykiem. Świadomość ludzi w tym temacie jest praktycznie żadna. Miasto powinno zadbać o to żeby w jak największej liczbie miejsc udostępnić filmy i materiały z istniejących już pro ekologicznych spalarni śmieci. Może wtedy ludzie by coś w końcu zrozumieli?
vivat15:04, 11 marca 2020
przestańcie mówić o spalarni to stare nazewnictwo ludziom trzeba wmówić że powstanie elektrownia plazmowo-gazowa zasilana odpadem stałym spalanym w tem.ponad 1000 stopni C
energetyk14:57, 11 marca 2020
pojawiają się jaskółki, możliwości wybudowania nowoczesnej elektrociepłowni na paliwa z odpadów, cieszy, że coraz częściej zabierają głos osoby odpowiedzialne, którym dobro Nowego Targu leży na sercu. ...e2 sugeruje budowę spalani w odludnym miejscu, daleko od Miasta, jest jak wielu jemu podobnych za, a nawet przeciw byle nie na własnym podwórku, marzy mu się lokalizacja na bezludnej wyspie. Niestety coraz częściej słyszymy, że człowiek to szkodnik na tej planecie, ideologizm idzie w parze z innymi szkodliwymi ideologiami, opowiadając się za zakazem hodowli zwierząt, jak na razie jej maksymalnego ograniczenia, podobnie chcą stymulować populacją ludzi.
Pełni hipokryzji, walczą ze smogiem, efektem cieplarnianym, z plastykami ale niestety, a może na szczęście tylko werbalnie, zaś jak jest szansa naprawy to sieją panikę. Jestem przekonany, że jakość spalin z ZTPO będzie miała lepsze parametry niż powietrze w centrum Nowego Targu, warto by porównać wyniki badań powietrza w krytycznych dniach z punktu pomiarowego zlokalizowanego w centrum z parametrami niektórych spalarni w Polsce czy Zachodniej Europie.
Stanisław Kowalczyk14:04, 11 marca 2020
uzupełniam
Maleńki błąd ,za przyjęcie śmieci do spalania trzeba zapłacić nie 50.00PLN, tylko 500,oo PLN, za tonę + transport
Do spalarni dostarczane są również odpady-osady z Oczyszczalni Ścieków
Do spalarni dostarczane są śmieci bez wymogu sortowania, czy to potrafi przekonać
A absolutnie większość wpisów to są dziwne wyobrażenia, podpisujcie się swoim nazwiskiem
Nie jestem decydentem, ale odpowiadam za to co mówię
Stanisław Kowalczyk
szuser13:50, 11 marca 2020
A nie można by tak do lasu albo do potoka i z głowy?
Uowidzyniok13:35, 11 marca 2020
@wkur****y!!!
Zanim się wypowiesz proszę rozeznaj się w temacie a szybko się dowiesz, że istnieją śmieciarki wielokomorowe, które pozwalają na zbieranie kilku frakcji w jednym przejeździe.
Ps. Skąd wiesz że: "Następnie, wszystko razem zostało wrzucone do jednej śmieciarki i zmieszane razem!" Śmieciarka była przeźroczysta, że widziałeś jak się mieszały ze sobą plastik z papierem i szkłem?
Pozdrawiam.
tylko referendum13:25, 11 marca 2020
Segregacji śmieci w NT nie ma. Za to są wysokie ceny. Ten chory system działa tylko na papierze. Potem przyjeżdża jedna śmieciarka i zbiera wszystko. U Watychy wszystko jest na odwrót. Miał 5 lat żeby usprawnić system. Co robił? Wieszał wstążki i imprezował na blach i rautach burmistrza za 20 tysiaków z naszej kasy!!!!
stasek12:17, 11 marca 2020
do szarego Krakow z pocalowaniem reki przyjmie smieci z Podhala bo musieli by zamknac spalarnie boKrak ma malo smieci
wkur****y!!!11:49, 11 marca 2020
Drodzy mieszkańcy Nowego Targu!

Od pewnego momentu, na drzwiach wejściowych do Waszych bloków, pojawiły się kartki z opisanymi kubłami na śmieci i o konieczności segregacji śmieci! Jeżeli nie będziecie segregować, grozi się Wam dużymi karami. Mało tego, stawki za śmieci rosną z roku na rok...
ale, wracając do segregacji śmieci...
Byłem zadowolony z takiego postanowienia do pewnego momentu, tym momentem był dzień, kiedy to postanowiłem przyjrzeć się śmieciarce i panom którzy przyjeżdżają po segregowane śmieci.
Obserwowałem ich z okna, jakim zdziwieniem dla mnie było, kiedy wyjechał kosz ze zmieszanymi, a do niego zostały wrzucane papiery, plastiki i szkło, które już nie mieściły się do koszy. Następnie, wszystko razem zostało wrzucone do jednej śmieciarki i zmieszane razem!

Pytam się, jaki ku**a sens ma segregowanie śmieci, skoro i tak wszystko wędruje do jednej śmieciarki!!!

Jak długi i ile jeszcze damy się naciągać na pieniądze i robić w balona!

Nagrywajcie te piękne odbiory śmieci i udostępniajcie je, a nie dajcie sobie narzucać kolejnych nowych, większych stawek za śmieci!!!
nie ślepy11:38, 11 marca 2020
...i jeszcze jedno: większego idiotyzmu, jak porównywanie oczyszczalni w N.Targu do spalarni nie słyszałem!
nie ślepy11:31, 11 marca 2020
Większych idiotyzmów "za spalarnią" dawno nie czytałem! Porównywanie N.Targu do wielkich miast kompletny nonsens! Te wielkie miasta budują u siebie spalarnie, bo gdzie mają budować? My jesteśmy wielkim miastem, czy mamy być wielką spalarnią dla całego Podhala, oraz śmieci zwożonych z innych części Polski?! Ten cały "piewca" na temat spalarni sam mówi, że ta instalacja wychwytuję 99,5% trucizn a jest to wersja, jak znam życie najbardziej optymistyczna! Czyli co najmniej 0,5% będziemy skondensowanego syfu rakotwórczego wdychać! A nie będzie to jakaś śmieszna ilość, bo to zbudowane "ustrojstwo" będzie ciągle kopcić! Niech sobie ludzie nie wyobrażają, że to będzie tak wyglądać:" zbieramy śmieci i je palimy, następnie gasimy piec..." Nie, to musi "hulać" non stop, to jest czysta ekonomia!...ale na pewno nie czyste nasze powietrze i nie czyste intencje kogoś, kto chce nam to zafundować!
Szakal11:27, 11 marca 2020
Proponuję kilka takich spalarni w okolicy instytucji publicznych. Jeszcze ze dwa krematoria gdzieś w centrum miasta powinny zostać otwarte.
Ciemnodunajczan11:01, 11 marca 2020
Segregujemy śmieci na pięć frakcji, szkło, plastik z metalem, papier,zmieszane i bio. Tylko jedna frakcja nadaje się do spalenia bo reszta to są surowce wtórne! Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie spalał papieru czy plastiku jak to musi być poddane ponownemu wykorzystaniu.
szary10:58, 11 marca 2020
Nie dla spalarni, ale co ze śmieciami ? jeżeli ktoś sądzi że zawsze będzie można wywieźć do sąsiadów, to chyba zgłupiał. Kto się zgodzi aby nowotarskie czy podhalańskie śmieci przyjmować. Na razie można wywieźć trochę do Krakowa, na śląsk, czy podrzucić do Tylmanowej. Ale to kosztuje, a poza tym tam też niedługo powiedzą że więcej tego nie chcą. Niby czemu mieliby chcieć wiecznie przyjmować cudz śmieci.
Nie będzie spalarni, to co będzie ? gigantyczne wysypisko. I będziecie szczęśliwi, że nic nie truje, że jak na własne wysypisko śmieciarki jeżdżą to sie nie liczy i nie ma ruchu. Że niby recykling ? teoretycznie. Ale tylko niewielka część śmieci nadaje się do powtórnego wykorzystania ze względu na koszty odzysku i jakość otrzymanego surowca. A z większością i tak nie ma co zrobić.
Jak ktoś protestuje przeciwko spalarni, to nich powie co zrobić ze śmieciami.
Pan Kowalczyk słusznie mówił, że dzisiaj to wyważanie otwartych drzwi. Na świecie dawno już to przerobili i jednak mają te spalarnie. Trzeba się uczyć od nich i poprawiać to co tam nie za dobrze działa, ale nie mówić że nie.
Tak samo wydziwiali nowotarżanie i w ogóle podhalanie na budowę oczyszczalni ścieków. A dzisiaj to jest dla wszystkich oczywistość. Ze spalarnią będzie tak samo. Jak zaczniemy tonąć w śmieciach, to nie będzie wyjścia tylko będzie musiała powstać. Więc lepiej zbudować zawczasu, zanim nas śmieci zasypią a wszyscy sąsiedzi odmówią przyjmowania naszych śmieci.
e210:34, 11 marca 2020
Pytam tylko dlaczego Nowy Targ ma być śmietniskiem Podhala?, ja się nie zgadzam!! Chyba,że spalarnię postawimy w rynku?, ale wszyscy będą zadowoleni!! - haha Znając polskie realia; to sortownia śmieci i jeszcze spalarnia, jakiś tam PSZOK zatrują mieszkańców, bo kupią przestarzałe technologie! Strach pomyśleć! N.T. leży w niecce i wszystkie smrody z oczyszczalni, z sortowni + smog kumulują się w mieście. Pytam dlaczego sortownia jest tak blisko miasta? Wystarczy się przespacerować w tamtym kierunku. Postawmy na bazę turystyczną, a na tego typu inwestycje znajdżcie bardziej odludne i nieszkodliwe miejsce!
nowotarżanin10:26, 11 marca 2020
Jednak nasz naród to ciemnogród...Na zachodzie istnieją spalarnie w centrach miast i nikt nie widzi w tym problemu.Przykład Wiednia,Kopenhagi i wielu innych miast nikomu nie daje do myślenia.Lepiej płacić za wywóz i gromadzić aż nas zaleją te śmieci... :/
klusk10:15, 11 marca 2020
i tak do budowy spalarni musi dojść. W latach 70-tych, jak ktoś mówił o budowie oczyszczalni ścieków, to wielu pukało sie w czoło. Skutek takiego myślenia wszyscy znamy i odczuwamy do dziś. Budowę spalarni nalezy rozpocząć od zaraz.
Buduj A Woloj10:14, 11 marca 2020
Postaw se ją koło swojego domu dziadku. To że większośc narodu jest zacofana przez poprzednie układy polityczne nie znaczy że młodzi dziś są ślepi i głupi. Najlepiej mówić że wszyscy piszą brednie. Szkoda że niektórzy patrzą krótkowzrocznie./.../ Ale tego że za 50 lat młodzi będą cierpieć przez wasze dzisiejsze decyzję i poprzednie nieudolności w decyzjach środowiskowych nikt nie widzi bo to już jego będzie nie dotyczyć. I to pokazuje waszą słabość dziadki na stołkach. Krótkowzroczność i niestety wasze brednie doprowadzają środowisko do upadku. Ale to przecież my, ludzie piszemy brednie i jesteśmy niedouczeni i ciemni.
Referendum09:47, 11 marca 2020
prosze zrobic referendum wsrod mieszkancow. Zobaczymy jaki bedzie wynik. Ja sie nie zgadzam!
Marian T.09:43, 11 marca 2020
Ten słynny komin to ludziom miesza w głowie. Przecież on jest do wyburzenia. Tam w środku drzewa rosną, konstrukcja się sypie. Działki oddane właścicielom a raczej wykupione przez nich zgodnie z prawem. Bo kiedyś te tereny ludziom komuna ukradła, pamiętajmy o tym.
Tam już nic nie powstanie, bo nie ma na czym.
Ale rację w jednym Pan Kowalczyk ma, śmieci to problem, który trzeba pilnie rozwiązać.
Ps. Czy tylko mi się wydaje dziwne, ile nagle "zwykłych" mieszkańców wypowiada się w trudnych dla władzy tematach i opowiada, to co władza by chciała powiedzieć ale się boi?
ja09:40, 11 marca 2020
prędzej czy później śmieci podrożeją jeszcze o 100% więc spalarnia to tylko kwestia czasu i powinno być to robione przez specustawę .
Spalony09:39, 11 marca 2020
W którym miejscu w Nowym Targu ten Pan widzi lokalizację ewentualnej spalarni? Może zaproponuje koło swojego domu. Będzie miał wtedy frajdę. A na "Na bryłach spalarni jest możliwość uprawiania sportu". No to będzie się mógł gimnastykować.
Dociekliwy09:26, 11 marca 2020
Zamiast MPEC zróbcie spalarnie, a nam za nasze śmieci płaćcie.
Zamiast płacić za węgiel, lepiej płacić za śmieci, albo obniżcie cenę odbioru, nie będą po rowach wyrzucać
szuser09:21, 11 marca 2020
Nowotarżanin? No nie. Coś takiego! A to dobrze czy źle?
JG09:18, 11 marca 2020
Pan Kowalczyk miał odwagę postawić sprawę publicznie i jasno - tak dla koniecznej spalarni śmieci na Podhalu. To złoty interes dla budżetu gminy i dla mieszkańców.
Polskie przedsiębiorstwa budowały takie spalarnie w Niemczech w latach 90 tych. Nie ma odwrotu od tego tematu.
miejscowa08:49, 11 marca 2020
Ekipa Fryźlewicza też kpiła z tego pomysłu . Mimo iz wracał wielokrotnie od czasów Ramsa .
Omega08:29, 11 marca 2020
Wójt i jego ekspert mówią takie brednie że jak to slysze to jestem powaznie zmartwiony... USA całkowicie sie ze spalarni wycofała.. Unia nakazuje recykling i zrezygnowała z dotacji spalarnii..
spalarnie sa najgorszym możliwym pomysłem usuwania smieci.. oraz szkodza srodowisku i ludziom w okolicy. ;/// /
Np raport z Holandii:
"W 2013 r. badania ToxicoWatch wykazały wysoką koncentrację dioksan i furanów w nabiale w otoczeniu spalarni w promieniu 2 km
50% jaj zawierało dioksyny i furany powyżej norm, zaś w otoczeniu spalarni 100% było skażone"
9 powodów na nie:
1. Spalanie odpadów jest ? odpadotwórcze
2. Odpady nie są efektywnym paliwem
3. Spalanie odpadów nie jest odnawialnym źródłem energii
4. Spalanie odpadów wytwarza toksyczne emisje
5. Spalanie odpadów przyczynia się do zmian klimatu
6. Spalanie są finansowym obciążeniem
7. Spalanie odpadów tworzy mniej miejsc pracy niż recykling
8. Spalanie odpadów nie mieści się w zrównoważonej gospodarce
9. Zamiast spalania świat przechodzi do gospodarki zero-dpadowej
Wnioski dla Polski:
STANOWISKO MINISTERSTWA ŚRODOWISKA
Instalacje do termicznego przetwarzania odpadów
nie będą zaliczanego poziomów recyklingu
i rozwijanie ich jest absolutnie niecelowe,
ponieważ nie zagwarantuje to gminie realizacji obowiązków w zakresie recyklingu, który w 2035 r.
ma osiągnąć 65 %.
źródło:
Konferencja naukowo ? społeczna
Wpływ jakości środowiska na zdrowie mieszkańców
Gdańsk, 28.11. 2019 r.
Dr inż. Bogdan Sedler
Prof. dr hab. inż. Jerzy Mizeraczyk
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij