Piątek, 25 wrzesień 2020, Imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława
Nowy Targ i okolice
Fog
13°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Fog
12°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Fog
12°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Clouds
16°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Clouds
14°
Wiatr: 6.516 km/h Wilgotność: 89
Fog
11°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
31.03.2020, 17:19 | czytano: 8526

Mieszkańcy zatroskani "płaczącymi" brzozami. Urząd Miasta w Nowym Targu: "Nie ma powodu do alarmu"

NOWY TARG. Czytelnicy zaniepokojeni, a nawet oburzeni "płaczącymi" wodą brzozową - od kilku dni ślą do nas zdjęcia przyciętych drzew. Jednak Zakład Gospodarczy Zieleni i Rekreacji uspokaja, że drzewom nic nie będzie.

O przyciętych brzozach poinformował nas Czytelnik w sobotę 28 marca. Od tego dnia otrzymujemy od Państwa listy i zdjęcia drzew. "Drzewa są zlane sokiem, wodą brzozową. Każdy wie, że drzew pod żadnym pozorem nie można przycinać w marcu, czy kwietniu, a jeżeli nie wie - to zaraz po ucięciu gałęzi widzi, że drzewo intensywnie "płacze". Tak jest też w przypadku brzozy. Chciałbym się dowiedzieć, kto w naszym mieście podejmuje tak idiotyczne decyzje", "Po Państwa artykule zweryfikowałam tą burzę po ostatnim artykule. Obraz drzew ... no robi wrażenie, zwłaszcza teraz gdy soki brzozy zamarzły.... Chyba nic z nich nie będzie. Tracą litry wody na godzinę. Czy nastąpią nasadzenia zastępcze w miejsce zabitych drzew?", "Kto na po pozwolił? Wypada tylko płakać nad tymi płaczącymi drzewami. Czyj to był pomysł?" - tylko trzy fragmenty listów jakie otrzymaliśmy.

Wyjaśnień udzielili nam pracownicy ZGZiR. Jak mówią "rzeczywiście nie zaleca się cięcia tych drzew od kwietnia do września. Ale każda brzoza płacze przy przecince, bez względu na to w jakim okresie to następuje."

- Zabiegi pielęgnacyjne możemy wykonywać cały rok, nie tylko w okresie jesienno-zimowym. Ta przycinka przy ul. Brzozowej była wykonana na wiosek mieszkańca tej ulicy. My, jako Zakład zrobiliśmy to na polecenie Urzędu Miasta. To odpowiedź na pytanie "czyja to była inicjatywa". Nie nasza, ale osoby tam mieszkającej. Drzewa znajdują się na terenie ulicy miejskiej, ale obok jest kościół. Wiadomo jak tam wyglądała sytuacja w niedzielę, czy inne święto. Stała tam masa samochodów. Teraz jest inaczej, ale nadal musimy pamiętać, że o drzewa trzeba dbać i obcinać gałęzie, które mogą w czasie silnych porywów wiatru spadać na chodnik i jezdnie. Takich silnych podmuchów wiatru nie brakował w tym roku. Kto ma odpowiadać za ewentualne uszkodzenia ciała, albo mienia - pytają retorycznie pracownicy.

Osoba odpowiedzialna w Zakładzie Gospodarczym Zieleni i Rekreacji za "zieleń" przyznaje, że widok sopli może niepokoić. - Niefartownie się stało, ale po kilku dniach słonecznej pogody przyszedł przymrozek. Stąd te sople z wody brzozowej. Proszę pamiętać, że prowadzimy zabiegi pielęgnacyjne, by rośliny były piękne, zdrowe i bezpieczne dla mieszkańców. Nikt z nas nie robi tego, by je niszczyć. Obserwujemy sytuację, a jutro kolejny raz będziemy na miejscu i jeśli będzie taka potrzeba zabezpieczymy otwarte miejsca na korze i końcach gałęzi maścią ogrodniczą. Ale nie ma powodów do alarmu. Tym drzewom nic nie będzie - zapewnia pracownica ZGZiR.

Zakład dziękuje wszystkim za wykazywaną troskę o rośliny i prosi by swoje opinie kierować także do nich, a nie tylko do mediów.

s/ zdj. Czytelników P24
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
ekolog14:06, 1 kwietnia 2020
Nowotarżanin ,który interweniował na pewno chciał usunąć te przeszkadzające mu brzozy i wiedział co robi , ale nie wykonał tego taktycznie . Brzoza jest bardzo alergennym drzewkiem , które o tej porze tak dokucza alergikom jak żadne inne drzewo , no może jeszcze topola .Ktoś pisz ,że chwast i może ma racje ,że powinno się je sadzić tam gdzie nie mieszkają ludzie , daleko od skupisk ludzkich , a nie w centrum miast i osiedli . Podobnie jest z topola , ale to znowu ludzie popełnili kiedyś błąd sadząc je w takich miejscach .
MWR12:48, 1 kwietnia 2020
Ludzie sobie sprawy nie zdają co znaczy natura. Drzewa są bardzo ważne.
Dendrolog12:33, 1 kwietnia 2020
Brzoza to chwast...
Rebeka , koleżanka Drzejsiki10:32, 1 kwietnia 2020
Czytelnik masz racje ,

to samo ze zwierzętami jak komuś kota auto potrąci to lament i sady a podczas aborcji wszystko jest ok
Astmatyk07:52, 1 kwietnia 2020
A ja tyle doleję wody do oleju. Ci którzy mają ciężką alergię na pyłki brzozy i o tej porze roku cierpią na astmę (i są skazani na lekarstwa żeby przeżyć), najchętniej widzieliby na miejscu tych brzóz inne drzewa, które są zdrowsze dla człowieka.
misiek22:46, 31 marca 2020
Witam ;sok z brzozy jest leczniczy , i zdrowy , oraz drogi , tylko laiki nie wiedzą o tym ,a tym bardziej ten co je na dziko obcinał to był dopiero laik ,szkoda słów na te wypowiedzi ,pozdrawiam .
czytelnik21:23, 31 marca 2020
ci co beczą , że brzozy zabite najprędzej są za aborcją. Chronić drzewa , jaja orła bielika ale człowieka to można zabić...... chory świat
ekolog20:31, 31 marca 2020
Ten sam nowotarżanin , tak troszczący sie o brzozy już dużo wcześniej był wnioskodawcą bu je wyciąć i w ty miejscu zrobić duże parkowisko , a w jesieni te brzozy zaśmiecają mu liśćmi posesję . Dajmy sobie z nim spokój . Wielu mieszkańcom drzewa przeszkadzają , a równie dużej liczebnie grupie drzewa są cenne i dają wiele tlenu w zasmrodzonym do granic powietrzu nowotarskim . Gościowi drzewa nie pasują i chciałby je wyciąć , tylko nie wie jak z tym tematem sobie poradzić , bo dziś usunąć drzewo nie jest tak łatwo .Co do fachowości pracowników ZGZiR miałbym wątpliwości , gdyż nie pracuje w nim żaden fachowiec , jak choćby inżynier leśnik , skąd więc ta pewność ,że drzewa się utrzymają ? Chyba na chybił trafił, ale niech będzie to prawda .
Fasolka20:15, 31 marca 2020
Widać że panowie się guzik znają na drzewach! Brzóz nie przycina sie na przdwiosniu ani wiosną, tak jak wiekszośc drzew i krzewów bo wówczas soki brzozy krążą już tak silnie, że grozi im nadmierny wyciek (który może być niebezpieczny dla drzewka). Drzewa te przycina sie w czerwcu, kiedy rozwiniete są liście. Wtedy brzoza już nie "płacze"! Korony drzew liściastych można przycinać przez cały rok, lecz najlepszym okresem jest czas od listopada do marca, zanim ruszą soki. Wyjątkiem są klon, grab i brzoza, które po przycięciu ?płaczą?, dlatego formuje się je od czerwca do września.
ciekawska19:49, 31 marca 2020
rzeczywiscie, wyglada niepokojaco i nie dziwie sie, ze mieszkancy bili na alarm, ale rzeczywiscie - najpierw do ZGZIR a potem do mediów.
Z drugiej storny, teraz wszyscy wiemy, ze naprawde pracuja tam ludzie, ktorzy maja na sercu zdrowie tych drzew :)
J2419:46, 31 marca 2020
Płaczą że nie ma Smogu że nie przeżyją gdzie ten pan krzykacz ???
szuser19:34, 31 marca 2020
Oj, ty brzozo, oj ty brzozo płaczko
smutno szumisz nad ludzką tułaczką.
Opłakujesz Ojczyznę rozbitą, ludzką pychę,
i ostatnią już Rzeczpospolitą.
Gorol z gorc19:25, 31 marca 2020
To ze mozna przycinac drzewa i krzewy caly rok to panowie z zgzir wiedza, ale na brzozie sie nie znaja. Przycina sie ja nie wczesniej jak w czerwcu kiedy juz sa liscie dobrze rozwiniete, teraz drzewa moga zaczac chorowac
Mi19:23, 31 marca 2020
Premedytacja!
d19:18, 31 marca 2020
I sprawa załatwiona. Dzięki za wyjaśnienia.
Szmata z Waksmundzkiej19:18, 31 marca 2020
Dobrze panowie zrobili
STAŚ18:55, 31 marca 2020
Przycinka, obcinka -= wypadek przy pracy ? Czy nie wiedza ?
parafianin17:30, 31 marca 2020
te brzozy płaczą nad stanem chodnika i drogi ........
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij