Wypadek pod Górą Zamkową i pod Durbaszką - akcje Grupy Podhalańskiej GOPR - podhale24.pl
Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 6.876 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 6.372 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 5.94 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 5.868 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 6.372 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
34 %
Nowy Targ
50 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
17.05.2020, 22:55 | czytano: 8959

Wypadek pod Górą Zamkową i pod Durbaszką - akcje Grupy Podhalańskiej GOPR

Ładna pogoda i rozluźnienie obostrzeń związanych z koronawirusem spowodowały, że w Pieniny przybyło wielu turystów. Zwiększony ruch na szlakach wiąże się ze zwiększeniem pracy dla ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR.

zdj. GP GOPR
zdj. GP GOPR
W sobotę pierwsza akcja rozpoczęła się około południa - w masywie Cietnia nad Wiśniową jeden z paralotniarzy podczas lotu stracił sterowność, spadł, a następnie zawisł na drzewie na wysokości około 20 m nad ziemią. Mężczyzna złamał kości uda. Ratownicy dotarli do poszkodowanego i rozpoczęli jego ewakuację z drzewa. W międzyczasie dotarł powiadomiony śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jego załoga została Land Roverem dostarczona na miejsce wypadku, celem farmakologicznego zabezpieczenia poszkodowanego, ponieważ okazało się że uraz to otwarte złamanie uda w dwóch miejscach. Śmigłowiec został u podstawy góry, ponieważ bardzo gęste drzewa na całym zboczu nie pozwoliły na użycie technik linowych. Po ewakuacji poszkodowanego z drzewa technikami linowymi i zabezpieczeniu medycznym ratownicy wraz z załogą śmigłowca oraz kolegami poszkodowanego wynieśli go w noszach Kong do miejsca, gdzie możliwe było dotarcie samochodami terenowymi. Następnie karetką górską został on zwieziony do oczekującego śmigłowca i ewakuowany do krakowskiego szpitala.

Drugie zgłoszenie jakie otrzymali podhalańscy ratownicy dotyczyło wypadku 13-latka w BikePark Kasina. Chłopak podczas upadku na jednej z tras doznał złamania obu nadgarstków. Ponadto istniało podejrzenie urazu kręgosłupa. Również w tym wypadku z uwagi na trudnodostępny teren do akcji ruszyły dwa zespoły ratowników, które dotarły do poszkodowanego chłopca, zaopatrując go medycznie. Następnie karetką górską ewakuowano rannego do oczekującej przy dolnej stacji kolei na Śnieżnicę karetki pogotowia, skąd o został zabrany do szpitala.

Kolejne zgłoszenie, jakie dociera do Stacji Centralnej dotyczy kobiety, która na szlaku czerwonym w Gorcach w rejonie Obidowca nad Starymi Wierchami doznała urazu biodra i z powodu dużego bólu nie mogła kontynuować wędrówki. Na miejsce ruszył zespół ratowników ze Stacji Ratunkowej na Długiej Polany, którzy dotarli do turystki, zabezpieczyli ją i ewakuowali z gór.

Równocześnie z wypadkiem na Obidowcu prowadzone były działania ratownicze w rejonie Durbaszki w Pieninach, gdzie ratownicy ze Stacji Ratunkowej w Szczawnicy wyjechali na pomoc 31-letniej turystce. Kobieta skarżyła się na bardzo ostry ból brzucha. Poszkodowana została ewakuowana z gór i przekazana do oczekującej karetki.

Niedziela to kolejny pracowity dzień naszych ratowników. Do wypadku doszło w Pieninach Centralnych w masywie Zamkowej Góry. Jeden z turystów zszedł ze znakowanego szlaku i skalnym zboczem zmierzał w kierunku szczytu. Podczas podchodzenia niestabilne podłoże wyjechało mu z pod nóg i spadł z około 40 metrowej półki skalnej do żlebu, którym następnie stoczył się jeszcze około 100 metrów.

Po dotarciu na miejsce został on opatrzony przez ratowników (krwotok ze stopy, otwarte złamanie). Poszkodowany został zabezpieczony termicznie i farmakologicznie, unieruchomiony w materacu próżniowym oraz noszach Kong, a następnie wyniesiony w miejsce starej pustelni na Górze Zamkowej. Ewakuacja z samej platformy odbyła się za pomocą techniki długiej liny (long line) wspólnie z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym.

Cała akcja zakończyła się na boisku sportowym w Krościenku nad Dunajcem, gdzie poszkodowany został przełożony do wnętrza śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

Goprowcy bardzo dziękują kilku turystom, którzy pomogli im wynieść cały potrzebny sprzęt do poszkodowanego.

Ratownicy oraz pracownicy Pienińskiego Parku Narodowego kolejny raz apelują, aby nie przekraczać barierek na szlakach, gdyż jest to niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia.

GP GOPR, JD
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Wyrocznia03:10, 18 maja 2020
Społeczeństwo coraz bardziej niedołężne fizycznie jak i umysłowo, to i takich akcji będzie więcej.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas