Sobota, 15 maj 2021, Imieniny: Zofii, Nadziei, Berty
Jabłonka i okolice
Clouds
10°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 87
Clouds
10°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 87
Clouds
10°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 87
Clear
12°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 87
Clouds
10°
Wiatr: 1.908 km/h Wilgotność: 91
Clouds
10°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
27.05.2020, 11:28 | czytano: 3937

PKP uspokaja ws masztu w Rabie Wyżnej: "Sygnał będzie słabszy niż ten przekazywany przez anteny telefonii komórkowej"

Fot. Czytelnik

PKP PLK zapewnia, że powstający na terenie dworca kolejowego w Rabie Wyżnej maszt telekomunikacyjny jest bezpieczny dla mieszkańców. - Sygnał emitowany przez antenę zawieszoną na maszcie GSM-R nie ma wpływu na otoczenie pozakolejowe. Emitowany jest wzdłuż linii kolejowej, a nie promieniście na całą okolicę i jest o wiele słabszy niż przekazywany przez anteny telefonii komórkowej - podkreślają.

W ub. tygodniu informowaliśmy, że ponad 120 mieszkańców podpisało się pod pismem do władz gminy Raba Wyżna o wstrzymanie prac przy budowie masztu radiokomunikacyjnego na terenie rabiańskiego dworca PKP. Jego budowa trwa, a mieszkańcy Wojtusiówki i Łopatówki boją się promieniowania, które ma emitować ponad 40-metrowa wieża. Pisaliśmy o tym w sobotę w artykule pt. "Robotnicy budują maszt radiokomunikacyjny, mieszkańcy protestują".

W odpowiedzi na interwencję mieszkańców władze gminy zwróciły się do PKP o udzielenie informacji, na podstawie jakich pozwoleń powstaje ta inwestycja. Wystąpiły również z wnioskiem do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego o kontrolę.

Z pytaniami o budowę masztu zwróciliśmy się do spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. W odpowiedzi, którą otrzymaliśmy Dorota Szalacha z zespołu prasowego spółki wyjaśnia, że przy stacji kolejowej w Rabie Wyżnej budowany jest maszt, który ma zapewnić cyfrową łączność GSM-R w rejonie linii nr 99 Chabówka – Zakopane. Prace są prowadzone na terenie kolejowym w oparciu o pozwolenie na budowę, wydane przez Wojewodę Małopolskiego. W ubiegłym roku prowadzono roboty geodezyjne, a w bieżącym miesiącu wykonawca przystąpił do budowy masztu.

"Mimo odwołań, wniesionych przez 4 mieszkańców, nie było wstrzymania decyzji pozwolenia na budowę. Roboty mgły więc się legalnie rozpocząć. Maszt ma służyć poprawie niezawodności ruchu kolejowego zgodnie ze standardami przyjętymi dla krajów Unii Europejskiej. Infrastruktura GSM-R jest budowana tam, gdzie to niezbędne, wzdłuż linii kolejowych i wykorzystywana wyłącznie na potrzeby ruchu kolejowego. Lokalizacja masztu została ustalona w taki sposób, aby sygnał docierał do każdego punktu na linii. Dzięki temu pociągi cały czas będą w zasięgu działania systemu GSM-R.

GSM-R to dedykowany dla kolei system bezprzewodowej łączności cyfrowej. Jest dostosowany do specyfiki pracy związanej z eksploatacją i utrzymaniem infrastruktury kolejowej oraz zarządzaniem ruchem pociągów. Umożliwia komunikację między pracownikami odpowiadającymi za bezpieczeństwo i płynność ruchu – dyżurnymi, dyspozytorami, maszynistami i personelem kolejowym.

Obiekt jest budowany z zachowaniem wymaganych norm bezpieczeństwa określonych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. To oznacza, że sygnał emitowany przez antenę zawieszoną na maszcie GSM-R nie ma wpływu na otoczenie pozakolejowe. Co istotne, sygnał jest emitowany wzdłuż linii kolejowej (od jednego masztu do drugiego), a nie promieniście na całą okolicę. Sygnał GSM-R jest też o wiele słabszy niż przekazywany chociażby przez anteny telefonii komórkowej" - dodaje.

r/
najnowsze informacje
komentarze
Tomek17:23, 30 maja 2020
Zaczynamy od małej dawki a później to sie podkręci jak zwykle. Żaden sygnal emitowany nie jest obojętny, tylko nikt tego dokładnie nie powie bo kasa spływa do urzędów. Brońcie swoich praw do bycia zdrowym.
Indyk z centrum Raby Wyżnej13:59, 29 maja 2020
Będzie maszt z antenami w centrum to wreszcie będzie miejsce gdzie spokojnie będziemy mogli pić. Nikt nas nie będzie w końcu przeganiał.
Rabianin18:01, 28 maja 2020
posprzątajcie najpierw puszki po tych menelach, którzy tam się kręcą. Ekolodzy się znaleźli a śmieci palą tylko huczy.
11?09:22, 28 maja 2020
Brawo,brawo!!!!Wspaniały artykuł, wyciszył, uspokoił, naprawdę czujemy się wspaniałe.
ing06:39, 28 maja 2020
Ile kilowatów i jaka częstotliwość tej anteny bez wpływu na otoczenie? Normalnie jak światłowód.
Peto22:02, 27 maja 2020
Wirusy stamtąd wyjda
Mieszkaniec bliski20:46, 27 maja 2020
Nie chodzi tylko o promieniowanie... Krajobraz zostanie zeszpecony!!! Kto by chciał mieć blisko domu taką rąbaną na 40,5 m wieżę??? Będzie widoczna prawie w całej Rabie. Ci co są za niech sobie postawią w ogródku nawet! Przecież to takie fajne mieć wieżę obok domu! Pozdrawiam
biuro podróży18:01, 27 maja 2020
4 mieszkańców się sprzeciwia a reszta szczęśliwa:) - tych 4 eksmitować....
cichhhhhho sza17:53, 27 maja 2020
Był telefon i rozmowa z PKP -maszt nie jest potrzebny w Rabie Wyżnej !!Internet w pociągach będzie i bez masztu. Łącza między stacjami są dobre. ???.
mewa17:29, 27 maja 2020
jak czytam te komentarze to widać, że wielu jeszcze mentalnie tkwi w 19 wieku. A wydawało się, że mamy nowoczesny europejski kraj. Szkoda.
Wir17:19, 27 maja 2020
"W tym miejscu nigdy nie powstanie maszt", masz rację! Niech sobie maszty stoją na górach czy w dolinach, ale Z DALA OD DOMÓW! Ciekawy jestem, kto z komentujących chciałby mieć taką wieżę koło domu! No?
technika pierwej jak barany16:00, 27 maja 2020
Jak się tak będzie zwracał Urzad do kolei, to takie będa odpowiedzi,zgodne z wytycznymi Uni I takie tam pierdoły,trza było zapytać liczby,normy zdrowotne,sa przecie instytucje,na szczęście w Polsce ,kt?re maja strzec zdrowia obywateli,to też będzie walka z wiatrakami,bo rzadowcy nie tak dawno podnieśli 100-krotnie normy twz promieniowania urzadzen ,jakbyście pofatygowaliscie do pani poseł ,to może byście uzyskali odppowiedź ,jak myślicie ? po jakim czasie ?
Eldorado15:55, 27 maja 2020
Tak na prawdę z masztu będą wystrzeliwane szczepionki powodujące autyzm, nie dało się postawić masztu dla 5G to wymyślili że do dla pociągów. Ja się nabrać nie dam. (żeby nie było to sarkazm ;)
w tym miejscu nigdy nie powstanie maszt15:37, 27 maja 2020
Oni będą wykopywać , a my mieszkańcy okolicznych domostw będziemy zakopywać , aż do skutku .W tym miejscu nie będzie żadnych anten rakotwórczych , bo % G to zaraza dla nas i naszych dzieci . W Rabie W, jest tyle górek i pagórków ,że miejsca na anteny są , więc dlaczego akurat tu przy budynkach muszą budować . Wara panowie od naszych domów . Nigdy tu nie powstanie antena , nigdy na to nie pozwolimy , a to że PKP chce zarobic kasę to ich problem .
ppf15:31, 27 maja 2020
Sebo
PKP PLK czyli Polskie Linie Kolejowe
Kiedyś była jedna PKP teraz jedna spółka odpowiada za tory ,inna za sieć trakcyjną jeszcze inna za przewozy pasażerskie itp
światły14:43, 27 maja 2020
Do plandemia: jak kiedyś stawiali anteny radiowe to też ludzie je demolowali a dziś wszyscy z tym żyją i nikomu nic się nie dzieje. Przestań rozsiewać bzdury na temat negatywnego wpływu masztów na zdrowie. Ściągnij folię z głowy
88813:38, 27 maja 2020
@Sebo
Ale pisze,Linowe....

Już jest dobrze. Dziękuję. Moderator.
Sebo12:35, 27 maja 2020
Do 888 Polskie Koleje Państwowe!!!
88811:48, 27 maja 2020
PKP Polskie Koleje Linowe???
plandemia11:34, 27 maja 2020
Sygnał bedzie słabszy,ale w razie potrzeby zawsze moga go podkrecic, i zamontowac kolejne anteny rakotworcze !. niech sobie kolo domu mointuja prezesi
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij