Wtorek, 26 października 2021, Imieniny: Ewarysta, Łucjana, Dymitriusza
Jabłonka i okolice
Clouds
Wiatr: 7.308 km/h Wilgotność: 50 %
Clouds
Wiatr: 8.424 km/h Wilgotność: 48 %
Clouds
Wiatr: 5.58 km/h Wilgotność: 49 %
Clouds
Wiatr: 5.472 km/h Wilgotność: 50 %
Clouds
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 45 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
21.06.2020, 13:17 | czytano: 3597

Andrzej Gut Mostowy o bonie turystycznym: "To przełomowy projekt w polskiej turystyce"

zdj. Piotr Korczak

ZAKOPANE. - Projekt pana prezydenta jest przełomowy w polskiej turystyce. Wspiera polskie rodziny, ale także skorzysta z niego szeroko rozumiana turystyka, czyli gałąź gospodarki, która została najbardziej dotknięta w dzisiejszych czasach - mówił podczas konferencji prasowej poświęconej decyzji Sejmu o wprowadzeniu bon turystycznego, wiceminister rozwoju Andrzej Gut Mostowy.

"Polski Bon Turystyczny ma na celu wsparcie finansowe zarówno polskich rodzin jak i branży turystycznej, osłabionej przez skutki pandemii COVID-19. To nowa forma wsparcia dla polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19. Wyniesie jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Za pomocą bonu będzie można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. Nowe prawo wejdzie w życie jeszcze w te wakacje, tak aby jak najszybciej wspomóc branżę turystyczną" - zapowiada Ministerstwo Rozwoju.

Bon, który ma formę elektroniczną. Ważny do końca marca 2022 r. - będzie mógł by wykorzystany do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.

- Każde dziecko, które obecnie pobiera 500+ dostanie równowartość 500 zł do wykorzystania w szeroko rozumianej krajowej branży turystycznej. Dzieci niepełnosprawne otrzymają podwójną wartość tej kwoty. Zamiarem ustawodawcy było to, aby turystyka mogła jak najszerzej skorzystać z tego świadczenia. Legalnie działające pensjonaty, agroturystyka, hotele, czy biura podróży będą mogły pakietować usługi turystyczne, czyli usługi pilotów, przewodników, płacić za korzystanie z aquaparków, stacji narciarskich i usług towarzyszących wypoczynkowi - wymienia wiceminister.

Co ważne - jeśli rodzice w tym roku nie zamierzają wyjechać na wakacje mogą zdecydować o opłaceniu z tej puli zajęć organizowanych przez lokalne kluby sportowe, czy inne organizacje pożytku publicznego - w miejscu zamieszkania.

Jak dodaje, "zamiarem ustawodawcy było zachęcenie Polaków do rodzinnego podróżowania po Polsce". - Polak ma dowolność do wykorzystywania swojego wolnego czasu i środków, ale ta zachęta ma ewidentnie charakter patriotyzmu gospodarczego - precyzuje.

Wparciem objętych ma zostać ponad 6 mln dzieci, co będzie kosztować budżet państwa 3,5 mld zł.

Gut Mostowy podkreśla, że "jest to projekt wartościowy społecznie, o czym świadczy sposób głosowania w Sejmie". - Na 250 posłów, kilkunastu było przeciw. Mało jest takich ważnych głosowań w Sejmie, gdy ponad 90 procent sceny politycznej głosuje za całą ustawą. Mamy nadzieję, że ten projekt zostanie już na zawsze wpisany w krajobraz polskiego systemu podatkowego i gospodarczego. Teraz Senat ma statutowy czas na podjęcie decyzji i mamy nadzieję, że to nie będzie cały miesiąc. Im wczesnej Senat się nad tym pochyli, tym szybciej środki trafią do Polaków. Najgorszy scenariusz to ostatnia dekada lipca - wyjaśnia.

Przyznał, że pomysł bonu zgłosił już wcześniej, w trakcie swojej kampanii wyborczej, ale jak dodał - "projektów było kilka, a temu konkretnemu pomysłowi ostateczny kształt nadał prezydent Andrzej Duda". - W tej wersji bon ma wyraźny charakter społeczny, jest przypisany do dzieci. Bony turystyczne funkcjonują w wielu krajach. Jest na przykład bon, który dotyczy tylko sfery budżetowej, czyli urzędników. W Polsce to by było nie do przyjęcia - zauważył.

Na pytanie, czy osoby nie posiadające dzieci nie zostały pokrzywdzone, Andrzej Gut Mostowy powiedział: - Niestety zawsze, kiedy się wybiera pewną część społeczeństwa, jest dużo grup, które nie są beneficjentami tego rodzaju pomocy. W takiej sytuacji najprościej byłoby objąć wszystkich Polaków takim bonem, ale na tę chwilę byśmy tego budżetowo nie mogli unieść. To zawsze jest jakiś kompromis, decyzja natury społeczno-politycznej - wyboru, komu dajemy. Ta wersja jest najlepsza i gwarantuje, że ten projekt będzie dobrze oceniany, czego dowodem jest głosowanie w Sejmie - powtórzył.

s/
najnowsze informacje
komentarze
Dorota12:43, 24 czerwca 2020
Ten człowiek to tylko myśli o Turystyce A co jak się ludzie zarażą koronawirusem ?
sponsor 500+08:42, 24 czerwca 2020
Kancelaria PAD ma budżet 3 razy wiekszy !!! niz za poprzednika
niech płaci ale ze swoich
Maryśka17:32, 23 czerwca 2020
Duda kupuje nasze głosy za pieniądze naszych dzieci! Panie Duda, troszcz się o obywateli przez całą kadencję a nie wyrzucaj pieniędzy (których nie masz) przez okno tydzień przed wyborami! Weź te wszystkie bony turystyczne, pojedź daleko i nie wracaj! Wstyd i śmiech na sali.
Miastowa12:26, 23 czerwca 2020
Reasumując... rodziny które nie mają dzieci, lub mają uczące się dzieci powyżej 18 roku życia zapłacą za wypoczynek innych a sami niech zapier...ją i po pracy siedzą na 4 literach w domu. Oto sprawiedliwość...
To dopiero początek13:38, 22 czerwca 2020
Do turysta krajowy

500 To za sam nocleg zapłacisz za pół tygodnia
A za co żyć i dojechać bo wrócić to raczej z buta
Złotówka traci na wartości, teraz 500 zł jest jak dawniej 50 zł
Matka z dorosłymi dziećmi12:39, 22 czerwca 2020
Nie potrzebuje 500 chciałbym dostawać wypłatę bez odbierania mi podatku za moją ciężką pracę czyli prawie połowę! !!!!!!!!

Gucie ty i cała reszta nic nam nie dajecie to są nasze pieniądze którymi nie umiecie gospodarzyć .

.
obywatel08:19, 22 czerwca 2020
to już było za Gierka, a potem wyszło jak zawsze......
turysta krajowy08:14, 22 czerwca 2020
500 zł ........ a za co przeżyć drugie pół tygodnia .....:(
czytelnik07:54, 22 czerwca 2020
Ja nie kumam glupoty ludzi.Byl w PO a potem z pisu startowal i ludzie glosowali na niego.To tak samo jak Morawiecki byl doradca Tuska a teraz lud pisowy go po rekach caluje..
Wyrocznia17:53, 21 czerwca 2020
Ale mnie gościu rozśmieszył. Ależ on głupiutki socjalista. Normalnie komuna wiecznie żywa!
Sportas16:08, 21 czerwca 2020
Hahahahahahahahahahahahahahah to chyba sen a nie życie. Wszystko za darmo (tak myślą ludzie). Ale nasze dzieci będą biedne, bo trzeba będzie spłacać dług którego nie da się spłacić przez odsetki.
bawcie się za swoje15:54, 21 czerwca 2020
To jest powrót do socjalizmu panie ministrze Gut. Nie spodziewałem się, że pan mając przygotowanie ekonomiczne zejdzie do poziomu demagogii i populizmu PiS. To wstyd! Czy wy na tych stanowiskach głupiejecie, czy ta władza was oślepia i ogłupia. Większych idiotyzmów i tak pokrętnego tłumaczenia dawno nie słyszałem. Rozdajcie wszystko, ale zacznijcie od swoich majątków, podobno wypracowanych ciężką pracą, zgodnie z obowiązującym prawem... gdy Polska była w ruinie.
Majster Bieda15:50, 21 czerwca 2020
Jak za mało to pod namiot do Komańczy.Za Arłamowy nie zamierzam płacić.
Stach15:33, 21 czerwca 2020
Biorę sam 500 na dzieci ale po co to i kolejne 500 na wczasy. Daliby solidne pensje każdemu pracownikowi a nie ochłapy. Ludzie my to każde 500 już dawno oddajemy i to potrójnie. I do tego zadluzają
Polskę
xyz14:49, 21 czerwca 2020
kto to będzie spłacał te długi zaciągnięte na rozdawnictwo dlaczego nic się nie mówi o zadłuzeniu panstwa przecierz będziemy to spłacac jak dług gierka
Jaki ... takie pomysły14:09, 21 czerwca 2020
Niech się pan poseł nie męczy. Posłowie Konfederacji ze szczegółami przeanalizowali tą sztuczkę (internet)
STAŚ13:55, 21 czerwca 2020
Niby dobra sprawa, ale...zawsze jest ale !!!
Sprawiedliwość13:49, 21 czerwca 2020
Sobie przyznają po pięćdziesiąt tysięcy z naszych pieniędzy a nam oddają jakieś pięćset
p13:44, 21 czerwca 2020
gut nie pleć głupstw ,to jest kupowanie głosów dla dudy , a nie to aby ludziom żyło się lepiej - obłudnicy ...
Beatka13:42, 21 czerwca 2020
Jak to jest że Gowinowi 10000 nie starczyło od pierwszego do pierwszego a 500 zł ma zapewnić nam wczasy

50000 SIĘ NAM porostu należy a nie 500
Wczasowicz13:34, 21 czerwca 2020
Dwie kawy i dwa gofry 60złotych tyle kosztują w Zakopanym

Ile kosztuje obiad w jego hotelach? bo nie wiem ile dni mam zaplanować na tych wczasach za to pięćset
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas