Środa, 06 lipca
Imieniny: Dominiki, Gotarda, Agrypiny
Rabka Zdrój
Clouds
16°
Wiatr: 9.396 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
16°
Wiatr: 8.352 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
16°
Wiatr: 10.728 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
17°
Wiatr: 10.296 km/h Wilgotność: 65 %
Clouds
20°
Wiatr: 13.644 km/h Wilgotność: 62 %
Clear
18°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 64 %
Jakość powietrza
16 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
24.07.2020, 14:03 | czytano: 3335

Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą wydarzenia sprzed 100 lat na Spiszu i Orawie

"Historyczna uchwała Sejmu w sprawie uczczenia 100. rocznicy powrotu części Spisza i Orawy w granice niepodległej Polski" - komentuje poseł Edward Siarka, który był inicjatorem podjęcia uchwały. Za jej podjęciem głosowało 423 posłów, 2 wstrzymało się od głosu.

Inicjatorem poselskiego projektu jubileuszowej uchwały był orawski parlamentarzysta Edward Siarka. Pod projektem podpisało się również kilkudziesięciu kolejnych posłów. W treści uchwały przypomniano powołanie w listopadzie 1918 r. polskich Rad Narodowych w Jabłonce na Orawie i Lubowli na Spiszu z żądaniem „przyłączenia wszystkich polskich ziem w żupaństwach: trenczyńskiem, orawskiem i spiskiem do wielkiej, katolickiej Polski”- relacjonuje portal PolskaOrawa.

"Wielkie zaangażowanie mieszkańców Podtatrza, działaczy niepodległościowych, pisarzy, wojskowych i całej budzącej się do niepodległego życia Polski nie pozwoliło na zapomnienie o południowych Kresach /.../ Pierwotnie przynależność Spisza i Orawy miała się rozstrzygnąć w korzystnie rokującym plebiscycie mieszkańców. Wobec bolszewickiego zagrożenia premier Władysław Grabski pod naciskiem opinii międzynarodowej zgodził się na konferencji w Spa na rezygnację z plebiscytu. O przyłączeniu części Spisza i Orawy oraz kształcie granicy zdecydowała Rada Ambasadorów 28 lipca 1920 r. Pomimo niesatysfakcjonującego rozstrzygnięcia Ignacy Jan Paderewski w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej złożył swój podpis pod decyzją" - czytamy w uchwale.

Dlatego "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża najwyższy szacunek i uznanie tym, których determinacja i umiłowanie Ojczyzny doprowadziły do włączenia części ziem Orawy i Spisza do Rzeczypospolitej. Niech pamięć o nich będzie dla nas nauką miłości Ojczyzny oraz źródłem patriotycznej dumy” (tekst w galerii poniżej).


opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Ach to były służby19:34, 28 lipca 2020
Kiedy spisz był polski się pytam - mam na uwadze lata przed 1920 r. I jaki dokument o tym świadczy
Poseł siarka widać lekcji nie odrobił i uległ tym orędownikom śmiesznego związku na którego czele stoi potomek czyj ....... zgadnijcie.?
abc18:56, 28 lipca 2020
Do Orawca: Celna uwaga. Szkoda, że absolwent historii UJ poseł E. Siarka nie posiada tej wiedzy i wprowadził pozostałych posłów w błąd. Szalenie upadł nam poziom tej uczelni, a może raczej jej studentów?
Odnośnie zaś zasiedlenia Górnej Orawy to chciałbym dodać, że jej zasiedlanie następowało z południa, a uciekinierzy z północy byli jedynie nieznacznym uzupełnieniem tego osadnictwa. Nie wiadomo jednak, czy przeżyli oni najazd wojsk Jana III Sobieskiego, które w październiku 1683 r. wycięły w pień mieszkańców Górnej Orawy, sporą ilość wsi spaliły, a zbiory i dobytek uprowadziły i wywiozły?
Orawiec17:42, 27 lipca 2020
Inicjatywa słuszna, ALE uchwała posiada rażący błąd. Posłowie piszący o "powrocie" tych ziem do Polski rażąco mijają się z prawdą i najwidoczniej nie mają pojęcia o historii Orawy. Czy pan Poseł Edward Siarka, pochodzący przecież z tego regionu, nie wie, że Orawa należała do Węgier już od czasów świętego króla Stefana? Mieszkańcy dzisiejszej polskiej Orawy nie są zaś autochtonami, lecz potomkami ludzi, którzy świadomie uciekli tutaj z Królestwa Polskiego na przełomie XVI/XVII wieku?
Lipnicanin14:27, 27 lipca 2020
Joanno, Orawa, a szczególnie Lipnica nie wróciła do Polski.
JLAM09:47, 26 lipca 2020
Jak mogło wrócić do Polski coś, co nigdy do Polski nie należało? Czy ktoś się w Sejmie zastanowił?
Joanna16:59, 24 lipca 2020
Wszystko ładnie i dobrze natomiast sprawa podstawowa czyli proces scalenia w Lipnicy Wielkiej wisi nadal w powietrzu i jakoś nikt się nie kwapi żeby to skończyć.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas