Sobota, 15 maj 2021, Imieniny: Zofii, Nadziei, Berty
Nowy Targ i okolice
Clouds
11°
Wiatr: 27.792 km/h Wilgotność: 93
Clouds
11°
Wiatr: 27.792 km/h Wilgotność: 93
Rain
11°
Wiatr: 27.792 km/h Wilgotność: 93
Rain
15°
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 82
Rain
11°
Wiatr: 27.792 km/h Wilgotność: 93
Rain
10°
Wiatr: 27.792 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
27.07.2020, 20:27 | czytano: 5336

Miasto liczy straty w budżecie. Złe i dobre informacje z MZK

arch. Podhale24

NOWY TARG. Według dokonanego sprawozdania budżetowego za II kwartał br., w stosunku do roku 2019 nastąpił spadek dochodów z podatków dochodowych o prawie 1,2 mln zł, z podatku od nieruchomości o blisko 400 tys. zł, a dochody z czynszów są niższe o prawie 3,1 mln. Skarbnik Łukasz Dłubacz przewiduje łącznie "ubytek w podatkach" na poziomie 3 mln zł.

Jak wylicza wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek: "dochody w drugim kwartale wykonane zostały na kwotę 82,3 mln zł, co stanowi 46,34% rocznego planu, a wydatki na kwotę 78,3 mln, czyli 37,23% rocznego planu".

- W stosunku do roku 2019 nastąpił spadek dochodów z tytułu udziałów w podatkach dochodowych o prawie 1,2 mln zł, w tym udziały w PIT są niższe o ponad 1,1 mln zł, a udziały w CIT są niższe o 90 tys. zł. Wpływy z podatku od nieruchomości są niższe o 373 tys. zł. Dochody z czynszów są niższe o prawie 3,1 mln zł - w tym ulgi dla przedsiębiorców w kwocie ponad 100 tys. zł. Pozostała różnica dotyczy rozliczeń z Miejskim Zakładem Wodociągów i Kanalizacji - czynsz należny od spółki w kwocie prawie 2 mln zł zostanie zapłacony w III oraz IV kwartale br. Niższe są również dochody z opłaty targowej o 274 tys. zł oraz wpływy z usług realizowanych przez miejskie jednostki o 172 tys. zł. Ponadto nastąpił drastyczny spadek przychodów Miejskiego Zakładu Komunikacji - przychody własne za I półrocze 2020 r. są niższe o 369 tys. zł - to spadek o 35% w stosunku do roku 2019 - a jednocześnie koszty zakładu są na podobnym poziomie jak w roku 2019 - tłumaczy wiceburmistrz.

Na pytanie jednego z radnych, czy Urząd Miasta planuje jakieś rekompensaty dla MZK, celem wsparcia zakładu budżetowego, burmistrz odparł, że Miejski Zakład Komunikacji, mimo trudnej sytuacji "w miarę dobrze funkcjonuje". - Największym problemem jest to, że większość wpływów pochodzi z biletów miesięcznych od uczniów szkół średnich. Z trwogą obserwujemy, że to zdalne nauczanie może potrwać także w okresie jesiennym - co może mieć wpływ na funkcjonowanie MZK. Mam nadzieję, że epidemia zostanie opanowana, choć nie ma optymistycznych przesłanek, że w końcu lekarstwo zostanie wynalezione i wszystko wróci do normy - skwitował.

Więcej wyjaśnił Robert Chowaniec. - Odnotowaliśmy znaczne spadki przychodów, ale i spadła cena oleju napędowego. Staramy się ciąć wydatki, ograniczyliśmy kursy w kwietniu i maju do 50 procent obowiązującego wówczas rozkładu jazdy. Obecnie jest rozkład obsługiwany w 80 procentach. Koszty w znacznym stopniu zostały ograniczone. Na szczęście mieliśmy zapasy w magazynie części zamiennych, a jutro przyjadą do nas cztery nowe Solarisy. To zastrzyk dla zakładu, bo gotowość i sprawność techniczna autobusów się nam poprawi. Pozostają stałe wielkości wydatków, bo koszty wynagrodzeń to stała wielkość. Na razie pokrywamy wszystkie zobowiązania z otrzymywanej z Urzędu Miasta dotacji. Na żadne "tarcze antykryzysowe" zakład się nie mógł załapać, bo one dotyczą zakładów i firm prywatnych - podsumował dyrektor nowotarskiego MZK.

s/
najnowsze informacje
komentarze
do @ z12:36, 28 lipca 2020
Zgadzam się z twoim wpisem. Dyrektor jest ignorantem jeśli chodzi o zarządzanie przedsiebiorstwem komunikacyjnym, a zajęty jest promowaniem swojej osoby na imprezach Związku Podhalan. Parcie na karire polityczną ma okropne.
nowotar10:17, 28 lipca 2020
Setki ludzi wynajmuje mieszkania,nie płacąc za to podatków i tu są pieniądze,tylko urząd skarbowy nie interesuje się tym,a wystarczyło by zadać pytanie każdemu kto wypełnia co roku zeznanie podatkowe.Tu są miliony,ale skarbówka czeka,aby jeden drugiego podkablował i mają gotowe.My sumiennie płacimy i mówią nam,że jesteśmy frajerzy.
Cyc Malina10:08, 28 lipca 2020
@Paweł, jest dokładnie tak jak piszesz, parę razy byłem świadkiem sytuacji w której kierowca nie sprzedaje biletu (bo z wiadomych powodów teraz tego nie robią) a biletomat jest w autobusie ale nieczynny i lipa, co ciekawe kierowcy nawet tego nie wiedzą że jest awaria bo to oni zawsze informują aby kupić w biletomacie. Zresztą niektórzy kierowcy to powinni jakiś kurs robić jak przewozić ludzi bo jadą jakby z ziemniakami jeździli, szarpia tymi autobusami, przyspieszają z miejsca tak że trudno nieraz w miejscu ustać (starsza osoba nie ma szans ustać) a w zakręty nie raz tak wchodzi że czekam czy czasem z rozmachu ręcznego nie zaciągnie aby mu tyłem zarzuciło, bo to takie fajne szybciej w zakręt wejść.
Paweł08:22, 28 lipca 2020
MZK liczy starty a jak wchodzisz do autobusu chcesz kupić bilet rano o 6 rano a kierowca mówi że nie sprzedaje a biletomatu nie ma a w runku czeka kanar.Żadnej informacji czy w autobusie jest biletomat.Chcemy dorównać innym miastom a tu dalej średniowiecze.
z08:15, 28 lipca 2020
Zakład jest kiepsko zarządzany i nie ma nad nim praktycznie żadnego nadzoru. Dyrektor zajęty bardziej działalnością związku podhalan
Maniek06:56, 28 lipca 2020
W przypadku MZK miasto świadomie rezygnuje ze sporych dochodów. Wystarczy popatrzeć ile autobusów jeździ z reklamami reżimowej telewizji i portalu. Zakład nie ma z tego ani złotówki. No ale pewnie zaraz podniosą ceny biletów. Zarządzanie w tym mieście szczególnie w pionie p. Wojtasza to czysta włoszczyzna, chaos i przypadłość.
To ta05:43, 28 lipca 2020
A może by tak wszystkich dzierżawców terenu traktować na równi i czynsz za metr kw.brać jednakowo od wszystkich czyli przynajmniej 1,50 zł plus podatek za metr kw.lub wyznaczyć ilość zajmowanego terenu i za bezumowne korzystanie reszty terenu dowalić .No ale to wszystko znajomi.
Do rady miasta sprawdzić wszystkich najmujących i znajdą się pieniądze większe.
kkkk00:26, 28 lipca 2020
Na żadne "tarcze antykryzysowe" zakład się nie mógł załapać, bo one dotyczą zakładów i firm prywatnych - podsumował dyrektor nowotarskiego MZK. to wkoncu zaklad czy jak?
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij