Czwartek, 24 wrzesień 2020, Imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana
Nowy Targ i okolice
Clouds
15°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Clouds
12°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Clouds
13°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Clouds
16°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 93
Clouds
12°
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 90
Clouds
13°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
03.08.2020, 13:11 | czytano: 7336

Mieszkańcy chcą demontażu wielkiej anteny. Nadzór budowlany odmówił PKP zgody na budowę masztu, ale on już stoi

Fot. Robert Miśkowiec

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego odmówił zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia PKP pozwolenia na budowę masztu radiokomunikacyjnego na terenie dworca kolejowego w Rabie Wyżnej. Problem w tym, że liczący 40-metrów maszt został już wybudowany.

Przeciwko jego budowie masztu protestowali okoliczni mieszkańcy. Stanął on bowiem w odległości ok. 25 metrów od najbliższych domów, w środku osiedla mieszkaniowego. Jego mieszkańcy protestowali przeciwko inwestycji od 2016 roku, objawiając się szkodliwego pola elektromagnetycznego czy obniżenia wartości działek.

Jednak mimo protestów, w czerwcu na teren dworca PKP w Rabie Wyżnej wjechał ciężki sprzęt i masz stanął. PKP przekonuje, że infrastruktura GSM-R jest budowana wzdłuż linii kolejowych i wykorzystywana jest wyłącznie na potrzeby ruchu kolejowego oraz nie ma wpływu na otoczenie pozakolejowe. Mieszkańcy nie wierzą tym zapewnieniom, obawiając się, że kiedyś maszt może zostać wykorzystany na cele komercyjne np. na montaż anten 5G.

PKP zleciła budowę masztu na postawie pozwolenia udzielonego przez Wojewodę Małopolskiego w 2016 roku. Po odwołaniach ze strony gminy Raba Wyżna i mieszkańców, sprawa trafiła do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który ostatecznie unieważnił decyzję wojewody z 2016 roku, odmówił zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia PKP pozwolenia na budowę masztu. Decyzja w tej sprawie zapadła w połowie lipca i jest ostateczna. GINB stwierdził, że PKP może budować na swoim terenie tego typu obiekty radiokomunikacyjnego, ale w odległości co najmniej 150 metrów od najbliższych zabudowań. Z tego też powodu ustawienie masztu w obecnym miejscu jest niezgodne z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego.

Mieszkańcy chcą demontażu masztu. Co na to PKP? Zapytaliśmy spółkę kolejową, czy maszt będzie użytkowany, rozebrany, czy też PKP będzie odwoływać od decyzji nadzoru.

- Informacja otrzymana od Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego jest obecnie analizowana. W oparciu o szczegółowe ustalenia podjęte zostaną dalsze decyzje - odpowiada Dorota Szalacha z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - Maszt w Rabie Wyżnej wybudowano na terenie kolejowym. Obiekt przeznaczony jest wyłącznie dla łączności bezprzewodowej wzdłuż linii kolejowej Chabówka – Zakopane, między pracownikami, odpowiadającymi za bezpieczeństwo, dyżurnymi, maszynistami i obsługą techniczną. Wykorzystanie masztu jest bezpieczne dla otoczenia.

r/
najnowsze informacje
komentarze
STOP 5G w PL22:42, 5 sierpnia 2020
@obserwator nie wiem kogo nazywasz nierobem.

To powiedz mi do czego potrzebujesz sieci 5G poza domem, a nie wystarczy Ci 4G tzw. LTE ???
Napisz do czego będziesz używał sieci 5G poza domem, poza jakimkolwiek budynkiem do którego można doprowadzić światłowód i stworzyć lokalną sieć wifi?

Kabel światłowodowy w domu w firmie i wcale nie jest potrzebne 5G. Tzw. "internet rzeczy" kabel światłowodowy spokojnie obsłuży i z zapasem.
mewa17:50, 5 sierpnia 2020
Gdy czytam komentarze to w sposobie myślenia słychać XIX wiek. Czemu mnie to nie dziwi?
obserwator16:21, 5 sierpnia 2020
do Stop 5G w PL - no paczta taki mondry a nie wie, że ludzie potrzebują dostępu do sieci i poza domem, biurem. Nie wszyscy są nierobami ;).
STOP 5G w PL22:44, 4 sierpnia 2020
@Borg i inni zwolennicy 5G Zgadza się, że coraz więcej urządzeń korzysta z internetu ale nie musimy iść drogą 5G i budowania kolejnych masztów. Powinniśmy rozwijać internet światłowodowy po kablu. A w domu ludzie mogą sobie już sami zadecydować czy komputer, TV, lodówka musi się łączyć po WiFi czy po kablu. Wiem, że część urządzeń musi korzystać z wifi ale to ja decyduje kiedy włączam wifi i kiedy moge go wyłączyć. A nie narzucać wszystkim ludziom 5G i budowanie kolejnych masztów. STOP 5G w PL. Kabel światłowodowy to jest przyszłość a nie 5G. STOP 5G w PL.
Borg bis13:32, 4 sierpnia 2020
Borg a ty co kosmos odkryłeś. Każdy to wie, tylko nie każdy wie jakie są przepisy prawa budiwlanego. Np Ty Mali wiesz.
rozebrać i zakończyć temat12:57, 4 sierpnia 2020
Konsekwentnie - rozebrać i zakończyć sprawę , bo budowla postawiona jest bez zezwolenia
Rufus11:07, 4 sierpnia 2020
Bardzo mnie to ciekawi. Ludzie są gotowi założyć metrową antenę do routera żeby Wifi 2,4Ghz miało mocny zasięg w całym domu. Ale już sieć 5G 2,6Ghz pół kilometra od domu gotuje im mózgi. Idąc dalej budują dom przy jedynej linii kolejowej do zakopanego która od 20 lat jest powoli ale rozbudowywana, miejmy nadzieje że będzie coraz więcej pociągów a tu nagle plączą ze ktoś antenę stawia i im działki na wartości stracą. Serio?
plandemia10:30, 4 sierpnia 2020
samowola budowlana! winnych urzednikow ukarac! maszt rozebrac! zdrowie na pierwszym miejscu
Borg02:33, 4 sierpnia 2020
Heheh, ciekawi ludzie w tej Rabie, myślą że te wszystkie Netfliksy w telefonach, telewizory, xboxy, lodówki, kosiarki, odkurzacze, zegarki, samochody i setki innych urządzeń, czujników, skanerów podpiętych do internetu łączą się z aplikacjami w telefonach i bazach danych na wielkich serwerach za pomocą Ducha Świętego, heheh a urządzeń wciąż przybywa hehehe już głupie żaluzje są sterowane przez aplikacje, no czary hehe
Mieszkaniec21:53, 3 sierpnia 2020
Nsn i sąsiad czytajcie chłopaki ze zrozumieniem i skończcie te wypominki
Łk20:57, 3 sierpnia 2020
Niech Bil Gates sobie te maszty i czipowanie ludzi w d*** wsadzi,kto ma wiedzieć ten wie co się dzieje na świecie a nieświadomi niech dalej oglądają TVP info
cena20:52, 3 sierpnia 2020
a w hameryce zakazali montowni i wdrażania 5g to jak to ? u nas jest w pożo?
Ziki18:05, 3 sierpnia 2020
niech się cieszą, że na wieś cząstka wielkiego świata zawita
OMAN17:45, 3 sierpnia 2020
Plac duży a PKP kasę ma. To może dać im jeszcze 3G i 4G iii 7G. Niech się coś dzieje wreszcie w tej Rabie.
Dif16:46, 3 sierpnia 2020
Tak odwetowo, dać maszt 5G tam gdzie mieszka gosia z 2mann.
stera baba co zymbów ni ma16:31, 3 sierpnia 2020
Ciekawi mnie czy ktoś imiennie w PKP będzie miał postawione zarzuty? Tak jak ten facet w Bukowinie. Czy też to, że na Podhalu "prawo budowlane się nie przyjęło" zmusza do działań odpowiednie służby, wtedy dopiero gdy ktoś zejdzie??
Miranda15:52, 3 sierpnia 2020
Mam nadzieję, że mimo wszystko żyjemy w państwie prawa i PKP zrozumie słowa: "Decyzja w tej sprawie zapadła w połowie lipca i jest ostateczna. GINB stwierdził, że PKP może budować na swoim terenie tego typu obiekty radiokomunikacyjnego, ale w odległości co najmniej 150 metrów od najbliższych zabudowań".
rabi14:42, 3 sierpnia 2020
No i dobrze koniec PRL-u i wciskania ciemnoty
tarżanin nienowy14:15, 3 sierpnia 2020
Czyli samowola budowlana!
Co czeka zwykłego obywatela, który dopuści się samowoli budowlanej wszyscy wiemy.
2mann14:12, 3 sierpnia 2020
Odwetowo zagrodzić im ten dojazd!
sąsiad13:54, 3 sierpnia 2020
Gdzie jest włodarz gminy? dlaczego zezwolił na postawienie wieży GSM w centrum wsi!
nsn13:34, 3 sierpnia 2020
To jakim cudem PKP wybudowało maszt bez zezwoleń? Gdzie są urzędy ?
gosia13:30, 3 sierpnia 2020
ojoj a o co tym mieszkańcom chodzi? wszystko tylko na nie.... 5G też potrzebne - internet będę miał szybszy.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij