Środa, 27 styczeń 2021, Imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
-6°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 86
Clouds
-7°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 86
Clouds
-6°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 86
Clouds
-0°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 70
Clouds
-6°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 86
Snow
-8°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 86
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
23.12.2020, 16:40 | czytano: 11459

Pozostało już tylko 3 miesiące do końca trwania programu badań przesiewowych raka jelita grubego! (art. sponsorowany)

Coraz mniej wolnych miejsc dla osób z powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego, które są chętne wykonać bezpłatne badanie przesiewowe raka jelita grubego w znieczuleniu anestezjologicznym! Wykonaliśmy już ponad 1200 badań przesiewowych. Wolnych miejsc do zapisania pozostało niespełna 200 a zainteresowanie programem jest coraz większe. Zapewne wynika to z coraz większej świadomości mieszkańców Podhala, jak istotne są badania przesiewowe.

Jeżeli takie zainteresowanie program bezpłatnych badań przesiewowych raka jelita grubego utrzyma się, to program zostanie ukończony przed czasem. Dlatego jeżeli ktoś waha się czy skorzystać z programu lub potrzebuje więcej informacji zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu: 534-597-780.

Mimo obostrzeniom wynikającym z pandemii koronawirusa, obawom pacjentów i utrudnieniom życia codziennego związanych z reżimem sanitarnym, kampania informacyjna prowadzona przez Allmedica, zaprocentowała na terenie powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego wzrostem świadomości społecznej dotyczącej zagrożenia, jakie wynika z chorób jelita grubego. Dotychczas skutecznie i bezpiecznie przeprowadziliśmy badania profilaktyczne raka jelita grubego ku zadowoleniu pacjentówu ponad 1000 osób. Nasuwające się wnioski są bardzo zadawalające zarówno dla personelu medycznego kliniki Allmedica jak i dla samych pacjentów.

Prowadząc badania przesiewowe okazało się, że u około 25 % badanych wykryto i usunięto polipy i gruczolaki a 5% z nich zagrożonych było rakiem jelita grubego. Ze statystyk wynika, że dziennie na raka jelita grubego w Polsce umiera około 28 osób. W wyniku badań przesiewowych, które prowadzi Allmedica okazało się, że jedna osoba na 125 osób przebadanych dowiedziała się, że występuje u niej bezobjawowo rak jelita grubego. Natychmiastowa reakcja, skierowanie na diagnostykę i leczenie onkologiczne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia być może uratowała wielu z nich życie a z pewnością zapobiegła rozwojowi choroby, komplikacjom, poważnym powikłaniom i konsekwencjom. Dzięki prowadzonym badaniom, wykryciu i wręcz nieodczuwalnemu usunięciu polipów i gruczolaków dzięki znieczuleniu anestezjologicznemu zmniejszono ryzyko umieralności tych pacjentów o 60-90%. Możemy żałować, że wskaźnik ten nie wynosi 100 %, ale grupa osób znajdująca się w tym przedziale 60-90% jest szczęśliwa i wdzięczna, że tylko tak się to skończyło.

W zawiązku z pandemią covid19, która w ostatnim czasie gwałtownie wzrosła a personel medyczny naszej kliniki odpowiedzialnie wyszedł naprzeciw zagrożeniom wynikającym z zakażenia, jak każda profesjonalna kliniki medyczna poważnie traktująca zjawisko położyliśmy szczególny nacisk na sterylność obiektu i personelu oraz prowadzonych badań przestrzegając reżim sanitarny. Świadomi jesteśmy, że istnieje zagrożenie dla naszego personelu medycznego wykonującego badania, co skutkowałoby izolacją obiektu a personel poddaniu kwarantannie. Dbając o zdrowie, komfort psychiczny pacjenta, pielęgniarek, lekarzy i pozostałego personelu stosujemy procedury reżimu sanitarnego chroniąc się wzajemnie.

Z pewnością przykrym byłoby, gdyby pandemia COVID-19 w przyszłości miała wpływ na wzrost zachorowani na raka jelita grubego wzbudzając obawy wśród pacjentów, którzy takiemu badaniu z tego powodu by się nie podjadali a nasz program zaskakując osoby niezdecydowane zakończyłby się szybciej niż przedmiotowa pandemia.

Ponad 1000 osób zaufało klinice Allmedica w Nowym Targu, które nie dowierzając historiom o dolegliwościach i dyskomforcie, jakie takim badaniom towarzyszą, przekonały się, że było warto to zrobić dla własnego spokoju i spokoju swojej rodziny, a znieczulenie anestezjologiczne rozwiało wszelkie obawy i mity związane z przykrymi doznaniami. Większość naszych pacjentów opuszczała naszą placówkę zadowolona i przepełniona optymizmem. Jednak najważniejsze, że dla wielu z nich nasze badania okazały się być przysłowiowym „ostatnim dzwonkiem”, który w wielu przypadkach uratował im życie i zdrowie, często tylko dzięki nieodczuwalnemu podczas badania usunięciu gruczolaków lub polipów, które są bezpośrednią przyczyną raka jelita grubego.

W związku z tym, że badania są wykonywane bezpłatne, w pełnym znieczuleniu i przy asyście lekarza anestezjologa, zainteresowanie nimi jest bardzo duże, a limit osób, którym można takie badanie wykonać, gwałtownie się kurczy. Dlatego apelujemy do wszystkich chętnych mieszkańców lub pracowników powiatów nowotarskiego lub tatrzańskiego, którzy w ostatnich 10 latach nie mieli wykonywanej kolonoskopii oraz są w przedziale wiekowym miedzy 50 – 65 roku życia lub są w wieku 40 - 49 lat pod warunkiem, że w rodzinie mieli przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia z rakiem jelita grubego - wykorzystajcie być może ostatnią taką szansę i przebadajcie się w celu zapobieżenia skutkom własnej choroby oraz oszczędzenia w przyszłości kłopotów i zmartwień swoim bliskim.

Przykro nam, że nie możemy spełnić oczekiwań wszystkich mieszkańców Podhala, a nasza oferta bezpłatnych badań kolonoskopowych w znieczuleniu anestezjologicznym skierowana jest do konkretnej grupy osób w odpowiednim przedziale wiekowym oraz zgodnie z miejscem zatrudnienia lub zamieszkania(a nie zameldowania). Niestety barierą dla wielu osób spełniających powyższe warunki jest również obostrzenie nie wykonywania badań kolonoskopii w przeciągu ostatnich 10 lat. Pozostało nam tylko pochylić głowę przed tymi osobami, jednak obostrzenia ze strony Unii Europejskiej jednoznacznie wskazują nam grupę docelową osób, którym takie badanie możemy wykonać.

Niestety, dla wielu z grupy docelowej jeszcze niezdecydowanych mieszkańców Podhala mamy niezbyt optymistyczne wiadomości, z których wynika, że nasz program powoli kończy się i ma ograniczony limit miejsc. Kolejnego takiego programu w najbliższych latach w naszym regionie niestety nie możemy się spodziewać.

Atrakcyjność badania nie polega tylko na warunkach jego przeprowadzenia czy na komfortowym znieczuleniu anestezjologicznym, ale również możliwości diagnozowania pacjenta na tej podstawie w najbliższej przyszłości. Nie tylko wskazując na obecny stan jelita, tego co się z nim działo do tej pory, ale również pozwoli wyciągnąć wnioski w przyszłości lekarzowi ułatwiając postawienie diagnozy i dostosowanie odpowiedniego trybu leczenia wykluczając raka jelita grubego.

Personelowi kliniki medycznej Allmedica w Nowym Targu udało się wykonać przedmiotowe badania dzięki Programowi Profilaktyki Raka Jelita Grubego „Szanuj zdrowie! Program profilaktyki raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego” finansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

POTRZEBUJESZ WIĘCEJ INFORMACJI NAPISZ SMS O TREŚCI „PRZESIEW” NA NUMER 534-597-780 A MY ODDZWONIMY DO CIEBIE W CIĄGU 24 GODZIN I ODPOWIEMY NA WSZELKIE PYTANIA!


PAMIĘTAJ:
Aby wykonać badanie przesiewowe nie musisz mieć żadnych objawów.
Niepotrzebne Ci jest skierowanie.
Nie poniesiesz kosztów badania. zwrócone Ci zostaną koszty dojazdu.
Przy udziale anestezjologa zadbamy o Twój komfort w trakcie badania.
Otoczymy Cię opieką lekarską i pielęgniarską w trakcie i bezpośrednio po badaniu.
Zostaniesz szczegółowo poinformowany o przebiegu badania i przygotowaniu do niego.
Wystarczy tylko, że będziesz chciał i skontaktujesz się z nami.


Wychodząc naprzeciw osobom zainteresowanym wspomnianym badaniem, przychodnia Allmedica uruchomiła specjalny, bezpośredni numer telefonu komórkowego 534-597-780, pod który wystarczy wysłać sms o treści „PRZESIEW” lub zadzwonić, aby skontaktował się z państwem konsultant, który wyjaśni wątpliwości, uzgodni dogodny termin badania oraz dokona państwa rejestracji.
Wyczerpujące informacje znajdziecie państwo także na stronie internetowej Allmedica w zakładce Bezpłatna Kolonoskopia oraz poprzez kontakt z infolinią Centralnej Obsługi Pacjenta pod numerem telefonu 18 265 74 88.


Poniżej kilka istotnych informacji dotyczących raka jelita grubego

JAK WAŻNE jest wykonywanie badań przesiewowych?

Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów spośród raków przewodu pokarmowego. Wśród najczęstszych objawów - jeśli takie się pojawią - jest obecność krwi w/na stolcu i związana z tym niedokrwistość (łatwe męczenie się, osłabienie). U ponad 70% krwawienie ma jednak charakter utajony, co wiąże się z koniecznością badania krwi utajonej.

Pozostałe objawy, które należy potraktować z największą powagą, to: wyczuwalny guz w jamie brzusznej, zmiana charakteru wypróżnień, silne skurcze brzucha, nudności, utrata masy ciała połączona z osłabieniem i brakiem apetytu.


Jakie czynniki zwiększają ryzyko zachorowania?
Tych czynników jest wiele. Do najważniejszych należą:
 • dziedziczenie (członek rodziny chory na nowotwór jelita grubego znacznie zwiększa ryzyko)
 • wiek
 • zapalenie jelita grubego
 • choroba Leśniowskiego-Crohna
 • palenie papierosów
 • nieodpowiednia dieta (duża ilość mięsa i tłuszczów, zbyt mała ilość błonnika)
 • otyłość


Jakie czynności stanowią profilaktykę nowotworu jelita?
 • regularne uprawianie aktywności fizycznej (spacer, basen, etc.)
 • ograniczenie spożywanych kalorii
 • ograniczenie alkoholu
 • ograniczenie tłuszczów zwierzęcych
 • wprowadzenie do diety większej ilości świeżych produktów roślinnych


Profilaktyka „lekiem na całe zło”
Nie od dzisiaj wiadomo, że badania profilaktyczne są najskuteczniejszą metodą walki z nowotworami. Nie inaczej jest w przypadku raka jelita grubego.
Do badań, które stosuje się w celu wykrycia zmian nowotworowych w obrębie jelit należą: badanie na krew ukrytą w kale, badanie per rectum, tomografia komputerowa, USG jamy brzusznej oraz kolonoskopia. Ta ostatnia jest obecnie objęta Programem Profilaktyki Raka Jelita Grubego i dzięki temu można z niej skorzystać całkowicie bezpłatnie, w dodatku w pełnym znieczuleniu.

najnowsze informacje
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij