Piątek, 07 maj 2021, Imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy
Rabka Zdrój i okolice
Rain
11°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 66
Clouds
10°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 66
Clouds
11°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 66
Clouds
14°
Wiatr: 37.044 km/h Wilgotność: 62
Clouds
12°
Wiatr: 12.06 km/h Wilgotność: 68
Clouds
11°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 66
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
04.10.2020, 20:33 | czytano: 6830

Medale za Szczególne Zasługi dla Miasta oraz Zasłużonych dla Sportu dla siedmiu osób

arch. Podhale24

NOWY TARG. Do grona zasłużonych dla Miasta Nowego Targu dołączy wkrótce Jakub Błażusiak, Marian Błażusiak i Roman Latoń. Za zasługi dla sportu uhonorowani zostaną Leszek Koperniak, Stanisław Marek, Władysław Palider oraz Jacek Sikora.

Kapituła Honorowa przyznająca odznaczenia tytuły dla osób zasłużonych jednogłośnie zarekomendowała odznaczenia. Przyjęte wnioski przedstawione zostaną radnym podczas najbliższej sesji, a same medale wręczone mają zostać w listopadzie, podczas uroczystości. Czy spotkanie będzie miało tradycyjny charakter - na razie nie wiadomo. Na przeszkodzie stanąć mogą obostrzenia związane z ogłoszona pandemią.

W gronie osób, którym wręczone będą Medale za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu są przedsiębiorcy - Jakub i Marian Błażusiak. W laudacji przypomniano, iż bracia są właścicielami firmy Kegel-Błażusiak, której produkcja odbywa się obecnie w czterech zakładach, w Nowym Targu - gdzie mieści się siedziba główna, Ochotnicy, Jabłonce i Limanowej. Zatrudniają 500 osób, plus 1 500 jako współpracowników. "Firma mocno wpisała się w krajobraz Nowego Targu, Podhala, a tym samym i kraju. Na co dzień chętnie współpracuje z samorządami lokalnymi oraz wspiera organizacje pożytku publicznego i inicjatywy społeczne, bo przecież jest nieodłączną cząstką tej społeczności" - argumentuje burmistrz Grzegorz Watycha, który zgłosił te kandydatury.

Medal za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu otrzymać ma Roman Latoń, który pracuje w Lasach Państwowych od 1974 roku. a od czerwca 1986 do dziś - na stanowisku Nadleśniczego Nadleśnictwa Nowy Targ (to najdłużej pracujący nadleśniczy w Polsce). "Chętnie wspiera inicjatywy lokalne, gminne poprzez współfinansowanie ze środków Lasów Państwowych - inwestycje wspólne, zwłaszcza drogi. Bierze w programach pilotażowych i innowacyjnych. Włącza się w przyrodnicze projekty współfinansowane ze środków unijnych, które służą również lokalnej społeczności i środowisku przyrodniczemu - budowa dróg leśnych, czy zbiorniki małej retencji.

"Odkąd zarządza nadleśnictwem, skład gatunkowy został w znacznym stopniu przebudowany, dzięki czemu zwiększył sę udział gatunków dostosowanych do siedliska - tj, jodły i buka - a przez to zwiększyła się bioróżnorodność oraz odporność drzewostanów. Inicjował i uczestniczył w utworzenie szeregu ścieżek dydaktycznych, szlaków pieszych i rowerowych oraz obiektów turystycznych służących mieszkańcom i turystom. Z jego inicjatywy powstała m, in, ścieżka rowerowa i platforma widokowa w rezerwacie "Bór na Czerwonem" - czytamy w uzasadnieniu wyboru.

Medal Zasłużony dla Sportu przyznany ma zostać Leszkowi Koperniakowi - instruktorowi narciarstwa biegowego, działaczowi sportowemu związanemu z LZS Nowy Targ, członkowi zarządu KS Podhale, Prezesowi Okręgowego Związku Narciarskiego w Nowym Sączu, prezesowi UKS Lepietnica w Obidowej. Otrzymał już nagrodę za pracę szkoleniową przez Wojewódzką Federację Sportu w Nowym Sączu, nagrodę Kuratora Oświaty za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej, nagrodę Ministra KEN, srebrną odznaką Zasłużony Dla Kultury Fizycznej,

Kolejny Zasłużony dla Sportu to Stanisław Marek - kiedyś zawodnik sekcji lekkoatletycznej Międzyszkolnego Klubu Sportowego Smrek w Nowym Targu w skoku w dal i trójskoku, uczestnik MP Juniorów Młodszych w lekkoatletyce w Białymstoku w 1971 roku, w latach 70. tych zawodnik SKS LO Nowy Targ, członek NKS Podhale, potem członek komisji rewizyjnej NKS i sekretarz zarządu klubu. Licencjonowany sędzia narciarski, sędzia międzynarodowy, delegat techniczny PZN w konkurencjach alpejskich, przewodniczy komisji sędziowskiej PZN w Nowym Targu, jest członkiem prezydium komisji sędziowskiej PZN w Krakowie, prowadzi szkolenia kandydatów na nowych sędziów narciarskich, doradza przy organizacji zawodów.

Zasłużonym dla Sportu będzie również Władysław Palider, który przez 24 lata pełnił funkcję sędziego głównego w Międzynarodowym Spływie Kajakowych na Dunajcu im. Tadeusza Pilarskiego Nowy Targ - Nowy Sącz, największej na świecie imprezy kajakowej. W przeszłości - zawodnik sekcji kajakarskiej PZGS Nowym Targ, sędzia motocyklowy. W w latach 70-tych działał w Społecznym Komitecie Budowy Sali Gimnastycznej dla I LO - za co został uhonorowany złota odznaką za zasługi dla miasta. "Bardzo ważną była jego aktywność w klubie grotołazów. Ustanowił rekord głębokości w Jaskini Śnieżnej schodząc na głębokość 620 metrów. Jedna ze studni w jaskini otrzymała nazwę "Palidera" - to tam doszło do wypadku wskutek zerwania liny. Wiesław Palider spadł z 27 metrów. Inna studnia nosi nazwę "Studni Wiatrów" - w czym także ma on swój udział.

Kolejnym zasłużonym będzie Jacek Sikora - wcześniej zawodnik sekcji piłki nożnej w KS Podhale, potem trener grup młodzieżowych. Pod jego ręką juniorzy wygrali Mistrzostwa Klasy Okręgowej OZPN Nowy Sącz i awansowali do rozgrywek Klasy Międzywojewódzkiej. II trener drużyny seniorów, potem trener pierwszego zespołu, po ukończeniu pracy trenerskiej poświęcił się działalności społecznej jako kierownik WGiD i przez dwie kadencje prezes Podhalańskiego Podokręgu Piłki Nożnej w Nowym Targu. Jako sędzia prowadził 1100 meczy w klasach okręgowych i III lidze.

s/
najnowsze informacje
komentarze
Zofia utw13:59, 7 października 2020
Czemu nie ma ta,m Bolesława dyrektora MOKu? Pytam się czemu? Nik tak nie wpłynął na oblicze tego Miasta przez ostatnie 40 lat jak pan Bolesław. To nie sprawiedliwe, że nie ma go w tym gronie.
tarżanin nienowy14:51, 6 października 2020
Pan Staszek zasłużył jak mało kto. Gratulacje!
Gruby01:16, 6 października 2020
A gdzie unihokeisci z gorali i szarotki
Mm10:25, 5 października 2020
Gradualacje dla Panama Latonia. Do goral gdyby nie pan Laton to niewiadomo czy nasze wnuki mogłyby ogladac te lasy
obserwator10:24, 5 października 2020
Szanowni Włodarze
Są ludzie zaangażowaniu w zachowanie pamięci o naszej historii, dlaczego Ci ludzie nie są nagradzani?!?! Wiem, Oni to robią bezinteresownie, to nie są osoby wpływowe.
I POWIEM KRÓTKO, ŻE UNIA EUROPEJSKA WIĘCEJ ZABIERA NIŻ DAJE !
TO UNIJNE CHORE PRZEPISY DOPROWADZAJĄ DO RUINY POLSKE /.../

Wpis nie dotyczy tematu artykułu. Moderator.
pytający09:47, 5 października 2020
Czy ktoś mógłby wyszczególnić te osiągnięcia i zasługi?
Czy raczej chodzi o szukanie poparcia ludzi na stanowiskach?
Maria09:46, 5 października 2020
A dla czego Pan Daniel Urbaniak nie dostał, tyle robi dla miasta. Promuje miasto w telewizjach, co sobotę w radui Kraków, spacery dla dzieci, spotkania w lesie, warsztaty i to wszystko za darmo robi :( dziwne to strasznie dlaczego ktoś kto zamyka las dostaje to wyróżnienie a Pan Daniel nam ten las otwiera i co ...
Wielka, wielka szkoda.
fan sportu09:45, 5 października 2020
zastanawiam się nad tym kiedy i która ekipa zarządzająca miastem i z której opcji zakończy tą trwającą od komuny farsę przyznawania medali za coś co należy do obowiązków , albo przyjemności każdego odpowiedzialnego i solidnego obywatela miasta ?. To jedno , a drugie to ciekawi mnie fakt kto zostanie wyróżniony medalem za zasługi dla miasta za doprowadzenie do likwidacji takiego zasłużonego wielosekcyjnego klubu sportowego jakim było KS Podhale - inaczej słynne na całą Polskę Szarotki .?To co pozostało po nich to tzw ERZAC. To władze miasta przede wszystkim były odpowiedzialne za to by ten zasłużony klub nigdy nie upadł , a upadł . Dziś przyznano tytuły przynajmniej dwom osobom , które w tym maczały paluchy i takie to są te tytuły zasłużonych dla miasta Farsa i nic poza tym .A WŁADZOM MIASTA Z TAMTEGO OKRESU , TO POWINNO SIĘ PRZYZNAĆ SOLIDNE RÓZGI .
nutria09:20, 5 października 2020
Rozumiem Tadek Błażusiak - sportowiec światowy. Ale brat? Ojciec? Może jeszcze dziadek i pradziadek dla zasady?

W Nowym Targu widzę jak i w reszcie kraju - obsesyjne medalowanie wszystkich znajomych. Po co? Jak nie ma komu dać to nie dawać, a nie szukać na siłę ludzi, którym przypnie się order za to, że urodzili znakomitego syna.

@Góral - racja!
góral23:43, 4 października 2020
Zasłużony Pan Latoń, który wiosną, jako pierwszy w Polsce zamknął przed ludźmi lasy?
borowik szlachetny21:50, 4 października 2020
To ten Pan co zamknął w marcu lasy? :-)
JANEK21:22, 4 października 2020
Pozdrowienia dla Staszka Marka gratulacjie
Danka21:20, 4 października 2020
Panie Staszku wielkie gratulacje!!
STAŚ21:17, 4 października 2020
Jestem za !!!
nowotarżan21:16, 4 października 2020
Dajesz pieniądze na rozkusz, to damy Ci medal "zasłużony dla miasta". Pracujesz dla miasta społecznie - kogo to
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij