Czwartek, 25 luty 2021, Imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza
Jabłonka i okolice
Clear
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 53
Clear
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 53
Clear
10°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 53
Clear
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 81
Clear
10°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 53
Clear
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 53
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zła
Zakopane
Dostateczna
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
05.10.2020, 15:11 | czytano: 10057

Wraca temat skrzyżowania św. Anny - Grel. Jagna Marczułajtis-Walczak staje w obronie rodziny Lejów. "Stali się w pewnym sensie wrogami publicznymi"

zdj. Podhale24

NOWY TARG. "Mając na uwadze społeczne dobro /.../ apeluję o ponowne podjęcie rozmów i rozważenie propozycji państwa Lejów jaką jest oddanie im działki na Nowej Targowicy /.../. Stworzenie im możliwości dalszego prowadzenia działalności handlowej może zasadniczo przyspieszyć przebudowę skrzyżowania" - pisze w liście do burmistrza Jagna Marczułajtis -Walczak.

Przypomnijmy, sprawa przebudowy skrzyżowania ulic Św. Anny i Grel - niejako utknęła. Ponieważ jedna z ulic podlega miastu, a druga powiatowi - urzędnicy obu szczebli są zgodni tylko co do jednego - że to ci drudzy mają podjąć decyzję. W tej sytuacji zdecydowano, że opracowana zostanie dokumentacja obejmująca "uspokojenie ruchu w rejonie istniejącego skrzyżowanie wraz z wykonaniem niezbędnych robót w obrębie ul. Św. Anny, bez ingerencji w ul. Grel."

Wymianie opinii między urzędnikami towarzyszy także mocny wątek rodziny Lejów, którzy wcześniej protestowali przeciwko przebudowie skrzyżowania, a potem zmienili zdanie - proponując Miastu albo przyjęcie od samorządu działki (w ramach wymiany na dom i sklep) albo 9 mln zł odszkodowania. O sprawie pisaliśmy już wielokrotnie.

Państwo Lejowie szukają wsparcia dla swoich racji w wielu miejscach - od Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, poprzez rożne ministerstwa, po wojewodę i poszczególnych parlamentarzystów.

Teraz głos w ich imieniu zabrała Jagna Marczułajtis-Walczak. Posłanka w swoim piśmie do burmistrza Nowego Targu szeroko opisuje celowość przebudowy skrzyżowania ulic Św. Anny i Grel, określając sytuację wokół inwestycji jako "konflikt, który uniemożliwia przebudowę". Pisze, że przebudowa jest konieczna, gdyż jest to miejsce szczególnie niebezpieczne, "a przeprowadzenie inwestycji komplikuje funkcjonowanie w tym miejscu sklepu państwa Lejów, którzy mają świadomość, ze sklep pozbawiony parkingu będzie przynosił mniejsze dochody a jest ich jedynym źródłem utrzymania i miejscem pracy zatrudnionych w nim pracowników. Należy także pamiętać, że sklep ten został zbudowany zgodnie z wszelkimi przepisami prawa i zgodami władz lokalnych, dlatego też pretensje dotyczące pewnych rekompensat są uzasadnione."

W dalszej części pisma czytamy: "Państwo Lejowie stali się w pewnym sensie wrogami publicznymi, ich nieustępliwość odczytywana bywa jako pieniactwo lub chęć wytargowania nienależnych im odszkodowań i rekompensat. Każdy artykuł w lokalnych mediach poświęcony temu skrzyżowaniu wiązał się z wieloma agresywnymi komentarzami na ich temat (hejt). Ponadto próbowano wybić szyby w sklepie i zniszczono jego elewację przez namalowanie obrzydliwych napisów i symboli. W nocy z 12 na 13 września br. a terenie ich posesji spłonęły trzy samochody a państwo Lejowie podejrzewają celoe ich podpalenie, Śledztwo policji w tej sprawie jeszcze nie zostało zakończone. , ale gdyby się okazało, ze pożar został wzniecony celowo, to można by już mówić o dokonywaniu linczu na tej rodzinie, wobec czego nie mogą być obojętne organy ścigania i władza lokalna. Warto w tym miejscu podkreślić, że rozprzestrzenienie się pożaru na dom mieszkalny mogłoby zagrozić zdrowiu i życiu jego mieszkańców."

"W ciągu wielu lat prowadzenie tego sporu między jego stronami, szczególnie między państwem Lejów i Urzędem Miasta zrodziło zapewne dużo wzajemnej niechęci i braku zaufania, co dodatkowo utrudnia porozumienie i negocjacje. Mając na uwadze społeczne dobro jakim jest poprawienie bezpieczeństwa na tym fatalnym skrzyżowaniu, apeluję o ponowne podjęcie rozmów z państwem Lejów i rozważenie ich propozycji jaką jest oddanie im działki na Nowej Targowicy będącej własnością miasta. Stworzenie państwu Lejom możliwości dalszego prowadzenia działalności handlowej może zasadniczo przyspieszyć przebudowę skrzyżowania. Zdając sobie sprawę z prawnym ograniczeń i odpowiedzialności ciążącej na władzach lokalnych jak i rozumiejąc determinację państwa Lejów wierzę, że dla dobra lokalnej społeczności można znaleźć rozwiązanie, które w zasadniczych aspektach usatysfakcjonuje obie strony tego sporu" - podsumowuje parlamentarzystka.

s/
najnowsze informacje
komentarze
nowotarżanin12:14, 9 października 2020
jak były wybory to p Leja obwieszony był PiSem a teraz zamiast gwiazdy pienin to wzywa na pomoc PO conajmniej dziwne
bronisławBUL22:09, 8 października 2020
A czy ktoś im zabrał działkę na targowicy ??? Żeby im dać ??? mi też dajcie bo też chcę
Ja19:41, 7 października 2020
6 czy 9 baniek się łyknie i można do końca życia sobie żyć bezstresowo i chyba tylko naiwniacy myślą inaczej ,ludzie ma parkin z tylu po za tym nikt tam już praktycznie chodzi chyba ze z przypadku
Chytry19:30, 6 października 2020
Janku ....
Przyznał się ten. chłopak co go zatrzymali za podpalenie "..""..""?"
Powiedział chociaż kto mu zapłacił """?.
Sceptyk15:26, 6 października 2020
Skoro nikt przez lata, nie zwracał uwagi na zabudowanie wału przeciwpowodziowego i inne naruszenia, to się panisko rozbestwiło.
przem14:59, 6 października 2020
Pani Jagienka

20tys ulotki i pendrive 500 obiad 50tys karta kredytowa
35 tys garnitury
ludzie pamiętają
nm13:20, 6 października 2020
Pani Jagno proszę nie zabierać zdania na tematy o których nie ma Pani pojęcia. Nie zna Pani tych ludzi, a ci co mieli okazję poznać "lepiej" to wiedzą o czym mówię. Dobrze by było żeby Pani też poznała.....
przeciez miasto sie wycofało10:04, 6 października 2020
Do P.

chodzi o to ze miasto wyraznie powiedziało ze rezygnuje z inwestycji, i aktualnie tylko panstwo lejowie bija piane jak sie okazało ze nic nie ugrali
Ss08:52, 6 października 2020
Do P!!! A znam takich co oddali piękną działkę pod cmentarz za darmo!!!! I nikt im nie kazał tego robić. Po drugie miasto 2 czy 3 lata temu wypłaciło nam i innym osobą pieniądze za nasze działki w pobliżu szpitala. My jesteśmy zadowoleni bo domu i tak nigdy by my tam nie zbudowali. I jak to mówią I wilk syty i owca cała. Zawsze się można dogadać w granicach rozsądku....
myk08:38, 6 października 2020
Jestem włascicielem skromnego domu i działki. Nie wyobrażm sobie aby kiedyś mnie zależało na wyburzeniu mojego domu. To niespotykane podejście do sprawy.
Ni ma końca08:33, 6 października 2020
Pani Jagna nie ma pojęcia w co się pakuje...tu nie chodzi o sam konflikt o skrzyżowanie ale o konfliktową naturę P.Lejów. Ciekawe czemu nikt nie pyta ludzi którzy tą rodzinę de facto znają, sąsiadów itp co sądzą o owej rodzinie, która z mało kim żyje w zgodzie bo reszta to ciągle oskarżenia donosy i nagrania, cynizm chamstwo i snobizm nie mający końca tak samo jak ten konflikt o skrzyżowanie za które rządają 9mln zł!! W tv reportaż znów stronniczy i nierzetelny pokazana tylko jedna strona medalu, P.Leja grzeczny skruszony przejęty tylko szkoda że w rzeczywistości jest kompletnie inaczej...?no cyrk na kółkach normalnie. Celebryci pokrzywdzeni a niestety to jak żyjesz, to jak traktujesz ludzi wokół wraca bo karma wraca tak było jest i będzie i żaden program nie pomoże w zdobyciu uznania i szacunku innych. Amen!
jaga206:23, 6 października 2020
Zamknąć ulicę sw Anny zrobić objazd kolo cmentarza i skrzyżowanie niepotrzebne
ciekawski05:14, 6 października 2020
Gdyby usunąć - przenieść te słupy (elektryczne - telekomunikacyjne, widoczne na zdjęciu) z chodnika bliżej wałów, to już znacznie poprawiłaby się przejezdność na tym skrzyżowaniu. To umożliwiłoby poszerzenie drogi o metr + chodnik. Już na tym przykładzie widać bezradność Władz Powiatu i Nowego Targu
koza23:57, 5 października 2020
Pani nieobecna . Znowu w nieodpowiednim miejscu i czasie. Zupełnie jak w sejmie.
Krzak23:23, 5 października 2020
Oby pani Marczułajtis nie chciała zagłodzić Nowego Targu.
P.22:03, 5 października 2020
Ludziom w głowach od głupoty się poprzewracało, dał chociaż jeden z was kawałek działki pod jakaś inwestycje? ukradło wam państwo kawałek działki do dzisiaj za nią nie płacąc? Nie!! I dlatego piszecie takie bzdury! Jest ich? To niech chcą nawet 100mln mają do tego prawo.
Janek21:58, 5 października 2020
Podobno już coś wiadomo z tym podpaleniem?
kryształowa sowa21:57, 5 października 2020
A ta szanowna pani to się rozliczyła z przekrętu na "olimpiadę" w Zakopanem ? Bo się coś cicho zrobiło o tej sprawie.
Biegły21:55, 5 października 2020
Ten kto podpisze wypłate tych 6-9 mln i działkę powinien dostać 25 lat kamieniołomu.
Piotr20:53, 5 października 2020
/.../ Strzał w kolano Pani Marczułajtis. Lepiej z nimi nie wchodzić w żadne relacje . Nikt całego parkingu im nie chce odbierac Pani posęł. Proszę się dokłądnie zapoznać ze sprawą.p, Lejów ich żądania to jakiś kosmos. Jeżeli Burmistrz zgodzi się na oddanie miejskich działek jakich żądają , to popłynie za to. Majątek miasta to nie worek św. Mikołaja . to nasz majatek wspólny , wszystkich nowotarżan i nie pozwolimy, zeby Leja urządzał sobie high life za pieniądze nas wszystkich. 9 mln za tą stodołę to jakas aberracja zwłaszcza , żę z trzech stron tego budynku toczą się postępowania o nieprawne zajęcie gruntów przez Lejów. W takiej sytuacji prawnej nikt przy zdrowych zmysłach nie kupiłby tego domu nawet za 0.5 mln zł.
Mysia20:41, 5 października 2020
Jak już ta z PO się wtrąca to już wiemy jak będzie.
Porsche KNT20:22, 5 października 2020
Na spokojnie, wytrzymali tyle lat to jeszcze tylko dwa, zakopianka powstanie to nikt tamtędy nie będzie jeździł, a kasa zostanie w kieszeni. Pan Leja naciska teraz bo ma mu temu powody Ale myślę że mu się to nie uda. Pozdrawiam
wstyd19:26, 5 października 2020
Nie chciałbym , aby ta kobieta stawała w mojej obronie. Wstydziłbym się takiego adwokata panie Pawle.
Nowotarżanin19:20, 5 października 2020
Za 2 lara ta przebudowa nie będzie nikomu potrzeba jak zrobią zakopianke o obwodnice korki tam znikną. Leje chcą wyszarpać teraz jeszcze ile się da
Anton19:13, 5 października 2020
Jutro ma Tusk tam przyjechać a w środę Kaczyński ....
No co w sklepie podsłuchałem .
tutejszy18:57, 5 października 2020
Pani poseł jako mediator? Doskonały pomysł, bo przecież nikt tak jak posłowie PO na prawie własności się nie zna.
Nowo Tarzan18:41, 5 października 2020
Jak Pani Jagna wyłoży swoją kasę nie ma sprawy, a moją czyli naszą, niech się nie rządzi. Jeździ się tam w miarę dobrze, to rondo nie jest warte tyle zachodu, pieniędzy oraz nerwów. Watycha wie, że jak by się zgodził na taką kasę to byłby to strzał w kolano przy następnych wyborach. Dom wart max 1,5 bańki za działki miejskie lub 9 milionów, to by wyglądało co najmniej bardzo dziwnie.
Besala18:24, 5 października 2020
Niszczenie mienia, hejt, podpalenie! Już chyba najwyższy czas, aby ten spór zakończyć. Apel Pani Poseł skierowany jest do wszystkich stron tego konfliktu, który eskaluje w niepokojącą stronę. Pani Poseł nie jest rzeczniczką ani Państwa Lejów, ani władz miasta, ale mieszkańców, którzy zmuszeni są do korzystania z tego niebezpiecznego skrzyżowania. Zastanawiam się też, czy osoby piszące o Pani Poseł używając wyłącznie Jej imienia są z Nią zaprzyjaźnione lub spokrewnione. Jeżeli nie są, to polecam podręcznik savoir vivre'u.
Bąk18:11, 5 października 2020
Jeżeli Burmistrzu ulegniesz tym wygórowanym żądaniom to już nigdy na Pana nie zagłosuje ! Tu racja stoi po stronie miasta
w.s.17:54, 5 października 2020
Proponuję rzeczoznawcę obecnej posiadłości
Piotr17:29, 5 października 2020
Jana nie twój temat.Mnie się tamtędy dobrze jeździ.Szkoda naszych pieniędzy..
koleś17:24, 5 października 2020
Tylko i wyłącznie chodzi o wyłudzenie pieniędzy .Wiedzieli właściciele na jakiej małej działce (......) budują sklep, praktycznie bez parkingu i przy skrzyżowaniu, sklep ? -to był chory pomysł. A kto wydał zgodę i pozwolenie na budowę sklepu ...., .w takim miejscu.... sklep !? totalna bzdura. Niech teraz zapłaci urzędnik a nie my podatnicy im odszkodowanie, wybudowano też co dopiero kolejny dom który tam po sąsiedzku zaistniał. Pobudowali niech mieszkają i znoszą problemy- huk, tak licznie przejeżdżających samochodów . Widziały gały gdzie?, i co budowały !!!!! Samochody i tak będą jeździć nie ma potrzeby tam zmian jakichkolwiek, szkoda temu tematowi czasu!!!! i tyle w tym temacie .
sąsiad i ja17:23, 5 października 2020
Jagna jako posłanka reprezentująca również Nowy Targ przynajmniej próbuje pomóc w rozwiązaniu problemu. Inna nasza posłanka, Gwiazda Pienin, przez kilka kadencji tylko wstęgi przecina i prezentuje swój uśmiech do zdjęć.
Wójt miasta16:48, 5 października 2020
Mi tam nie przeszkadza skrzyżowanie. Ale rodzinka chce wyłudzic 9 baniek.
Jagna nie interesuj się Nowym Targiem.
88816:41, 5 października 2020
Tej pani już dziękujemy.Nie ma co że sobą zrobić to może na kasę do Tesco lub biednej bronki....bez urazy dla sklepów.
hehe16:30, 5 października 2020
Czy wy tam poniżej - umiecie czytać? Jakie 6 mln? Teraz to już 9 mln zł jest...
NT16:20, 5 października 2020
Nawet nie wiem kto to jest i nie chce wiedzieć.
Jechałem tym skrzyżowaniem dzisiaj dwa razy bez problemu.
Temat nie wart wydania 6 dużych baniek.
Im więcej odgrzewają ten kotlet tym bardziej widać na czym im zalezy. Niech zaczną grać w lotto może szybciej trafią 6 baniek.
Jak dostaną 3 to świat.
Taka prawda..15:56, 5 października 2020
Pani poseł niech przedstawi koszty promocji tego co się nie obyło a od Miasta wara.
a15:46, 5 października 2020
I po co komu tam super skrzyżowanie. Szkoda tylko pieniędzy.
p15:38, 5 października 2020
jagna , najpierw niech odda pieniądze wyłudzone na rzecz organizacji igrzysk olimpijskich w zakopanem - a póżniej niech apeluje do miasta o oddanie działki lewiatanowcom ...
Baca15:36, 5 października 2020
Pan Burmistrz wie co ma robic bez pomocy poslanki....
ja15:34, 5 października 2020
6 mln to trochę za dużo . Max 800 tys zł .
POlszewicy15:29, 5 października 2020
Posłanka PełO pisze do burmistrza z PełO. Się porobiło
wyborca15:21, 5 października 2020
Nieobecność na głosowaniu nad projektem nowelizacji ustaw sądowych

Pamiętamy!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij