Czwartek, 22 październik 2020, Imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii
Jabłonka i okolice
Clear
14°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 62
Clear
13°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 62
Clear
15°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 62
Clear
17°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 67
Clear
14°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 62
Clear
14°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 62
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
16.10.2020, 13:22 | czytano: 2439

Odnowa wojennych kwater i ewidencja grobów weteranów (zdjęcia)

zdj. Szymon Pyzowski

NOWY TARG. Od 2018 r. trwają prace związane z rewitalizacją kwatery wojennej z lat 1914-1923. W tym czasie przygotowano dokumentację techniczną i rozpoczęta pierwszy etap prac w terenie. Na zadania te Miasto otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W kwaterze wojennej nr 436 na cmentarzu komunalnym w Nowym Targu spoczywają prochy żołnierzy Legionów Polskich zmarłych z odniesionych ran oraz chorób w Szpitalu Czerwonego Krzyża w Nowym Targu w latach 1914-1918. Ponadto oraz żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zmarli w Szpitalu Powszechnym w Nowym Targu. Byli to uczestnicy wojny polsko-ukraińskiej, polsko-czeskiej oraz polsko-bolszewickiej z lat 1918-1923.

"Po przeprowadzeniu naukowych badań wykonanych w ramach Programu edukacyjno-naukowego pn. "Zaginiony Legion Piłsudskiego - kwatera wojenna z lat 1914-1923 w Nowym Targu", zrealizowanego przez MOK w Nowym Targu i Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego z udziałem dotacji MKiDN ustalono, że w kwaterze zostało pochowanych 273 żołnierzy. Są to przede wszystkim Polacy służący w Legionach Józefa Piłsudskiego, wcieleni do zbiorczej armii austro-węgierskiej oraz odrodzonego Wojska Polskiego, ale również żołnierze innych narodowości m.in.: Austriacy, Czesi, Bośniacy, Chorwaci, Ukraińcy, Rosjanie czy Niemcy" - przypomina magistrat.

Z inicjatywy burmistrza Miasta w 2018r. rozpoczęto prace przy rewitalizacji kwatery wojennej. Odrestaurowano pomnik "Poległym w Wojnie Światowej 1914-1918 Miasto Nowy Targ" oraz usunięto wszystkie wtórne elementy, które nie były związane z pierwotnym charakterem kwatery. Opracowana została również dokumentacja nowej aranżacji kwatery wojennej, która zakłada wykonanie 13 steli z nazwiskami spoczywających tam żołnierzy.

Przy okazji burmistrz przypomina, że zgodnie z ustawą o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, prezes Instytutu Pamięci Narodowej prowadzi ewidencję grobów weteranów.

- W tym roku otrzymaliśmy informację, że do tej ewidencji zostało wpisanych 9 grobów znajdujących się na naszym cmentarzu komunalnym. Są to groby: śp. Wacław Żmudzińskiego w kwaterze nr 39, śp. Kazimierza Ładosia w kwaterze nr 55, śp. Jadwigi Apostoł-Staniszewskiej w kwaterze nr 53, śp. Stanisława Guzika w kwaterze nr 8, śp. Władysława Hajnosa w kwaterze nr 31, śp. Tadeusza Morawy w kwaterze nr 94, śp. Zygmunta Wasiewicza w kwaterze nr 32, śp. Kazimierza Nekandy-Trepki w kwaterze nr 19 oraz śp. Janiny Kolasy w kwaterze nr 87. Wpis do ewidencji może być dokonany na wniosek osoby fizycznej, fundacji, stowarzyszenia, kościoła lub związku wyznaniowego, innej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niebędącej osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną. Wnioski dotyczące wpisu do ewidencji grobów weteranów walk o niepodległość położonych poza granicami Polski składają Konsulowie RP. Wnioski można składać listownie bądź osobiście w Biurze Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Centrali IPN w Warszawie lub w Oddziałowych Biurach Upamiętniania Walk i Męczeństwa. Myślę, że to ważne dla osób opiekujących się grobem, jeśli chcą by był on wpisany do rejestru - mówi burmistrz.

s/
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Arek NT16:50, 17 października 2020
@
wszystko ale kupony będzie odcinał tancerz Joanny
do @ Koło14:49, 17 października 2020
Piszesz serio, czy prześmiewczo?A co ten Kowalski niby zrobił w tej sprawie?
Kolo13:24, 16 października 2020
Wielkie brawa i szacunek dla pana Roberta Kowalskiego.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij