Czwartek, 22 październik 2020, Imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii
Jabłonka i okolice
Clear
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 93
Clear
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 93
Clear
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 93
Clear
10°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 87
Clouds
Wiatr: 7.848 km/h Wilgotność: 84
Clear
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dostateczna
Zakopane
Umiarkowana
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
18.10.2020, 13:09 | czytano: 5401

Więcej łóżek dla pacjentów z COVID-19. Od poniedziałku zmiany w zakopiańskim szpitalu

zdj. UMWM

- Nieustannie rozbudowywany jest system opieki COVID-owej w oparciu o szpitale powiatowe, wojewódzkie i resortowe. Ale trzeba pamiętać, że ten proces to bardzo delikatna materia, wręcz praca na żywym organizmie. Trzeba zachować równowagę między świadczeniami na rzecz pacjentów z COVID-19 a pozostałymi, zmagającymi się z innymi schorzeniami - mówi wojewoda Łukasz Kmita.

- Dlatego każdą decyzję o poszerzeniu bazy łóżek konsultujemy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Do systemu opieki COVID-owej dokładamy też szczególny element koordynacyjny. Powołałem swojego pełnomocnika ds. zabezpieczenia intensywnej terapii w województwie małopolskim. Będzie nim dr Wojciech Serednicki, wcześniej pełniący funkcję konsultanta wojewódzkiego w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii. Jego rolą będzie wprowadzanie usprawnień w tym szczególnym obszarze i wspieranie szpitali, które w najbliższym czasie będą pełniły wiodącą rolę w swoich subregionach, jeśli chodzi o działania związane z koronawirusem - dodaje wojewoda małopolski.

Od 9 do 16 października liczba łóżek dla pacjentów COVID-19 zwiększyła się z 899 do 1495. Wydane zostały już decyzje o poszerzeniu tej bazy - od najbliższego poniedziałku - do 1914.

W uzgodnieniu z Oddziałem Małopolskim Narodowego Fundusz Zdrowia wskazane zostały szpitale, które będą pełniły wiodącą rolę w swoich subregionach. - Zdecydowaliśmy, że nie będą to trzy, jak wstępnie sygnalizowaliśmy, a cztery placówki w subregionach: Szpital Powiatowy im. T. Chałubińskiego w Zakopanem (74 łóżka – 40%), ZOZ w Oświęcimiu (105 łóżek – 28%), Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie (114 łóżek – 36%) oraz Szpital Powiatowy w Limanowej (103 łóżka – do 34%) - precyzuje wojewoda Kmita.

W oparciu o analizy prowadzane przez zespół pełnomocnika wojewody ds. intensywnej terapii dr. Wojciecha Serednickiego wskazane zostaną szpitale w regionie, które wraz ze Szpitalem Uniwersyteckim będą pełniły funkcję ośrodków wiodących w zakresie intensywnej terapii dedykowanej pacjentom z COVID-19. Szpitale te zostaną wzmocnione sprzętowo, w szczególności w zakresie aparatury wykorzystywanej do tzw. terapii wysokoprzepływowej. Jest ona stosowana na wczesnym etapie choroby COVID-19 i pozwala na zmniejszenie liczby interwencji medycznych z wykorzystaniem respiratorów.

UMWM, opr.s/
najnowsze informacje
komentarze
Grypa13:28, 19 października 2020
@miód z czosnkiem
Tak teraz na grypę zamykają w szpitalu, bo zawsze zamykali, mało tego znam wiele przypadków osób które na grypę w takim szpitalu umarły. Podobnie jak znam szereg osób po poważnych zabiegach kardiologicznych przejściu grypy.
miód z czosnkiem21:21, 18 października 2020
To teraz za grypę zamykają w szpitalu?
górol20:29, 18 października 2020
Nie ma żadnego wirusa .Stop fałszywej pandemii !!!
Hmmmm19:10, 18 października 2020
Łóżka same nie uleczą ... Czy te szpitale mają doświadczenie w terapii takich pacjentów ? Szkolenia ? Sprzęt ochrony osobistej ? Śluzy ? Sprzęt do dezynfekcji dużych powierzchni ? ... Tak tylko pytam
Ja tylko przejazdem19:09, 18 października 2020
Wojewoda jest lokalną emanacją rządu. Działania są spóźnione przynajmniej 3 miesiące, w czasie których rząd zajmował się propagandą i opowiadaniem, że wirus w odworocie i cała Europa, ba świat cały bierze przykład z rządu pis. To co obserwujemy teraz, to raczej nieskoordynowane ruchy robaczkowe a nie żadna strategia. Co z tych łóżek, jak zaraz okaże się, że nie ma ani personelu ani odpowiedniego wyposażenia.
Adam Wołyński15:34, 18 października 2020
Dalsze polecenia pisu ?????
fizelina i maska chirurgiczns15:20, 18 października 2020
Dzięki za respiratory ale co z kombinezonami i maseczkami dla personelu ? He ??
dziś14:30, 18 października 2020
Dużo zdrowia wszystkim państwu życzę. Zwłaszcza jednak dla naszych wspaniałych lekarek i lekarzy, pielęgniarek i pielęgniarzy, ratowników, oraz innych osób zatrudnionych w służbie medycznej. Bo jest to trudna i wymagająca praca. Pacjenci też czasem niełatwi ;) Ale potrzeba nam wszystkim więcej uśmiechu i spokoju. Czego każdemu życzę :)
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij