Sobota, 15 maj 2021, Imieniny: Zofii, Nadziei, Berty
Czarny Dunajec i okolice
Rain
13°
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 76
Rain
13°
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 76
Rain
13°
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 76
Rain
15°
Wiatr: 18.504 km/h Wilgotność: 94
Clouds
13°
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 70
Rain
12°
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 76
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
18.10.2020, 18:16 | czytano: 4204

Skarbnik: "Wpływy z tytułu opłaty targowej spadły drastycznie", ale "sytuacja przedsiębiorców nie była zła"

arch. Podhale24

NOWY TARG. - Plan dochodów z tytułu wpływów z podatków i opłat lokalnych zmniejsza się o 600 tys. zł. Ma to związek z pandemią. Wpływy z opłaty targowej drastycznie spadły - tłumaczy konieczność korekty uchwały budżetowej Łukasz Dłubacz. - Jednocześnie zwiększa się plan dochodów o 200 tys. z podatku od czynności cywilno-prawnych - dodaje skarbnik Miasta.

Przypomnijmy, że kilka dni temu kupcy ponownie zwrócili się do samorządu o zwolnienie ich na dwa miesiące z tych opłat.

Trudno nie zauważyć, że ogłoszona pandemia ma duży związek ze zmianami w uchwale budżetowej.

Inne ubytki w budżecie nowotarskim to milion zł z tytułu najmu i dzierżawy miejskich nieruchomości. - Zwiększył się zakres majątku dzierżawionego dla MZWiK w związku z przekazaniem aportem tego majątku do Zakładu. Stad te dochody będą niższe, niż w roku poprzednim. Na zmniejszenia ma wpływ zastosowanie systemu ulg dla przedsiębiorców wynajmujących od miasta nieruchomości. Szacujemy, że w roku bieżącym będzie to między 100 a 200 tysięcy zł mniej - tłumaczy.

O 2 miliony zł zmniejszył się plan z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych. - To znaczący spadek. Trudno jednoznacznie ocenić co ma wpływ na ten spadek, ale jego skala pokrywa się z szacunkami jakie były robione w poprzednim roku w związku ze zmianami w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, m. in w związku ze zwolnieniem z tego podatku osób do 26. roku życia, obniżenie stawki podatkowej z 18 do 17 procent, zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Ja w ubiegłym roku szacowałem, że ubytek dochodów z tego tytułu może być na poziomie od 7 do 14 procent i te 7 procent na tę chwilę znajduje swoje potwierdzenie. Trudno też powiedzieć, czy sytuacja związana z pandemią również ma na to wpływ - prawdopodobnie tak, ale nie można tego jednoznacznie stwierdzić - zastrzega Łukasz Dłubacz.

Zwiększony został plan wydatków na lokalny transport zbiorowy z przeznaczeniem na dotację do MZK o 200 tysięcy zł. - Związane to jest z ubytkiem przychodów, jakiego doświadcza w tym roku Miejski Zakład Komunikacji. Z uwagi na covid, zamknięte były przez pewien okres szkoły, a wiadomo że uczniowie szkół to dla nas dominująca, znacząca grupa klientów, przynosząca Zakładowi przychody. Stąd konieczność uzupełnienia tej dotacji. Ubytki są większe, więc pewnie w listopadzie lub grudniu zmuszeni będziemy zwiększyć dotacje dla MZK. Mając na uwadze, że z komunikacji korzystają także gminy ościenne - wystąpimy do gmin o zwiększenie dopłat do komunikacji świadczonej przez MZK - zapowiada skarbnik.

- Nasze główne dochody to podatek dochodowy od osób fizycznych, który będzie o ok 2,5 mln niższy, niż przed rokiem. Podatek od nieruchomości to w miarę stabilne źródło i na razie nie obserwujemy załamania, ale trudno powiedzieć jak się sytuacja rozwinie, bo jest duże oczekiwanie ze strony przedsiębiorców na zastosowanie różnych ulg. Sytuacja, z którą mieliśmy do czynienia w pierwszym półroczu mogła nie być najgorsza - też prawdopodobnie przez zastosowanie przez stronę rządową różnego typu wparcia w postaci tzw tarcz. Z tego co wiem, ta sytuacja przedsiębiorców nie była zła, a u niektórych była nawet bardzo dobra. Pewnie u nielicznych była nawet lepsza, niż przed pandemią - mówi Łukasz Dłubacz.

s/
najnowsze informacje
komentarze
Klasyk21:15, 21 października 2020
Najlepszym skarbnikiem i burmistrzem byłby Wyborca i inni dyletanci .
klasyka gatunku10:38, 21 października 2020
"włada sama się wyżywi"
przedsiębiorcy są niepotrzebni

władza sama się wyleczy
opieka zdrowotna jest niepotrzebna

władza sama sobą nie zarządzi
niewolnicy są potrzebni
Lockdown08:48, 19 października 2020
Skarbnik powiedział, że do tej pory sytuacja nie była jeszcze zła i dopiero teraz mogą się zacząć cyrki, rządzący wprowadzają kolejne ograniczenia, a nie maja juz z czego kasy rozdawać dla przedsiębiorców, niech pozamykają wszystko to może i nie będzie problemu z covidem ale ludzie będą umierać na inne choroby
Sonsiat22:51, 18 października 2020
Panie wasza mość skarbniku, przespaceruj się Pan z Pana szefem po mieście i zobacz ile lokali jest do wynajęcia. Porozmawiaj z kims kto nie pracuje w budżetówce, albo lepiej z kims kto na targu handlował ( do wiosny zostanie ich mała garstka) i zobacz jak w perspektywie kilku miesięcy będzie postrzegane to co teraz twierdzisz. Miasto będzie zadłużone jak nigdy, ilość mieszkańców spadnie i to znacznie (nawet 500+ nie pomoże) A wy co? Personalnie kasa wpadła - reszta to przecież przez pandemie - nic nie mogłem zrobić. Nie chcę się rozpisywać...
pływaczka.22:42, 18 października 2020
Wszystkiego najlepszego z okazji imienin Panie Skarbniku!!!!
tylko referendum22:27, 18 października 2020
Wynagrodzenie Skarbnika Dłubacza z kosztami pracodawcy to 15 963,61 zł miesięcznie. /.../ Czy po tyle sobie wypłacacie z naszych podatków? Po co panu wice Wojtaszkowi kolejna posadka w drugiej już radzie nadzorczej? Gdzie pomoc dla przedsiębiorców, którzy ledwo zipią a są kołem zamachowym gospodarki tego miasta?
własna działalność w zawieszeniu22:10, 18 października 2020
Panie Łukaszu Dłubaczu wychodzi wypłata dla pana 13.250 zł miesięcznie z naszych podatków. Wszystko drożeje opłaty za wodę, śmieci, podatki od nieruchomości. Inne miasta pomagają przedsiębiorcom a Wy się jeszcze z nas wyśmiewacie. Gdzie my żyjemy? Skąd tak wysokie zarobki urzędników?
przedsiębiirca21:13, 18 października 2020
Panie Dłubacz w jakim świecie pan żyje? Chyba powariowaliście na tych posadach od dobrobytu za naszą krzywdę? Proponuję obniżenie wynagrodzeń urzędasów i wypłacanie ich od efektywności. Powinno się zmniejszyć ich liczbę o połowę
Do Karina21:10, 18 października 2020
No weź przestań Pan skarbnik jest bardzo zapracowany
tiki taki20:28, 18 października 2020
Życzymy Panu Skarbnikowi żeby wreszcie opuścił mury UM i został przedsiębiorcą. Wtedy Pan Skarbnik pozna nowe mechanizmy wykorzystania i osiągania dochodów w firmach.
Bileter20:03, 18 października 2020
Pan skarbnik zarobił więcej niż wojewoda małopolski. No i jak trzeba drogę mu wybudują.
Faktycznie sytuacja nie jest zła.
Ja19:56, 18 października 2020
Dobrze chlop gada , a kupcy czy jest dobrze czy źle zawsze będą płakać i prosic o zwolnienie z płacenia .
z boku19:54, 18 października 2020
To jedno z nielicznych miast w Polsce, które nawet w dramatycznej sytuacji ekonomicznej mieszkańców walczących o przeżycie spowodowane epidemią odwróciło się do nich tyłem mając wszystkich w głębokim poważaniu. Byle urzędasom w portfelu się zgadzało, ot stara jak świat filozofia. Wystarczy posłuchać co oni bełkoczą na sesjach by zrozumieć jak daleko oderwali się od problemów ludzi, którym w tym nieszczęsnym miasteczku przyszło żyć. Oj władzo, władzo miał być cud, miał być raj a jest pełzanie. I to do tyłu.
Karina19:34, 18 października 2020
Zgodnie z oświadczeniem majątkowym zarobki za 2019 rok:

Łukasz Dłubacz - Skarbnik Miasta - 159.471,96 zł
Grzegorz Watycha - burmistrz Miasta - 135.677,29 zł

Faktycznie panie Skarbniku - sytuacja nie jest zła, a nawet bym powiedziała - BARDZO DOBRA. To wszystko z naszych podatków!
Oksymoron19:28, 18 października 2020
Ej przestańcie przecież w nowotarskim magistracie jest kilku najlepszych urzędników o niebanalnej alokwencji.
Bert19:03, 18 października 2020
Pewnie że ma rację!!
g18:34, 18 października 2020
Ale co - źle powiedział? Przecież to prawda.
Wyborca18:28, 18 października 2020
Złote myśli pana Dłubacza: sytuacja przedsiębiorców nie była zła, a u niektórych była nawet bardzo dobra.

Panie Skarbniku najlepsza sytuacja była u urzędników, którzy łupią nas z podatków a potem wypłaca się im gigantyczne wynagrodzenie. Pan zarobił więcej niż pana szef i większość wójtów i burmistrzów na Podhalu. Syty głodnego nie zrozumie. Watycha i to całe towarzystwo jest nieźle odklejone od rzeczywistości. Kolejny skandal. Nie zagłosuję już na Watychę ani ja ani nikt kogo znam. Mamy dość!!!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij