Piątek, 07 maj 2021, Imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy
Czarny Dunajec i okolice
Rain
11°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 66
Clouds
10°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 66
Clouds
11°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 66
Clouds
14°
Wiatr: 37.044 km/h Wilgotność: 62
Clouds
12°
Wiatr: 12.06 km/h Wilgotność: 68
Clouds
11°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 66
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
23.10.2020, 15:36 | czytano: 7084

Szykują się zmiany w wysokości podatków i opłat. "Krajem nieba, krajem piekła"

NOWY TARG. Dobra wiadomość dla handlujących. Nie najlepsze dla pozostałych mieszkańców i przedsiębiorców.

W trakcie posiedzenia Komisji Finansów burmistrz zasygnalizował zamiar przygotowania kilku projektów uchwał.

Pierwsza dotyczy przesłanej kilka dni temu prośby Stowarzyszenia Kupieckiego Nowa Targowica o tymczasowe zwolnienie handlujących z opłaty targowej. Grzegorz Watycha zaproponował obniżenie stawek o połowę, czyli 50 groszy za 1 m kwadratowy powierzchni stoiska.

- Wiemy jaka jest sytuacja gospodarcza i że się ona nie poprawia. Po przeanalizowaniu sytuacji - i budżetu miasta, i naszych potrzeb - chcę zwrócić się z propozycją, by wychodząc na przeciw oczekiwaniom kupców - obniżyć im stawkę opłaty targowej do wiosny, czyli do końca marca. To okres na tzw. "przeczekanie" - mówił burmistrz. - Widzimy, że nie ma klientów ze Słowacji i nie za bardzo widać perspektywę, by się to ruszyło. Ale Miasto też ma swoje potrzeby, więc musimy wszystko zważyć - za i przeciw. Chcę przygotować na kolejną sesję propozycję uchwały o obniżeniu o połowę stawki podstawowej opłaty targowej. Pozostałe stawki - za nabiał, owoce i warzywa i tak są symboliczne, a poza tym do wiosny owoców nie będzie - tłumaczył.

To nie wszystko. Listopadowa sesja będzie także areną zmian innych stawek podatków.

- Musimy zmienić stawki opłaty za gospodarowanie odpadami dla przedsiębiorców. Ma to związek ze zmianami przepisów, więc przyczyny są obiektywne: zmiana ustawy. Jest jeszcze kwestia najbardziej dyskusyjna, czyli stawki podatku od nieruchomości na nowy rok. Wiemy, że sytuacja dla wszystkich przedsiębiorców jest wyzwaniem i jest niepewna. Część przedsiębiorstw ma zapewnioną ciągłość funkcjonowania, ale cześć branż boryka się z problemami - jest zamknięta, lub prowadzi ograniczoną działalność. Jeżeli będzie utrzymywany stan "czerwonej strefy" - to musimy to wziąć pod uwagę. Musimy podążyć za rosnącymi kosztami bieżącymi. Chcę, by niektóre stawki podatkowe zwaloryzować przynajmniej tak, jak pokazuje inflacja. Ministerstwo daje nam możliwość podniesienia stawek, ale trzeba to rozważyć, czy będzie zgoda na podniesienie stawek w dziedzienie, która budzi najwięcej emocji - czyli od działalności gospodarczej. Wiadomo, że potrzeby są, ale to pozostawię państwu radnym do dyskusji - podsumował burmistrz Watycha.

- Na pewno pochylimy się nad tymi tematami - zadeklarował Jan Łapsa. - Czas jest ciężki. Jakoś musimy przetrwać "krajem nieba, krajem piekła", by nikt nie miał pretensji po zakończeniu tego "covida", że kogoś położyliśmy na łopatki, a ktoś inny się śmieje bo jeszcze na tym zarobi - dodał wiceprzewodniczący Rady Miasta.

s/
najnowsze informacje
komentarze
Joansik18:35, 26 października 2020
Watycha jak Janosik łupi mieszkańców rozdaje kolesiom. Taki Janosik na odwrót jak wszystko u Watychy
Głosowałem na Watychę16:11, 24 października 2020
Oby to była już ostatnia kadencja.
Ja.20:15, 23 października 2020
Cowid się nie skończy
beka19:09, 23 października 2020
hehe, Nowotarżanom i uczciwym przedsiębiorcom będą podnosić opłaty żeby obniżyć opłaty przekupom z targowicy. Genialne, wyborne, takie socjalistyczno-złodziejskie a zarazem z miłości do "bliźniego targowickiego". No ale jak się zarabia po kilkanaście tysi miesięcznie to można być lekko oderwanym od rzeczywistości. Toście se wybrali włodarzy na ciężkie czasy. Pozazdrościć.
leming doskonały19:03, 23 października 2020
"Chcę, by niektóre stawki podatkowe zwaloryzować przynajmniej tak, jak pokazuje inflacja"

Ja proponuję, by stawki podatkowe zrównać z wysokością oprocentowania wkładów i lokat bankowych - myślę, że to uczciwa propozycja.
osioł18:54, 23 października 2020
a ile pozostałym kupcom dzierzawcom no i oczywiscie podatnikom proponuje znizke od podatku od nieruchomosci do najnizszej ew inne podatki
STAŚ18:23, 23 października 2020
No tak, vice - Jan, jak powie to, wszyscy wiedzą w co jest grane !!!
z miasta17:29, 23 października 2020
Na targowicy wczoraj prawie tłumy(90% handlarzy nie z N.Targu,podatki płacą u siebie). Przedsiębiorcą obniża się podatki a mieszkańcom którzy pracują u ,,przedsiębiorców,, w branżach które zawiesiły działalność przez tą sztuczną panikę?
właściciel17:02, 23 października 2020
Człowiek staje na głowie, żeby na chleb starczyło mając tą "swoją" działalność gospodarczą, a tu handlarzom *** się obniża opłaty. W każdej wsi, czy mieście handlarze mają zawsze większe ogródki, ładniejsze domy, nowsze auta, kostkę na placu i wy****ne na wszystko bo państwo im pozwala i daje. *** NA handel 2x w tygodniu po kilka godzin i ustawiony, a człowiek z sumieniem musi po nocach robić, żeby na opłaty za metraż, śmieci (teraz jeszcze zas*ane BDO), podatki od uczniów, pracowników, liczb stanowisk, olejów, smarów, pieców i zanieczyszczeń, deszczu i *** wie czego jeszcze, a handlarzom się obniżą opłaty. Śmiech na sali i niedługo będzie pospolite ruszenie. "Mury runą, runą, runą..." Dziękuje, dobranoc.
osobowy16:44, 23 października 2020
Miasto niech nic nie opuszcza p. Chowaniec nic nie negocjuje nie interesuje go wogule pandemia ,spadek dochodów ,brak kupujących trzeba utrzymać rodzinkę na targowicy ,ale wszystko do czasu.
piotrek15:56, 23 października 2020
myślę że prezes romek też popuści na tej wspominanej już herbatce góralskiej - no chyba że się mylę ?
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij