Dyrektorka straciła stanowisko niezgodnie z prawem. Sprawa ma trafić do sądu - podhale24.pl
Środa, 07 grudnia
Imieniny: Marcina, Ambrożego, Agatona
Zakopane
Clouds
-0°
Wiatr: 10.98 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
-1°
Wiatr: 12.024 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 10.872 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
-0°
Wiatr: 10.908 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
-0°
Wiatr: 7.596 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
-0°
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 71 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
28 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Koronawirus
1
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
1
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
8
4
03.11.2020, 11:00 | czytano: 10380

Dyrektorka straciła stanowisko niezgodnie z prawem. Sprawa ma trafić do sądu

Jest kolejny zwrot w sprawie wójt Ochotnicy Dolnej kontra była dyrektorka Szkoły Podstawowej im. ks. prof. J. Tischnera w Skrodnem. Ministerstwo Edukacji Narodowej uchyliło decyzję wójta Tadeusza Królczyka w sprawie sierpniowego odwołania dyrektorki.

Fot. www.skrodne.ochotnica.pl
Fot. www.skrodne.ochotnica.pl
Ministerstwo Edukacji Narodowej uznało nie tylko za nieważne zarządzenie wójta, ale również decyzję Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Wojewodzie Małopolskim. Wójt zapewnia, że podjąłby ponownie decyzję o zwolnieniu nauczycielki z zajmowanego stanowiska. Decyzja MEN jest ostateczna.

Według Józefy Grzywnowicz, Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna dla Nauczycieli przy Ministrze Edukacji Narodowej nie miała wątpliwości, że doszło do naruszenia prawa i działania wójta nie były zgodne z przepisami prawa oświatowego. Tadeusz Królczyk, powinien według urzędników resortu, po pierwsze zawiesić dyrektorkę w prawach wykonywania obowiązków nauczyciela, a później zwolnić ją z kierowania placówką. Tym samym Grzywnowicz powinna zwolniona z obowiązków nauczycielskich. One są bowiem podstawą, aby była ona dyrektorką szkoły. Włodarz gminy - według komisji - nie wykazał, aby naruszyła ona obowiązki, jako pedagog.

Jak zapewnia odwołana dyrektorka, z Tadeuszem Królczykiem zamierza spotkać się w sądzie. Jak mówi, jej odwołanie jest konsekwencją rozgrywek obecnego włodarza z jego poprzednikiem Stanisławem Jurkowskim, który jest szwagrem Grzywnowicz.

Tym samym w obecnej sytuacji powstał pat. Wójt powołał już w miejsce Grzywnowicz nową dyrektorkę, chociaż jej poprzedniczka formalnie powinna kierować nadal szkołą w Skrodnem przynajmniej do 31 sierpnia. W tym dniu kończyła się bowiem kadencja Józefy Grzywnowicz.

Pomimo tego, że wójt Ochotnicy przebywa na zwolnieniu lekarskim w związku z wykryciem u niego wirusa COVID-19, przesłał nam swoje stanowisko w całej sprawie. Jak pisze, zapoznał się wstępnie z decyzją, a prawnicy będą ją analizować szczegółowo. Tadeusz Królczyk jest przekonany, że komisja OKDN przy MEN mogła nie mieć dostępu do pełnej dokumentacji dotyczącej przyczyn zawieszenia.

- Czytając uzasadnienie mam co do tego wątpliwości - uważa wójt Królczyk. - Zwłaszcza, że Komisja Dyscyplinarna Dla Nauczycieli przy Wojewodzie Małopolskim w pierwszej instancji badając materiał postanowiła jednoznacznie, że zawieszenie było zasadne i zgodne z prawem. Zatem, to nie jest tylko moje stanowisko.

Niemniej Józefa Grzywnowicz - przypomina wójt - później została zawieszona, jako nauczyciel.

- W mojej ocenie wszystko, to co pani Józefa Grzywnowicz napisała, powiedziała i zrobiła po mojej decyzji o zawieszeniu jak i po kolejnej decyzji o zawieszeniu podjętej przez Marię Tylecką (obecną dyrektorkę szkoły przyp. red.) utwierdzają mnie w przekonaniu, że postąpiłem właściwie. Dzisiaj podjąłbym taką samą decyzję. Czekam ze spokojem na finał tej sprawy. Oczywiście, kadencja pani Józefy Grzywnowicz wygasła z dniem 31 sierpnia 2020 r. i pani Maria Tylecka jest nadal dyrektorem szkoły i nikt nie kwestionuje zasadności ani zgodności z prawem powierzenia jej pełnienia tego stanowiska.

Józef Słowik
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
L-4 nr483819:42, 6 listopada 2020
Dobrze ze nikt nie wytyka bylej pani dyrektor Grzywnowicz ilości L4 na ktore uciekała prawdopodobnie aby unikac niekomfortowych sytuacji.

Niestety ludzie tacy są. MOga robic co chcą i nikt im nie może na skoczyć gdyż to co oni robią i mówią jest jedynym słusznym zachowaniem i oni tylko mogą tak robić. A najlepiej wytykać komuś błędy które sie samemu popełnia.

Ludzie nie macie wstydu, honoru a termin "sumienie" chyba juz wam nie jest znany.

Pogódźcie sie w końcu z utrata władzy i dajcie żyć normnie obecnym dyrektorom, wojtowi. Przykro mi ze nie możecie juz dluzej rządzić. Zajmijcie sie swoimi biznesami widocznie polityka nie jest dla was co pokazaly niektore wydarzenia. A moim zdaniem nie nadajecie sie do rzetelnej polityki.

Ale no tak najważniejsze ze pani Grzywnowicz zostala oznaczona jakimś tam medalem no i przepracowala 35lat i jak można tak postapic z taka osoba!? No smiech na sali to nie jest argument w waznych politycznych rozgrywkach. To jest taki argument typu "przeciez mi sie nalezy" za co? Po co to juz nikt nie wie :D

A decyzja MEN pokazuje tylko obraz układów i niesprawiedliwości jaka panuje w dzisiejszych czasach.
Ktos musial pewnie nieźle błagać minstrow na kolanach aby wam to uchylili xD
L-416:36, 6 listopada 2020
Wszystko jasne obecna p.o. dyrektora Maria Tylecka zeby uniknąć przesłuchania i wstawienia do sądu to już od dziś jest na L4 - zachorowała i co tak po kolei wzywane osoby będą pewo chorować ?????
hahah13:41, 5 listopada 2020
Co się dzieje na tym skrodnym -Wojcie to kompromitacja organu prowadzącegp
meh17:27, 4 listopada 2020
Pracownicy Kuratorium w Krakowie okazali się "wspaniałymi znawcami prawa oświatowego" skoro w trakcie badania sprawy nie zauważyli "narusznia prawa".
Ochotnica to rejon Delegatury Kuratorium w Nowym Targu.
czytelnik08:40, 4 listopada 2020
To nie jest sytuacja odosobniona ,w Gminie Łapsze Niżne wójt przy okazji wymiany dyrektora zatrudnił trzech nauczycieli ze swojej rodziny jak donosi Tygodnik Podhalański .Czy to jest zgodne z prawem? Czy to nie jest nepotyzm? Tam wymiana dyrektora jest niezgodna z prawem jak twierdzi MEN a w Łapszach jest zgodna??
Staszek esbuś Turnia08:39, 4 listopada 2020
No i to się mi podoba.
wyborca20:14, 3 listopada 2020
Tadek to naprawdę tak brniesz w kłamstwo ?
MEN to wyjaśnił czego się dopatrujesz. Wszyscy są głupi ?
wyborca20:11, 3 listopada 2020
No to wójt Królczyk popłynął. Ha ha mądrzejszy od MEN. Oj człowieku czytaj ze zrozumieniem. Chyba to prawda,że zostałeś w liceum bo nie umiesz logicznie myśleć. Pani Józefo tak trzymać
CKU19:53, 3 listopada 2020
Królczyk i jak ci ????
Tylecka - oj przykro przykro - nie podyrektorowało się ????
Ale wstyd
PiterQ19:36, 3 listopada 2020
Bezczelność i buta nie opuszcza tego człowieka nawet w chwili porażki, ale duma kroczy przed upadkiem panie wójcie. Ochotniczan można zrobić w konia tylko raz.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas