Czwartek, 25 luty 2021, Imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza
Zakopane i okolice
Clear
12°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 62
Clear
10°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 62
Clear
12°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 62
Clear
12°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 58
Clear
10°
Wiatr: 7.668 km/h Wilgotność: 91
Clear
12°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 62
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dostateczna
Zakopane
Umiarkowana
Rabka-Zdrój
Dobra
15.11.2020, 20:48 | czytano: 3766

Burmistrz: "Samorządy znalazły się w trudnej sytuacji", ale Miasto chce wspierać przedsiębiorców

zdj. Podhale24

NOWY TARG. "Podobnie jak w poprzednich latach, Miasto będzie kontynuowało politykę wspierania przedsiębiorców i stawka dla nich pozostaje na dotychczasowym poziomie" - zapowiada Grzegorz Watycha w przygotowanej uchwale dot. określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości w 2021 r. Inni jednak muszą się liczyć z podwyżkami.

Podatki od nieruchomości to podstawowe źródło dochodu gminy. Radni mają kompetencje do ustalania wysokości stawek tego podatku, ale nie mogą one przekroczyć stawek określanych corocznie przez Ministra Finansów. Nowe stawki maksymalne na rok 2021 są wyższe w porównaniu do tego roku o 3.9%, czyli o wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2020 r.

Według przygotowanego na poniedziałkową sesję projektu uchwały - podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wyniesie w przyszłym roku 99 groszy za metr kw powierzchni (obecnie to 95 groszy), podatek od budynków lub ich części - mieszkalnych 85 groszy za metr kwadratowy (jest 81 groszy), zajętych po prowadzenie działalności gospodarczej 22 zł za metr kwadratowy (tu nie ma zmian).

Tam, gdzie prowadzona jest działalność związana ze świadczeniem usług zdrowotnych stawka ma wynieść 5,06 zł za metr kw. powierzchni.(wzrost o 19 groszy). Organizacje pożytku publicznego zapłacą 8,20 zł, czyli więcej o 15 groszy.

"Proponowane w uchwale stawki podatku od nieruchomości na rok 2021 zostały ustalone na poziomie maksymalnym. Podobnie jak w poprzednich latach, miasto będzie kontynuowało politykę wspierania przedsiębiorców i stawka dla nich pozostaje na dotychczasowym poziomie. Stawkę preferencyjną proponuje się również dla budynków pozostałych. Stawka ta dotyczy m. in starych zabudowań gospodarczych i wielu przypadkach podatek za te budynki jest nieadekwatny do posiadanego majątku. Skutek obniżenia stawki wpływa w sposób oczywisty na spodziewane okresowe zmniejszenie dochodów budżetowych z tytułu podatków, w stosunku do których podjęto decyzję o obniżeniu stawki" - zapisano w uzasadnieniu i przypomniano, iż na taka decyzja będzie mieć swoje następstwa, na przykład w wysokości przyznawanej Miastu subwencji ogólnej.

- Biorąc pod uwagę ciągły wzrost cen, jak również ciągły wzrost potrzeb finansowych Nowego Targu związanych ze znacznym wzrostem wydatków inwestycyjnych, wydatków oświatowych związanych m. in. z zabezpieczeniem szkół, które funkcjonują w nowym reżimie sanitarnym i muszą wdrażać nowe zasady bezpieczeństwa - podwyższenie stawek podatkowych będzie miało istotne znaczenie dla dochodów budżetu Miasta. Przyjęcie niższych od proponowanych stawek podatków - spowoduje znaczny spadek dochodów przewidzianych na realizację zadań własnych gminy - tłumaczy burmistrz.

- Epidemia wpłynęła negatywnie na budżet Miasta, co jest konsekwencją zmniejszonych dochodów firm działających na terenie Nowego Targu, a tym samym na udział miasta w podatku dochodowym PIT, CIT. Nie mam wątpliwości, że obecna sytuacja niesie problemy finansowe dla miasta. Jeśli nie zrealizujemy zaplanowanych przychodów może to pociągnąć za sobą brak środków na realizacje bieżących zadań, takich jak wypłata wynagrodzeń, utrzymanie czystości czy też realizację inwestycji. Należy wziąć pod uwagę, iż budżet już wcześniej został osłabiony z powodu n. in. zmian podatkowych wprowadzonych przez rząd w 2019 roku. W związku ze zmianami w podatku PIT, podwyższeniu płacy minimalnej, podwyższeniu płac nauczycieli oraz niedoszacowaniu wysokości subwencji oświatowej, samorządy nie tylko Nowy Targ znalazły się w trudnej sytuacji - podsumowuje Grzegorz Watycha.

s/
najnowsze informacje
komentarze
Wróżby Stanley17:54, 19 listopada 2020
Jeszcze bedzie pieknie. Uspokujcie się. W maju 2021 Burmistrz ze swą ekipą otworzą MOK nówka funkiel na poziomie światowym. Na dachu kawiarni powieje Europą a smog zniknie pod fotowoltaiką. Pan Boleslaw co wszystko załatwi zatanczy dla Was walca w stroju pegaza, juz nie online tylko na żywo. A wszystko to w otoczeniu wsteg czerwonych. Drony nadlecą a owce będą beczaly w rytmie Titza
he,he,he15:17, 18 listopada 2020
No nie przesadzajcie. Cóż to sa za podwyżki. Śmieszne grosze.
Emeryci06:42, 17 listopada 2020
Tylko podwyżki i podwyżki, efektów pracy burmistrza zero jak nie ma imprezek, pieniądze przehulane przez jego zastępczyni. Trza zwołać referendum bo smog się zacznie
do @Strzał w kolano22:47, 16 listopada 2020
Kłamiesz świadomie, czy z powodu nieznajomości tematu? I jedna i druga okoliczność sprawia, żeś kmiot.
Strzał w kolano22:36, 16 listopada 2020
Miasto chce wspierać przedsiębiorców? Problem w tym, że wyższego podatku już nie mogą im zrobić bo ustawa nie puszcza. Podnosili przez ostatnie sześć lat. Watycha dba o przedsiębiorców tych spoza miasta vide szkieletor Color Parku, rondo hamulec i droga do lasu.
gość22:12, 16 listopada 2020
@ Podatnik. Teee a czego ja mam się wstydzić ! czytam i nie mogę zrozumieć ludzi bo cokolwiek by Burmistrz zrobił jest złe . Sami znawcy . Moje dzieci nie mowią teeee....
Hgfdsf22:09, 16 listopada 2020
Dla siebie mają pieniądze,dla firm już zabraklo. Moje motto "Plac i cicho siedź".... tak będzie tyko do czasu. Nowotarzanie już mają powoli dosyć swojego Burmistrza i bardzo dobrze bo pieniądze wydaje nie tam gdzie trzeba.
Ludzie na mieście mówią... na socialu fajnie bo za darmo...niestety nie, ludzie płacą dużo więcej jak na komunalnych mieszkaniach za brak wody w mieszkaniu, brak podstawowych pomieszczeń w mieszkaniu typu łazienka. Płacą na pensje tych co gdzieś ludzi mają.
Michał19:33, 16 listopada 2020
Co roku to samo czy jest pandemia czy jej nie ma podwyżki regularnie, mało i mało.
Olek17:17, 16 listopada 2020
Watycha nawet nie wchodź do mojego mieszkania żebrać o głos. Koniec
Wektor12:39, 16 listopada 2020
"NASZE" MIASTO, już niedługo WASZE.
chudy karp wigilijny12:30, 16 listopada 2020
A jeszcze niedawno skarbnik mówił że firmy mają dobrobyt, a tu podatki spadły, niemożliwe!
tylko referendum12:21, 16 listopada 2020
Watycha do odwołania. Niech obniży sobie wynagrodzenie, skarbnikowi, zlikwiduje etat wiceburmistrza od wstążek, wywali niepotrzebnych kierowników kolesiów a potem podnosi podatki. Na samych niepotrzebnych etatach można zaoszczędzić 780 tysięcy rocznie. Najłatwiej ciagle podnosić podatki, ceny wody, ogrzewania i robić strefy płatnego parkowania. A w zamian co? Zabawa, bale, rauty w ratuszu, rady nadzorcze i synekury dla kolesiów. Nie wspomnę o gigantycznej wyprzedaży miejskiego majątku.
tuja11:02, 16 listopada 2020
Emeryci i renciści będą utrzymywać przedsiębiorców. W Szczawnicy jest już tak od paru lat. Teraz najlepiej jakby z podatków tych o których wspomniałem, wystawić nową przystań dla flisaków bo mają cały czas marny sezon.
Igorrr09:59, 16 listopada 2020
Pomaga się tym, że coś się daje, a nie robi łaski, że nie bierze się jeszcze więcej.
mirek09:06, 16 listopada 2020
Takiego burmistrza trzeba wywieźć na taczkach, bo sam nie ustąpi.
Tak zadłużył miasto ze będziemy długo kwiczeć !! Porażka , potrafi tylko łupić dla swoich!!
Hokej08:58, 16 listopada 2020
Dumny jestem z Pania .
Murasz08:56, 16 listopada 2020
Obiecuje po 10 tys dla każdego przedsiębiorcy ale czy znajdzie te pieniądze ??"?....?.


.
avivat08:48, 16 listopada 2020
Jak trudna sytuacja, to reorganizacja urzędu i niepotrzebne osoby np. (drugi/a viceburmistrz), ale i inny "przerost" do zwolnienia.
Besala08:30, 16 listopada 2020
Pan burmistrz jest przekonany, że "ciągły wzrost cen" dotyka wyłącznie samorząd! Mieszkańcy Nowego Targu odczuwają "ciągłe obniżanie cen", mieszkańcy Nowego Targu nie stracili dochodów w wyniku epidemii, nie ponoszą dodatkowych kosztów, które generuje zamykanie kolejnych obszarów gospodarki. Może warto się zastanowić, czy pieniądze podatników są w naszym mieście właściwie wydawane, czy osoby dysponujące lokalnym budżetem robią to w sposób kompetentny.
Wojtek08:22, 16 listopada 2020
Wolf,f16,ale w was jest mnóstwo wściekizny i złośliwości.
gość06:54, 16 listopada 2020
Zaraz się zacznie jak przyjdzie zima , na złość burmistrzowi będzie siwy dym nad NT. Jeszcze obciąża Burmistrza za Covid bo jednak emerytki wzywane są przed sąd Najwyższego
Podatnik06:53, 16 listopada 2020
Teee,gościu weź już skończ ,bo wstydu nie masz, jaki przykład dajesz swoim dzieciom???
Wolf22:11, 15 listopada 2020
Miasto Zakopane nie podniosło stawek bo tam Burmistrz i Skarbnik umieją zarządzać miastem a Burmistrz Nowego Targu to amator administrator miasta i nic więcej.
f1621:02, 15 listopada 2020
jasne panie Watycha złupi pan emerytki z bloków. Trzeba było inwestować a nie wydawać na imprezki i chybiony remont MOKu służącego do imprezek. Gdyby był pan człowiekiem honoru to by pan odszedł a tak pozostanie wywózka na taczkach bo ludzie tego nie wytrzymają. A zaraz śmieci dojdą, najdroższa woda. Utrzymanie dworu kolesiów kosztuje.
Adam21:02, 15 listopada 2020
Tyle dobrze.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij