Sobota, 24 lipiec 2021, Imieniny: Kingi, Krystyny, Antoniego
Nowy Targ i okolice
Clouds
15°
Wiatr: 6.156 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
17°
Wiatr: 5.94 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
17°
Wiatr: 4.572 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
19°
Wiatr: 6.264 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
16°
Wiatr: 9.756 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
14°
Wiatr: 8.208 km/h Wilgotność: 72 %
21.11.2020, 10:01 | czytano: 2324

Konserwator popatrzył przychylnym okiem na Jabłonkę. Jest wstępna zgoda na ewidencję zabytków

Fot. Jakub Wojtyczek

Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla Jabłonki powinien wejść w życie w pierwszym kwartale przyszłego roku. Prace nad nim trwały od 2013 roku.

Po długich uzgodnieniach udało się wreszcie uzyskać ze strony Konserwatora Ochrony Zabytków akceptację dla przygotowanej przez samorząd Ewidencji Zabytków. O ten dokument toczył się największy spór. I od jego przyjęcia zależały dalsze losy planu. Wielu mieszkańców nie chciało się zgodzić chociażby, aby ich domy znalazły się w ewidencji.
Jeżeli plan wejdzie w życie w gminie Jabłonka przybędzie ponad 470 hektarów działek budowlanych.

Jak mówi Antoni Karlak, wójt Jabłonki, po długich negocjacjach z kierownikiem nowotarskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie udało się wstępnie uzgodnić wykaz budynków, które będą podlegały konserwatorskiemu nadzorowi. Ostateczna decyzja należy jednak do wojewódzkiego konserwatora, który prowadzi też własną ewidencję ważnych historycznie zabytków.

Ewidencja zabytkowych budynków to dokument, który musi posiadać każdy z samorządów. To lista zabudowań i budynków mieszkalnych, które przedstawiają dla danej miejscowości szczególną wartość ze względu na swoje walory historyczne, architektoniczne, a nawet krajobrazowe, gdyż znajdują się one w miejscach o szczególnych walorach przyrodniczych czy geograficznych. Ewidencja jest jednak zawsze problemem podczas przygotowywania Planu Zagospodarowania Przestrzennego, gdyż konserwator domaga się aktualizacji listy zabytków. Spotyka się to często ze sprzeciwem samych mieszkańców, którzy nawet najdrobniejszy remont są zobowiązani zgłosić konserwatorowi.

- Termin wejścia w życie planu nieco się opóźnił – przyznaje wójt Antoni Karlak. – Długo trwały rozmowy z kierownikiem nowotarskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Ostatecznie kierownik wyraził wstępną zgodę na przedstawioną przez gminę ewidencję zabytków.

Przez miesiąc plan był już konsultowany z mieszkańcami.

js/
najnowsze informacje
komentarze
orawianin13:53, 24 listopada 2020
@fred w szanowny kolego Renesans w jabłonce się już dwa late temu skończył szału nie ma drogi to robione sa jak na lekarstwo gdyby nie pieniądze pozabudżetowe "te tzw powodziowe" też bardzo mało by się działo powiem Wielki budowniczy Wójt Antoni Karlak zaprzestał coś inwestowania w Gminie Jabłonka chyba czasy powiem "złote czasy" się już skończyły teraz będzie czas spłat kredytów które jak dobrze wiemy były zaciągane na inwestycje trzeba będzie w końcu je pospłacać
pytanie z Orawy20:26, 21 listopada 2020
wójt skupił działek trochę w poprzednich kadencjach ?
przed ostatnimi wyborami przekazał większość ?
i teraz plan nowy
Kto zarobił ?
teddy19:29, 21 listopada 2020
~Sołtys - przynajmniej w tej jak to określiłeś "dziurze", mają po 1 ciszę i święty spokój, a nie zakorkowane ulice jak w wielkim mieście, a po drugie normalne ceny działek, a nie 15-20tyś za 1ar.
Podobnie jak pękł balonik z nadmiarem lokali na wynajem, tak samo pęknie balonik z chorymi cenami działek. Mam nadzieję...
Sołtys17:22, 21 listopada 2020
Lipnicanie chętnie kupują działki w Jabłonce bo w dziurze nie chcą się budować . Bo i tak po wszystko jadą do Jabłonki.
fred16:35, 21 listopada 2020
W Jabłonce to coś zawsze się dzieje ,a w Lipnicy w gminie więcej pracowników niż w Jabłonce i nić się nie robi za wójta Lichosyta.Czas na zmiany wójcie bo Lipnicanie czekają na robienie dróg do działek.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij