Niedziela, 17 styczeń 2021, Imieniny: Antoniego, Jana, Sabiniana
Szczawnica i okolice
Clouds
-7°
Wiatr: 1.836 km/h Wilgotność: 67
Clouds
-11°
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 94
Clouds
-7°
Wiatr: 1.836 km/h Wilgotność: 67
Clouds
-7°
Wiatr: 2.988 km/h Wilgotność: 63
Clouds
-7°
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 79
Clouds
-7°
Wiatr: 1.836 km/h Wilgotność: 67
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
29.11.2020, 15:57 | czytano: 5436

Kontrole, wymiana kopciuchów, cena za gaz - burmistrz Miasta podsumowuje ostatnie działania w zakresie ochrony powietrza

arch. Podhale24

NOWY TARG. W ciągu kilku ostatnich tygodni, pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska przeprowadzili 43 kontrole nieruchomości "w zakresie stosowania i przestrzegania przepisów o ochronie środowiska". Pobrano trzy próbki odpadów paleniskowych, które zostały przesłane do akredytowanego laboratorium, by potwierdzić spalanie niedozwolonych substancji.

- Następnym krokiem będzie skierowanie sprawy do Sądu Rejonowego z wnioskiem o ukaranie - mówi Grzegorz Watycha.

W ramach prowadzonych przez samorząd programów dotacyjnych, burmistrz podpisał z mieszkańcami 11 umów na dofinansowanie wymian starych kotłów centralnego ogrzewania tzw. "kopciuchów" na nowe ekologiczne media grzewcze (w tym ze środków Budżetu Miasta - 8 umów na gaz, natomiast ze środków RPOWM - 2 umowy na pellet oraz 1 umowę na ekogroszek 5 klasy z certyfikatem EcoDesign).

Do połowy listopada, w ramach budżetowego programu dofinansowań podpisano łącznie 107 umów z mieszkańcami na kwotę 535 tys. zł. - W budżecie zaplanowano łącznie 600 tysięcy zł na 120 inwestycji. Zachęcam mieszkańców, którzy jeszcze w tym roku pomimo rozpoczętego sezonu grzewczego planują wymienić źródło ogrzewania w budynku do skorzystania z prowadzonych programów dotacyjnych na wymianę starych kopciuchów na nowe kotły gazowe oraz przyłącz do sieci ciepłowniczej - apeluje burmistrz Nowego Targu.

W tym miesiącu, na podstawie złożonego przez samorząd zgłoszenia, Miasto Nowy Targ zostało zakwalifikowane do Programu "LeadAIR" organizowanego przez Forum Energii. Program ma na celu wsparcie wiedzą ekspercką w zakresie: planowania, wdrażania i finansowania poprawy jakości powietrza.

W ramach podpisanego porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracownicy Urzędu Miasta pomagają mieszkańcom wypełniać wnioski do Programu "Czyste powietrze". W ostatnim miesiącu wsparto 43 osoby w wypełnieniu wniosków oraz udzielono pełnych informacji w tym zakresie. - Po zmianie ustawy, doszedł nam obowiązek wydawanie zaświadczeń o dochodach osób, które ubiegają się o wsparcie. Pracownik Wydziału Ochrony Środowiska będzie musiał opanować nową procedure, która do tej pory była domeną OPS, który liczył, czy też - oceniał dochody gospodarstwa domowego. Teraz to zadanie jest w naszym zakresie - tłumaczy Grzegorz Watycha.

Rozstrzygnięto przetarg nieograniczony na kompleksową dostawę gazu ziemnego do jednostek miejskich. W przyszłym roku zajmie się tym Fortum Marketing and Sales Polska z Gdańska. Spółka zaoferowała za tę usługę prawie 480 tys. zł.

s/
najnowsze informacje
komentarze
Paragraf22:36, 30 listopada 2020
Ten człowiek nie potrafi skontrolować nawet swoich urzędników więc o co kaman
Aleksandra20:37, 30 listopada 2020
Najlepszym podsumowaniem nieróbstwa i nieudolności Watychy jest ranking z Nowym Targiem na pierwszym miejscu jako najbardziej zasmogowanym i rakotwórczym mieście. Takie są fakty a ten osobnik powinien odejść albo go odwołajmy w referendum zanim nas smog zabije
Tak15:01, 30 listopada 2020
Watycha i jego Rada Miasta do wymiany. Zamiast budowac MOK to trzeba było te srodki przeznaczyc na gazyfikacje oraz wymiane kotłów u wszystkich mieszkancow obligatoryjnie.
36 000 000 : 20000 ( srednia cena wymiany kotła ) = 1800 mniej kopciuchów
ToJa12:20, 30 listopada 2020
Jak już się pan burmistrz obudził, to może przyspieszy rozprowadzanie gazu przewodowego ???????? Czekam już 20 miesięcy - ( zgodnie z umową ) ale nic nie zapowiada, że termin zostanie dotrzymany.
Mieszkaniec10:10, 30 listopada 2020
Ćmoje boje czyli nic się konkretnego nie dzieje! Nowotarska ciemnota jak kopciła tak kopci. Zgłaszanie, alarmowanie na telefon ALARMU SMOGOWEGO nic nie daje!!! Sąsiad jak mnie zatruwał tak robi to nadal. Chyba ma koleżków w UM. Powinniśmy na portalu umieszczać zdjęcia i tak zrobię, ale oni kopcą POD OSŁONĄ NOCY.Ulica Nadwodnia polecam spacer po zmroku - sama rozkosz.
Pii10:05, 30 listopada 2020
NT numerem 1 w skali kraju w kategorii zanieczyszczenia benzoapirenem... a Miasto chwali się tym co powyżej?? Ciężko to skomentować...
baciok@09:36, 30 listopada 2020
Gratuluję władzom Nowego Targu zajęcia medalowych pozycji w rankigach Polskiego Alarmu Smogowego za 2019 rok
1. I miejsce w stężeniu rakotwórczego benzoapirenu wśród wszystkich miejscowości w Polsce
2. III miejsce z najwiekszą liczbą dni smogowych w roku (88 dni)

Jeszcze raz gratulacje.
Myślę że w tym roku zdeklasujemy wszystkich.
Wyrocznia09:21, 30 listopada 2020
Nie przejmujcie się ludzie, niedługo przymusowe szczepienia, zaczniecie chorować to się na smog winę zwali.
Jasiek07:53, 30 listopada 2020
@fotowoltaika:masz nie aktualne informacje.Przetarg jest definitywnie rozstrzygnięty.Już podpisano umowy na montaż kotłów na pellet,w tym tygodniu zostanie podpisana reszta umów z wykonawcami.Montaż instalacji w przyszłym roku.Pozdrawiam:)
Wkurzony07:44, 30 listopada 2020
Właśnie czytam na jednym ze znanych portali informacyjnych ranking najbardziej zanieczyszczonych miast i co widzę? Czytam że najbardziej rakotwórcze powietrze w Polsce jest w Nowym Targu gdzie przekroczenie benzopirenu to 1800%. Jak się mają te przechwałki burmistrza do twardych danych? To już nie chodzi o edukowanie i proszenie żeby ludzie wymienili piece, ale należy podjąć w końcu zdecydowane działania w celu ochrony zdrowia i życia mieszkańców! Nawet tych bezrozumnych, upartych którzy dalej kopcą bo szkoda wydać na nowy system ogrzewania, czekają latami na mannę z nieba i trują nas dalej. Bo na nowe auto, remont elewacji, czy inne mniej ważne rzeczy jest kasa, ale na piec, eeee to zaczeka. A ludzie w kolejkach do onkologów cierpią i padają jak muchy. Powinno się napiętnować i palcami wytykać tych którzy mimo dyskusji trwającej od lat dalej kopcą. A burmistrz niech się już nie chwali, bo nie wiem komu chce oczy mydlić? Rzecz nie w tym ile zrobił ale jaki tych działań jest skutek. Żaden. Dalej mamy smród w mieście.
Na taczki go06:49, 30 listopada 2020
Smog już się zaczął przy bezwietrznej pogodzie jest 500% normy PM10 aplikacja miejska nie działa. Watycha robi propagandowe wyliczanki zamiast wziąć się do roboty. Konsultantów Czystego powietrza nie chciał w UM są na to odpowiedzi na interpelacje. Cyrk z takim burmistrzem
hary03:39, 30 listopada 2020
@Nowotarzanin- bo teraz wyrzucają więcej śmieci , nie mają gdzie ich spalić .
fotowoltaika22:47, 29 listopada 2020
mija właśnie rok ,jak wpłaciliśmy zaliczki na fotowoltaikę, pompy ciepła ,
i solary- nic się nie dzieje z tym programem !!
Oczywiście tłumaczenia ,że firmy się odwołują-a nie można było zrobić tak , jak na Śląsku : mieszkańcy sami wybierali firmy instalujące odnawialne źródła energii , a samorządy zwracały ustaloną część kosztów ?
Drony nie pomogą w oczyszczniu powietrza-panowie do roboty !
W masce i tak trzeba chodzić19:21, 29 listopada 2020
Dalej nie rozumiem że nadal dopuszczamy ogrzewanie węglem, ekogroszkami. Ludzie zrozumcie że sami się tym trujemy. Ktoś powie że ekogroszek i jego piec ecodesign czy tam klasa 5 to temat ekologiczny. Bzdura. Dalej w nich można spalać drewno czy też śmieci. Nadal jest to węgiel, brud , syf i pełno popiołu który gdzieś trzeba utylizować.
swój18:58, 29 listopada 2020
"burmistrz podpisał z mieszkańcami 11 umów na dofinansowanie wymian starych kotów"
A co jeśli ktoś chciałby wymienić pieska? ;)
Doc18:53, 29 listopada 2020
Szkoda gadać. Jak można się chwalić takimi miernymi wynikami, kiedy od co najmniej od paru lat jesteśmy wśród 3 najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce? Czy to nie wymaga bardziej zdecydowanych działań? W tym sezonie nie powinno być możliwości opalania domu kopciuchem. W najbliższym sąsiedztwie mam z 12 budynków 3 ogrzewane są kopciuchami. Nie da się otworzyć okna, bez maski nie da się wyjść, sądzę można z balkonu łopatką zbierać. We wszystkich 3 przypadkach to nie są biedni ludzie, a przy ulicy mamy gaz.
Nowotarzanin18:52, 29 listopada 2020
Panie Burmistrzu dlaczego palący gazem nie mają ulgi przy opłacie za wywóz śmieci przecież nie wyrzucaja popiołu?
Osiol18:41, 29 listopada 2020
Jak się Rosjanie ucieszą więcej kasy za gaz
Pinokio18:24, 29 listopada 2020
Ja bym się raczej wstydził tej niemocy niż tym przechwalał ale u Watychy wszystko jest na odwrót
Góralka18:14, 29 listopada 2020
Panie Watycha proszę zacząć od siebie dlaczego urząd miasta nie jest ogrzewany gazem ???? Tylko miałem węglowym !!!! Skandal to kpina z mieszkańców.
Smutny17:35, 29 listopada 2020
Ten burmistrz to największa porażka w historii N.T!!!
smogoza17:01, 29 listopada 2020
43 kontrole !!! 3 pobrane próbki !!! Można odtrąbić sukces. Nasze dzieci i wnuki będą wam dozgonnie wdzięczni. Bo wielu z nich umrze na jakieś choroby układu oddechowego, raka.
Wstyd publikować takie dane.
mieszkanka16:59, 29 listopada 2020
łał nie wiarygodne niedziala wieczór zimno pada śnieg wszyscy palą w piecach i jakość powietrza w Nowym Targu bardzo dobra a dlaczego bo korka na Zakopiance nie ma n
Pinokio16:07, 29 listopada 2020
A kara za kiepską realizację programu Czuste powietrze już zapłacona z naszych podatków. Watycha to ma piczucie humoru. W sześć lat zostaliśmy smogową stokicą Polski bo tylko wstążki i bale były w głowie
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy restauracje powinny przyjmować klientów pomimo pandemii?

tak
tak, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego
nie, w czasie pandemii powinny pozostać zamknięte
nie mam zdania, ale ja się nie wybieram

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij