Wójt tłumaczy się z podwyżek opłat za śmieci i apeluje do mieszkańców o uczciwość - podhale24.pl
Poniedziałek, 02 października
Imieniny: Teofila, Dionizego, Trofima
Czarny Dunajec
Clouds
18°
Wiatr: 3.42 km/h Wilgotność: 74 %
Clouds
18°
Wiatr: 3.636 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
18°
Wiatr: 2.808 km/h Wilgotność: 74 %
Clouds
19°
Wiatr: 2.232 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
18°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
17°
Wiatr: 4.032 km/h Wilgotność: 76 %
Jakość powietrza
38 %
Nowy Targ
10 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
15.12.2020, 10:54 | czytano: 5925

Wójt tłumaczy się z podwyżek opłat za śmieci i apeluje do mieszkańców o uczciwość

- Szanujmy się nawzajem i jeżeli wytwarzamy odpady płaćmy za nie, a nie każmy tego robić uczciwemu sąsiadowi - napisał wójt Spytkowic Ryszard Papanek w komunikacie skierowanym do mieszkańców.

Arch. Podhale24.pl
Arch. Podhale24.pl
W związku z podwyżką cen za odbiór odpadów, wójt Papanek postanowił wyjaśnić mieszkańcom "parę kwestii, które zapewne Państwa nurtują jak również są przyczyną wielu niedomówień".

Wójt przypomina, że według danych złożone deklaracje w roku 2020 obejmują 1151 gospodarstw domowych, gdzie liczba osób z deklaracji to 3889 – z 4900 zameldowanych w roku 2020. - Jak widać po analizie i złożonych korektach deklaracji wielu mieszkańców naszej gminy składa deklaracje pomniejszone o rzeczywistą liczbę mieszkańców, dzieje się tak ze względu na pracę za granicą, uczęszczanie dzieci do szkół ponadpodstawowych z internatem, bądź to ze względu na studentów wyprowadzających się w związku z podjętą nauką i pracą w innej miejscowości - wyjaśnia. W sytuacjach, gdy zmiana liczby osób w domostwie wpływa na wysokość opłat za śmieci, właściciele powinni złożyć w urzędzie stosowne deklaracje.

Wójt dodaje, że w związku z rozbieżnościami w deklaracjach, dotyczącymi rzeczywistej liczby osób zamieszkujących w gospodarstwie, urząd będzie je weryfikował. - W przypadku uzasadnionych wątpliwości, co do danych zawartych w deklaracji Urząd wezwie do udzielenia wyjaśnień w powyższym zakresie oraz do złożenia nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, wykazującej stan faktyczny zgodny z rzeczywistością, dlatego już teraz apelujemy do mieszkańców gminy, aby sami zgłaszali się do Urzędu w celu złożenia rzetelnej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami - informuje.

Zatajenie liczby osób zamieszkujących dom, wpływa na wzrost cen za odbiór odpadów. - Mimo tendencji malejącej w postaci osób zamieszkałych daną nieruchomość, zauważa się ciągły wzrost wytwarzanych odpadów komunalnych w naszej miejscowości. Dlatego też bardzo prosimy o szczerość i uczciwość wobec innych mieszkańców, którzy lojalnie i należycie wypełniają obowiązek utrzymania gospodarki odpadami - dodaje.

Włodarz gminy namawia też mieszkańców do segregacji, bo w dalszym ciągu przeważa odbiór odpadów niesegregowanych, mimo wprowadzonego systemu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

W Spytkowicach stale też rośnie ilość oddawanych odpadów. W roku 2020 do października odebrano więcej odpadów niż za cały rok 2019. - Jeżeli tendencja wzrostowa będzie się utrzymywać w takim tempie to przewidujemy, że w roku 2021 z naszej miejscowości zostanie odebrane powyżej 900 ton odpadów - mówi.

M.in. z powodu wzrostu ilość odpadów konieczna była podwyżka opłaty za odbiór odpadów. - Łączny przewidziany koszt utrzymania gospodarki odpadami wyniesie ok. 970 000,00 zł . Przewidziany dochód z tytułu gospodarki odpadami, biorąc pod uwagę liczbę osób i wzrost z ceny na 22,50 zł ( przewidziane koszty poniesione w związku z gospodarka odpadami podzielone na liczbę osób z deklaracji 3889) , wyniesie ok. 1 000 000,00 zł, co w całości zostanie przekazane na prawidłowy system gospodarki odpadami - zapewnia wójt. Ulga w wysokości 2,50zł została przewidziana dla właścicieli nieruchomości posiadających przydomowe kompostowniki. W ty przypadku domownicy będą płacić 20 zł miesięcznie za osobę.

W roku 2021, za domek letniskowy i innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe – będzie obowiązywać dotychczasowa stawka w wysokości 160zł za rok.

Cały komunikat wójta: TUTAJ

oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Marian20:56, 16 grudnia 2020
Do Stasek- może i masz rację z godzinami odbioru, ale wszyscy gdzieś pracuja, i każdy żeby coś załatwić musi brać wolne. Rozdawanie worków przez firmę może to i rozwiązanie wystawie jeden zostawia Ci jeden to może i sposób na ograniczenie śmieci. Śmieci to niestety straszny problem i jak by na to nie spojrzeć nie ma złotego środka. Wiadomo że nikomu nie pasuje płacić za coś czego tak teoretycznie nie wyprodukował, ja to bym obciążył sklepy i hurtownie produkujące opakowania. Teraz nic nie ma luzem wszystko pięknie po pakowane nie dość że w karton to jeszcze szklo, i teoretycznie płaciły za to podwójnie i przy zakupie i przy oddaniu jako odpadu...
Rabczanin18:45, 16 grudnia 2020
Do Jedrek po czwarte primo napisales już zażalenie do gazowni i elektrowni?? Bo podwyżka cen za odbiór gazu i prądu to chyba też nie humanitarne w czasie pamdemii, a o wzroście żywności już nie wspomne. Niestety takie mamy czasy trzeba za wszystko placic. A i tak nie macie zlej ceny proponuje zapoznać się z okolicznymi miejscowościami a o naszej Rabce już nie wspomne.
Stasek18:45, 16 grudnia 2020
Do Marian: Zgadza się, że mają być sprawdzane firmy, ale weryfikacja podpisanych umów to jedno, a sposób odbioru śmieci od firm to drugie. Wójt argumentuje podwyżkę cen m. in. wysokim tonażem odebranych odpadów - czy mamy pewność, że to są śmieci tylko od mieszkańców? Odnośnie worków może Tobie odpowiada zwalnianie się z pracy aby wziąć worki z gminy. Akurat w takich godzinach większość ludzi pracuje. Ta sama firma odbiera śmieci w innych miejscowościach, zostawia worki na podmianę i nie ma z tym problemu.
Rabczanin18:44, 16 grudnia 2020
Do Jedrek po czwarte primo napisales już zażalenie do gazowni i elektrowni?? Bo podwyżka cen za odbiór gazu i prądu to chyba też nie humanitarne w czasie pamdemii, a o wzroście żywności już nie wspomne. Niestety takie mamy czasy trzeba za wszystko placic. A i tak nie macie zlej ceny proponuje zapoznać się z okolicznymi miejscowościami a o naszej Rabce już nie wspomne.
Jędrek12:48, 16 grudnia 2020
do gmina nowy targ
po pierwsze primo, stawki w Nowym Targu to sprawa nowotarżan, a stawki w Spytkowicach, to sprawa mieszkańców Spytkowic
po drugie primo, to już kolejna podwyżka w niedługim czasie - tym bardziej temat irytuje mieszkańców
po trzecie primo, warto byłoby się zastanowić, czy dowalanie na koniec roku, w ciężkiej ogólnej sytuacji kolejnej podwyżki cen jest tak po prostu i po ludzku - tak cholernie potrzebne i przyzwoite ze strony pana włodarza
ech...10:35, 16 grudnia 2020
he he...a wójt proponował stawkę 31 zł. od osoby kilku radnych jak się nie mylę z Frydmana głosowali za przyjęciem! To dopiero radni Ci wiedzą jak dać obywatelowi po jądrach !!!!! Ale tak to jest jakie wykształcenie taka wiedza! Kilku radnych zatrzymało się na poziomie szkoły podstawowej i tak im zostało.
Marian07:41, 16 grudnia 2020
Do Stasek- przeciez pisze że teraz będą kontrolę i firm i mieszkańców. A tak w ogóle to Firmy ? Ją bym się tu mieszkańcow obawiał ci to mają polot i wystawiają na wsi trawę i wszystko co możliwe z ogrodka. Sam ostatnio widziałem jak jechalem. Co do worków to się ciesz że masz u siebie w Gminie i nie musisz do innej wsi jechać żeby odebrać. Ale my to taki lud że musimy się zawsze do czegoś przywalic, widzimy innych ale nie siebie. Gratulacje do autora tekstu przekaz i wyjaśnienie dobre. Może i u nas w Gminie taki zrobią i do wiemy się ile to nas płaci.
Stasek22:04, 15 grudnia 2020
A czy urzędnik z Gminy Spytkowice kontroluje odbiór odpadów z firm? Czy nadal są zbierane razem ze śmieciami od gospodarstw domowych? Wystarczy przejechać przez wieś w dniu zbiórki i można zobaczyć ile śmieci wystawiają firmy. Czy do każdej firmy po śmieci podjeżdża śmieciarka po zbiórce odpadów od mieszkańców? Czy ktoś to weryfikuje? A odbiór worków z urzędu, w wyznaczonych godzinach i dniach, szczególnie w okresie pandemii to kolejna porażka urzędujących!
Ja18:37, 15 grudnia 2020
Do sami swoi - doczytaj. Jeżeli będziesz kompostował odpady wtedy zapłacisz 20 zł a nie 25 zł, więc cena nie jest wygórowana w porównaniu do sąsiednich gmin. Inna sprawa, że problem śmieciowy w Polsce jest bardzo duży i idzie to w złym kierunku.
sami swoi15:16, 15 grudnia 2020
W gminie Łapsze Niżne też 100%smieci w górę, gdzie nasi sołtysi i radni, że na to pozwalają. 25 zł za osobę to trochę dużo
królik14:08, 15 grudnia 2020
Przecież worki są oklejone indywidualnym kodem kreskowym wiec łatwo można sprawdzić kto ile śmieci oddaje. Bez ostrych kontroli ludzie będą nadal oszukiwać. Mój sąsiad płaci za 4 osoby a w domu mieszka 9 osób. Najlepsze jest to że oddają mniej śmieci od mojej 4 osobowej rodziny ponieważ spalają nadmiar "plastików" żeby nikt się nie zorientował. Wizyta w UG nic nie daje bo taką złożył deklarację a jak pali śmieciami to oni nie mogą nic robić bo maja związane ręce. Ot polskie realia...
gmina nowy targ13:28, 15 grudnia 2020
w gminie Nowy Targ już od dwóch lat płacimy 23 zł od osoby za segregowane, więc spytkowiczanie nie płaczcie, trzeba być uczciwym ....
Real13:22, 15 grudnia 2020
Kontrole powinny być w Nowym Targu. Ludzie nie zgłaszają rzeczywistej ilości mieszkańców w domu. Na mojej ulicy ludzie wyrzucają śmieci do kosza miejskiego przy drodze lub koło przystanków. A reszta pali nimi w starych piecach
Ziomek12:43, 15 grudnia 2020
Płacić od wystawionego worka będzie wiadomo ile kto produkuje śmieci każdy pobiera numerki,jak daje trawę do wora czy popiól albo remontuje bądz buduje to widac tam jest masa worów i płaci od osoby czyli płacimy wszyscy
worek na śmieci11:56, 15 grudnia 2020
Popieram apel wójta.
"Szanujmy się nawzajem i jeżeli wytwarzamy odpady płaćmy za nie, a nie każmy tego robić uczciwemu sąsiadowi."
Obawiam się jednak że może trafić na jałowy grunt a śmieci mogą trafić:
- do komina
- do lasu
- do potoka

Dlatego jedynym słusznym wyjściem są regularne kontrole i wysokie kary odstraszające.
sołty Kierdziołek11:16, 15 grudnia 2020
Obyście się nie przejechali jak w Szczawnicy. Tam deklarowali śmieci zameldowani którzy odwiedzali domy raz w miesiącu, również szły za tym podwyżki bo mieszkańcy podchodzili do tego uczciwie, o środowisko należy dbać. Potem z tego zrobił sie niezły dochód a radni wpadli na pomysł naliczania od zużycia wody. Nie dość, że ludzie mają swoje ujęcia wody, to ci co zaglądali do chałupy raz w miesiącu to płacą grosze (a są zameldowani). Wobec tego płacz, nie wiadomo jak "uczciwie" wyrzeźbić mieszkańca, wiec z mojej strony skromna uwaga. dodam, że mieszkańcy oszczędzają na wodzie.
Magnolia11:07, 15 grudnia 2020
W gminie Czorsztyn też po nowym roku podwyżki.A ludzie segregują jak chcą.Dlaczego jeśli prawidłowo segreguję to płacę tyle samo co ten który deklarował że segreguje a robi coś innego.Mialy być kontrole,sprawa ucichła.Niech płacą ci co oszukują a nie nakładać podwyżki na wszystkich jak leci.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas