Sobota, 17 kwiecień 2021, Imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana
Szczawnica i okolice
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 75
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 75
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 75
Clouds
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 87
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 75
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 75
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
18.12.2020, 21:10 | czytano: 3236

Miernik jakości powietrza na nowotarskiej "dwójce"

zdj. Szymon Pyzowski

NOWY TARG. Szkoła Podstawowa nr 2 nawiązała współpracę z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową - Państwowym Instytutem Badawczym w zakresie realizacji projektu „Edukacyjna Sieć Antysmogowa”. Jednym z efektów jest zamontowany na budynku szkoły - miernik jakości powietrza.

- Projekt ma na celu zwiększenie świadomości uczniów, rodziców i nauczycieli w zakresie znaczenia problematyki jakości powietrza jako wspólnego dobra o szczególnym znaczeniu, poprzez wykorzystanie urządzeń i technologii informatycznych w szkołach do mierzenia oraz prezentacji poziomu smogu (tj. oceny jakości powietrza). W ramach projektu planowana jest również możliwość prowadzenia działań edukacyjno-informacyjnych w obszarze zachodzących zmian klimatycznych - wyjaśniają pomysłodawcy przedsięwzięcia.

Dodatkowo do strony internetowej szkoły dołączony zostanie widżet ESA, dzięki któremu każdy odwiedzający stronę pozna aktualny stan powietrza na podstawie wskazań z miernika. Po kliknięciu na logo ESA widżet rozwinie się i wyświetlony zostanie poziom pyłów PM2,5 oraz graficzna ocena jakości powietrza. Adres esa.nask.pl przenosi do strony głównej Edukacyjnej Sieci Antysmogowej, gdzie znajdują się szczegółowe dane z pomiarów.


Szkoła zachęca do jej odwiedzania, bo znajdzie się tam wiele przydatnych informacji o projekcie, materiały edukacyjne i aktualności z zakresu walki o czyste powietrze.

opr.s/
najnowsze informacje
komentarze
kopciuszek19:12, 20 grudnia 2020
Jeśli ktoś nie wierzy w zbawczą moc przeciwsmogową nowych czujników to polecam:
1) telefon "do przyjaciela" z ekopatrolu, straży gminnej, sołtysa
2) aplikację wojewody małopolskiego "ekointerwencja" wersja stacjonarna i na telefon
3) sądzić rządowców i samorządowców, jeśli w grupie będzie wam raźniej to pozew zbiorowy będzie jak znalazł, poszukajcie #pozywamsmog
"9-letnia Ella Kissi-Debrah z południowego Londynu, która zmarła w czasie ataku astmy, jest prawdopodobnie pierwszą osobą na świecie, w przypadku której za bezpośrednią przyczynę śmierci uznano zanieczyszczenie powietrza - informuje CNN." i to już jest konkretna okoliczność do pozwania władz o konkretne odszkodowanie.
4) maski przeciwpyłowe N95 i lepsze plus domowe oczyszczacze powietrza - dla zrezygnowanych

A na poważnie to nikt za Was nie wygra tej walki. Chcecie mieć czyste powietrze to walczcie o nie. Choćby dla zdrowia Waszych dzieci.
Jeśli sąsiedzi próbują Nas po cichu zagazować to nie możemy im na to biernie pozwalać. Niech wiedzą że też potrafimy uprzykrzyć im życie kontrolami.
Tj12:42, 19 grudnia 2020
I w czym te czujniki pomogą? U nas zapewne do czasu kiedy w końcu ktoś władze Nowego Targu weźmie do sądu w związku z utratą zdrowia z powodu zaniedbań w ochronie powietrza i wygra wielomilionowe odszkodowanie nie wezmą się za to. Codziennie obserwuję dymiące kominy, ledwo-przejrzyste powietrze, samochody zaparkowane z włączonymi silnikami, śmierdzące dymem ubrania wierzchnie, kilogramy pyłu i sadzy na parapetach. Nikt tego nie kontroluje a jakość powietrza jest makabryczna. Jakiś specjalista prosto określił skutki wdychania takiego syfu: 10-20 lat - chrypka, kasłanie, 20-30 lat astma, ponad 40 lat rak płuc. To jest skandal że tak niewiele miasto robi żeby zapewnić coś tak fundamentalnego do życia człowieka jak czyste powietrze. Instalacja czujników to kolejne działania pozorowane które na jakość powietrza nie wpłyną. Tylko konkretne zakazy i drakońskie kary, żeby nie opłacało się palić w kopciuchu albo jeździć dieslem z wyciętym DPF. No ale do tego trzeba odpowiedzialnych władz a takich nie będzie bo ci co na nich głosują to właśnie posiadacze kopciuchów i kombików w dizelku...
STAŚ10:58, 19 grudnia 2020
Też jestem absolwentem 2-ki. I co z tego ? Też mnie nic nie nauczono, akurat w tej szkole ?
Jaki związek ma szkoła, ze świadomością ludzi, że same czujniki nic nie poprawią ?!!
XxX10:29, 19 grudnia 2020
@absolwent dwójki
Sądząc po wnioskach jakie wysnułeś, domyślam się, że edukację zakończyłeś właśnie na tej szkole. Lub nie zakończyłeś...
takitam.09:54, 19 grudnia 2020
a ten "miernik" jakos oczyszcza powietrze? wylapuje zasmradzaczy? smiem watpic! DZIALANIA, KONKRETNE DZIALANIA sa potrzebne, nie propaganda.
na co to komu?09:37, 19 grudnia 2020
zaden czujnik nie poprawi jakosci powietrza, poprawic ja moze telefon -> kontrola -> mandat -> staly nadzor nad zamandatowanymm paniskiem.
zenek03:45, 19 grudnia 2020
za 5 lat bedzie w Nowym Targu i na Podhalu tysiac czujników i dalej katastrofalne powietrze
.23:58, 18 grudnia 2020
@absolwent dwójki
Jednak Cię ta szkoła nie nauczyła myślenia! Latem samochodów przybywa za sprawą niedzielnych i weekendowych kierowców, a zanieczyszczenie jest niższe o jakieś 400%. A odnosząc się do wartości prezentowanych na zdjęciu, to 83 mikrogramy na metr sześcienny, to oznacza normę przekroczoną o ponad 340 %. Po co komu wyświetlacz pożerający prąd, skoro nie ma punktu odniesienia? (Oczywiście mówię o normach europejskich, nie naszych polskich ekstremalnie zawyżonych).
Besala21:48, 18 grudnia 2020
Od samego mierzenia jeszcze niczego nie przybyło ani nie ubyło. Od lat wiemy, że oddychamy w Nowym Targu skandalicznie zatrutym powietrzem. To już nie czas na mierzenie, ale na działanie! Zawarte w smogu trucizny są szkodliwe przede wszystkim dla dzieci i proponuję zrobienie badań porównawczych moczu dzieci w Nowego Targu i z jakiegoś miejsca w Polsce, gdzie oddycha się powietrzem mniej skażonym. Sezon grzewczy jest najbardziej odpowiedni na tego typu badania. Może pan burmistrz, średnio zainteresowany tematem, sfinansuje takie badania?
absolwent dwójki21:47, 18 grudnia 2020
Do piątki mamusie dzieciaczki autkami pociechy wożą(korki). Tam miernik założyć.Jak zacznie działać to szkołę zaraz zamkną.Do dwójki,jak dawniej,normalnie,za rączkę pociechy odprowadzają.
york21:30, 18 grudnia 2020
Na szkole specjalnej też jest od wczoraj ;-)
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij