Niedziela, 18 kwiecień 2021, Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława
Jabłonka i okolice
Clouds
Wiatr: 16.668 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 16.668 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 16.668 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 87
Clouds
Wiatr: 16.668 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 16.668 km/h Wilgotność: 81
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
02.01.2021, 13:43 | czytano: 5094

Pomiary jakości powietrza w Klikuszowej i Ludźmierzu. Jest źle jak w Nowym Targu

Fot. Michał Adamowski

Nowotarski Alarm Smogowy prowadzi badania jakości powietrza w dwóch sąsiadujących z Nowym Targiem miejscowościach. Dotychczasowe wyniki wskazują na duże zanieczyszczenie pyłem PM10.

Badania były prowadzone w Klikuszowej oraz w Ludźmierzu (na zdjęciach) w terminach luty/marzec oraz obecnie, od 17 grudnia do 4 stycznia. Ich wyniki są dostępne TUTAJ.

- Celem badań jest uzmysłowienie mieszkańcom i przede wszystkim urzędnikom, że problem smogu nie dotyczy tylko miejscowości, w których znajdują się czujniki jakości powietrza. Ten problem dotyczy całego Podhala. Wszystkie gminy powinny włączyć się do walki o czyste powietrze - podkreśla Magdalena Cygan z Nowotarskiego Alarmu Smogowego. - Zanieczyszczenie w tych miejscowościach jest ogromne, sięgające nawet 400% normy dla PM 10. Zdarzyło się, że w Nowym Targu w tym samym czasie było lepsze powietrze - co oczywiście nie oznacza, że było czyste.- Wnioski z wyników pomiarów nasuwają się same. Bez zaangażowania gmin i mieszkańców w wymianę starych, przestarzałych, niespełniających żadnych norm „kopciuchów” nie odetchniemy czystym powietrzem. Wystarczy, że wiatr ucichnie i od razu tworzy się szkodliwy dla naszego zdrowia smog - dodaje.

r/ zdj. Michał Adamowski
najnowsze informacje
komentarze
Antys15:51, 3 stycznia 2021
Gmina działa? Piece od kiedy wymienia? Robi kontrole? Nie bardzo, ale za to buduje boisko widmo i drogę do nikąd w Łopusznej - razem 5 mln..
misiu00:09, 3 stycznia 2021
W Ludźmierzu dobrze ustawili miernik. Sąsiedzi ośrodka zdrowia z drugiej strony ulicy co wieczór dbają o czyste powietrze zwłaszcza ci na rogu
Mm21:46, 2 stycznia 2021
Coś mi się wydaje że Julka ma rację
Precz Kolonizatorzy20:51, 2 stycznia 2021
Przypominam ,,alarmowi smogowemu",że badania się nie zaczyna od gotowych wyników.
Julka18:02, 2 stycznia 2021
Zniknie smog jak niemcy wykupią nasze kopalnie zaczną sprzedawać nam nasz własny węgiel.
Węgiel Stop16:32, 2 stycznia 2021
W Waksmundzie jest czujnik Airly. Wskazania zazwyczaj gorsze niż w NT...
Tak bydzie16:17, 2 stycznia 2021
Dziwne żeby w klikuszowej tak nie było, wystarczy stanąć co rano na światłach i popatrzyć jak pięknie odpalają piec tam, smuga taka na 100 metrów gruba gęsta, palacz zawodowy jakiś tam truje sąsiadów. Dziwne, że ludzie sami jeszcze z tym nie zrobili porządku. Bo tam problemem nie jest piec czy paliwo, tam problemem jest lenistwo.
Wyrocznia15:07, 2 stycznia 2021
Już dawno temu pisałem dlaczego tu jest taki smog i o tym, że na wioskach jest tak samo. Rozumiem, że ludzie nie są na tyle bystrzy żeby połączyć ze sobą takie zjawiska jak mgła z ukształtowaniem terenu, ale mogliby chociaż zainteresować się takimi komentarzami i poczytać o tym w necie, a nie obrzucać się błotem jakby na Podhalu palili jakoś inaczej od reszty kraju. Samo to, że ktoś robi badania żeby uzmysłowić mieszkańcom i urzędnikom o problemie smogu w innych miejscowościach na Podhalu, pokazuje jak małą mają wiedzę i zupełny brak wyobraźni nasi urzędnicy.
Ze wsi14:39, 2 stycznia 2021
Węgiel ... tylko on jest tutaj winny
88814:03, 2 stycznia 2021
Waksmund będzie badany jako ostatnia miejscowość w kraju, gdyż jest to ostoja czystego powietrza.
Mieszkaniec Nowego Targu13:54, 2 stycznia 2021
Dlaczego nie prowadzą badań w Waksmundzie?! Ostrowsku?!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij