Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
Rabka Zdrój
Clouds
15°
Wiatr: 10.908 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
15°
Wiatr: 10.98 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
16°
Wiatr: 12.744 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
15°
Wiatr: 13.536 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
18°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
17°
Wiatr: 7.488 km/h Wilgotność: 88 %
Jakość powietrza
38 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
30 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
03.01.2021, 20:54 | czytano: 5284

Burmistrz o inwestycjach w 2020 r.: "Chciałem pokazać pracę, jaka została wykonana"

NOWY TARG. - W roku 2020 zrealizowane zostały zadania inwestycyjne i remonty. Nie mogły się odbyć tradycyjne odbiory w terenie, przecięcia wstęgi, nie było okazji do podziękowań - przypomniał Grzegorz Watycha. Burmistrz podsumował radnym miniony rok pod względem inwestycji - ograniczając się do słów i zdjęć.

zdj. Michał Adamowski
W minionym roku na inwestycje wydano 26,5 mln, z tego ponad połowa - 13,9 mln - pochodziło ze środków zewnętrznych.

Największe inwestycje drogowe to rozbudowa ul. Bohaterów Tobruku, która przebiegała w dwóch etapach. Na odcinku 550 metrów wykonano jezdnię, chodniki i pobocza, wyremontowano przepust, przełożono ścieżkę rowerową i ją wyasfaltowano. Inwestycję wykonało PPDM z Nowego Targu za ponad 3,9 mln, z czego 2 mln stanowiło dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych i 600 tys ze środków rządowego funduszu. Kolejne zrealizowane zadanie to przebudowa ul. Ogrodowej na 300 m odcinku od Orkana do Bereki - wykonano nową podbudowę, nawierzchnię jezdni, krawęzniki, chodniki. Wykonawcą była firma Kiernia z Ratułowa. Koszt - 1,5 mln zł, połowę pokryła dotacja z FDS. Wykonano także przyłącza wodociągowe i kanalizacyjne.

Burmistrz wymienił także modernizację drogi dojazdowej na Ustronie Górne, wykonanie parkingu przy ul. Kolejowej (oba zadania były wsparte dofinansowaniem z zewnątrz), wykonanie zaplecza turystycznego na parkingu pod Długa Polaną. W ramach projektu Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr, prace przebiegały w partnerstwie polsko-słowackim. - Dobudowano sporo elementów. Tu Euroregion Tatry był partnerem wiodącym, a w zadanie zaangażowanych było kilka gmin polskich i słowackich. Nowy Targ pozyskał 2,5 mln zł dotacji z przeznaczeniem na budowę ciągu pieszo-rowerowego wokół lotniska. Wykonano nową ścieżkę rowerową, przebudowo ul. Schumana, ull. Młyniska - tu także powstała ścieżka pieszo-rowerowa, do tego dojdzie jeszcze ścieżka na Kasprowicza, remont dwóch kładek pieszo rowerowych nad Czarnym Dunajcem, rozbudowa strefy wypoczynku dla rowerzystów - w tym rozbudowa Strefy Relaksu: altany zadaszenie grilla, leżaki, oświetlenie, system monitoringu, słupki do hamaków - wymieniał burmistrz.

Wspomniał o projekcie pn. "Kompleksowa integracja systemu niskoemisyjnego", w ramach którego wyremontowano i odwodniono plac zajezdni MZK, powstały miejsca postojowe dla autobusów, teren oświetlono i objęto monitoringiem, a także zakupiono sześć autobusów - dwa klasy mini ISUZU NOVOCITI LIFE za 1,7 mln zł przy dofinansowaniu ponad 1 mln i 4 autobusy Solaris za 5 mln, z dofinansowaniem rzędu 3 mln zł.

W ramach rozwoju infrastruktury turystycznej zakupiono ciągnik. - Zrezygnowaliśmy z budowy wież widokowych, ale zrealizowano zakup sprzętu do wykonywania tras narciarskich. Ostatnim elementem był zakup ciągnika za 300 tys, zł. Tu dofinansowanie wyniosło 70 tysięcy. Ciągnik służy w zimie do przygotowywania i utrzymywania tras narciarskich, a w lecie do utrzymania ścieżek rowerowych - przypomniał Grzegorz Watycha.

Kolejna wymieniona inwestycja to przejęcie obowiązków inwestora zastępczego na rozbudowie drogi Jana Pawła II od skrzyżowania, "co dało dojazd do terenów w rejonie lotniska. - Naszym wydatkiem było wykupienie terenów pod drogę gminną. Resztę kosztów poniósł inwestor prywatny - dodał.

Burmistrz dodał, że złożono kolejne wnioski do Funduszu Dróg Samorządowych na remonty i przebudowę ul. Szuflów, przedłużenie ul. Sikorskiego do ul. Szaflarskiej, przygotowano dokumentacje projektową na rozbudowę ul. Parkowej od Przechodniej do zakopianki oraz na doposażenie Nowotarskiej Strefy Relaksu - czyli wykonanie pirackiego placu zabaw.

Ważne zadanie jakim jest realizacja sieci ciepłowniczej od geotermii w Szaflarach do Nowego Targu - "przechodzi na rok 2021", bo jak mówi włodarz miasta "proces uzyskiwania zgód od właścicieli przedłuża się".

Mówić o inwestycjach "w trakcie realizacji" - wymienił: remont i modernizację MOK (koszt inwestycji to blisko 35 mln zł brutto, z Rządowego Funduszu Inwestycji pozyskano ok. 3 mln i są to środki z "tarczy antykryzysowej"). Jak mówi burmistrz- "inwestycja jest na półmetku, ma nadzieję, że aur będzie przychylna, zwłaszcza, że udało się już wejść do środka, wybrano już materiały wykończeniowe".

Nie jest jeszcze zakończona budowa węzła przesiadkowego przy ul. Kościuszki. Umowa w tym przypadku opiewa na 2,7 mln zł, a dofinansowanie to 2 mln. - Terminy tego zadania, jak w przypadku remontu Miejskiego Ośrodka Kultury były modyfikowane. Zmiana harmonogramu była skutkiem pandemii - tłumaczył samorządowiec.

- Chciałem pokazać pracę, jaka została wykonana w 2020 roku, podziękować Radzie za zrozumienie, że dała nam możliwość zrealizowania inwestycji, bo to wiązało się z podejmowaniem zobowiązań i zgodę na zmiany budżecie. Serdecznie dziękuję - podsumował Grzegorz Watycha.

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
imponderabilia13:39, 5 stycznia 2021
A ja chodzę, podziwiam różne ładne elementy krajobrazu (można takie bardzo łatwo znaleźć, jak się nie chodzi wypatrując wszędzie tylko za śmieciami i gówienkami:) i dobrze, pozytywnie się z tym czuję.
Praca burmistrza pewnie mogłaby być dużo lepsza, ale mogłaby też być gorsza.
Można się skupić na szklance do połowy pełnej, albo pustej. Jak kto woli. Wybór każdy ma i stąd też bierze się wybór samopoczucia.
Ja współczuję ludziom najbardziej takiego życia z mendzącym bezustannie umysłem, co we wszystkim szuka dziury w całym, a następnie dochodzi jeszcze do tego kolekcjonowanie takich "dziur" i targanie ich ze sobą dalej w przyszłość. To bardzo męczące, dźwigać całe to niezadowolenie.
Ćwiczyć można czarnowidztwo jak się chce, aż stanie się ktoś w tym mistrzem. Może nawet mistrzem świata? Tylko... gdzie jakaś nagroda? Jest w ogóle jakaś...? Medal, czy coś? Jak jest nagroda, to pewnie, ćwiczcie dalej, ja jednak nie widzę żadnej, poza wrzodami żołądka, skwaszoną miną i może nawet początkami depresji. A takich rzeczy to sobie nie chcę fundować. Chcę się cieszyć życiem, doceniać to co dobre, a nie narzekać.
I dlatego własnie nie napisałem 50-tego komentarza z serii jak to źle i jak niedobrze.
Idealnie na pewno nie jest, bo w raju nie żyjemy, lecz na planecie Ziemia. Ale cóż to nasze biadolenie tak naprawdę może zmienić...? Nic. A skoro się nie da nic zmienić, to i nie ma sensu narzekać. Jakby z kolei zmienic sie dalo, no to trzeba wtedy zmienić, zamiast siedziec i narzekać. Prosta filozofia. Niby zdrowy chłopski rozum, a jakos ciężko ludziom załapać, hmm...
milemari08:15, 5 stycznia 2021
a ja podejmę temat brudu w NT. Przykładem jest chociażby park - dróżki pomiędzy ul. Wojska Polskiego, a Szaflarską. Naprawdę woła o pomstę do nieba. śmieci, piach, igliwie leżą tygodniami; dawniej chociaż widać było kogoś plątającego się po terenie i zbierającego śmieci. teraz brud na kostce odraża niestety. jak nie będzie systematycznego czyszczenia, przede wszystkim kostki brukowej - po kilku miesiącach nie będzie ani śladu po pięknym parku..
Traktorobus23:19, 4 stycznia 2021
Watycha zrezygnował z wież widokowych, których nie potrafi wybudować od sześciu lat. Zamiast tego kupił ciągnik. Świetny pomysł! Będzie nim woził turystów po tym podhalańskim Czarnobylu! Powiedzcie że to nie jest sen ani kabaret
avivat19:14, 4 stycznia 2021
Najważniejsze dla Watychy i urzędników - PRZECIĘCIE WSTĘGI! No, i teraz płacz, że nie można było tego zrobić! W zamian proponuję powiesić Wstążkę na urzędzie i codziennie ją przycinać o 1 centymetr. Jakaś rekompensata będzie!
Besala19:10, 4 stycznia 2021
Byłoby to wszystko dużo, ale Nowy Targ nie jest średniej wielkości gminą, ale średniej wielkości miastem! Przy budżecie liczonym w setkach milionów złotych coś tam zrobiono, ale nie ma powodów do dumy. Liczy się jednak przede wszystkim public relations zwany pijarem! Miasto nie należy do najczyściejszych, nie jest też zbyt przyjazne dla mieszkańców i dla przyjezdnych, szczyci się rekordowym smogiem, ale z wypowiedzi Pana Burmistrza Watychy wynika, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów.
Pinokio W18:54, 4 stycznia 2021
Pan burmistrz już raz przejął rolę inwestora zastępczego i powstało bezużyteczne rondo z drogą do lasu. Najlepiej temu panu wychodzi chwalenie się w NTVK
Józek z miasta18:19, 4 stycznia 2021
Najlepszym podsumowaniem tego co Watycha robi albo nie robi jest tytuł najbardziej śmierdzącego miasta w Polsce. Nowotarżanie umierają a miasto się wyludnia. Przez sześć lat ubyło 650 nowotarżan. Żadna z wymienionych inwestycji nie przyniesie ani złotówki zysku.
Kaska18:10, 4 stycznia 2021
Rynek byl ladniejszy jak bylo duzo zieleni, teraz powycinali i beton sam zostal, powinni posadzic wiecej drzew krzewow, jakis donic z kwiatami, brakuje zieleni...
Rak17:39, 4 stycznia 2021
Do troli pisowskich najwięcej by wasz Liszka zrobił, tak jak Pinokio zamknął wszystko bo pandemia.
Prowadzący bal16:53, 4 stycznia 2021
@adamaszek s.tez jestesmy zadowoleni i szczęśli. Koledzy, przyjaciółki i rodziny związane z urzedem. Kochamy sie, wspieramy i narzekamy
ja15:37, 4 stycznia 2021
Miasto jest jakie jest, a wiele by mogła dać współpraca z architektem krajobrazu, by za pomocą zieleni ożywić te szare ulice i puste tereny wzdłuż Czarnego i Białego Dunajca.
c13:34, 4 stycznia 2021
Chwalić sie parkingiem, który miał być już gotowy, niedobudowanym MOKiem, strefą relaksu która powinna być gotowa trzy lata temu, ścieżkami rowerowymi z błotnistymi dziurami. Wszystko drogo i byle jak. A syf w mieście jak ta lala takiego brudactwa nie było
adamaszek s.13:31, 4 stycznia 2021
Brawo dla Pana Burmistrza i pracowników miasta. Nie przejmować się opozycyjnym ujadaniem, które zawsze jest najgłośniejsze. Ludzie zadowoleni z zarządzania miastem nie wypowiadają się często ale są bardzo zadowoleni. obracam się wśród nowotarżan i naprawdę jest dobrze. wiadomo nie tak aby nie było się do czego przyczepić, ale gratuluję Panu Burmistrzowi ciągłego poparcia wśród mieszkańców NT. Brawo
xxx12:50, 4 stycznia 2021
szczerzze bieda z nedzą, nie ma czym się chwalić, lepiej by było gdyby burmistrz był bardziej skromny i się nie chwalil tą malizną....
Kaska11:57, 4 stycznia 2021
Co z parkingiem wielopoziomowym? Co z galeriami? Dobrze ze wiele projektow juz zostalo zrealizowanych mimio wszystko
Dodo11:05, 4 stycznia 2021
Mnie boli chaos i brud na ulicach. Proszę się przespacerować po uliczkach w pobliżu Rynku. Nie wiem kto tym zarządza, przecież podatki od nieruchomości są naprawdę wysokie, to chyba można posłać 2 pracowników żeby te 8 godzin łazili i zbierali śmieci, albo zainwestować w monitoring i karać za śmiecenie. Wiadomo że to ludzie są brudasami, ale od tego płacimy podatki, mamy urząd miasta i służby podległe żeby temu zdradzili. No ale jak się likwiduje straż miejską to kto ma dopilnować? Za śp. Fryźlewicza działało to znacznie lepiej. Widać da się.
Gość08:32, 4 stycznia 2021
A co z lodowiskiem Panie burmistrzu ?
Czy temat znowu będzie aktualny przed wyborami ??
zenek08:15, 4 stycznia 2021
Największa inwestycją jest zaoszczędzenie na kulturze w mieście. Rękami Zastępczyni rozbroił Pan kulturę w Mieście jak saper bombę
Obserwator07:43, 4 stycznia 2021
Nie jestem nowotarżaninem ale od lat często bywam w N.T ,obserwuję rozwój tego miasta i widzę że dopiero za tego burmistrza [Watychy ] miasto nabiera wyglądu i pięknieje.Zostało wykonanych wiele bardzo ważnych inwestycji i miasto nabiera ładnego wyglądu.Gratuluję.
były radny07:35, 4 stycznia 2021
Jeżeli miasto z 200 milionowym budżetem przeznacza na inwestycję z własnych środków tylko 13 mln to znaczy, że budżet jest przejadany a burmistrz się raczej nie przemęcza. Do tego 22 mln niewykorzystanych środków, 180 tysięcy zostało z wymiany kopciuchów i 400 tys na OZE. Dlatego ekologia leży i piszczy a miasto jest smogową stolica Polski. No ale widziały gały co brały.
Józek z miasta23:42, 3 stycznia 2021
Tak dla przypomnienia jak Watycha zostawał burmistrzem to miasto było na pierwszym miejscu rankingu Rzeczypospolitej a wydatki na inwestycje wynosiły 36% budżetu. Obecnie po sześciu latach w rankingu RP mamy 185 miejsce a wydatki inwestycyjne są na poziomie 13%. Raczej nie ma się czym chwalić a już napewno nie tak kiepskim burmistrzem.
Peter22:36, 3 stycznia 2021
13% budżetu na inwestycje. Tragedia i szczyt zacofania. Za samorząd w regresie uznaje się taki, który na inwestycje przeznacza mniej niż 25%. Watycha z Wojtaszkiem się nie przemęczają a ta wyliczanka na koniec roku jest tego najlepszym potwierdzeniem. O jakości i terminowości się nie wypowiadam bo jaki jest koń wszyscy wiedzą.
Grzeslav22:24, 3 stycznia 2021
Nie mogly się odbyć przecięcia wstęg - to najbardziej boli Pana burmistrza, i Panią wice jeszcze pewnie bardziej...
88821:35, 3 stycznia 2021
Czemu te wszystkie inwestycje są tak zawyżone?Inwestycja która można wykonać za 1mln.zl kosztuje 2mln.zl.Kto na tym zarabia???
Łubudubu niech żyje nam... bal21:20, 3 stycznia 2021
Pana burmistrza dobry humor nie opuszcza. Czuć malizną. Drogo i byle jak. Scieżka rowerowa na Tobruku i Młyniska i Schumana? Żart, w kilku miejscach jedzie się po błocie. Dworzec PKP zamknięty. Ogrodowa zwężona i dwa samochody nie mogą się minąć bo inni parkują przy drodze mimo, że jest parking. Brak rur ciepła miejskiego. Jeden komunikacyny chaos. Kolejowa przy dworcu przemalowane oznakowanie poziome dwa miesiące po remoncie. Na Ustronie lepiej nie jechać bo szkoda zawieszenia. Ciągnik kupiony z trzyletnim opóźnieniem (frez stracił gwarancję bo od trzech lat leży i czeka). Jeszcze chwali się wymianą kilku żarówek na Szaflarskiej i trzema ozdobami świątecznymi. No szok. Zapomniał o najważniejszym osiągnięciu roku czyli uruchomieniu biletomatu po dwóch latach stania w oczekiwaniu na prąd. Watycha to mitoman, najsłabszy burmistrz w dziejach miasta. Wazeliniarz mówił o nim "złoty człowiek" a tak naprawdę czego się nie tknie to zonk za zonkiem. Drogo, byle jak i z opóźnieniami. I jeszcze kolejny raz pierwsze miejsce w rankingu najbardziej zasyfionych, rakotwórczych miast. Jest powód do świętowania. Trza wyciągnąć wstążki i iść na bal! Do MOKu dopłata to będzie kolejne 10 milionów. Zobaczycie! Loowiska jak nie było tak nie ma i nie będzie!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas