Sobota, 17 kwiecień 2021, Imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana
Nowy Targ i okolice
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 3.24 km/h Wilgotność: 94
Clouds
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 87
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 81
Jakość powietrza
Nowy Targ
Umiarkowana
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
07.01.2021, 17:00 | czytano: 8576

Karkołomne skrzyżowanie

Fot. Piotr Kuczaj

RABKA-ZDRÓJ: Radni powiatowi Bartosz Leksander i Stanisław Kiersztyn zwracają uwagę na konieczność przebudowy skrzyżowania dróg powiatowych ul. Rynek, Kilińskiego i Podhalańska, ale powiat nie planuje tu dużej inwestycji. - To karkołomne zadanie - mówi dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg.

Główne problemy to brak pobocza z jednej strony i wąski chodnik z drugiej. - Powoduje to konieczność przemieszczania się pieszych po jezdni i to w miejscu, gdzie kierowcy nadjeżdżających samochodów mają ograniczoną widoczność przez łuk drogi obudowany wysokim kamiennym murem - podkreślają. Jak dodają, w najbliższych latach, duży już dziś ruch samochodowy na skrzyżowaniu wzrośnie m.in. za sprawą przebudowy linii kolejowej, w wyniku której zamknięte zostaną niektóre przejazdy kolejowe, a ruch z centrum miasta zostanie skierowany na ul. Podhalańską i wspomniane skrzyżowanie.

Obok skrzyżowania znajduje się most na rzece Rabie, który jest początkiem ulicy Kilińskiego. Powiat nowotarski rozpoczął już przygotowania do przebudowy tej drogi - niebawem powstanie projekt inwestycji, od którego rozpoczną się roboty. Przebudowa drogi nie obejmuje jednak samej przeprawy.

- Jezdnia na moście jest spękana, a konstrukcja nośna nie zachowuje się stabilnie przy dużym obciążeniu - uważają radni. W dodatku, most stoi zbyt blisko skrzyżowania i jest ułożony względem niego pod zbyt ostrym kątem. To sprawia, że samochody jadące od Rynku w stronę ul. Kilińskiego najeżdżają przez krawężnik na chodnik. Dlatego, zdaniem radnych, jest pilna potrzeba opracowania koncepcji przebudowy skrzyżowania i sporządzenia projektu, aby móc starać się do fundusze na inwestycję. Wolę współfinansowania inwestycji zadeklarował burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder.

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu Tomasz Moskali wyjaśnia, że budowa chodnika w miejscu, w którym go brakuje, wiązać się musi z wyburzeniem istniejącego tam budynku firmy Cerampol, zaś poszerzenie chodnika po drugiej stronie - z wejściem w koryto rzeki Raba. - To karkołomne zadanie i obawiam się, że moglibyśmy utknąć przy projektowaniu - podkreśla dyrektor PZD.

Potwierdza jednak, że będzie możliwość budowy chodnika od strony Cerampolu, bo właściciel nieruchomości zadeklarował, że go wyburzy, gdyż przenosi hale magazynowe w inne miejsce.

Jak dodaje Tomasz Moskalik, w zakresie planowanej przebudowy ulicy Kilińskiego nie ma remontu mostu, który zdaniem dyrektora jest w całkiem dobrym stanie technicznym.

r/
najnowsze informacje
komentarze
Tomba09:48, 8 stycznia 2021
No chyba nie dawno był remont tego odcinka od torów do skrzyżowania, czemu wtedy nikt nie pomyślał o tym chodniku?? teraz się obudzili!!! trzeba bylo wywłaszczyć budynek, zburzyć, w miejsce budynku zbudować chodnik, inaczej sie nie da!! dla dobra pieszych takie ruchy są konieczne.
fk23:37, 7 stycznia 2021
Dziś w Zakopanem Pan Wicewojewoda rozdał promesy na inwestycje często mało potrzebne znajomym królika (np. dwie strefy relaksu w Gminie Ochotnica). Rabka nic nie dostała, Starostwo nic nie dostało ( choćby na ul.Kilińskiego czy to skrzyżowanie). Panowie Radni zamiast zgłaszać co trzeba przebudować wskażcie skąd wziąć na to pieniądze.
Tak21:07, 7 stycznia 2021
Kiedyś drogą miała omijać to skrzyżowanie - jadąc od przejazdu kolejowego (nad którym miał być wiadukt) miała nie skręcać w lewo a iść prosto przez skraj trenów obecnego sklepu budowlanego i dalej łączyć się z Sądecką.
W urzędzie miasta pewnie nadal są te plany jeszcze z PRLu.
lewusy20:36, 7 stycznia 2021
Po chodnikach jeżdżą furman?,skoro nie dają rady skręcić w prawo jadąc od rynku i wjezdzaja na krawężnik,wysłać ich na ponowny egzamin.
Adam20:14, 7 stycznia 2021
Jeżdże przez nie już prawie 40 lat -normalne skrzyżowanie jak każde inne , patrzeć na znaki i będzie OK. Jak ktoś nie umie jeździć to i złej baletnicy przeszkadza rąbek u spódnicy
olek17:45, 7 stycznia 2021
To po co on tam jest, skoro nic się nie da i wszystko jest karkołomne. Może to jego przerosło.
to już czas kampanii17:35, 7 stycznia 2021
Co to się stało, że Ci radni nareszcie się odezwali w powiecie. Rabka do tej pory, po wyborach nie słyszała aby ci panowie coś robili w swoim okręgu. Jak to święta potrafią zmienić ludzi. Zobaczymy, co jeszcze zdziałają.
piotrek17:29, 7 stycznia 2021
a pan stanisław obudził się teraz z letargu , a jak długo jest radnym powiatowym i działaczem pisiu ? dla takich radnych to ważne są medale, odznaczenia, pokazanie się do fotografii na uroczystościach strikte kościółkowych a nie ludzkie sprawy ...
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij