Sobota, 17 kwiecień 2021, Imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana
Jabłonka i okolice
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 3.24 km/h Wilgotność: 94
Clouds
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 87
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 81
Jakość powietrza
Nowy Targ
Umiarkowana
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
18.01.2021, 12:02 | czytano: 5556

Wójt przeciw, ale radni zwolnili przedsiębiorców z koncesji za alkohol

Fot. Kadr z nagrania

Rada Gminy Czarny Dunajec zwolniła z koncesji za alkohol przedsiębiorców z branży gastronomicznej. Wójt Marcin Ratułowski ostrzega, że gmina może się ośmieszyć, bo nie traktuje wszystkich równo.

Zaczęło się od pisma od hotelu Bachledówka w sprawie obniżenia opłaty za zezwolenie na sprzedaż alkoholu. Sprawą zajęli się radni i przygotowali uchwałę zwalniającą przedsiębiorców prowadzących sprzedaż alkoholu w gastronomii z rocznej opłaty za sprzedaż alkoholu.

- Do państwa należy teraz decyzja, czy my pomożemy tym firmom. To z naszej strony symboliczna pomoc, ale pokazująca, że my się z nimi utożsamiamy i chcemy ich wspomóc. Uważam, że powinniśmy ten gest wykonać - mówił przewodniczący rady Tadeusz Czepiel. - Tym bardziej, że wiele gmin przymierza się do ogromnej pomocy przedsiębiorcom.

- Co ludzi od sierpnia nie mogą sprzedawać alkoholu. To krzywdzące, że muszą płacić za coś, z czego nie korzystają - dodał radny Kazimierz Dzielski.

Ale nie wszyscy byli zwolennikami takiego rozwiązania. Radna Zofia Kierkowska mówiła, że uchwała zabierze pieniądze Gminnej Komisji Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym i Narkomanii, która finansowana jest właśnie z pieniędzy z "korkowego". - Mamy bardzo bogaty program. Stracą na tym dzieci i rodzice - przekonywała.

Zdaniem wójta Marcina Ratułowskiego problem jest złożony, są bowiem wątpliwości prawne czy ta uchwała będzie zgodna z przepisami. Ostrzegał radnych przed sytuacją, że zostanie uchylona przez nadzór prawny Wojewody Małopolskiego i "gmina się ośmieszy". Przekonywał, żeby poczekać z podjęciem uchwały i przygotować taką, która obejmie pomocą większą grupę przedsiębiorców, nie tylko z branży gastronomicznej. - Wszyscy wobec prawa są równi, więc rada gminy nie może podjąć uchwały, że zwolni tylko przedsiębiorców z branży gastronomicznej, bo w sposób rażący godzi w pozostałych przedsiębiorców, którzy zapłacili koncesję alkoholową np. z branży handlowej - przekonywał.

Ostatecznie w głosowaniu radni przyjęli uchwałę. Zwalnia ona przedsiębiorców z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych do spożycia w miejscu sprzedaży, należnej w 2020 roku. Przyznaje też zwrot części pobranej opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży należnej w 2020 roku w wysokości odpowiadającej jednej trzeciej opłaty rocznej tym przedsiębiorcom, którzy wnieśli jednorazowo opłatę za rok 2020 w terminie do dnia 31 stycznia 2020 r. Pomoc dedykowana jest wyłącznie przedsiębiorcom prowadzącym sprzedaż alkoholu w gastronomii.

r/
najnowsze informacje
komentarze
Blondi18:11, 19 stycznia 2021
A nieroby siedzą i patrzą w telefony tak jakby nie wiedzieli po co tam są
Turbodymomen21:39, 18 stycznia 2021
No nareszcie dychnieme
Sklepowe18:05, 18 stycznia 2021
Tak są potrzebne zwolnienia ale nie dla wybranych. Wojt dobrze chciał. Rada dobrze chciała. Wójt powinien walnąć w stół i nakazac zwolnić wszystkich. Wójtowi jak się chce to umie.
Kloss17:49, 18 stycznia 2021
Tygodniowo w Polsce umiera ok 57 osób na chorobę alkoholową , rocznie ponad 20 000 Polaków i nic się nie robi w tym kierunku nie licząc kosztów ubocznych , tragedii rodzinnych. Na niby Covid umiera mniej i zamykacie całą gospodarkę a nie widać by PIS likwidował produkcje alkoholu i piwa.
Tytoń zabija więcej osób niż Covid a papierosy są w każdym sklepie , mamy chorych rządzących i takie są skutki.
baciok@17:28, 18 stycznia 2021
Komisje walczą z alkoholizmem ciesząc się z wiekszych wpływów z koncesji
Rozdwojenie jaźni
Jasiek17:25, 18 stycznia 2021
No właśnie wójt dobrze prawi. Jak zwolnić to wszystkich równo . A nie wybierać . Co to ma byc jakies uklady. Tych zwolnimy a tym radni fige z makiem.
Filomena Dziama14:07, 18 stycznia 2021
Jak nigdy tym razem zgadzam się z panem Wójtem, to on ma rację.
za miedzy13:24, 18 stycznia 2021
Panie Czepiel
Co Pan wypowiada na Sesji Rady Gminy , o czym Waćpań raczy i w jakim imieniu, stawia Pan swój wywód , a w moim przekonaniu , skrajnie nie przystającym do Naszej wartości , zwłaszcza w takim czasie pandemicznej sytuacji. Bardzo Pana proszę o spojrzenie na historie naszych dziadków i pradziadków, w jakich czasach żyli, w tym okresie historia tzw. hiszpańki, wirusa heidemedina itd.. Przestań Pan Mącic wypowiadając swoje przekonania, byc może swoich wyborców, ale to już Pana sprawa.
117 KM12:53, 18 stycznia 2021
Brawo dla radnych teraz śmieci podniosą jak w tamtym roku i będzie git radnych na ranę przyłożyć tacy dobrzy.A może śmieci obnizycie bo pandemia kryzys nie pomysleliscie o tym!!!
L+G+B+T 202112:33, 18 stycznia 2021
nareszcie ktoś zaczął myśleć (może poza wójtem), szkoda że tak późno
smrodek12:20, 18 stycznia 2021
Ta obłudna opłata powinna być zniesiona na stałe. Gminne Komisje Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym i Narkomanii to martwe przepisy. funkcjonują tylko po to by jakoś upłynnić zebrane pieniążki wśród "dobrych znajomych", zazwyczaj związanych z kk. To nie jest przeciwdziałanie tylko rozdawnictwo bez kontroli i weryfikacji skuteczności prowadzonych akcji. Nawet nikt nie zbiera danych jaki wpływ mają takie komisje na problemy alkoholowe o narkomanii nie wspomnę. Bedą, czy ich nie będzie to nic się nie zmieni.
A ponieważ zaraz odezwą się oburzeni to mam pytanie. Dlaczego nie wprowadzicie koncesji na przemoc w rodzinie? Płynęłaby kasa, którą można by przeznaczyć na pomoc poszkodowanym. Kolejna komisja mogłaby zatrudnić kilku pociotków królika i wszystko byłoby pięknie. Przecież w większości patologicznych przypadków alkohol = przemoc w rodzinie. Jeśli gmina zarabia na chlaniu to dlaczego nie ma zarabiać na "laniu"?
US12:14, 18 stycznia 2021
Gmina zwalnia a Cassanova hula. Przedsiębiorcy łamiący prawo nie powinni być zwolnieni
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij