Niedziela, 11 kwiecień 2021, Imieniny: Filipa, Leona, Jaromira
Nowy Targ i okolice
Rain
14°
Wiatr: 20.376 km/h Wilgotność: 50
Rain
12°
Wiatr: 20.376 km/h Wilgotność: 50
Rain
14°
Wiatr: 20.376 km/h Wilgotność: 50
Rain
18°
Wiatr: 37.044 km/h Wilgotność: 41
Clouds
17°
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 40
Rain
12°
Wiatr: 20.376 km/h Wilgotność: 50
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
25.01.2021, 17:20 | czytano: 3599

Za duży, za drogi... Radni mają wątpliwości na temat budowy nowoczesnego żłobka w Czarnym Dunajcu

Fot. Urząd Gminy w Czarnym Dunajcu

Czy planowany do budowy w Czarnym Dunajcu największy na Podhalu żłobek dla dzieci nie jest za duży i czy rodzice są zainteresowani, żeby umieszczać w nim swoje pociechy - pytają radni.

- Nie jestem przeciwko żłobkowi, ale trzeba było zrobić analizę, czy na przykład w szkole by się nie zmieścił żłobek - zaczął radny Paweł Dziubek, obawiając się, że koszty budowy żłobka będą rosnąć, a potem na gminę spadną wysokie koszty utrzymania budynku.

- Czy mamy dane z gminy, ile osób korzysta ze żłobka? Czy nie dało by się zrobić mniejszego? Dobrze, że wójt myśli nowocześnie i daje szansę tym mieszkańcom, którzy nie mogą zająć się dziećmi i odwożą je do innych gmin, ale czy nam się potrzebny tak duży - pytał też radny Tomasz Turski. - Czy na 75-80 osób naprawdę w naszej gminie jest aż taki potrzebny, gdy są wielomilionowe koszty jego wybudowania, a potem utrzymania?

Jego zdaniem należało najpierw zrobić analizę, czy nie byłaby możliwość zrobienia żłobka na ok. 30 miejsc w budynku szkoły podstawowej, w którym, po likwidacji gimnazjum, pozostały wolne pomieszczenia. - Być może byłyby mniejsze koszty - zauważył.

- Pochopnie podejmujemy decyzję, a potem będziemy się zastanawiać - dodał. - Ankiety są mało miarodajne, bo nawet nie wiemy czy wypełniały je osoby, które mają dzieci.

Zdaniem wójta Marcina Ratułowskiego, istnieje teoretyczna możliwość zrobienia żłobka w budynku szkoły, ale to wiązałoby się z poważną modernizacją czy przebudową szkoły. Do tego dochodzi dostosowanie pomieszczeń do specjalnych norm, dlatego lepiej wybudować nowy. Wójt uważa, że samorząd powinien wybudować nowoczesny żłobek, z którego mieszkańcy będą dumni. Jego zdaniem, rodzicom łatwiej będzie decydować się na dzieci, gdy będą mieli możliwość korzystania ze żłobka i łączenia rodzicielstwa z pracą zawodową. - Przede wszystkim patrzymy na dobro naszych mieszkańców. My, ludzie młodzi, już inaczej patrzymy na świat. Dla nas małżeństwo, trudy związane z rodzicielstwem, z utrzymaniem się, wymagają, żeby oboje rodziców pracowało – tłumaczył wójt.

W budżecie gminy Czarny Dunajec na rok 2021 znalazł się zapis dotyczący finansowania budowy samorządowego żłobka wraz nowoczesnym zapleczem gastronomicznym, placem zabaw i parkingiem. Dodatkowo przy okazji tej inwestycji zostanie dokonana termomodernizacja budynku obecnego przedszkola samorządowego w Czarnym Dunajcu. Nowy żłobek powstanie przy ul. Targowej, przy obecnym przedszkolu samorządowym i będzie mógł pomieścić 80 dzieci w 5 oddziałach. Gmina planuje ogłosić przetarg na jego budowę w marcu 2021 r. Zakończenie inwestycji planowane jest na jesień 2022 r.

oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
Miejscowa22:26, 27 stycznia 2021
Co za niedorzeczność. Ogromny budynek który zacieni mieszkańców sąsiadujących, kto na to pozwolił??
Gabaryty rozumiem na prywatne mieszkania jak w budynku Podstawówki.
Jak się ma znajomości to i mieszkanie za pół darmo można wynająć.
Kto to projektował wygląda koszmarnie!!! Znów znajomości
czyżby ta sama Pani co w Chochołowie zaprojektował kanciaste chodniki placu zabaw. Widz ze dominuje tylko jedno biuro. Panie Wójcie niech Pan bardziej nagłaśnia możliwość wzięcia udział w projektowaniu a nie tylko korzysta z zasług wiadomego biura projektowego.
Zawsze w tej gminie istniało pojęcie znajomości i machloi.
Lock11:27, 27 stycznia 2021
"Ludzie którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami".
George Orwell.
zawiedziona matka18:05, 26 stycznia 2021
Tylko nie bierzcie wzoru z Gminy Łapsze Niżne. Był piękny żłobek w Niedzicy tylko 2 lata funkcjonujący wzorcowo jak pisała prasa ale wójtowi i jego poplecznikom to wybitnie przeszkadzało i jednym chorym pociągnięciem został zlikwidowany. Mam nadzieje, że u Was radni będą bardziej ucywilizowani i do takiej sytuacji nigdy nie dojdzie. Nasz wójt oraz większość rady nie rozumie potrzeb społecznych i gminę cofa w rozwoju.
PiSiakrew17:14, 26 stycznia 2021
Analiza? Program 500+ w założeniu miał doprowadzić do zwiększenia urodzin. Nic takiego nie nastąpiło ,zwiększyła się za to drastycznie w ostatnich latach liczba zgonów wśród Polaków .Śmiertelność jest największa od II wojny światowej. Gdzie była analiza? Analiza PiSu jest taka, że jak dadzą 13tkę i 14tkę emerytom, to wygrają wybory a to, że te pieniądze wezmą z funduszu solidarnościowego dla niepełnosprawnych? Kogo to obchodzi? Niepełnosprawni raczej na wybory nie chodzą.
przemyślenia11:14, 26 stycznia 2021
Największe zastrzeżenia do żłobka maja Panowie Radni, którzy należą (są członkami) partii, która obecnie tyle wpompowała socjalu dla polskich rodzin, tyle pieniędzy w postaci różnych programów +, że ąz dziw bierze skad takie negatywne zainteresowanie żłobkiem? A ponadto ci Panowie to nie mają czasem rodzin wielodzietnych? Najlepiej gdyby Wójt przyjął legitymacje jedynie słusznej partii to w tedy nie byłoby pytan ze strony tych Radnych.
Gratuluje Cz Dunajcowi pomysłu.
pamiętam11:01, 26 stycznia 2021
W Spytkowicach obecny wójt obiecywał żłobek w kampanii wyborczej w 2018 roku. Do dziś żłobka ni ma.
Baraniok04:56, 26 stycznia 2021
Tak sobie czytam te wszystkie artykuly i mnie sie wydaje ze tylko w Czarnym Dunajcu ida inwestycje? W kazdy tydzien jakies dotacje, nowe pomysly. Nawet telewizja publiczna do was jezdzi. Ppzdrawiam z Dunajca ale tego bialego
Radno Paradno23:01, 25 stycznia 2021
Koło żłobka powinien być taki mały oddział z jakiejś firmy z oscypkami i kobiety by sobie tam pracowały i przy okazji dzieci by pilnowały .
A na wieczór do domu z dzieckami
xyz21:58, 25 stycznia 2021
Pierwsze to wy drogi zróbcie w tej gminie żeby bezpiecznie dojechać do tego żłobka b o marnie to widzę.
Łasica21:26, 25 stycznia 2021
Panie Wójcie!!
Mam nadzieje ze nie weźmie Pan nawet przez sekundę pomysłu tych dwóch *** na poważnie.
/..../
Ludzie miejcie oczy i umysłu otwarte na kogo wy głosujecie kogo dopuszczacie do decydowania o naszych sprawach!! Im już dziękujemy !!!
Dzoana19:27, 25 stycznia 2021
Brawo!!! W końcu doczekaliśmy się w naszej gminie wójta z jak Pan Bóg przykazał!!! To człowiek na właściwym miejscu i ma świetne pomysły!!! Dużo pozytywnych zmian!!! Oby tak dalej!!!
Jakub19:01, 25 stycznia 2021
Dobrze ze wojt rozumie rodzicow. Do przodu z tym pomyslem.
fya18:06, 25 stycznia 2021
Aż na "80" dzieci. To naprawdę olbrzym! Znowu autoreklama!
dziecidożłobków18:03, 25 stycznia 2021
Ciasne umysły ciasnych ludzi. Upychajcie ile się da może nawet do sadów, przecież cały budynek pusty.Psy ogrodnika.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij