Poniedziałek, 19 kwiecień 2021, Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Szczawnica i okolice
Clouds
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 93
-273°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność:
Clouds
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 1.008 km/h Wilgotność: 92
Clouds
Wiatr: 5.58 km/h Wilgotność: 90
Rain
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Umiarkowana
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
10.02.2021, 14:45 | czytano: 2918

- Nie likwidujemy szkół - zapewnia wójt gminy, ale rodzice z Małego Cichego i Stasikówki są pełni obaw

Fot. YouTube

Rada Gminy Poronin podjęła dziś uchwałę o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej w Małem Cichem z oddziałami przedszkolnymi. - To rozpoczęcie dyskusji, a do ostatecznych decyzji daleka droga - zapewnia wójt Anita Żegleń.

- Musimy się zająć sprawą trudną z punktu widzenia społecznego, ale nie jest to sprawa, która powinna budzić specjalny niepokój – powiedziała w pierwszych słowach wójt, podczas przedpołudniowej, nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Poronin. - Dzisiejsza uchwała dotyczy zamiaru, czy to likwidacji, czy to przekształcenia szkoły podstawowej. To rozpoczęcie procedury, która rozpocznie konsultacje z nauczycielami, rodzicami, związkami zawodowymi itd. Dzisiaj państwo radni o niczym nie przesądzają.

Konsultacje w sprawie obu szkół potrwają około miesiąca, a potem radni podejmą ostateczną decyzję dotyczącą likwidacji szkoły w Małem Cichem i przekształcenia szkoły w Murzasichle. Zdaniem wójt, pozwolą one ocenić, czy pomysł, przygotowany przez gminę, jest dobry czy zły, czy ma więcej plusów czy minusów. - To rozpoczęcie dyskusji, a do ostatecznych decyzji daleka droga – podkreśliła.

Zmiany związane są z budową nowej szkoły w Murzasichlu. Powstanie ona w miejscu obecnej siedziby, która zostanie zburzona. Budowa ma rozpocząć się w tym roku i zakończyć w 2023 roku. W jej wyniku w Murzasichlu powstanie nowoczesny kompleks szkolny - z salą sportową, gminnym przedszkolem dla 100 dzieci i świetlicą - mogący pomieścić 380 uczniów. Gmina planuje, żeby po oddaniu budynku do użytku, naukę rozpoczęły tu dzieci z Murzasichle oraz z klas IV-VIII ze szkół w Małem Cichem i Stasikówce. Uczniom zostanie zapewniony dowóz. Szkoły w obu tych miejscowościach będę nadal funkcjonować, ale zostaną przekształcone na filie. Będą się w nich nadal uczyć dzieci z klas I-III. Na czas budowy szkoły dzieci z Murzasichla mają się uczyć w szkole w Małem Cichem.- To co planujemy, to nie jest likwidacja szkół. Jestem ostatnią osobą, której by przyszło do głowy, żeby w jakiejś miejscowości likwidować szkoły – zapewniła. - Myślę, że to co mamy do zaproponowania jest dobre.

Nie bez znaczenia, jak mówi wójt, jest fakt, że wszystkie te miejscowości mierzą się z problemem demograficznym – spadającą liczbą uczniów – a koszty utrzymania szkół rosną. - Gmina musi racjonalizować wydatki, bo pieniądze są ważne, w przeciwnym razie możemy stracić płynność finansową, nie mówiąc o problmach z inwestycjami – przekonywała. - W szkole w Murzasichlu uczniowie znajdą komfortowe warunki do nauki i rozwoju. Poprawi się jakość nauki, bo w małych szkołach dzieci mają zajęcia łączone.

- Gdy w innych gminach likwidują szkoły, nasza propozycja jest taka, żeby je zreorganizować, ale za wszelką cenę utrzymać - podkreśliła.

Podczas sesji, która była transmitowana w Internecie, nie odbyła się dyskusja na ten temat. Radni o proponowanych uchwałach rozmawiali poza kamerami, podczas porannego posiedzenia komisji oświaty. W głosowaniu większość radnych była za wszczęciem procedury dotyczącej likwidacji szkoły, dwóch wstrzymało się od głosu, a przeciw był jeden.

r/
najnowsze informacje
komentarze
Poroniniec15:46, 12 lutego 2021
Pani wójt jest kompletnie niekompetentna osoba do sprawowania tak zacnej funkcji !
zdzichu00:15, 11 lutego 2021
Obawiają to się głównie nauczyciele, ale o własne .............. bo trzeba będzie iść uczyć do prawdziwej dużej szkoły a nie wakacjować się do emerytury.
Loui19:58, 10 lutego 2021
Mieszkańcy nie dajcie się nabrać. Taka reorganizacja to pierwszy krok do likwidacji. Zostawią 1-3 a potem stwierdzą ze kilku klas się nie opłaci trzymać. Już nie jedna wioska w ten sposób straciła szkołę. To stary numer. Szukają oszczędności ?? Niech zaczną od siebie. Diety, pensje, dodatki.
Nowotarżanin z wyboru19:34, 10 lutego 2021
Hm... Czyli najpierw dzieci będą wożone do Murzasichla do przedszkola przez 3 lata. Potem w klasach I-III będą się uczyć w swoich wioskach przez kolejne 3 lata, a potem w klasie IV znowu trafią do Murzasichila. Brzmi genialnie. Co trzy lata "reset" pracy wychowawczej i anonimowe dziecko. Brawo.
Jo18:00, 10 lutego 2021
Pani Wójt bierze przykład z gminy bukowina.
Byle cicho, byle szybko podjąć uchwałę w sprawie likwidacji szkół. Dla dobra dzieci i to tylko w celu możliwości podjęcia jakichkolwiek rozmów z rodzicami czy nauczycielami.

Prawda jest taka. Dzięki podjęciu uchwały w sprawie zamiaru zamknięcia szkół gmina ma otwartą furtkę do jej likwidacji. A mianowicie do wystosowania pism do związków, kuratorium o zgodę.
Także jesteście na przegranej pozycji.
Qwerrt17:26, 10 lutego 2021
Po co szkoły, jak mamy taki mądry rząd. Tvpis uczy i przekazuje wszystko rzetelne.
zniesmaczony16:37, 10 lutego 2021
Pani Wójt
1. Podać nazwisko tego niezłomnego Radnego
2. To jest zarzynanie oświaty i funkcji kulturowych wsi
3. Radni w Biołym Dunajcu chcieli zlkwidowąać Szkołę w Gliczarowie Dolnym( w roku szkolnym 2020/2021 chodzi 7 uczniów, słownie siedmiu uczniów)
Podjęli już uchwale intencyjną.
Kuratorium oświaty w Krakowie nie wyraziło zgody!!!!!!!!!!!.
4. Mieszkańcy nie gódźcie się na takie wykluczenie oświatowe i likwidację swoich szkół.
5. Może Pani Wójt popatrzeć gdzie uciekają pieniądze i tam szukać oszczędności??????????
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij