Wojewoda Małopolski: "jesteśmy gotowi do poszerzenia bazy łóżek dla pacjentów z Covid-19" - podhale24.pl
Sobota, 03 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Lucjusza
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 3.924 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
Wiatr: 3.996 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
Wiatr: 2.628 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
Wiatr: 1.908 km/h Wilgotność: 74 %
Clouds
Wiatr: 7.488 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
-2°
Wiatr: 5.796 km/h Wilgotność: 83 %
Jakość powietrza
92 %
Nowy Targ
16 %
Zakopane
160 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 46 | 92 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
PM 10: 80 | 160 %
Koronawirus
1
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
1
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
8
4
26.02.2021, 17:18 | czytano: 3029

Wojewoda Małopolski: "jesteśmy gotowi do poszerzenia bazy łóżek dla pacjentów z Covid-19"

Jak już informowaliśmy - rzecznik Ministra Zdrowia poinformował dziś, że "w najbliższych dniach przyjętych zostanie około 10 pacjentów w stanie ciężkim ze Słowacji. Zostaną oni przewiezieni do szpitala w Nowym Targu". Z kolei wojewoda Łukasz Kmita zwołał konferencję prasową w sprawie "łóżek covidowych w Małopolsce".

zdj. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
zdj. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
- Na bieżąco przyglądamy się sytuacji epidemicznej i będziemy dostosowywać do niej dalsze działania dotyczące bazy łóżek covidowych w Małopolsce. Jestem w stałym kontakcie z dyrektorami szpitali oraz Inspekcją Sanitarną. Trzymamy rękę na pulsie. Chcę przy tym zaznaczyć, że jesienią wraz z dyrektorami szpitali i Narodowym Funduszem Zdrowia wspólnym wysiłkiem wypracowaliśmy elastyczny scenariusz rozbudowywania bazy łóżek covidowych, do którego w każdej chwili możemy wrócić. Jeszcze raz chcę podziękować dyrektorom szpitali i samorządowym organom prowadzącym za tamten ogromny wysiłek organizacyjny. Zarazem apeluję o dalszą wzmożoną czujność. Mamy wspólny cel: łączy nas Małopolska i dobro pacjentów. Zrobimy wszystko, aby dalej bezpiecznie prowadzić Małopolskę przez epidemię – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita na dzisiejszym spotkaniu prasowym.

Maksymalnie dla pacjentów Covid-19 w Małopolsce przygotowanych było ponad 4 tys. łóżek, co stanowiło 35% całego zasobu. Liczba łóżek covidowych – wg ostatnich danych – wynosi w Małopolsce 1852.

"Z myślą o pacjentach, których problemy zdrowotne nie są związane z koronawirusem, na podstawie decyzji Wojewody Małopolskiego "odmrożonych" zostało ponad 50% łóżek covidowych. Takie działania mogliśmy podjąć, gdyż pozwalała na to sytuacja epidemiczna. Dotychczasowe ustalenia wojewody małopolskiego Łukasza Kmity z dyrektorami małopolskich szpitali dotyczące „odmrażania” łóżek covidowych opierały się na deklaracji szpitali, że w razie potrzeby łóżka te z powrotem zostaną przygotowane. Jeśli zatem potrzeby w zakresie hospitalizacji pacjentów covidowych będą wzrastać, w uzgodnieniu z NFZ i oczywiście szpitalami – wydamy kolejne decyzje zwiększające liczbę łóżek covidowych. W najbliższym czasie planowane są wideokonferencje z dyrektorami małopolskich szpitali dotyczące tego tematu" - informuje Biuro Prasowe Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Według ostatnich danych na II poziomie zabezpieczenia pod kątem Covid-19 wolnych jest 429 łóżek. Łączna liczba wolnych łóżek w małopolskich szpitalach (nie licząc SOR-ów, ginekologii i neonatologii) wynosi 2523 (obłożenie na poziomie 76%).

W województwie małopolskim wdrożono nową koncepcję zabezpieczenia łóżek covidowych, zakładającą wyznaczenie szpitali, które będą nadal posiadały zapewnione łóżka dla pacjentów Covid-19 na podstawie decyzji wojewody oraz szpitali, które nie będą już zobligowane do zabezpieczenia łóżek dla zakażonych pacjentów. Zachowujemy zatem równowagę systemu, a zmiany mają charakter jakościowy, a nie ilościowy.

Wśród szpitali decyzja likwidująca łóżka na II poziomie zabezpieczenia dla pacjentów z potwierdzonym wynikiem SRAS-CoV-2 została wydana dla Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu - zlikwidowano łóżka II poziomu zabezpieczenia, a ciężar opieki nad pacjentami regionu tatrzańskiego przejął Szpital Powiatowy im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem z łączną liczbą 54 łóżek covidowych, w tym 8 respiratorowych.


- W ostatnich dniach obserwujemy niestety pogarszającą się sytuację epidemiczną na terenie województwa małopolskiego, a tym samym wzrost liczby pacjentów hospitalizowanych. Na szczęście nie jest to lawinowy wzrost, który wymagałby podejmowania pilnych działań w postaci wydania licznych decyzji zwiększających liczbę łóżek na II poziomie zabeczenia. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana i analizowana - mówi wojewoda.

- W razie dalszego wzrostu liczby zachorowań, podejmiemy działania wpisujące się w zasadę „cofania się o pół kroku”, czyli w razie pogorszenia sytuacji epidemicznej – cofania ostatniej decyzji zmniejszającej liczbę łóżek. Przykładowo 24 listopada zajętych przez pacjentów z Covid-19 było 1811 łóżek, a 24 lutego – 910. Sytuacja jest zatem znacząco lepsza niż w listopadzie, jednak trzeba zauważyć, że 24 stycznia liczba łóżek zajętych przez pacjentów z Covid-19 była mniejsza, niż w ostatnich dniach, wynosząc 868. Jesteśmy przygotowani, by natychmiast wdrożyć scenariusz poszerzania bazy łóżek covidowych - zapewnia Łukasz Kmita.

Według aktualnie wydanych decyzji – liczba łózek covidowych 1 marca będzie wynosić 1981.

s/ zdj. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Tow.Szmaciak13:02, 27 lutego 2021
Będą pomnikami Waszej głupoty!!????Jak Narodowy!!????
komuno wróć10:52, 27 lutego 2021
Jak przyjadą jak betony wstawiliście na granicy jaja jak balony
RZĄD POD SĄD !!!!!09:16, 27 lutego 2021
Niech rząd się w 4 litery pocałuje
Rząd przekupił znowu samorządy "srebrnikami"?!?!?!!
antycovidian07:23, 27 lutego 2021
Zaczną przyjmować na rzekomy oddział covidowy za ekstra dodatkowe pieniądze (bo o to tu idzie gra) osoby z lekką gorączką wywołaną przez przeziębienie i katar (co w obecnym czasie jest częstą przypadłością) i zaraz poleci przekaz propagandowy, że brakuje łóżek na oddziałach covidowych. Dawniej przeziębienie - katar leczyło się w domu skutecznymi domowymi przepisami (jak ktoś nie wie jakimi, niech zapyta nasze babcie)

Polecam wujka YouTube i wspaniałą wypowiedź Pana Wielguckiego
" To są po prostu debile - tyle od ludzi do ministrów "
idiotyzm23:33, 26 lutego 2021
A po co?
Piel17:29, 26 lutego 2021
Chory rząd, chory kraj, dlatego wyjeżdżam stąd
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Zamknij