Piątek, 07 maj 2021, Imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy
Nowy Targ i okolice
Rain
11°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 66
Clouds
10°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 66
Clouds
11°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 66
Clouds
14°
Wiatr: 37.044 km/h Wilgotność: 62
Clouds
12°
Wiatr: 12.06 km/h Wilgotność: 68
Clouds
11°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 66
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
02.04.2021, 13:05 | czytano: 7232

TPN apeluje do turystów: Uszanujcie naszą decyzję. To jest czas dla przyrody w Tatrach

arch. Podhale24

- Mamy w tym roku wyjątkową sytuacje. Niedźwiedzica za-gawrowała bardzo blisko szlaku, w terenie łatwo dostępnym. Do tego urodziła w tym roku małe niedźwiadki. One są bardzo małe - wielkości jamnika. Zaniepokojona matka może być niebezpieczna dla turystów - mówi w rozmowie z Podhale24, Filip Zięba.

Przypomnijmy, TPN zdecydował o zamknięciu szlaku turystycznego w rejonie Hali Gąsienicowej.

Gawra znajduje się tuż przy szlaku, w łatwo dostępnym terenie. Decyzja o zamknięciu terenu dla turystów wynika z troski zarówno o bezpieczeństwo ludzi, jak i zwierząt. - Takie maleństwa nie są jeszcze w stanie podążać za matką na większą odległość, ale w przestrzeni wokół gawry zdobywają doświadczenie, by móc potem funkcjonować. Maluchy będą wychodzić. A każde wyjście z gawry powoduje stress u matki. Gdybyśmy nie zamknęli tego szlaku - niewykluczone że niedźwiedzica mogłaby pozostawić potomstwo. To się wiąże ze śmiercią młodych. A na tym nam nie zależy. Więc proszę uszanować tę decyzję o zamknięciu terenu. Poza tym - jesteśmy na obszarze chronionym i pierwszeństwo w tej chwili ma przyroda. To jest tych 5 minut, kiedy Tatry potrzebują oddechu - mówi zastępca dyrektora TPN.

Jak dodaje - "to nie są żarty, zaniepokojona matka może różnie zareagować, turyści mogą być zagrożeni".

Pracownicy parku obrożują niedźwiedzie, by mieć wiedzę na temat ich życia i przemieszczania się w Tatrach. Ta akurat nie jest obserwowana. - Ona jest mniej spokojna i już dała nam ostrzeżenie, więc zamknięcie szlaku i danie jej spokoju to jedyna decyzja, jaka mogła zapaść. Teraz jest czas strategiczny dla zwierząt. Na szali mamy: nasz fajny urlop, wyrwanie się z miasta i spędzenie fajnie czasu. Z drugiej strony dla zwierząt to "być albo nie być". One muszą nadrobić zapas tłuszczu po zimie. To okres rozrodu, przychodzą młode na świat. Musimy się w tym odnaleźć. To jest kompromis. Zima była bardziej dla nas. Tatry były szeroko dostępne. Teraz trzeba z pokorą podejść do tego, że życie w Tatrach się budzi - mówi Filip Zięba.


/mapa z zamkniętymi szlakami/

Na pytanie, czy w weekend majowy szlak zostanie otwarty, specjalista od tatrzańskiej fauny odpowiada: - Trzeba zapytać niedźwiedzicę. Jeśli zwierzęta odejdą dalej, to przestrzeń zostanie otwarta. Cały czas prowadzimy obserwacje. Jak przejdą w inny rejon i będzie mniejsza pokrywa śniegu - to będziemy otwierać.

s/
najnowsze informacje
komentarze
orzeł tylni21:00, 2 kwietnia 2021
Ja proponuję zamknąć na ten czas tak zwane "schronisko" Murowaniec na Hali Gąsienicowej. Ruch spadnie samoczynnie o 90% jak nie będzie opcji na piwsko i wyżerkę.
kkk16:35, 2 kwietnia 2021
Słuszna decyzja :)
zamykacz15:33, 2 kwietnia 2021
Przydał by się jeszcze niedźwiedź pod Grzesiem i sokół na giewoncie i można by całe Tatry zamknąć. Byłoby czytelnie, a tak ciężko się połapać. Jak się niedźwiedź nie pojawi to zawsze można zamknąć ze względu na schodzenie ze szlaków (sam widziałem narciarza poza szlakiem pod Czubikiem i koło Kopy!!!!!) albo ze względu na małą ilość śniegu.
klio14:39, 2 kwietnia 2021
A co tam niedżwiedzie,''dzicz''i tak im da radę.Albo zatłucze małe kijami albo utopi w potoku,jak to dawniej bywało.To turyści,którzy z kanapką w kieszeni przyjadą,aby nic nie płacić ,ewentualnie kogoś okraść,aby jakoś wczasy przeżyć,ale im się to należy,więc nie ograniczajcie ich jakimiś niedżwiedziami,dość tych zakazów!
ekolog13:40, 2 kwietnia 2021
I bardzo dobrze! Dość plątania się ceprów po górach! Zwierzęta i przyroda też chcą mieć trochę wytchnienia od dziczy!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij