Sobota, 15 maj 2021, Imieniny: Zofii, Nadziei, Berty
Szczawnica i okolice
Clouds
10°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 87
Clouds
10°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 87
Clouds
10°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 87
Clear
12°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 87
Clouds
10°
Wiatr: 1.908 km/h Wilgotność: 91
Clouds
10°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
16.04.2021, 12:21 | czytano: 841

Dante w Miejskiej Bibliotece Publicznej

zdj. MBP w Zakopanem

ZAKOPANE. Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego uczestniczy w projekcie ISBN Dante. Pięknym znakiem udziału w programie jest prezentowana w wypożyczalni miniatura obrazu Corrado Veneziano. Oryginał namalowany został przez Dantego Alighieri.

W roku ubiegłym rząd włoski ustanowił 25 marca Narodowym Dniem Dantego Alighieri. Tego właśnie dnia, 25 marca w Wielki Piątek 1300 roku rozpoczyna się akcja "Boskiej komedii" - największego dzieła słynnego poety i filozofa, czyli podróż przez Piekło, Czyściec i Raj.

W tym roku obchodzony jest jubileusz 700-lecia śmierci Dantego. Poeta zmarł 14 września 1321 roku. Zaplanowano z tej okazji we Włoszech, a także w wielu innych krajach setki imprez i uroczystości. Pandemia ogranicza skalę obchodów, ale też nie paraliżuje ich całkowicie.

Jedną z akcji jest projekt ISBN Dante, realizowany przez malarza Corrado Veneziano pod patronatem włoskiego Ministerstwa Kultury. Artysta przygotował 33 wielkie obrazy olejne, które w maju tego roku będą eksponowane w Rzymie w Accademia Nazionale di Santa Cecilia. Bezpośrednią inspiracją tych płócien jest "Boska komedia" i magia liczb (tytułowy ISBN), która tak bardzo fascynowała Dantego.

Uwerturą do wystawy jest akcja zaplanowana przez malarza na tegoroczny Dzień Dantego. Artysta wysłał do wielu instytucji kulturalnych różnych państw miniatury swoich obrazów z prośbą o ich wyeksponowanie. To symboliczny hołd dla geniuszu wielkiego poety, a także wyraz solidarności ludzi kultury odwołujących się do chrześcijańskich korzeni europejskiej cywilizacji. Do akcji zaproszono zakopiańską bibliotekę. Miniatura prezentowana będzie do końca miesiąca.

opr. s/
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij