Sobota, 15 maj 2021, Imieniny: Zofii, Nadziei, Berty
Szczawnica i okolice
Clouds
15°
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 76
Clouds
15°
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 76
Clouds
15°
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 76
Clouds
19°
Wiatr: 16.668 km/h Wilgotność: 59
Clouds
14°
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 76
Clouds
13°
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 76
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
16.04.2021, 19:24 | czytano: 1419

"Zakopiański powiew wolności’, czyli "TU rodziła się Solidarność" (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak

ZAKOPANE. Na Placu Niepodległości stanęła plenerowa wystawa pt. "TU rodziła się Solidarność". To wspólna inicjatywa Instytutu Pamięci Narodowej, Miasta Zakopane oraz Starostwa Powiatowego w Zakopanem. Wystawa ukazuje masowy charakter strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r.

Wielki ruch społeczny rodził się wówczas nie tylko w Gdańsku, na wybrzeżu czy w wielkim kombinacie metalurgicznym Nowej Huty, lecz także w mniejszych miastach i zakładach pracy. Wystawa składa się z części ogólnopolskiej, regionalnej i lokalnej. Prezentuje więc ciekawą małopolską i zakopiańską kartę historii Solidarności.

Wiadomości o tym, co działo się na Wybrzeżu szybko dotarły pod Tatry, głównie dzięki turystom i zachodnim stacjom radiowym. Już we wrześniu 1980 roku powstało w mieście kilka komisji założycielskich nowego Związku. Przełomem było jednak utworzenie organizacji zakładowych NSZZ Solidarność w Zakopiańskich Zakładach Wzorcowych "Cepelia" i Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców "Społem". Zwłaszcza ta ostatnia, dysponując siecią placówek i odpowiednim zapleczem determinowała rozwój Związku w całej okolicy.

Wystawę zainaugurowało spotkanie z dziennikarzami z udziałem przedstawicieli władz miasta, powiatu oraz krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. W imieniu burmistrza zebranych przywitał sekretarz Miasta Zakopane Grzegorz Cisło. O wystawie oraz prezentowanych na niej zakopiańskich wątkach opowiadali dr hab. Filip Musiał - dyrektor IPN oddział w Krakowie oraz starosta tatrzański Piotr Bąk.

Podkreślano, jak ważne jest przekazywanie świadectwa o tamtych czasach kolejnym pokoleniom. Wyjątkowe było więc spotkanie z zasłużonymi zakopiańczykami, którzy tworzyli podwaliny Solidarności w mieście: Janiną Gościej, Władysławą Obrochtą, Krzysztofem Wojteckim, Andrzejem Hoły, a także kierownikiem biura Oddziału NSSZ Solidarność w Zakopanem Krzysztofem Lichotą. Wspominano też mającego wielkie zasługi w tworzeniu zakopiańskiej Solidarności Ś.P. Jerzego Zacharkę, który zmarł zaledwie kilka dni temu. Na otwarciu wystawy obecny był jego syn Michał.

IPN prezentuje wystawę równocześnie w 17 miejscowościach kraju. W Zakopanem potrwa ona do 7 maja.

UM Zakopane, opr. s/ zdj. Piotr Korczak
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Jo14:09, 20 kwietnia 2021
Robert 100% racji
annał13:41, 17 kwietnia 2021
Janosik 1982

Nowy Targ ma bohaterów negatywnych o których wstyd wspominać.
robert09:54, 17 kwietnia 2021
To oni zgotowali nam ten los ,teraz znamy ich twarze wstyd
Janosik 198221:29, 16 kwietnia 2021
Nowy Targ śpi nie ma swoich Bohaterów ,?
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij