Poniedziałek, 17 maj 2021, Imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki
Nowy Targ i okolice
Clouds
14°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 71
Clouds
12°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 71
Clouds
14°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 71
Clouds
17°
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 70
Clouds
17°
Wiatr: 11.736 km/h Wilgotność: 68
Rain
13°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 71
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
03.05.2021, 20:49 | czytano: 3735

Krzyż Zasługi i Medal dla byłego burmistrza Marka Fryźlewicza - w rocznicę śmierci (zdjęcia)

zdj. Szymon Pyzowski

NOWY TARG. W dzień Święta Konstytucji, w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, sprawowana była msza św. za duszę śp. Marka Fryźlewicza, który urząd burmistrza Miasta piastował przez 18 lat.

Uroczystą koncelebrę prowadził ks. dziekan Stanisław Strojek, proboszcz parafii NSPJ, ks. kustosz ludźmierskiego Sanktuarium Jerzy Filek i ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk. W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele powiatu i miasta, delegacje Związku Podhalan, Rycerzy Kolumba, Akcji Katolickiej, Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej.

Zmarłego przed rokiem Marka Fryźlewicza wspominał ks. Kazimierz Kubat.

Dorocie Fryźlewicz, wdowie po śp. burmistrzu wręczono pośmiertnie przyznane Jej mężowi odznaczenia: Złoty Krzyż Zasługi przyznanego przez Prezydenta RP, za ofiarną działalność publiczną na rzecz Państwa i obywateli oraz Medal „Milito Pro Christo” (łac. Walczę dla Chrystusa) – nadawanego przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego, w uznaniu zasług osób, które dają świadectwo wartościom chrześcijańskim oraz wytrwale głoszą prawdę o losach Narodu Polskiego.

mat. nadesłany, opr.s/ zdj. Szymon Pyzowski
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
centennial_9521:32, 4 maja 2021
@ z przymrużeniem oka:
"Rzekoma" impreza, której "nikt" nie widział, ale "podobno" słyszał - brzmi to naprawdę niezwykle wiarygodnie. Natomiast określenie "ludowa" również i mi nie umknęło uwagi, ale podobnie jak i Ty traktowałbym je z przymrużeniem oka. Zresztą, w pewnym sensie, 'rzecz pospolita' to państwo wszystkich mieszkających w nim ludzi, a więc dla każdego, dla wszystkich czterech stanów, a zatem ludowe - zacznijmy wreszcie wyzwalać się z komunistycznych narowów myślenia, zresztą czy naprawdę tak myślisz że ten przemawiający duchowny użył tego sformułowania niejako instynktownie i z rozpędu, ponieważ od 32 lat non stop nic tylko tęskni za epoką dawno minioną? Ja odebrałem je jako świadomie i rozwagą użyte słowo, to mogło nie być przejęzyczenie tylko raczej próba powrotu do pierwotnego znaczenia tego słowa, no chyba że przyjmiemy że przez ostatnie 32 lata księża nic innego nie robią tylko zaczytują się w przemówieniach Gierka i Gomułki, bo tam słowo "ludowa" pada bardzo często i we wszystkich przypadkach. Dziś na co dzień Polacy jeżdżą w większości "ludowymi" samochodami z Niemiec (Volkswagen), w Szwecji czy Holandii na domach kultury w centrum każdego miasteczka dumnie widnieją atrakcyjnie zaprojektowane napisy np. "folkes huset", a więc domy ludowe, w których co weekend występują profesjonalni artyści z całego świata. A folklor ludowy? A ludowa gwara? A ludowe stroje, podania, baśnie i legendy? Prezydent który pochodzi z powszechnych wyborów również jest ludowy (z drugiej strony, niech tylko ktoś spróbuje powiedzieć że prezydenta wybrał 'naród', to wtedy z kolei momentalnie pada zarzut o 'nacjonalizm', czyli nigdy dobrze). Dlatego kończyć chyba już powoli czas z tą postkomunistyczną obsesją językową. Zwalczajmy w ojczystym języku przekleństwa i wulgaryzmy, pilnujmy aby nie próbowano przedawnić zbrodni hitlerowskich, stalinowskich i ubeckich/komunistycznych, ale słowo 'ludowy' jest jak najbardziej ok.
BM17:51, 4 maja 2021
Nigdy nie byłam wielbicielką Pana m.Fryźlewicza ale uznaję Jego zasługi dla Miasta oraz apeluję o nadanie imienia M.Fryźlewicza parkowi koło Metalki tzw. dróżek. Co to za nazwa "dróżlki"
Z przymrużeniem oka14:39, 4 maja 2021
@centennial_95, myślę, że ów ksiądz się wyspał uprzedniej nocy, bo inny lokalny portal rozpisuje się głośno o jakiejś rzekomej imprezie w Księżówce, imprezie, której nikt nie widział ale podobno słyszał ;).
Z innej półki, idziesz do kościoła w wolnej Polsce a wracasz w zniewolonej, gdzie Prezydent Rzeczypospolitej LUDOWEJ nadaje odznaczenia, według oczywiście niektórych duchownych, w których drzemią jeszcze demony przeszłości.
emi12:30, 4 maja 2021
Pan Marek ma jeszcze tysiące medali - w naszych sercach.
centennial_9522:17, 3 maja 2021
To było naprawdę podniosłe wydarzenie ku pamięci wieloletniego burmistrza (przy okazji pozdrowienia dla ks. Leszka Mirka, który tę Mszę koncelebrował, a który kiedyś pracował w parafii NSPJ, oraz, jako katecheta, w Metalce).
Bolek21:21, 3 maja 2021
Marek otrzymał medal Bł. Jerzego Popiełuszki, nie Militio Pro Christo
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij