Wtorek, 03 sierpień 2021, Imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema
Jabłonka i okolice
Clouds
14°
Wiatr: 4.428 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
15°
Wiatr: 2.448 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
15°
Wiatr: 5.148 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
16°
Wiatr: 6.516 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.436 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
13°
Wiatr: 6.48 km/h Wilgotność: 88 %
05.05.2021, 14:03 | czytano: 5035

Kontrowersyjne tablice informacyjne

Gmina Ochotnica Dolna duży nacisk kładzie na promocję regionu i rozwój turystyki. Działania te przynoszą wymierne efekty, jednak zwiększony ruch turystyczny wiąże się także z pewnymi niedogodnościami. Od czasu do czasu na szlakach dochodzi do spięć między mieszkańcami a turystami.

Tereny, na których wytyczone są szlaki turystyczne i rowerowe są prywatną własnością mieszkańców gminy i służą im między innymi jako drogi dojazdowe do pól. W związku z tym czasem pojawiają się różne problemy, wynikające w głównej mierze z nieświadomości turystów jaki jest status prawny tych gruntów. Niektórzy turyści wyrażają oburzenie gdy zobaczą jadący po szlaku traktor czy samochód. Z kolei mieszkańców denerwuje schodzenie piechurów ze szlaków i chodzenie gdzie popadnie.

Aby załagodzić konflikty władze gminy postanowiły rozwiesić tablice informujące, że szlaki znajdują się na terenach prywatnych, na których turyści mogą spotkać mieszkańców, którzy są uprawnieni do poruszania się tam pojazdami mechanicznymi. Turyści proszeni są także o nie robienie mieszkańcom zdjęć bez ich zgody.

Sprawa ma dwa najważniejsze aspekty. Z jednej strony obowiązuje prawo własności - każdy właściciel gruntu ma prawo rozporządzać swoją ziemią i tylko od jego dobrej woli zależy czy pozwoli na przeprowadzenie przez swoja działkę szlaku turystycznego. Z drugiej strony gmina jest pięknie położona i mieszkańcy mogą liczyć na dalszy rozwój regionu dzięki turystyce, jednak gościom należy stworzyć możliwość uprawiania różnych form odpoczynku i rekreacji.

Wójt Tadeusz Królczyk próbuje znaleźć złoty środek: -- Chcę podziękować wszystkim mieszkańcom, którzy zgodzili się użyczyć swoje prywatne tereny pod szlaki turystyczne i zapewniam, że będziemy do skutku informować o ich statusie i dbać o dobre relacje między użytkownikami szlaków, a mieszkańcami. Mam nadzieję, że ta akcja informacyjna poprawi sytuację na szlakach już w najbliższy weekend – długi weekend majowy – zwrócił się do mieszkańców gminy. I tłumaczy sytuację gościom - Drodzy turyści, jesteście naprawdę bardzo mile widziany w Gminie Ochotnica Dolna, którą przecież odwiedzacie od wielu lat. Prosimy Was jednak o niewykonywanie zdjęć bez zgody mieszkańców oraz o nieutrudnianie prowadzenia im prac leśnych i rolnych, bo szlaki są własnością mieszkańców naszej Gminy.

Czy akcja informacyjna zlikwiduje pojawiające się co jakiś czas konflikty – czas pokaże.

jd/ fot. UG Ochotnica
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Zdegustowany poziomem komentarzy15:03, 6 maja 2021
Do tych "mędrkujących" poniżej. O wartości człowieka nie świadczy stan posiadania, ani miejace zamieszkania. Tylko stosunek do drugiego człowieka i innych istot żywych. Patrząc na wasze komentarze, jeden do drugiego tylko myśli jak tu obrazić. Zastanówcie się nad sobą. Jakimi ludźmi jesteście? Tylko kasa ważna i wywyższanie się, tyle tylko w głowie? Niefajne macie podejście, normalną osobę odrzuca jak widzi, że ktoś się tak zachowuje.
amator swieżego powietrza07:35, 6 maja 2021
do ja i to jest właśnie prywatne nie wolno wywież złomu bo to jest prywatne i może sobie stać bo prywatne i opłacone czyli nie można nic zrobić parkowanie po chodnikach tez można a propo wsi kurs na prawo jazdy dla niektórych osobników powinien trwac z 5 lat parkowanie byle gdzie panie jo ino na chwilke blokowanie tras komunikacjnych dla pieszych to normalka itp
redakTor23:19, 5 maja 2021
Nie rozumiem co w tym kontrowersyjnego???
z miasta22:20, 5 maja 2021
@ze wsi ale..nienor.Masz to szczęście że mamusia ci gotuje,ubiera,compa kupiła i opłaca.Przynajmniej ma spokój jak przy nim siedzisz i pitolisz bo na podwórku by cie wróble ob***ły,mamo!!!
z tutela20:20, 5 maja 2021
@zewsialenormalny kompleksy leczysz ? Nie mieć nic to lepiej niż pracować za granicą? Wątpię. Co byś czuł gdyby blokersi robili ci zdjęcie jak jedziesz do swojego domu w Gorcach autem ? Wyjść i w.. ?...? Bo tak by pasowało. Nasz majątek jest od pokoleń, rodzice i dziadkowie szanowali pola lasyo zostawiali go dzieciom, wnukom. Nie przepili, nie przechulali. To źle ? ŹLE ze czujemy się źle jak przed domem naszym wycieczki zwiedzaczy z Miasta się przewijają, albo rowerzyści którym się wydaje że to wyścig pokoju. Czekam na jakiś wypadek i ciekawy jestem kto poniesie konsekwencje. Apropo pracy za granicą to mylisz się i to grubo. Nasi wiejscy rodzice dbali o nasze wykształcenie i kończyliśmy studia. Ale ty tego i rąk nie zrozumiesz... jak pojedziesz velodubajec to pamiętaj choć o tym żeby śmieci że sobą brać , bo nawet tego was w mieście nie nauczyli.
ja19:47, 5 maja 2021
@amator świeżego... tak się skalada że masz rację. Tylko musiałbyś porządek zrobić z wrakami pod blokami. Mieszkańców niby wsi stać na lepsze auta :)
zeWSIaleNORMALNY18:53, 5 maja 2021
Do z tutela i wieśnaik.
Jedynym majątkiem są rowery? A Waszym majątkiem co jest? Chałpa w której mieszkasz na weekend bo resztę robisz jak robol u Niemca czy innego Austriaka? Czy AŁDI bo tylko w takim sprzęcie się lubujecie...
A potem modlicie się o wyjazd w niedzielę wieczór bo z żonami już nie wytrzymujecie. Takie to macie życie w Tutelandi.

NT największą wiochą na Podhalu? A Ty żeś skąd? Co 3 dni do MIASTA na zakupy bo u Ciebie co 3 dni prąd na 4h wyłączają hehehe

15 lat wstecz to żeście nie wiedzieli jak po rondach jeździć.
Kasa to nie wszystko, trzeba się umyć, nie tylko przy niedzieli. Słoma z butów wystaje...
EXC18:31, 5 maja 2021
Wkońu się coś dzieje w tym temacie Waksmund Ochotnica brawo .czekamy na takie tablice w Obidowej..bo przyjezdnym zaczyna się panoszenie jak po swoim..coraz częściej są prostowani że własność to własność i mam prawo do swojego dojechać nawet czołgiem..
amator swieżego i czystego powietrza18:09, 5 maja 2021
pobierać opłaty za wjazd złomami do nowego targu
Ja16:35, 5 maja 2021
Pobierać opłaty od turystów np tyle co wynosi opłata do Morskiego Oka i co roku dzielić kasę między właścicielami
Miś16:28, 5 maja 2021
Właściciele działek gruntów bierzcie przykład z Zakopanego tam żeby wejść na czyjś teren trzeba zapłacić
jajkobyły16:09, 5 maja 2021
Zgodnie z ustawą o lasach masz prawo dojechać drogą leśną do swojej działki celem wykonania prac czy też pobytu na niej.W tej definicji w moim pojęciu nie mieszczą się pędzący,, crossowcy,, czy też quadowcy.Nigdy nie przeszkadzał mi na szlaku traktor czy sam terenowy nawet quad z ekipą do prac w lesie , czy wiozący butle gazowe inne zaopatrzenie do bacówki , tym bardziej że przeważnie było machnięcie ręką , uśmiech itp. Natomiast nie trawię tych których IQ jest odwrotnie proporcjonalne do decybeli emitowanych prze ich złomy. I którzy jako jedyny argument mają że miasto ma im wybudować tor.
wieśniak16:05, 5 maja 2021
@z tutela
Jakże to,nowotarzanie przecież to miastowi przez duże M.Na każdym kroku podkreślają swoje ja,zapominają jednak że N.Targ jest największą wiochą na Podhalu...
ela15:21, 5 maja 2021
Nie rozumiem co w tym kontrowersyjnego. Przecież jeśli to własność ludzi to chyba mają prawo uprawiać swoją ziemię. A że przyjeżdżają "OBCY" co ludzi pracy nigdy nie widzieli no to zdjęcia robią.
W Gorcach większość szlaków po prywatnym idzie. Zdaję sobie sprawę że komuś chodzę po działce, ale nie przeszkadza mi że ktoś jedzie autem, motorem czy traktorem.
z tutela14:34, 5 maja 2021
Osoby z NT których jedynym majątkiem jest rower powinny wiedzieć że jadąc trasa VeloDunajec mogą spotkać mieszkańców którzy jadą do swojej działki, lasu. Pukanie się po czole, wulgaryzmy rzucane z rowerami świadczą tylko o rowerzyście. Jadąc przez wieś patrzcie na drogę a nie po domach :) no chyba że zazdroscicie
TURBACZ 131014:21, 5 maja 2021
Do ceprow.Sprzatac za soba!!!Las jest twoim przyjacielem.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij