Poniedziałek, 21 czerwiec 2021, Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
Zakopane i okolice
Clouds
25°
Wiatr: 5.652 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
25°
Wiatr: 3.276 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
26°
Wiatr: 7.596 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
26°
Wiatr: 7.2 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
27°
Wiatr: 7.272 km/h Wilgotność: 73 %
Rain
24°
Wiatr: 6.12 km/h Wilgotność: 75 %
06.06.2021, 21:07 | czytano: 2025

Oddział wewnętrzny w Zakopanem znów przyjmuje pacjentów. Nadal obowiązuje zakaz odwiedzin

zdj. Podhale24

ZAKOPANE. Od początku miesiąca oddział wewnętrzny w Szpitalu Powiatowym im. dr Tytusa Chałubińskiego wznowił pełną działalność.

Szpital Powiatowy w Zakopanem przez wiele miesięcy pełnił funkcję szpitala covidowego. Zmiany w statystykach epidemiologicznych spowodowały, iż decyzją wojewody małopolskiego zakopiańska placówka mogła zmniejszyć ilość miejsc dedykowanych pacjentom z koronawirusem. Tym samym od 1 czerwca swój powrót do normalności zainicjował szpitalny oddział wewnętrzny. - Zaledwie wczoraj nasz oddział wewnętrzny działał jeszcze w połączeniu z oddziałem kardiologicznym - mówi Łukasz Błoński kierujący oddziałem wewnętrznym szpitala w Zakopanem. - To tam przez ostatnie kilka miesięcy nasi koledzy leczyli wszystkich pacjentów zarówno tych z problemami internistycznymi, jak i tych z dolegliwościami kardiologicznymi - przypomina.

Oddział Chorób Wewnętrznych wrócił do swojej pierwotnej lokalizacji, chociaż w nieco okrojonej liczbie łóżek - mieści się tam teraz 18 miejsc dla pacjentów internistycznych. Pod kierownictwem lek. Łukasza Błońskiego w ramach oddziału wewnętrznego nadal funkcjonuje pododdział covidowy, na którym istnieje możliwość leczenia 24 pacjentów z koronawirusem - obecnie przebywa tam 11 zakażonych. Dodatkowo zakopiański Oddział Intensywnej Terapii pozostaje nadal podzielony na część covidową i nie-covidową. Na tej pierwszej leczone są 4 osoby. Zgodnie z decyzją wojewody docelowo ma tu być 4 łóżka do zapewnienia intensywnej opieki medycznej dla pacjentów zakażonych Sars-CoV-2.

- W piątek na oddział przyjęto dwie osoby z SOR-u, jedną z Nowego Targu oraz pięciu pacjentów przeniesionych z połączonego dotychczas oddziału internistyczno-kardiologicznego. Mamy także zaplanowane kolejne przyjęcia planowe. Na chwilę obecną na tym oddziale mamy już hospitalizowanych 12 pacjentów - wymienia dr Błoński.

Lekarze z Szpitala Powiatowego podkreślają, że każda osoba, która jest przyjmowana do szpitala nadal jest testowana pod kątem koronawirusa. Na dwa dni przed przyjęciem planowym, pacjent ma robione testy PCR, na które dostaje skierowanie z placówki. W przypadku pacjentów, którzy wymagają natychmiastowego leczenia w stanach ostrych - procedura przewiduje testy wykonywane bezpośrednio na SOR-ze i tam taka osoba będzie czekać na wyniki. Jeśli będą one ujemne automatycznie zostaje przyjęta na oddział wewnętrzny, w przypadku wyniku dodatniego pacjent kierowany jest na pododdział leczenia Covid-19.

- Wiemy, iż wielu pacjentów mimo swoich dolegliwości obawiało zgłaszać się do placówki, która była typowo covidową, ale z tego miejsca pragnę wszystkich uspokoić: pracujemy w pełnych rygorach sanitarnych i dokładamy wszelkich starań, by każdy pacjent czuł się u nas bezpieczny i odpowiednio zaopiekowany - zapewnia.

Łukasz Błoński przypomina, że mimo otwarcia na oddziale wewnętrznym nadal obowiązuje zakaz odwiedzin - z bardzo małymi wyjątkami. Jeśli pacjent jest w stanie bardzo ciężkim albo agonalnym i w każdej chwili może umrzeć, to do takich chorych wpuszczane są pojedyncze osoby z najbliższej rodziny. - Jest to postępowanie słuszne, moralne i ludzkie - tłumaczy Błoński. - Wiele osób jest już zaszczepionych i nie naraża to ich zdrowia, a zdecydowanie jest to ważne dla samego pacjenta, jak i dla jego najbliższych. Pozostali pacjenci, którzy są w stanach stabilnych będą musieli poczekać na rozszerzenie możliwości odwiedzin. Mam nadzieję, że nastąpi to już niedługo - podsumowuje.

źródło: Starostwo Powiatowe, s/
najnowsze informacje
komentarze
welflon00:09, 8 czerwca 2021
Teraz walczą o pozytywny wizerunek. A jak ludzie potrzebowali pomocy to do pola. Dyrekcja do zwolnienia.
czytelnik09:40, 7 czerwca 2021
kiedy się to w końcu skonczy? to sztuczne napompowywanie a pacjenci maja umierac bez bliskich... czy ktos o tym pomyslal co jest najwazniejsze dla chorego, umierajcego czlowieka? czyz nie bliskosc drugiej osoby? taka prawda, covid wszystkim zawładnął a ludzie oszaleli, nie jest to juz racjonalne co sie dzieje
mądry i skromny09:22, 7 czerwca 2021
Łukasz- jak Ty mnie zaimponowałeś w tej chwili.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij