Piątek, 24 września 2021, Imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
13°
Wiatr: 22.86 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
13°
Wiatr: 23.832 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
13°
Wiatr: 23.94 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
14°
Wiatr: 25.272 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
12°
Wiatr: 18.54 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
12°
Wiatr: 16.416 km/h Wilgotność: 79 %
15.07.2021, 15:00 | czytano: 2080

W Zakopanem powstanie nowe centrum komunikacyjne. Jest pozwolenie

Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie wydał zgodę na budowę Centrum Komunikacyjnego w Zakopanem.

Zrewitalizowane budynki dworca, stanowiska postojowe, a także parking wielopoziomowy – to tylko część inwestycji realizowanej w samym centrum Zakopanego. Dla miasto to niezwykle ważny projekt, który usprawni obsługę turystów i mieszkańców, korzystających z komunikacji zbiorowej pod Tatrami.

Inwestycja pn. "Budowa Centrum Komunikacyjnego w Zakopanem" obejmuje rozbiórkę pięciu budynków gospodarczych, dwóch budynków handlowych, budynku mieszkalnego, obiektów małej gastronomii i bramy dworca,
wiaty. W ich miejscu zaplanowano budowę budynku usługowo-handlowego wraz z parkingiem wielopoziomowym (Park&Ride) palisadą, bramy dworca, pięciu wiat przystankowych, dworca komunikacji lokalnej w postaci dróg wewnętrznych i stanowisk postojowych, dworca komunikacji dalekobieżnej w postaci dróg wewnętrznych i stanowisk postojowych, ciągów pieszych i wysp przystankowych, małej architektury wraz z infrastrukturą techniczną i urządzeniami budowlanymi.

Inwestycja powstaje na działce, której właścicielem jest miasto Zakopane. Działka ta jest jednocześnie terenem kolejowym zamkniętym – dlatego decyzja o pozwoleniu na budowę jest wydawana przez Wojewodę Małopolskiego.

Starosta Tatrzański wydał natomiast dwie decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej: dotyczące rozbudowy ul. Chramcówki, ul. Jagiellońskiej, ul. Kościuszki oraz ul. Smrekowej wraz z infrastrukturą oraz rozbudowy ul. Szymony.

Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
ogórek19:04, 15 lipca 2021
"Dla miasto to niezwykle ważny projekt, który usprawni obsługę turystów i mieszkańców, korzystających z komunikacji zbiorowej pod Tatrami."

Dla miasta naprawdę ważną inwestycją "ostatnią deską ratunku" jest projektowana od lat 70-tych obwodnica wschód-zachód.

To megalomańskie centrum komunikacyjne usprawni jedynie obsługę sprzedaży kebabów i innego żarcia dla pasażerów czekających na komunikację jakąkolwiek (nie tylko zbiorową), która utknie w gigantycznych korkach.
Przy okazji wytnie się drzewa, zlikwiduje pas zieleni na ulicy Jagiellońskiej, puści ruch tranzytowy przez osiedle Szymony i ogródki mieszkańców, zdezorganizuje i zabetonuje życie mieszkańców i turystów co najmniej na dwa lata.

Zastanawiająca jest funkcja parkingu "Park&Ride" planowanego przy dworcu. Dla kogo będzie park a dla kogo rajd? Czyżby setki mieszkańców Zakopanego pracowało w Poroninie, Białym Dunajcu, Szaflarach, Nowym Targu... i planowało dojeżdżać pociągami? Trend jest raczej odwrotny to mieszkańcy okolicznych miejscowości dojeżdżają do Zakopanego do obsługi ruchu turystycznego. I takie parkingi powinny być realizowane w okolicznych miejscowościach, wzdłuż linii kolejowej.
Chyba nikt nie liczy na to że turysta, który do Zakopanego przyjechał samochodem będzie parkował na dworcu żeby dojechać do Morskiego Oka czy innych destynacji? Kto Wam takich głupot naopowiadał?
Chyba że parking jest zaplanowany jako dodatkowy plac manewrowy i parking dla busiarzy? Bo cały ten przereklamowany projekt centrum komunikacyjnego (razem z przebudową Kuźnic) jest dziwnym trafem nakierowany na wspomożenie busiarzy. Miasto nie potrafi lub nie chce uruchomić miejskiej linii do Kuźnic a podejmuje się wielomilionowej inwestycji na rzecz prywatnych przewoźników.
Dlaczego komunikacja miejska i lokalna jest przez dziesiątki lat niszczona a teraz zamiast ją rozwijać i otwierać nowe linie wydaje się koszmarne pieniądze na jakieś centra komunikacyjne w centrum zakorkowanego miasta?
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij