Piątek, 24 września 2021, Imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
13°
Wiatr: 15.588 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
13°
Wiatr: 15.984 km/h Wilgotność: 92 %
Rain
13°
Wiatr: 17.172 km/h Wilgotność: 87 %
Rain
14°
Wiatr: 19.836 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
14°
Wiatr: 15.156 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
12°
Wiatr: 11.268 km/h Wilgotność: 87 %
23.07.2021, 13:03 | czytano: 4113

Sąd kościelny stwierdził: "Nie udowodniono winy bp. Szkodonia"

arch. Podhale24

Zakończyło się postępowanie w sprawie krakowskiego bp. Jana Szkodonia. Pochodzący z Chyżnego hierarcha został oskarżany o molestowanie nastolatki. "Po dokładnej analizie zebranych materiałów dowodowych i po przesłuchaniu powołanych świadków, wina bp. Jana Szkodonia nie została udowodniona" - poinformowała Nuncjatura Apostolska.

W 2019 r. krakowska prokuratura rozpatrywała zawiadomienie kobiety oskarżającej biskupa o molestowanie seksualne, które miało mieć miejsce na przełomie lat 1990-2000. Postępowanie umorzono z powodu przedawnienia. W lutym 2020 r. sprawę nagłośniono w mediach. W wydanym oświadczeniu biskup zaprzeczył zarzutom, zapowiadając, że do czasu wyjaśnienia sprawy nie będzie podejmował posługi duszpasterskiej i opuścił Archidiecezję Krakowską. Kongregacja Nauki Wiary zdecydowała o wszczęciu przeciwko niemu kanonicznego procesu karno-administracyjnego. Zakazano mu pracy duszpasterskiej z osobami małoletnimi i publicznego sprawowania posługi biskupiej. W maju br. Stolica Apostolska wydała wyrok, ale jego ogłoszenie zostało zawieszone. Biskup wrócił już do Krakowa i zamieszkał w domu księży emerytów.

Dziś Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że w wyniku procesu karno-administracyjnego - wina nie została udowodniona.

W komunikacie podsumowującym proces kanoniczny karno-administracyjny wobec bp. Jana Szkodonia napisano: "Działając na podstawie obowiązujących przepisów prawa kanonicznego, Stolica Apostolska – w następstwie formalnego zgłoszenia – przeprowadziła proces karno-administracyjny dotyczący rzekomego wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez bp. Jana Szkodonia.

Po dokładnej analizie zebranych materiałów dowodowych i po przesłuchaniu powołanych świadków, wina bp. Jana Szkodonia nie została udowodniona (non constat). W toku postępowania stwierdzono natomiast nierozważne zachowanie bp. Jana Szkodonia wobec małoletniej, polegające na przyjmowaniu jej w prywatnym mieszkaniu bez obecności jej rodziców, pozostających od lat w znajomości z biskupem.

W związku z powyższym, bp. Janowi Szkodoniowi została wymierzona pokuta, polegająca na trzymiesięcznych rekolekcjach zamkniętych, poświęconych na refleksję i modlitwę. Biorąc pod uwagę, że od lutego 2020 r. bp Jan Szkodoń przebywał w odosobnieniu, należy stwierdzić, że powyższą pokutę już odbył.

Akta procesu karno-administracyjnego zostały przekazane do Stolicy Apostolskiej. Na forum kanonicznym sprawę należy uznać za zakończoną, a dekret karny za prawomocny. Osoby zainteresowane zostały odpowiednio poinformowane o zakończeniu procesu kanonicznego."

s/
najnowsze informacje
komentarze
Język polk13:17, 24 lipca 2021
Był oskarzAny ale został oskarzOny. Taki niuans
Stary góral09:28, 24 lipca 2021
Oni sobie krzywdy nie zrobią, zamknieta kasta , prawo nie dla nich, prawo to sobie sami wymyślają........juz niedługo.......naród sie obudzi.....
Zdenerwowany08:55, 24 lipca 2021
Jeżeli tak podchodzą do sprawy to niech udowodnią ze bóg istnieje
Do mb18:01, 23 lipca 2021
Spotkałeś się z sądem który za ukrywanie pedofili (kolegów )wydaje wyrok żeby osoba skazana sama się ukarał i przelał pieniądza według uznania na cele kościelne .
Podam Ci przykład takiej osoby G Ł U D Z który został sołtysem
baciok@17:44, 23 lipca 2021
Mistrzem świata to jest Przezes Kurski i jego nowo poślubiona małżonka.
Po rozwodach kościelnych z 5 dzieci razem.
Dostali ślub w Łagiewnikach ( jeszcze transmitowany przez TVP)
To jest mistrzostwo świata.
Mo sie piniondze wszystko sie kupi
Mb17:43, 23 lipca 2021
Do Tadek

Problem polega na tym, że to dziecko nie było molestowane.

A jak posiadasz wiedzę na ten temat i znasz fakty, to przekaż nuncjaturze do ponownego rozpatrzenia sprawy.
tadek16:09, 23 lipca 2021
AZycie
@Zycie 20000 i rozwód masz kościelny, tam tylko liczy się kasa a nie sakramenty, @ mb wyobraż sobie gdyby to twoje dziecko było molestowane przez osobę duchowną też byś te osoby bronił,
Do piekorz14:59, 23 lipca 2021
Umiesz czytać? Prokuratura badała sprawę. A każda organizacja bada porblemy sowoich członków. Np tvn też badał molestowanie w programie fakty.
Ewa14:57, 23 lipca 2021
Będzie kara dla osoby fałszywie oskarżającej o molestowanie?
bleble14:37, 23 lipca 2021
A co innego mogli stwierdzić?!
Już na ten rok wyczerpali pulę biskupów zawieszonych.
Ręka rękę myje i tyle bo kościół to państwo w państwie.
Normalnego ludka to zaraz by u**ili, najpierw areszt a później dochodzenie.
Idę się porzygać się...
Życie14:25, 23 lipca 2021
Szkoda że osoby rozwiedzione nie mogą swojego błędu odpokutować w ciągu trzech miesięcy tylko mają dożywotni wyrok na sakramenty.
mb14:22, 23 lipca 2021
"Piekorzu" i "Przyszły soltysie" wyobraźcie sobie taką sytuację: przyszła do was córka znajomych. Pogadaliscie, poszła sobie. Po 20 latach oskarża Was, że ją wtedy molestowaliscie. Absurdalne? Tak, ale tylko w przypadku osoby świeckiej. Księży z góry uznajecie za winnych. I żadne wyroki, jakiegokolwiek sądu was nie przekonają, bo wy przecież wiecie lepiej...
Kier14:19, 23 lipca 2021
Kruk krukowi oka nie wykole. Tyle w temacie. Żenada
Przyszły sołtys14:06, 23 lipca 2021
Pewnie świadkiem był Don Stanislawo
piekorz13:39, 23 lipca 2021
To są jaja, ja jestem piekarzem, jeżeli będą podejrzenia że molestuje dziecko to mam nadzieję że Nuncjatura Piekarzy to zbada i wyda wyrok uniewinniający...obecna władza wmawia nam że sędziowie to nie mogą się sami sądzić we własnej sprawie ale kościół oczywiście tak
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij