Niedziela, 22 maja
Imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy
Czarny Dunajec
Clouds
12°
Wiatr: 14.652 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
12°
Wiatr: 13.068 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
13°
Wiatr: 18.9 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
12°
Wiatr: 20.268 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
15°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 56 %
Clouds
12°
Wiatr: 11.556 km/h Wilgotność: 77 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
16 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
23.07.2021, 13:49 | czytano: 3159

Wjazd na parking w rejonie Morskiego Oka tylko z biletem zakupionym w Internecie

TATRY. - Wprowadzamy możliwość wjazdu na parking tylko z biletem kupionym on-line - ogłosił Szymon Ziobrowski. Zmiany w funkcjonowaniu parkingów w rejonie Morskiego Oka dyrektor TPN ogłosił podczas konferencji prasowej.

zdj. Piotr Korczak
Od poniedziałku 2 sierpnia wszyscy turyści chcący dojechać własnym samochodem na Łysą Polanę bądź Palenicę Białczańską, gdzie rozpoczyna się szlak m.in. do Morskiego Oka, będą musieli wykupić e-bilet za pośrednictwem strony tpn.pl. Wyłączona zostanie możliwość opłat u obsługi parkingu, nawet jeśli będą wolne miejsca. Dotyczy to parkingu na Palenicy Białczańskiej, na Łysej Polanie oraz pasa drogowego między Palenicą, a Łysą Polaną.

- Bilet można będzie kupić, o ile będzie miejsce na parkingu. Najlepiej zakupu dokonać rano, bo i taka jest zasada, że w góry wychodzimy wcześnie rano. Poza tym będzie możliwość kupienia biletu za gotówkę, ale tylko w Zakopanem, w naszym Punkcie informacji Turystycznej (ul. Chałubińskiego 44), który czynny jest codziennie od 7.30 do 16.30. Może się zdarzyć, że będą wolne miejsca parkingowe a my biletów nie będziemy sprzedawać. Będziemy to robić celowo, bo chcemy wtłoczyć w umysły, że trzeba kupić bilet parkingowy on-line i nie ma innej możliwości. Bilet można będzie kupić w danym dniu: po prostu sprawdzam na stronie TPN czy bilety są dostępne, kupuję, jadę i mam pewność, że wolne miejsce na parkingu będzie. To będzie sprzyjać planowaniu wycieczki. Były bowiem sytuacje, gdy turyści jechali w tamtej rejon i rozkładali ręce "co mamy zrobić, gdzie mamy jechać" - mówi Szymon Ziobrowski.


Jak wyjaśnia - zmiany zasad korzystania z parkingów spowodowane są ogromnymi korkami, jakie tworzą się w rejonie Palenicy Białczańskiej. Po konsultacjach z Policją oraz gminami Bukowina Tatrzańska i Zakopane zdecydowano na wprowadzenie nowych uregulowań. do dyspozycji turystów są także parkingi alternatywne na terenie i Zakopanego, i Bukowiny Tatrzańskiej. Wszystkie te lokalizacje opisane są na stronie internetowej Tatrzańskiego Parku Narodowego.

- Zmieniamy też sposób obsługi parkingów, celem usprawnienia ich działania. Będzie więcej osób kasujących bilety, udzielających informacji, rozdających ulotki o parkingach alternatywnych. Chcemy pokazać jakie są możliwości zaparkowania samochodów. Bilety będzie sprawdzać obsługa, a ich walidacja (weryfikacja) będzie się odbywała na miejscu, przy parkingach. Współpracujemy z Policją w tym rejonie. Jak będą się tworzyć korki, to wstępna selekcja prowadzona będzie już na Wierch Porońcu - dodaje dyrektor Parku.


- To co dziś wprowadzamy, to jest prototyp. Chcemy o tej akcji szeroko informować. Przy ul. Oswalda Balcera staną tablice zachęcające do kupienia biletu on-line. Wybraliśmy bardzo uważnie aplikację - jest szybka i sprawna. nie trzeba niczego ściągać na telefon, tylko wejść na naszą stronę internetową i kupić bilet - zachęca Szymon Ziobrowski.

Jak dodaje - transport zbiorowy będzie funkcjonować bez zmian. TPN zaleca korzystanie z busów i autobusów jako najprostszej formy dostania się do Morskiego Oka i powrotu do centrum Zakopanego. Na pytanie o wcześniejszy projekt tablic informacyjnych, wyświetlających stan zapełnienia i dostępności parkingów, Szymon Ziobrowski odpowiada: - Te komunikaty widzimy dopiero jak wsiądziemy do samochodu i już jedziemy. A można sprawdzić to już wcześniej w domu, na etapie planowania wycieczki. Pozostaje też pytanie o sens montowania dodatkowych tablic, które zakłócają przestrzeń.

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
??09:58, 26 lipca 2021
Co ON zrobił z włosami?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas