Środa, 20 października 2021, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
Zakopane i okolice
Clouds
13°
Wiatr: 10.26 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
13°
Wiatr: 10.008 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
13°
Wiatr: 8.244 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
11°
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
13°
Wiatr: 15.336 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
12°
Wiatr: 17.172 km/h Wilgotność: 72 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
17.09.2021, 21:09 | czytano: 2861

Nowotarskie obchody 82. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę. "Niech nasza obecność będzie hołdem" (zdjęcia)

Najpierw w kościele pw. św. Anny, później - przy Grobie Katyńskim, Nowy Targ wspominał dziś 82. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę.

Przypomnijmy, 17 września 1939 roku Armia Czerwona uderzyła na całej długości naszej wschodniej granicy. W ten sposób Stalin zrealizował założenia tajnego paktu Ribbentrop - Mołotow, który przewidywał podział i likwidację polskiego państwa. Rozpoczęła się sowiecka okupacja, która wkrótce doprowadziła do ludobójstwa w Katyniu i masowych deportacji Polaków na wschód.

Po mszy w kościółku św. Anny - w pięknej oprawie muzycznej Miejskiego Nauczycielskiego Chóru „Gorce” - za poległych i pomordowanych na wschodzie, delegacje samorządowców, kombatantów, służb, stowarzyszeń, instytucji, organizacji i szkół przemaszerowały ze sztandarami pod Grób Katyński na nowotarskim cmentarzu, gdzie złożyły wiązanki kwiatów. Odśpiewano Hymn i Rotę.

- Kiedy w osamotnieniu podjęliśmy walkę z niemieckim okupantem, bardzo szybko spadł na nas kolejny cios. Od wschodu uderzyła Armia Czerwona. Konsekwencją sowieckiej agresji były rozpoczęte już na początku 1940 roku masowe deportacje polskich obywateli w głąb Rosji - przypominał Karol Skrzypiec, wicestarosta powiatu nowotarskiego. - Tysiące naszych rodaków musiało opuścić Polskę i poza jej granicami budować życie na nowo. Wspominając te tragiczne wydarzenia, nie sposób przejść obojętnie wobec sybirackich losów. Wobec Polaków, pracujących ponad siły, z ograniczeniem dostępu do pożywienia i wody, zmagających się z chorobami, którzy trwając w wierze swoich przodków, nie dali się złamać. Pielęgnując polskość w rodzinach i przekazując ją kolejnym pokoleniom, wierzyli, że wrócą kiedyś do wolnej i niepodległej Polski. Dziś jedyną pamiątką po nich są zbiorowe mogiły, często bezimienne, rozsiane po terytorium syberyjskiej Tajgi, w stepach Kazachstanu i innych zakątkach byłego Związku Radzieckiego. Niech nasza obecność na dzisiejszej uroczystości będzie hołdem dla wszystkich Polaków, zesłanych na wschód. Niech obchodzony 17 września Dzień Sybiraka będzie czasem pamięci o losach tych, którzy musieli opuścić ojczyznę i z dala od niej walczyć o zachowanie polskości.

Dzisiejsze uroczystości, prowadzone przez Marcina Kudasika, zorganizowało Starostwo Nowotarskie wraz z Urzędem Miasta i Powiatowym Centrum Kultury.

p/
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
bolek10:46, 18 września 2021
@obserwator, trzeba podziękować panu staroście. Kilka lat wstecz uroczystości odbywały się w kościele św. Katarzyny, nie wiem komu ten kościół przeszkadzał
ciekawski09:32, 18 września 2021
Cześć i chwała BOHATEROM. Brawo, że w takich uroczystościach są zaangażowane młode pokolenia - patriotyzm trzeba wpajać od małego.

@Obserwator
Pandemię, to Ty masz manipulacją rządową już zakodowaną w mózgu. Bardzo mi szkoda takich ludzi jak Ty. Pandemii medycznej nie było i nie ma, jest tylko plandemia medialna.
Obserwator08:12, 18 września 2021
Kto wpadł na tak nieodpowiedzialny pomysł aby w tak ciasnym kościółku stłoczyć tyle osób kiedy kolejna fala pandemii za progiem.
Sk08:12, 18 września 2021
Wypada podać pełną nazwę instytucji organizujących uruczystosci
,,,01:35, 18 września 2021
...Powiedz to Balcerowiczowi i jemu podobnym.
...22:26, 17 września 2021
Życie ludzie oddawali żeby dzisiaj w sobotę można było wyskoczyc do Lidla Biedronki achuan carrfura Aldi itd a jak już idziesz do polskiego sklepu to i tak 80% produktów to zachodni kapitał... Cześć i chwała bohaterom warto było poświęcać życie żeby dzisiaj wasze wnuki dalej były po zaborem...
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas